ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
ÎNSCRIS: 25.07.09
JUN-2013

Barcelona port de imbarcare croaziere - Ponturi

Almeria @};-

Barcelona este un oras port de unde se imbarca foarte multi pasageri pe vasele de croaziera. Postul isi propune sa puncteze cam ce poti vedea intr-o zi in Barcelona si cum te poti deplasa intre Aeroport (terminal 2) - zonele turistice si zona de imbarcare pentru vase de croaziera.

Ce puteti face inainte de imbarcare: vizitati o parte din obiectivele Barcelonei.

Timpul nostru a fost limitat datorita orelor destul de nepotrivite ale zoborurilor WIZZ AIR (cost bilet dus - intors pentru doua persoane 460 euro, cu doua bagaje la cala). Am ajuns cu o zi inainte de imbarcare, seara, pe la 8 pm (Barcelona este cu o ora in urma orei Romaniei). Initial, am aranjat din tara transferul cu firma BCN Travel pentru care am platit in avans - via online - 28 euro pentru 2 persoane (din pacate o experienta regretabila- nu ne-a asteptat nimeni la aeroport…speram insa sa ne recuperam banii platiti pe taxi de la acestia, 40 euro).

De la aeroport la hotel am facut cam 40 minute, avand o calatorie confortabila cu taxiul luat din fata terminalului de sosiri. Astfel, ne-am mai alinat supararea cu aranjamentul de transfer esuat. Taximetristii din Spania sunt corecti si emit factura la cerere (din pacate nu vorbesc engleza).

Hotelul Onix Liceo situat aproape de La Rambla (mai exact pe Nou de la Rambla, in zona Ciutat Vella). L-am ales pentru a fi atat aproape de zona portului cat si de mai multe statii de metrou, spre a ne facilita accesul rapid in timpul scurt avut la dispozitie. In seara in care am ajuns am vizitat Magic Fontain (verificati orele de incepere a spectacolelor aici bcn.cat/parcsijardins/fon ... /EN/magica.html) situate la doua statii de metrou de hotel pe Linia 3 verde de la Parallel pana in piata Espanya directia Universitaria.

Facinant si relaxant mod de ati incheia o seara in Barcelona.

Este bine sa va luati un card T10 aproximativ 10 euro (pe care puteti sa-l utilizati in comun) atat pe metrou cat si pe autobuz. Il gasiti usor pe ecranul automatelor pentru cumpararea tichetelor prezente chiar inainte de accesul la statiile de taxare. Cand utilizati metroul este important sa stiti directia in care mergeti (aici barcelona-tourist-guide.c ... itFollowingPage)

Retineti ca T10 functioneaza numai in zona 1 (dar n-ar trebui sa fie o problema, caci majoritatea atractiilor turistice sunt in zona aceasta). Utilizand T10 (poti schimba mai multe autobuze in decurs de 1 ora si 10 minute, sau combina metroul si autobuzul). Trasportul public de suprafata este o alternativa mai ieftina a unui autobuz turistic cu etaj, Hop on- Hop off (click aici city-sightseeing.com/tour ... landingposition).

Mai multe informatii despre transportul cu metroul gasiti aici barcelona-tourist-guide.c ... -metro-map.html.

Pont: nu risca sa urci fara a „ponta’’ in autobuz caci amenda este de 100 euro. Am vazut ca poti cumpara bilete si de la sofer dar la pretul de 2 euro calatoria, dublu fata de calatoria cu T10.

Hotelul a raspuns perfect nevoii noastre (o noapte ne-a costat 110 euro), am avut wi-fi de buna calitate, apa imbuteliata si rece, mere, cafea si ceai non stop. Camera mare cu mobiler minimalist dar modern, baia enorma si dotata cu sapun etc. Personalul, vorbitor de engleza, ne-a ajutat cu informatii turistice. Ne-am putut pastra bagajele cat am avut nevoie in siguranta dupa check-out care se face pana in ora 12. Hotelul dispune de o zona interesanta de relaxare cu piscina si o curticica interioara „ornata’’ cu niste palmieri, la umbra carora poti sa bei la orice ora cafeaua de buna calitate pe care ti-o ofera in pretul camerei. Langa hotel sunt foarte multe magazine alimentare sau cu suveniruri.

A doua zi timpul nostru de vizita a fost desigur limitat de ora imbarcarii, maxim ora 4 pm, cand trebuia sa fim deja pe vapor. Dupa experienta de anul trecut cu MSC Fantasia, unde check in-ul a durat 2 ore, ne-am mobilizat sa fim la ora 2 pm la terminal pentru a nu avea surprise.

Am vizitat Sagrada Familia (L2 (mov) – Parallel directia Badalona Pompeu Fabra (6 statii, 20 minute de hotel- goo.gl/maps/PHv0S sau aici tmb.cat/ca/detall-linia-metro/-/linia/L2). Nu am luat bilete, insa am accesat programul de “prieteni ai bisercii” (detalii aici sagradafamilia.cat/sf-eng ... rveis/amics.php)

Pentru 38 de euro am beneficiat de flexibilitatea de a vizita cand vrem biserica, de a nu sta la coada (si era coada, nu gluma), de a vedea ambele turnuri (detalii aici sagradafamilia.cat/sf-eng ... /infoTorres.php), am avut acces si pentru alte doua persoane si acces la Muzeul Gaudi (detalii aici casamuseugaudi.org/cm-eng ... rveis/acces.php).

Daca accesati programul “Friend of the Sagrada Familia” e bine sa stiti ca primiti pe posta un card de membru ce va ajunge cam in 30 de zile in tara, ca puteti avea acces pentru toata familia, dar nu mai mult de 3 persoane. Astfel, daca plecati mai repede in raport cu data „donatiei’’ pe care o faceti online bisericii spuneti asta pe mail ca sa va pastreze cardul de membru acolo. La prima ora ne-am programat vizita in turnuri caci, de regula, de cand intri in biserica pana poti urca e un decalaj de o ora. Oricum, nu plecati fara bilete achizitionate online (clik aici sagradafamilia.cat/sf-eng ... rifesOnline.php) in cazul in care nu va place idea cu “Friend of the Sagrada Familia”.

Ca o concluzie, Sagrada Familia este o locatie interesanta, de bifat, un stil unic, cum numai vestitul arhitect Gaudi a realizat… Gaudi m-a facut sa iubesc arhitectura stradala pe care pana la primul meu contact cu Barcelona o ignoram. Vizitarea bisericii mi-a starnit o serie de stari si senzatii, plecand de la diabolic la angelic, de la realitatea perceptiei claustrofobiei si transpiratiei, generate de teama ca nu mai ajungi odata jos, la arhitectura rupta parca din povestile fantasmagorice. Un mare Like pentru biserica si pentu programul “Friend of the Sagrada Familia”!

La intoarcere am combinat doua linii spre piata Boqueria (L 5 (albastru) Cornellà Centre - Valld'Hebron–spre Cornellà Centre (2 statii) cu schimb pe L3 (verde) - Zona Universitària - Trinitat Nova –spre Universitària pana la Liceu (3 statii) si harta corespunzatoare aici goo.gl/maps/ElCpr sau aici tmb.cat/ca/detall-linia-metro/-/linia/L3). Vestita piata a Barcelonei este situata pe La Rambla la 3 minute de statia Liceu.

N-o ratati pentru ca este ceva senzational. Greu de descris in cuvinte, dar am pus cateva poze. Aici este un loc in care merita sa gusti diverse…. asa ca, pastrati-va pentru un pranz in care sa degustati cate ceva, chiar daca o faceti in picioare inghiontiti de multime.

Drumul de la hotel la terminal a durat aproximativ 10 min. de plimbare pe La Rambla spre statuia lui Columb (usor vizibila de pe La Rambla), pentru ca a trebuit sa ne taram bagajele pe o piatra gen cea cubica, deloc placuta pentru rotile sensibile ale acestora. Eh, dar nici noi nu ne lecuim sa bagam mereu multe prin bagaje. De data asta, aveam si ceva apa in bagaj (vreo 6 l), foarte utila pentru baut in camera la bordul navei, cola (ca e buna la raul de mare), berica, ca pe vas e cam 7 dolari doza sau sticla la 33 ml…deci scump domnule, si merita sa-ti aduci si de acasa.

