ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2013
DE adic
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 08.07.13
JUL-2013

Este frumos, dar să nu fiţi “pretenţioşi”, să nu aveţi aşteptări prea mari. Nota 7

Încep prin a spune că celelalte afirmaţii care se regăsesc pe diverse site-uri sunt relativ FALSE şi prea scurte: nici vorbă de gunoaie cum spun unii, dar nici nu poţi acorda nota 10, cum fac alţii (ex: Sara din Cluj). De aceea, aş vrea să dau mai multe detalii, având în vedere că am fost cazaţi 3 nopţi, în 2 camere (am fost 4 persoane).

Poziţionare: peisaj excepţional! Ataşez o poză care spune totul. În jurul pensiunii este o poieniţă cu foarte multe varietăţi de flori; apoi este pădurea. Terenul prezintă declivitate, logic.

Acces auto: cu maşina, foarte uşor, se virează unde se vede bariera. Cu excepţia unei singure gropi în partea de jos, imediat după barieră, drumul este practicabil fără probleme şi în condiţii de ploaie (am urcat de 4 ori, în 3 zile). Parcare: dreapta 4-5 maşini, stânga max. 3 maşini; faţă-jos vreo 10 maşini.

Acces pietonal: scările sunt bune, dar ar trebui prelungite până în drumul naţional. După o şedere de câteva zile, sigur veţi avea plămânii curăţaţi, deoarece la urcarea scărilor veţi inspira aer curat. Scările NU sunt f. obositoare, deci nu vă speriaţi (eu îmi făceam griji pe această temă înainte de a veni).

Pensiunea:

-pentru apă caldă există un boiler imens (1 sau 2 mc), care se încălzeşte la foc de lemne. Am fost plăcut impresionat de faptul că am făcut duş la 0.40 noaptea şi era apă fiartă!

-doamna vorbeşte suficient de bine limba română şi este suficient de amabilă.

-din păcate, camerele matrimoniale sunt situate la mansardă; accesul se face pe o scară situată în exteriorul clădirii (în spate), dar are acoperiş deasupra; iar sala de mese este la parter. Din păcate, nu este frigider în cameră şi nici pe hol. Nu serveşte micul dejun… dar sala de mese este frumoasă.

Camera:

-baia şi duşul sunt separate, despărţite de camera principală printr-un mic hol, unde se află o mică chiuvetă şi oglindă. În una dintre băi tavanul era cam aproape deasupra toaletei.

-lenjeria de pat frumoasă şi curată! Acest aspect contează cel mai mult. Camera curată, fără pânze de păianjen, cum am regăsit în alte părţi (inclusiv hoteluri).

Există şi unele inconveniente, dar toate însumate pe noi NU ne-au determinat să cerem banii înapoi (am plătit la check-in) şi să plecăm; şi nici nu le-am semnalat doamnei, căci şi aşa nu avea ce face în acel moment pentru remedierea lor. Însă, orice potenţial turist ar trebui să le cunoască:

a. uşile de la baie, lavoar şi duş nu se pot închide complet, rămâne un luft variabil (de la o uşă la alta) între 3-15 cm.

b. toaletele nu au aerisire directă în exterior: au geam, dar nu se deschide; în schimb, au parfumuri.

c. pereţii crăpaţi în zona uşilor. Am făcut poze, să nu ne acuze cumva că noi i-am fi crăpat 

d. mobilierul este ok pentru 2 stele; salteaua cam tare. Din pat era dezlipit cantul, însă nu ne deranjează (am făcut poză, pentru a nu ni se reproşa nouă).

e. în una dintre camere nu funcţiona tv-ul (dealtfel şi priza era ieşită din perete). Nu ne-a deranjat, căci oricum nu am mers în concediu pentru a ne uita la tv.

f. fiind la mansardă, geamurile sunt cam micuţe. Iar pe unul dintre ele intră în cameră fumul şi funinginea de la centrala termică.

g. judecând după scobitura din perete unde ar fi trebuit să intre patul, camera a fost iniţial proiectată să fie tip single. Ca şi suprafaţă, este uşor cam mică pentru double, dar noi ne-am descurcat.

h. în drumul naţional era o pancartă cu preţuri mai mici decât cele plătite de către noi, care am rezervat bazându-ne pe internet!

i. pereţii sunt subţiri, se aude dintr-o cameră în alta.

Nefiind preteţioşi, am trecut cu vederea toate aceste aspecte.

Sugestii pentru proprietari:

1. o cameră double trebuie să aibă 2 taburete sau scaune sau fotolii, nu unul singur. Şi 2 noptiere.

2. înălţaţi coşul centralei, astfel încât să nu mai intre fumul şi funinginea în camere!

3. asiguraţi micul dejun! Este păcat de frumuseţea sălii de mese.

4. puneţi măcar un frigider pe hol, de exemplu în zona unde este o fostă-toaletă, ce are un scaun pus peste gresie.

5. mocheta de pe hol nu este bine să fie îmbinată „una peste alta”, deoarece te poţi împiedica.

6. eu, care fac rezervare, trebuie să beneficiez de un tarif mai mic decât cei care vin „la recepţie”. Pancarta cu tarife din DN este jignitoare.

7. O etajeră deasupra chiuvetei (sub oglindă) este esenţială şi pentru un bărbat; ce să mai zic despre o femeie!

8. montaţi (în şuruburi sau lipiţi) un cuier cu 4 cuie pe interiorul uşii de la baie şi al uşii de la duş!

9. vedeţi că au început să ruginească cabinele de duş, în partea de jos…

Atenţionare pentru viitori turişti:

După ce urcaţi scările, atenţie la cap. Înainte de a le coborî, ATENŢIE LA CAP. Uşa este foarte mică şi m-am lovit îngrozitor de tare, m-a durut capul 2 zile. În prezent am şi pielea/carnea julită şi o umflătură mare.

Concluzie:

Bazându-mă pe dotările şi amenajarea pensiunii, acord calificativ de 2 stele. În cadrul acestei încadrări, acord o notă de 7, pe o scară de la 1 la 10, bazându-mă pe calitatea dotărilor existente.

Pentru ca eu să acord 3 stele, ar trebui cel puţin următoarele: mic dejun la cerere, etajeră în baie şi să se închidă uşile!

Trimis de adic in 08.07.13 17:18:47
Validat / Publicat: 08.07.13 17:55:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în LACU ROȘU. A mai fost în/la: zeci de destinatii

VIZUALIZĂRI: 2316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere asupra Lacului Rosu, realizata de la pensiunea Hasmasul Mare, 2013.

[08.07.13 17:41:26]

Excelent review de debut

@adic: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Hășmașu Mare: