ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2012
ÎNSCRIS: 24.09.09
JUL-2012

Hotel Elektra - Skala Prinos... un mic paradis

Am revenit de câteva zile din aceasta frumoasă staţiune turistică situată pe coasta vestica a insulei Tasos, la 16 km de capitala insulei, Limenas. Şi pentru ca am întâlnit foarte mulţi români nedumeriţi de ceea ce urmau să găsească în această locaţie, am hotărât să fac o scurtă descriere a hotelului şi a staţiunii. Recunosc că şi noi am încercat acelaşi sentiment de nelinişte până la sosirea în staţiune, mai ales că multe din postările de pe internet sugerau că nu ar fi chiar cea mai indicată locaţie de vizitat, datorită şantierului naval situat în apropierea hotelului sau proprietarilor hotelului care sunt neprietenoşi... etc. Adevărul este că nu am regăsit nici măcar unul din elementele de disconfort menţionate pe internet despre această locaţie, dimpotrivă proprietarii hotelului întâmpinându-ne cu ospitalitate încă din momentul sosirii (oamenii sunt foarte amabili şi simpatici). Cât despre aşazisul şantier naval vă pot spune că de fapt este un mic doc de recondiţionare a vaporaşelor sau iahturilor mai mici, care pe parcursul celor 7 zile cât am stat la acest hotel nu ne-a deranjat cu absolut nimic (nici zgomote de ciocane şi nici alte zgomote de reparaţii).

Hotelul este absolut ok pentru categoria sa (3 stele), camerele sunt destul de mari şi sunt foarte curate. Micul dejun, deşi neschimbat în fiecare dimineaţă, ne-a fost mai mult decât suficient, fiind destul de consistent şi proaspăt (roşii proaspete din grădină f gustoase, ardei, brânză feta, iaurt, 2 tipuri de cereale, vreo 2 feluri de gemuleţe de fructe, margarină, o felie de şuncă prestă şi una de caşcaval, suc de portocale, cafea, pâine propaspătă în fiecare dimineţă, miere de pin, o dată la câteva zile un ou fiert, măsline – specifice insulei, sunt uscate şi f gustoase-). Pentru cei care şi-au luat demipensiune, cina se serveşte la taverna Brian’s situată la circa 1 km de hotel, având o terasă într-o pădurice de pini. Mîncarea de aici a fost şi ea ok, deşi cam grea în anumite seri (musacale, paste). Ceea ce nu ne-a plăcut a fost peştele, mic şi plin de oase. Distanţa până la tavernă ar mai fi un impediment.

Despre staţiune... linişte, multă linişte. Avantajul hotelului este acela că este situat foarte aproape de centrul staţiunii şi că are plaja vis a vis (şeslongurile şi umbrelutele sunt ale hotelului şi nu costă nimic). Aveţi în apropiere şi 2 marketuri de unde vă puteţi face cumpărăturile la preţuri decente (ex. 1 euro o bere la sticlă, 1 e o cutie de suc de portocale, 1,8 e un bax de apă plată etc). In centrul staţiunii, pe care îl veţi face la pas în maxim 10 min, veţi găsi foarte multe taverne unde mancarea este ok (o masă consistentă pt 2 persoane vă va costa în jur de 20 e).

Pentru cei care caută agitaţie, aglomeraţie, cluburi, viaţă de noapte şi alte cele, Skala Prinos nu este locul potrivit (terasele sunt deschise până mai târziu, dar după ora 22 nu veţi mai găsi prea multă lume pe stradă).

Recomandări: vizitaţi principalele obietive turistice ale insulei (le găsiţi cu uşurinţă pe internet). Noi am închiriat o maşină pt 2 zile (60 e + bezina 35 e) şi am făcut turul insulei de 2 ori. Am vizitat superba plajă cu pietricele de marmură (Marble Beach - Saliara) situată în apropierea oraşului Limenas, unde se ajunge pe un drum neasfaltat de vreo 8 km. De asemenea recomand Paradise Beach, o plajă frumoasă cu nisip fin. Vă mai recomand să vizitaţi satul Teologos (situat în munte la 10 km de Potos) unde printre altele veţi găsi şi taverne autentice greceşti. Pot spune că aici se mănîncă cel mai bine în Tasos.

Din Skala Prinos mai puteţi lua feribotul spre Kavala (4,7 e de persoană doar dus) care este un oraş cosmopolit superb. Recomand să îl vizitaţi dimineaţa, pentru că în jur de ora 14 sunt închise majoritatea magazinelor iar în timpul zilei este foarte cald. Tot aici mai puteti gasi magazine ale unor branduri cunoscute si pe la noi (Zara, Esprit etc)

În Tasos mai puteţi vizita oraşul Limenas, ale cărui străduţe înguste placate cu piatră, mărginite de case tradiţionale greceşti, cu siguranţă vă vor fermeca. Tot aici veţi găsi diverse taverne (majoritatea sunt în port) unde se manâncă bine dar şi mici artere comeriale cu buticuri si suveniruri.

Iar dacă simţiţi nevoia de agitaţie, mergeţi în Potos, staţiunea considerată a fi un fel de Ibiza a insulei Tasos (exagerez putin aici). Aici veţi găsi zeci de terase pe faleză, unde boxele bubuie până spre zori. Dacă vă aşteptaţi să găsiţi cluburi asemeni celor de pe la noi, ei bine nu le veţi găsi. În Potos recomand terasa Poco Loco (veţi găsi aici cele mai bune coctaliluri din staţiune).

Dar să revenim la Skala Prinos... noi am servit masa la tavernele Zorba şi Andreea. La ambele se mănîncă ok. La Zorba veţi întâlni chiar şi ospătari români iar meniul (cam acelaşi peste tot) este şi în română.

În concluzie, Skala Prinos este staţiunea ideală pentru cei care vor să-şi „încarce bateriile” într-un mediu discret, reconfortant. Iar dacă nu puteti trăi dacă nu sunteţi on-line, vă puteţi aduce liniştiţi de accasă laptopul. Veţi găsi wireless la majoritatea teraselor din staţiune. Nu costă nimic, doar să faci o consumaţie modică la terasa la care stai.

A şi să nu uit....insula în sine este destul de sălbatică...veţi vedea prin munţi capre sălbatice şi alte animăluţe. Cam totul este eco pentru că legislaţia interzice folosirea chimicalelor în agricultura pt ca ar dauna albinelor.....deci legumele sunt eco şi delicioase.

În rest... vacanţă plăcută dacă veţi alege această destinaţie. Cu siguranţă o veţi aprecia atât ca loc de relaxare cât şi ca punct de pornire către principalele obiective turistice ale zonei.

Trimis de jwalker in 15.07.12 14:09:17
Validat / Publicat: 15.07.12 15:52:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Agios Georgios

VIZUALIZĂRI: 7261 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jwalker); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din curtea hotelului Elektra
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

simina36
    [02.08.12 00:46:50]

buna ziua, m-am ,,inscris'' si eu pt acest hotel pentru septembrie, as dori sa va intreb, de la agentie ni s-a spus ca exista cate o bucatarie pe etaj, daca ati fost, ati vazut asa ceva? m-ar interesa deoarce ne-am luat doar mic dejun si avem de gand sa ne pregatim noi mancarea, multumesc anticipat

[13.08.12 20:36:51]

Buna ziua!

Nu am observat nicio bucatarie la etaj, ci doar camere pt locuit... sincer nici nu am intrebat, dar nu cred ca exista. Singura bucatarie pe care am vazut-o in hotel este cea de la parter, unde se afla si sala de mese, dar nu garantez ca vor fi de acord sa o folositi pentru ca este a hotelului. Totusi puteti incerca... patronii hotelului (sot, sotie, pensionari) sunt de treaba si daca le veti spune (ei nu prea stiu engleza, dar cu siguranta va veti intelege cumva) ca vreti sa gatiti ceva acolo, nu cred ca va vor refuza. Va doresc un sejur placut! Daca mai aveti si alte nelamuriri va ajut cu placere.

[20.11.13 19:39:20]

Buna, as vrea sa merg si eu la acest hotel in vara lui 2014. Inca oscilez intre hotel Elektra si hotel Calypso (care este alaturi din cate am inteles). Din punctul tau de vedere... care dintre ele ar fi mai avantajos pentru o camera tripla? Suntem 3 adulti, eu, sotul si fiica noastra de 21 ani. Am vazut pe net ca dimensiunea camerei triple la Elektra este de 16 mp (??), iar la Calypso 20 mp. Pretul cam acelasi. Baia la Elektra e... e ok? Nu suntem pretentiosi, singura mea nedumerire este ca pe booking.com hotelul Elektra e clasificat la 2*, iar Calypso la 3*+... Nu am fost acolo si nu inteleg de ce, din poze si comentarii reiese altceva.

Noi suntem indragostiti de Thassos, am fost an de an, dar in alte statiuni (Limenaria, Potos, Pefkari)... peste tot ne-am simtit excelent, indiferent de nr de stele (max 3).

Sunt convinsa ca si in Prinos ne vom simti excelent, dar nu reusesc sa ma hotarasc intre Electra si Calypso, poate ma ajuti...

Multumesc anticipat: *

crecornel
    [24.11.13 07:47:05]

@penelopa: Buna,

Noi am fost multumiti de acest hotel, dar nu pot sa fac o comparatie cu Calypso pentru ca nu stiu cum este acolo. Iti pot prezenta, pe scurt, micile probleme de la Elektra. Daca primesti camera pe spate, cum am avut noi, te vei bucura de liniste si de o gradina superba de maslini, dar va trebui sa nu deschizi usa la balcon dimineata deoarece vine un miros groaznic de canalizare. Daca primesti camera pe fata si doresti in anumite zile sa te odihnesti ziua, cred ca o sa fie greu pentru ca se aude zgomot de la cei aflati la piscina.

Piscina este inchisa in intervalul orar 15-17, sper sa nu gresesc, timp in care proprietarul vegheaza sa fie liniste. Mancarea este buna, nu te speria de alte posturi ca este ok.

In ceea ce priveste camera tripla, este de fapt o camera normala, dubla, in care iti mai monteaza un pat, de genul celor care erau sau inca sunt in unitatile militare de la noi din tara. Noi am avut camera tripla, dar avand in vedere ca fetita avea doar 2 ani, patul suplimentar l-am folosit pe post de suport de haine si alte asemenea, copilul dormind in pat cu noi. Baia este destul de mica, dar macar dusul are ventilatia buna si nu faci abur in camera.

Se face curatenie zilnic, iar proprietara pe unde te prinde vrea sa socializeze cu tine dar nu stie decat greaca si un pic de germana. In concluzie, noi ne-am intoarce la acest hotel.

[24.11.13 17:43:33]

@crecornel: Multumesc mult pentru raspuns si pentru amanunte! Sper sa am noroc de camera in fata.

[25.11.13 20:22:11]

@penelopa: Buna. Am postat si noi impresiile noastre despre acest hotel aici.

Sincer il recomand... este un hotel intim si parca mai apropiat de Grecia autentica decat complexurile aparent luxoase din imprejurimi. Noi am avut o camera cu o vedere superba catre mare... cat am stat acolo nu ne-a deranjat nimeni nici in timpul zilei si nici noaptea (scria cineva de galagia de la piscina pe parte cu marea). Proprietarii sunt niste pensionari foarte simpatici si ospitalieri (ea nemtoaica, el grec). Cu engleza se descurca mai greu, dar sigur va veti intelege. Cat mai succint: camerele sunt ok, spatioase si curate, terasa hotelului acoperita cu vita de vie este superba, micul dejun, desi nu e foarte complicat e suficient iar mancarea este ok (rosiile sunt din gradina lor), localitatea in sine este perfecta pt cei ce cauta liniste si relaxare intr-un cadru aproape perfect, desprins parca din documentarele Disovery... cel putin noua ne-a placut. Despre Calypso nu pot spune mare lucru... am trecut pe langa complex... retin doar o piscina langa strada principala si niste vilute cu un etaj insirate... nu stiu cum este inauntru. Statiunea este un punct ideal de vizitare a insulei si a imprejurinilor... cum am scris si in review. In rest... vacanta placuta. Noua ne-a placut locatia.

[25.11.13 20:52:31]

@jwalker: Buna,

Multumesc mult pentru explicatiile detaliate. Citisem deja impresiile tale despre acest hotel si pot spune ca au contribuit mult la alegerea pe care am facut-o pentru Hotel Elektra. Am facut deja rezervare pe booking pentru august 2014 (am vazut se epuizeaza rapid camerele)... si simteam nevoia sa ma sfatuiesc cu cei care au fost deja acolo, ca sa nu traiesc pana atunci cu impresia ca puteam alege altceva mai bun la acelasi pret (foarte mic comparativ cu alte destinatii).

Te felicit pentru impresiile amanuntite si pentru ecouri, te felicit si subscriu pentru fraza ta din final: "PS: Nu recomand staţiunea Skala Prinos sau hotelul Elektra celor care cred că o vacanţă reuşită înseamnă să stea degeaba 14 zile într-un resort de 5 stele şi să se îmbuibe până la refuz. " (Y) (nota personala: multi ca ei !! ).

Am mentionat si eu aceleasi aspecte in comentariile mele pe acest site!

[26.11.13 20:06:54]

@penelopa: Multumesc pentru aprecieri. Intr-un final ma bucur ca descrierea a ajutat la formarea unei imagini cat mai apropiate de realitate (cel putin asa sper) in privinta acestei locatii. Cer scuze ca am dublat raspunsul la ecou. Am vazut abia dupa ce l-am trimis...

Vacanta placuta in Grecia!

[26.11.13 23:21:20]

@jwalker: multumesc, sunt convinsa ca asa va fi!

[26.11.13 23:42:22]

@jwalker: Pe mine nu ma deranjeaza ca ai scris raspunsul de 2 ori, chiar ma bucur, l-am votat foarte bun in ambele situatii, eu imi cer scuze ca am pus intrebarea aiurea de mai multe ori.

Cand am facut-o inca nu ma dezmeticisem ca am rubrica separata pentru intrebari... abia dupa ce am primit avertisment m-am dumirit, asta e, cat traieste omul invata!

Multumesc inca o data pentru rapunsuri si pentru detalii!

Silvana5
    [03.01.14 19:17:59]

@penelopa:

Buna,

Am facut si noi o rezervare prin Agoda (singurul site de rezervari prin care am gasit o camera tripla, mai adecvata familiei noastre - 2 copii -) la acest hotel in august (03-11). Nu am gasit mai mult de 8 nopti din pacate, am fi vrut 10...

Suntem din Tg Mures si daca nu intervine nimic pana atunci, poate ne vedem...

In ce perioada ati rezervat?

La Multi Ani!

crecornel, jwalker, penelopa, Silvana5, simina36