De aici, traversand spre port si lasand in spate La Rambla, am gasit indicatorul spre shutell bus-ul care te duce la terminalele de imbarcare. Am platit 2,5 euro de caciula (atentie, sa aveti marunt, ca nu dau rest la bacnote mai mari de 20 de euro). Sistemul de transport din port este prietenos si cu siguranta daca stiti terminalul (il gasiti pe biletele de imbarcare) ajungeti repede. Autobuzul face cam 10,15 minute pana la ultimul terminal. Trebuie sa stiti ca daca va aventurati sa o luati pe jos drumul are urcusuri si aveti de strabatut cam 2 km in soare. Mai multe informatii despre terminale si transport gasiti aici barcelona-tourist-guide.c ... ruise-port.html.

Pont: Atentie la vestitii hoti de buzunare, care bantuie atat in metrouri cat si pe “La Rambla”. Banuiti sper ce nationalite au, asa ca noi ii recunoastem repede.

Ce am facut dupa debarcare: Ca sa termin cu ‘’portul” Barcelona, trec in revista si orele pe care a trebuit sa le umplem pana la zborul spre Bucuresti pe care l-am avut la 8 pm. Debarcarea pentru cei care dadeau bagajul la terminal se facea incepand cu 5 am, o ora deloc prietenoasa cu vacanta. Noi am preferat sa ne transportam bagajele singurei afara de pe vas, asa ca am putut sa mai stam sa bem cafeaua la o ora rezonabila, 8 am. Pana la 9 am trebuia insa sa cobori de pe vas. Iata-ne deci dati jos destul de matinal in Barcelona cu bagajele noastre multe si mari.

Am scapat de bagaje depozitandu-le pentru suma de 10 euro la Locker Barcelona (servicii foarte bune). Mai multe informatii gasiti aici barcelona-tourist-guide.c ... -barcelona.html.

Am luat metroul Linia 3 verde de la Drassanes (de pe La Rambla la 3 minute de mers in fata statuii lui Columb–pana la statia Catalunya - 2 statii in directia Trinitat Nova, unde veti gasi locatia relativ usor (detalii de orientare aici goo.gl/maps/jOWTU). Am ales aceste servicii de depozitare a bagajelor pentru ca transferul spre Aeroport l-am facut de data asta cu Aerobus (12 euro 2 bilete, 45 de minute drumul) si erau locati la 5 minute de statia din Piata Catalunya cu acces la metrou in toate directiile. Atentie la ce terminal trebuie sa ajungeti la aeroport pentru ca aveti doua linii de Aerobus. WiZZ AIR-ul zboara de regula in terminal 2, deci noi am luat Aerobus A2. Mai multe info despre transportul cu Aerobus gasiti aici barcelona-tourist-guide.c ... rt-aerobus.html. Din punctul meu de vedere este cea mai eficenta metoda de transfer de la aeroport spre hotel/port.

Liberi de bagaje, am pornit cu metroul pe linia 3 spre Parcul Guel. Sincer n-a fost o alegere prea inspirata sa coboram la statia “Vallcarca” pentru ca am urcat destul de mult spre parc (aproximativ 1 km). Nu stiu cum era accesul de la statia “Lesseps”, a doua varianta de acces, insa sincer, mai bine luati autobuzul 116 de la statia “Lesseps” decat sa mergeti atat de mult prin caldura (vezi detalii aici mapametrobarcelona.net/bu ... ap-line-116.php).

Parcul Guel a fost o deceptie pentru mine… mult praf, imbulzeala, diversi vanzatori ambulanti alergati de paza parcului care mai ca dadeau peste tine. In concluzie, il prefer pe Gaudi ‘’stradal’’. Basca ca daca vrei sa faci o poza langa ‘’decoratiunile’’ parcului constati ca ai mult prea multe chipuri in poza in care vrei sa fi doar tu si abia te vezi. Sincer, un mare dislike pentru Parcul Guel.

Aici am mai utilizat inca odata cardul de membru al bisericii Sagrada de care va povesteam mai sus si am vizitat gratuit si Gaudí Museum House (mai multe detalii aici casamuseugaudi.org/cm-eng ... t/casamuseu.php). Merita vizita in interior ca sa te mai racoresti! Drumul de intoarcere l-am facut de data aceasta pe sus cu autobuzul 116 direct de la intrarea principala in parc (Carrerd'Olot) schimbat la “Lesseps” unde vis- a-vis de statia autobuzului, am gasit statia lui “24” (vezi aici mapametrobarcelona.net/bu ... ap-line-024.php) si alte cateva autobuze care merg in Piata Catalunya (aveti harti cu traseul autobuzelor foarte intuitive in fiecare statie).

Din statia “Catalunya” unde ne-a lasat autobuzul nostru am luat-o in directia opusa pietei, traversand vis-a-vis (dupa ce ne-am tras sufletul la racoare cu o cafeluta) si am gasit pe dreapta statia de metrou Urquinaona spre Barceloneta, doua statii de metrou practic. La numai 2 minute de Piata Catalunya dai de o mare zona de promenada in Portul Vell si de plaja grandioasa si plina de mult tineret a Barcelonei. Cu siguranta ca poate fi o alternativa sa-ti faci timp ca inainte sau dupa imbarcarea pe vapor sa ai cateva ore de plaja. In Portul Vell, am gasit un restaurant cu acelasi nume, unde se mananca bine. Aici gasiti un ospatar roman care va va recomanda ce sa mancati. Cateva tapas de fructe de mare si o limonada buna rece netrecuta in meniu, dar facuta la cererea noastra, duc undeva pe la 40 euro.

Cam atat despre Barcelona care este un oras port de unde se imbarca foarte multi pasageri pe vasele de croaziera, astfel incat informatiile pot fi utile nu numai pentru cei care v-ati hotarat la Carnival.

Daca aveti intrebari sau doriti sa vizionati mai multe poze nu ezitati sa-mi scrieti.

Trimis de andraz in 14.07.13 19:26:18
Validat / Publicat: 14.07.13 20:47:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 9129 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andraz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.13 20:06:04]

- -

Având în vedere numărul mare de hyperlinkuri, te rog să le verifici şi să ne semnalezi dacă sunt cumva disfuncţionalităţi.

Mulţumesc

andrazAUTOR REVIEW
[14.07.13 21:20:27]

@webmaster: Sunt ok cu exceptia linkului al 2-lea care nu functioneaza, asa ca te rog sa-l inlocuiesti cu

barcelona-tourist-guide.c ... itFollowingPage

Multumesc!

[14.07.13 21:28:29]

@andraz: rezolvat, mulțumiri.

[14.07.13 22:05:51]

Silviu Lache
[15.07.13 13:26:50]

Ce mai bun acces spre parcul Guell este de la staţia de metrou Vallcarca. Venind dinspre centru, te întorci şi mergi pe bulevard aproximativ 120m în direcţia opusă.

Apoi la stânga, pe strada Baixada de la Gloria se văd scările rulante (boierie!) până la intrarea din partea de sus a parcului. Traseul este în continuare doar la vale şi merită la întoarcere luat metroul din staţia Lesseps, care este mai aproape de intrarea principală.

Probabil că nu aţi nimerit strada corectă (aia cu scările rulante).

andrazAUTOR REVIEW
[16.07.13 22:33:19]

@Silviu Lache: sigura ca am nimerit drumul, ca n-ai cum sa-l ratezi. Din pacate imi mentin opinia ca ai de urcat suficient pana la acele scari rulante. Sincer intr-o zi calduroasa si in care ai mai facut si alte vizite nu prea merita sa urci atat. Daca chiar vrei sa vizitezi parcul, cat va mai fi gratuit (caci se pare ca din toamna pun taxa) acolo ajungi direct cu autobuz 116 (fara atat mers si urcat) sau cu taxiul!

andraz, Silviu Lache
Alte impresii din această RUBRICĂ'Must see' în Barcelona: