ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.04.13
JUN-2013

Foarte bine

Dupa un drum lung si obositor de 22 h cu autocarul, am ajuns in sfarsit la hotel, aici cazarea s-a facut imediat, proprietarul amabil de altfel ne-a intampinat cu celebrul suc de portocale, Hotelul are 2 etaje, arata foarte bine, atat pe exterior cat si interior, este inconjurat de o gradina foarte frumoasa unde predomina florile, leandrii de toate culorile, pomi fructiferi de la caisi, lamai, portocali si maslini pana la muscate ce cresc ca un gard viu (m-am mirat, la noi cresc in ghiveci!!) deasemi m-a surprins dragostea lor pentru frumos, strazile sunt pline de flori ingrijite cu multa atentie, in curtile lor vezi lamai, portocali si mai ales maslini, cresc ca la noi corcodusii, ca sa nu mai spun de curatenie, nu vezi nici o urma de gunoi aruncat aiurea,

Camerele le-am avut la parter iar balconul era un fel de terasa ce dadea spre acea gradina minunata, cu o masuta si doua scaune, unde dimineata puteai bea o cafea sau manca ceva admirand intreaga frumusete!

Camera in care am stat era simpla, dubla, curata (se facea curat in fiecare zi) cu LCD, Frigider, a/c, uscator de par, gresie pe jos,

Baia: prosoape, hartie igienica, produse igiena corporala,

MD-nu foarte multe dar nici nu ramaneai nemancat (oua fierte sau omleta ,,cascaval, salam, iaurt foarte bun, lapte, miere, unt, cereale, paine de 3 feluri, cafea, ceai, suc portocale, dulceata, gem de caise si capsuni, chec, )

In hotel erau cazati multi englezi seniori ca varsta, putini romani, liniste si curatenie, La parter receptie, seif, restaurant. Are si piscina inconjurata de verdeata unde dupa-amiaza puteai sa te relaxezi citind o carte pe sejlong sau ascultand muzica.

Plaja -foarte frumoasa cu sejlonguri si umbrelute, se afla in apropierea celebrei insule Cameo (agios sotis), intratea lina in apa, foarte limpede si curata, nisip fin, fara arici de mare sau pietre.

Laganas -statiune animata, galagioasa, mai ales noaptea din cauza turistilor englezi foarte tineri 16-20 ani, dar hotelul este situat cam la 5 min. de centrul statiunii asa ca n-am avut probleme.

Ca preturi, acceptabile, 25 euro croaziera cu vaporul la navagio, 30 euro inchirierea unei masini pentru turul insulei, 1.73euro litru benzina (20 l iti ajung pentru turul ei),

paine 2-2.30 euro, bere 1-3 euro (depinde de care vrei), chips 1.80 euro punga!

ciocolata 2.20 euro, suveniruri tot felul inte 1-5 euro puteai lua ceva dragut :))

cele 7 zile au trecut destul de foarte repede,

Intoarcerea la fel de lunga si obositoare, doar ca a meritat acest efort.

Grecia este foarte frumoasa si merita vazuta macar cate o insula pe an...

pacat de marea noastra, ca nu stim sa punem in valoare ceea ce avem, incercand de la an la an sa inbunatatim lucrurile. Inchei aici, cu nostalgie in suflet si sperand ca v-am fost de folos cu aceste informatii.

Trimis de clau_v29 in 07.06.13 09:58:19
Validat / Publicat: 07.06.13 11:12:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4713 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (clau_v29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P32 navagio de pe vapor

[07.06.13 10:41:14]

Foarte bun/util review de debut.

@clau_v29: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

flllo
    [08.06.13 14:07:09]

@clau_v29: bun si util comentariul tau pentru mine mai ales ca pe 24 iunie ma duc si eu la Andreolas in Laganas,

spune-mi si mie apa mari cum era, se putea face baie sa era rece plaja era curata, tavernele erau deschise?

excursiile cum leai luat, de la agentiile de acolo?? ai fost la Navagio... daca DA se putea face plaja acolo, baie...

din unele fotografii dale tale am vazut ca mai era si nori nu numai soare...

astept raspuns multumesc

clau_v29AUTOR REVIEW
    [10.06.13 18:14:52]

buna, plaja este foarte curata si limpede, cu nisip fin fara pietricele, apa marii putin c-am rece dar te obisnuia-i repede cu ea, taverne si terase peste totchiar si pe plaja unde nu trebuie sa platesti sejlongul daca consumi ceva de la bar,

preturile meniurilor cam 12-15 euro, dar poti gasi si un fel de shaorma de-a lor (nu-mi aduc aminte cum se numeste) la 2 euro, foarte buna, la fel si pizza. Excursiile le-am luat de la gida noastra la 25 euro (cea de la navagio) tot atat este si la agentiile din oras, cu autocar care te i-a si te aduce inapoi la hotel,

Se poate face plaja la navagio 1,30h aveti l-a dispozitie dar noi cand am ajuns s-a pornit o ploaie torentiala ))

, i-ar cand am plecat a iesit soarele ) asta a fost norocul nostru )) noi am fost in perioada cand in europa ploua cu tunete si fulgere, acolo doar putin a plouat mai ales seara dar dimineata iesea soarele ) de unde si apa putin ca-m rece ,,

clau_v29, flllo
    Alte impresii din această RUBRICĂCastelli Hotel: