ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2013
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 16.08.11
JUN-2013

La pomul laudat sa te duci... pregatit sa servesti masa in alta parte

Tocmai ce ne-am intors dintr-o minivacanta petrecuta la Slanic Moldova, la pensiunea Eden Maison.

Am citit comentariile frumoase despre pensiune, m-am uitat pe poze si plini de speranta am plecat intr-o dimineata (pe la 5) catre destinatie.

Primul popas l-am efectuat la salina la Targu Ocna, pentru o scurta inspectie a acesteia (pentru cei interesati, intrarea este 18 lei/adult, 9 lei/copil). Dupa scurta noastra abatere de la drum, am ajuns la pensiune. Pensiunea este usor de gasit, aproape de centrul statiunii, la drumul principal pe stanga. Parcarea s-a facut in curtea pensiunii, care noaptea se inchidea. De la drumul principal in curte aveti de parcurs maxim 10 metri pe un drum cu pietre.

Raul Slanic se auzea frumos undeva pe fundal. Minunat, zic eu... Ne-am cazat imediat in camera (apartament nr. 4, pret 160 lei/noapte, fara mic dejun, tarif valabil pana la 30.06.2013). Camera... la fel ca pe site-ul oficial. Noua, spatioasa, racoroasa, curatenie exemplara. Un singur televizor (nici nu aveam nevoie de mai mult), frigider in camera, o canapea extensibila, 2 fotolii, o masa, un scaun pliant, un pat suficient de mare pentru toti 3 (asa ca nu a fost nevoie sa mai doarma cineva pe canapea), lenjerie alba imaculata, un balcon mare cu privelistea in curte (catre rau si padure). Baia... OK... prosoape albe imaculate, feon, cabina dus cu hidromasaj (dupa dus am constatat ca era inundata baia, dar nu e prima data cand intalnesc acest lucru). Lipsea suportul pentru periute, dar am improvizat cu un pahar din camera si de asemenea, nu exista suport gel dus/sampon (cum vin cu ele la purtator, a fost un pic dificil sa le manevrez fara un suport, neputand sa le sprijin nici pe marginea cabinei).

In rest, ca si dotare a pensiunii am gasit si o camera de joaca pentru copii (dotari minime, as putea spune, dar exista), o minibucatarie de care se foloseau turistii (ce bine era daca stiam de acasa de existenta ei...), un balansoar, un tobogan, o casuta de joaca pentru copii (plina de pamant, nimeni nu intra in ea), un foisor cu doua mese si canapele lemn rustice, iar pe terasa doua mese cu scaune (capacitate mica pentru numarul de turisti). Peste rau (se trece un podet) am inteles ca doresc proprietarii sa mai amenjeze ceva (le doresc mult succes in acest sens).

Am dus bagajele in camera si am intrebat daca putem servi masa... Aici a inceput sa-mi creasca tensiunea... Era firesc sa nu fie oamenii pregatiti pentru noi la ora pranzului (oare?), dar macar pentru cina m-am gandit ca pot servi masa la pensiune. Cand am incercat sa stabilim cina, am inceput: dorim o ciorba de pui sau de vacuta, iar la felul doi am dori... si am fost intrebati "pai cum, o ciorba? ". Pai da, o ciorba, nu stiam ca trebuie sa comand 3 portii... Daca doresti o portie de clatite, trebuie sa comanzi 2 si tot asa... trist, foarte trist. Ideea era ca nu faceau mancare si daca iti doreai ceva, trebuia sa ceri mai mult (nu o portie!), sau sa ai norocul sa mai ceara cineva, ca sa se poata pregati acel fel de mancare.....Ulterior am inteles ca le-a plecat bucatarul si la capitolul masa stateau foarte, foarte prost. Nici gama de sucuri nu era diversificata (pe motiv ca expira repede!?!), asa ca nu m-am straduit sa intreb ce pot oferi de fapt, ca imi era de ajuns.

In concluzie, am servit masa decat o data la pranz la pensiune, in rest la Restaurantul Slanic (chiar in parc, in centru, mancare OK) si la pensiunea Montana (asezata mai jos de Eden Maison, spre Cerdac). Am avut noroc ca am gasit companie placuta (salutari calduroase, 3M) si impreuna faceam haz de necaz, pentru ca altfel, chiar cred ca m-as fi alimentat permanent cu nemultumiri.

Concluzie. Cazarea a fost foarte buna (superioara pensiunilor Montana, Poiana Verde, Paltinis, pe care le-am vazut acum personal), trebuie mentionat ca s-a facut curatenie zilnic iar in a patra zi ni s-a schimbat si lenjeria, dar daca doriti sa mancati, luati la pachet sau va orientati in alte locatii. Noi nu aveam timp pentru mancare la pachet (cum de fapt, procedau ceilalti turisti din pensiune: gratar, etc.), pentru ca aveam programul foarte incarcat zilnic (dimineata minim 3 ore de salina, la pranz 1 ora de somn pentru cel mic, iar dupa amiaza trasee, printre picaturi de ploaie: Monumentul Eroilor si Manastirea Magura Ocnei, izvoarele minerale si cascada, traseul 300 scari, pastravarie, parc)

Am convingerea ca daca schimba ceva la abordarea clientului, au sanse mari sa devina cea mai buna pensiune din zona. Dar... asa... fara pic de initiativa, de atragere a clientului (care este dispus sa plateasca, dar nu are ce), oferind doar servicii de cazare, camerele se vor deprecia (si deprecierea e galopanta, turistii mancand in camera) si risca sa piarda foarte mult.

In speranta ca nu m-am repetat si comentariul meu are un inteles, va doresc o vacanta reusita si mult noroc.

Trimis de dariac in 26.06.13 14:45:26
Validat / Publicat: 26.06.13 16:03:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC MOLDOVA.

VIZUALIZĂRI: 2202 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dariac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

edenmaison
    [11.07.13 21:58:11]

Dreptul la replica

La pomul laudat sa nu te duci pornit sa-l lovesti cu bata (cuvinte grele)

Respect si tin cont de aprecierile si reprosurile d-nei. “Dariac. ” din Constanta, care nu a dorit sa-si faca cunoscuta identitatea, insa sunt dezamagita de unele inadvertente.

Asa cum fiecare inculpat este nevinovat pana la proba contrarie, incerc sa–i raspund step by step, iar dvs. sa judecati si sa dati sentinta singuri:

Calea de acces de aprox. 20 m este drum public, drum pe care noi persoanele juridice nu avem voie sa-l asfaltam (in subordinea primariei si este necesara licitatie publica, caiet de sarcini, o intreaga procedura), totusi am incecat sa- l amenajam asa cum am putut mai bine, am excavat, consolidat, indreptat si pietruit drumul.

Pliculetele cu sampon si sapunelele sunt asezate pe un suport sub oglinda si sunt oferite gratuit de catre noi, clientii netrebuind sa vina cu ele de acasa. Suport pt periutele de dinti separat, nu avem, de obicei, turistii aseaza periutele in acele suporturi din plastic pt calatorii pe eteajera din fata oglinzii, dar o sa avem in vedere aceste sugestii pt viitor.

Problema majora este dicutia despre restaurant. Nimic nu m-a suparat intr-adevar atat de mult precum afirmatia: ,,Ideea era ca nu faceau mancare deloc …” Restaurantul nostru este un restaurant cu circuit inchis, noi incercam sa gatim proaspat, (nu congelam mancarea gata preparata pt. a o servi imediat clientului, ) la cererea clientilor, luand comanda de pe un pranz pe celalalt. Poate pe moment aceasta strategie nemultumeste clientul, dar daca ne gandim este in avantajul tuturor, clientul mananca preparatele proaspete, iar noi nu facem risipa de alimente. Respectam clientul si ne-am dori la randul nostru sa ne fie apreciata munca. Este adevarat cand au sosit d-lor nu aveam gatita ciorba la pranz pt ca chechin-ul se face dupa ora 13, nu aveam comanda pt pranz, si in plus ciorba de vacuta nu o avem pe meniu. D-na a fost foarte suparata si nu a mai dorit sa comande cina. Au plecat si au venit dupa cina, micul dejun presupun ca l-au luat in camera, deoarece coborau tarziu, doar d-nul servind dimineata cafeaua la noi. A fost singura familie din acel weekend prelungit care nu a servit mesele la noi, gradul de ocupare a fost de 100% (au luat o singura masa duminica si au stat 4 zile: o sticla de vin, doua ciorbe radautene, doua gratare + cartofi prajiti, piept si ceafa, o salata si doua portii de clatite) Imi pare rau sa o spun dar ,,haz de necaz” nu stiu de ce au facut, prietenii d-lor ,,3 M” au servit masa la noi impreuna cu copilasul, iar d-lor stateau tot timpul langa ei. M-am dus si i-am intrebat daca doresc sa manance la noi, dar au fost categorici: Noi servim masa la Restaurantul Slanic si Pensiunea Montana;; Chiar daca nu avem bucatar calificat (acesta nu a plecat, a fost concediat pt lipsa nemotivata de la serviciu -8 zile) doua persoane au stat intotdeauna la dispozitia turistilor incercand sa le gatim proaspat pt. a se simti bine si a fi multumiti.

Nu toti turistii isi permit sa manance in restaurant, motiv pt. care oferim gratar in curte pt, a-si prepara singuri carnea si legumele, iar o alta categorie se simt bine pur si simplu sa faca un gratar cu prietenii. E alegerea fiecaruia si nu obligam pe nimeni sa manance la noi.

Gama de sucuri, bere si vin nu e diversificata, nu suntem ipocriti, incercam sa ne adaptam puterii de cumparare si situatiei economice prezente.

Inca o data respectam si apreciem orice sugestie si reclamatie, dar am dori sa ne fie si noua respectate munca si efortul familiei noastre, pt ca e o afacere de familie in care fiecare are sarcinile lui. A face rau e usor si la indemana oricui, sa distrugi in cateva minute ceea ce noi am construit in ani.

Degeaba ai 20 de clienti multumiti si 2 persoane suparate, iar cand tocmai acelea iti scriu o impresie negativa, totul e in zadar. Asa suntem noi, o parte dintre romani, carcotasi si inspectori destoinici.

Salutam familia “ Dariac”, incercam sa tinem cont de sugestii, apreciez comentariile juste si intemeiate despre cazare si speram ca in timp calitatea serviciilor noastre sa se ridice la un standard mai inalt!

NB edenmaison este (sau a fost) reprezentant al unității
    RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][6 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    nicolae75
    [18.10.13 23:22:45]

apreciez raspunsul onest al celor de la pensiune! La alta pensiune, intr-o situatie oarecum asemanatoare, proprietarul a raspuns oțărît, astfel ca nici nu mai iau in considerare sa merg la ei. In schimb, aici, sunt semne bune si cred ca voi veni intr-un weekend. Succes!

dariac, edenmaison, nicolae75
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Eden Maison: