ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2013
DIN: Targu Mures
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUN-2013

La inceput de sezon

Gazda primitoare, mic dejun suficient, gustos dar care se repeta de la o zi la alta. Era de tip bufet semi-suedez :) adica, sunca, cascaval si oua fierte la portie. Restul: cafea, lapte, ceai, cereale, musli, iaurt, feta, masline, castraveti, unt, gem, miere, paine si suc de portocale la discretie.

Camere curate, spatioase, apa ori fierbinte, ori rece (fara alternative). Prosoapele se schimba din 2 in 2 zile, asternutul o data pe saptamana, se face zilnic curat in camera, baie, se duce gunoiul. Baia nu are uscator de par. Ce a fost deranjant in camera, invazia de tantari. Este recomandat folosirea aparatelor sau solutiilor impotriva tantarilor.

Plaja este destul de larga, cu nisip, umbrele si sezlonguri gratuite, apartinand hotelului. Plaja este marginita cu pini umbrosi si leandrii rozi, si albe. In apropierea plajei este un atelier de raparat ambarcatiuni, care in timpul zilei desfasura o activitate destul de zgomotoasa si deranjanta. Altfel plaja ar fi fost foarte linistita si relaxanta.

Pentru servirea pranzului sau cinei, recomandam terasa "Larouse" unde am intalnit o chelnerita originara din Galati foarte draguta si ospitaliera. Mancarea a fost excelenta, foarte gustoasa, satioasa, la aprox. 22-25 euro/ 2 persoane cu bautura inclusa.

Pentru excursii optionale, inchiriere de masini va puteti adresa agentiei Real Holiday, de fapt singura agentie pe care am gasit in Skala Prinos. Amatorii de scufundari (scuba diving) se pot adresa C. A. T. Diving Club-ului, unde o echipa de profesionisti va calauzeste spre o epava in adincuri. Obiectivele mentionate, respectiv 2-3 marketuri si mai multe taverne se gasesc in vecinatatea portului, de unde pleaca si feribotul spre Kavala. Skala Prinos nu se recomanda amatorilor de distractii si viata nocturna.

Inainte de a cumpara miere de la d-na Teodora din Elektra hotel, sa intrebati daca este de pin sau nu. La mic dejun se serveste miere de pin exceptionala, dar ce am cumparat pare sa fie miere poliflora ordinara... Noi am omis sa intrebam ce fel de miere se vinde cu 6 euro cca. 850 g.

Am evidentiat si partile negative, dar in ansamblu a fost un concediu reusit.

Trimis de Damayanti in 30.06.13 14:11:47
Validat / Publicat: 30.06.13 15:15:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Peninsula Halkidiki, Leptokaria, Nei Pori, Creta

VIZUALIZĂRI: 3692 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Damayanti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[30.06.13 15:07:08]

Chiar dacă eşti înscris/ă de mult, îşi urăm acum, cu ocazia primului review scris, @Damayanti: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[03.07.13 11:55:26]

Buna,

Poti, te rog, sa-mi spui daca toate camerele sunt cu vedere la mare? De asemenea sunt interesat sa aflu daca la hotel au in menu ciorbe sau supe. Merg cu fetita mea care este o mare mancatoare de ciorbite. Multumesc mult! P. S. 05-12.08.2013

[04.07.13 21:15:42]

@crecornel:

Buna,

Hotelul Electra are 28 camere, si nu toate sunt cu vedere la mare. Daca nu sunt ocupate toate camerele, se poate intelege cu d-na Teodora sa va cazeze intr-o camera cu vedere la mare.

La hotel se serveste numai micul dejun. Era posibilitatea de a plati si cina (9 euro/zi), dar ar fi fost servita la restaurantul Brian's, care era prea departe.

Restaurantele Larouse si Zorbas au in meniu supe de casa, chiar si ciorbe, si sunt la nici 5 minute plimbare de la hotel.

[04.07.13 22:42:53]

@Damayanti:

Multumesc mult pentru informatii!

Am facut rezervarea, se pare ca am luat ultima camera libera din perioada pe care ne-am dorit-o, si pe booking avem mentiunea ca "Această cameră are balcon cu vedere la grădină, aer condiţionat, TV, frigider şi baie privată cu duş". Este ok si cu vedere la gradina, sper sa fie una plina de verdeata.

