ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
PREŢ: 100 euro
2 AD. + 1 COPII -- v: 12

Circuit Priene, Milet, Didima

Priene, Milet, Didima - excursie la coloniile grecesti

Am optat pentru aceasta excursie, deoarece in 2009, cand am venit pentru prima oara in Kusadasi, am vizitat Efesul si Pamukkale si cum noua ne plac vestigiile istorice, era cea mai la indemana.

Excursia este in orferta agentiilor de turism, dar nu se prea organizeaza din lipsa de turisti, cu atat mai mult cu ghid in limba romana. Pana la urma reprezentantul agentiei partenere din Turcia ne-a gasit la o alta agentie excursia dorita, dar cu ghid in engleza. Pretul a fost de 40 euro de persoana, iar pentru copil am platit 20 euro, cu toate ca depasise varsta de 12 ani si ar fi trebuit sa platim pret intreg.

De pornit, am plecat cu un microbus la 7.30 de la hotel, am adunat si pe ceilalti turisti si am purces la drum.

Prima oprire am facut-o la Priene, cetate grecesca construita pe o terasa muntoasa unde se pot vizita ruinele Amfiteatrului, templul Atenei, basilica crestina, Agora. Privelistea este spectaculoasa si nu-ti vine sa crezi ca in antichitate Priene a fost un port prosper care, datorita aluviunilor aduse de raul Meandros, acum se afla mult in interior fata de linia coastei marii Egee.

Dupa Priene am pornit catre Milet, orasul in care a trait Thales, cel cu teorema. Se poate vizita amfiteatrul foarte bine conservat si ruinele orasului din care s-au pastrat cel mai bine termele Faustinei. In cadrul aceluiasi complex este si un mic muzeu, dar pe care nu am apucat sa-l vizitam din lipsa de timp, un caravanserai si o moschee otomana. De la intrarea in complex se pot cumpara suveniruri, tricouri si ghiduri turistice. Am luat un ghid turistic cu Efes, Priene, Milet, Didim, foarte interesant, are fotografii cum arata acum vestigiile si peste care se suprapune reconstituirea monumentelor.

Ultima oprire am facut-o la templul lui Apolo din Didima, unde am ajus in jurul pranzului. Am servit masa la un restaurant in apropiere, dupa care am vizitat templul. Este ceva grandios, de dimensiuni ciclopice, motiv pentru care nu a fost terminat niciodata, asta si datorita deselor cutremure care l-au pus la pamant periodic. Oricum aveti ce vedea, iar cuvintele sunt de prisos.

Excursia nu este obositoare daca va hidratati bine, iar pana la ora 16 sunteti inapoi la hotel.

Trimis de Xander in 14.07.13 08:12:05
Validat / Publicat: 14.07.13 09:15:16
VIZUALIZĂRI: 1916INFO ADIȚIONALE
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia: Creta, Rodos, Kos

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Xander); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Mircea P [12.05.14 09:27:51] »

Preţul istoriei... la propriu; câteva obiective turistice.

În excursia prin Turcia am vizitat câteva obiective turistice. Demersul meu nu este unul istoric, aşa că voi trece la chestiuni practice – bilet de intrare:

Assos (Bergham) – 10 lire/ persoană (+ 3 lire parcarea)

Pergam/Bergama – 25 lire/ persoană + 12 lire telecabina/ persoană (+ 4 lire parcarea)

Efes - 30 lire/ persoană (+ 8 lire parcarea)

Troia/Truva - 10 lire/ persoană (se intră cu maşina până la parcarea din faţa sitului)

Milet/Miletus - 10 lire/ persoană (+ 3 lire parcarea)

Pentru coordonate geografice şi informaţii suplimentare - muze.gov.tr/acropolis.

Preţurile postate de mine sunt cele la care am cumpărat bilete.

Notă webmaster - text incărcat iniţial ca review. Mutat aici - ca ecou.

catalinicola [19.06.14 14:18:29] »

@Mircea P: Copiii au intrare gratuita la EFES? 30 de lire este intrarea la Efes de adult, eu am vazut in alte postari ca e 15 lire?

catalinicola