[06.07.13 10:14:52]

@Damayanti: Buna,

Te rog sa-mi mai oferi o informatie. Pe booking-ul nostru scrie ca avem aer conditionat si nu se specifica nimic de costuri suplimentare, dar pe net am tot gasit ca se percepe o taxa de 5 euro/zi pentru aer. La voi cum a fost? Aţi platit in plus pentru aer?

[07.07.13 18:12:54]

@crecornel:

In oferta de care am beneficiat s-a specificat ca aerul conditionat este optional si costa 5 euro/zi. Noi nu l-am folosit, temperatura nu depasea 30 de grade. Oricum am fost numai noaptea in camera, si am dormit cu usa de balcon deschisa. Problema era invazia de tantari. S-ar putea sa fie mai cald in august.

In spatele hotelului in afara de gradina de legume si vie am vazut si un stufaris.

Daca mai aveti intrebari, va raspund cu placere.

[07.07.13 18:41:15]

@Damayanti: Multumesc mult!

penelopa
    [20.11.13 19:36:27]

Buna, as vrea sa merg si eu la acest hotel in vara lui 2014. Inca oscilez intre hotel Elektra si hotel Calypso (care este alaturi din cate am inteles). Din punctul tau de vedere... care dintre ele ar fi mai avantajos pentru o camera tripla? Suntem 3 adulti, eu, sotul si fiica noastra de 21 ani. Am vazut pe net ca dimensiunea camerei triple la Elektra este de 16 mp (??), iar la Calypso 20 mp. Pretul cam acelasi. Baia la Elektra e... e ok? Nu suntem pretentiosi, singura mea nedumerire este ca pe booking.com hotelul Elektra e clasificat la 2*, iar Calypso la 3*+... Nu am fost acolo si nu inteleg de ce, din poze si comentarii reiese altceva.

Noi suntem indragostiti de Thassos, am fost an de an, dar in alte statiuni (Limenaria, Potos, Pefkari)... peste tot ne-am simtit excelent, indiferent de nr de stele (max 3).

Sunt convinsa ca si in Prinos ne vom simti excelent, dar nu reusesc sa ma hotarasc intre Electra si Calypso, poate ma ajuti...

Multumesc anticipat: *

[23.11.13 19:59:08]

@penelopa:

Buna,

Nu recomand Calypso, deoarece am intilnit o familie din Bucuresti cazati acolo, dar s-au mutat la Elektra. Cand am sosit tocmai ploua, si ziceau ca apa curgea de la terasa in camera. Canalizarea era infundata in baie, daca faceai dus, apa ajungea pana la glezna. Robinetii erau ruginiti. Camera nu avea un pic de hol, cum au de obicei camerele de la hotel. Ai intrat in camera si puteai sa sari direct in pat. Sala de mese unde serveau micul dejun era murdara, cu fete de masa nespalate, bucatarie murdara. N-au ramas acolo nici o noapte. Au facut reclamatie la ghidul turistic, dar nimic nu s-a rezolvat. Dupa ce au platit sejurul la hotelul Calypso, au trebuit sa plateasca cazarea si la Electra. Hotelul Electra ne-a placut foarte tare, curatenie impecabila peste tot, si in camere, si in sala de mese. De fapt hotelul are si o terasa draguta, acoperita cu vita de vie unde poti sa iei micul dejun. Nu stiu cat de mari sunt camerele triple, dar cele duble erau destul de spatioase. Singura problema era ca in baie WC-ul era foarte aproape de chiuveta, asa ca o persoana mai corpolenta se poate aseza mai greu. Noua ne-a placut foarte tare la hotelul Electra, asa ca va recomand cu drag. De data asta 2 stele inseamna mai mult decat 3.

Si noua ne place insula Thassos. Anul acesta am fost acolo pentru prima data, dar speram, ca nu pentru ultima. Vrem si noi sa vizitam partea sudica a insulei. Ce hoteluri poti sa ne recomanzi in Limenaria sau Potos?

penelopa
    [24.11.13 02:13:28]

@Damayanti: Multumesc mult pentru raspuns si pentru amanunte! Acum o sa merg cu inima impacata la Electra, desi eram inainte nedumerita de ce Hotel Calypso avea 3*, iar Electra numai 2*.

In Limenaria si Potos as alege Pefkari, Hotel Thassos, : vezi comentariile mele aici, sau Esperia (fara piscina)

crecornel, Damayanti, penelopa
    Alte impresii din această RUBRICĂElektra Beach Hotel: