ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2012
ÎNSCRIS: 02.02.11
JUL-2012

Zakynthos - Laganas - Hotel Castelli = sejur la superlativ.

Buna ziua tuturor. Incep acest rewiew prin a va garanta ca fiecare cuvintel va fi pus bine la locul lui, fara supraevaluari sau minimalizari! Totul a inceput in luna ianuarie, luna in care alaturi de prietenii mei abia asteptam noile oferte de vacante. Am ales insula ZAKYNTHOS ca o ultima varianta, pentru ca primul gand mi-a zburat la Muntenegru - Budva, iar al doilea la Turcia - Kusadasi. Ma felicit insa pentru alegerea facuta, mai ales pentru ca am intalnit niste conditii de cazare si ospitalitate iesite din comun la hotelul CASTELLI. Si a venit luna iulie, data de 15... si am plecat.

Drumul, paradoxal mi s-a parut mai usor (am fost cu autocarul) decat decat cel de anul trecut din Corfu. Am facut 22 ore pana la hotel, cu toate opririle pentru masa, toaleta si transportul cu ferryboat-ul. Sarind pentre drumul usor anost, dar plin de peisaje de la Promachonas spre Patras si portul Killini, am ajuns la cazare, iar placuta ne-a fost uimirea sa fim asteptati de catre patronii hotelului cu suc natural de portocale si cu multa voie buna.

Despre conditiile de la Hotel pot spune ca sunt de nota 10 spre 11.

Curatenie este la ea acasa, in fiecare zi s-a facut curat in camere si schimbat asternuturile. Pana si cameristele stiau foarte bine limba engleza si erau de o amabilitate debordanta.

Micul dejun servit la hotel a fost mai mult decat ce ne asteptam, practic ne-a lasat cu gura cascata. Hotelul functioneaza intr-un regim GREEN, cea ce inseamna ca absolut tot ce serveam, era facut in bucataria proprie. Este extrem de medaliat la diferite congrese importante. Daca ajungeti acolo, veti vedea multele acreditari, diplome si medalii insiruite pe peretii receptiei. La micul dejun serveam aproape de fiecare data 3,4 sortimente de paine, tot atatea de chec, un iaurt al naibii de bun, oua fierte, omleta, cascaval, sunca presata, compot de piersici, cafea, lapte, suc natural, gem de portocale si capsuni si inca cateva alte gustari, toate bune.

Acum vorbind un pic si despre ce putem vede in insula, gasim: Exo Hora - acel maslin batran de mai bine de 2.000 ani, binecunoscuta plaja Navagio, unde din pacate de la an la an nava este tot mai deteriorata, orasul Zante - micut, dar cochet, Blue Caves - pesteri superb erodate de apa, cu niste forme extrem de incantatoare, multele statiuni ce merita vizitate - Vassilokos, Laganas, Kalamaki, Tsilivi si Alykes.

Plajele sunt pe toate gusturile, cu nisip de diferite culori, fin, dar si cu pietricele. Apa este asa cum o stim, cat se poate de albastra si limpede.

Insula trebuie neaparat vizitata atat pe apa, pentru a putea vedea celebrele broaste testoate, dar si plajele cu nisip alb, dar mai ales pe uscat, pentru ca sunt atat de multe locuri de vizitat... atat de multe incat a trebuit sa-mi fac un plan bine structurat pentru a putea ajunge sa le vad pe toate. Am reusit sa ajung la Porto Vromi, la o multime de manastiri vechi, fiecare cu o poveste impresionanta. Plaja Navagio, neaparat trebuie vizualizata si de sus, de pe stanca... este o priveliste ce-ti incearca tensiunea, dar merita fiecare secunda. Maslinul celebru este de-o maretie si forma inimaginabila, aproape ca nu poti crede lipsa de nepasare ale autoritatilor (daca au), pentru ca practic maslinul se afla pe marginea unui drum, fara ca nimic sa nu fie amenajat imprejurul lui. Nici macar udat nu este. In acest stil se invarte din pacate toata insula, nu cred ca am reusit sa vad un monument al vremurilor de care ei sa se ingrijeasca, pe care sa-l respecte. Foarte valabil si pentru Manastirea Agia Mavra, o manastire a care-i povesti m-a captivat atat de tare incat abia am asteptat sa ajung acasa, in tara, pentru a citi cat mai multe referinte.

Preturile sunt bune, chiar bune, este o insula mai ieftina decat Corfu, dar parca nici serviciile nu sunt la fel de atente. Cert este ca totul a meritat cu prisosinta! Atat banii cheltuiti, cat si timpul acontat diferitelor excursii.

Va doresc tuturor concedii placute. Sa ne auzim cu bine, iar daca aveti nevoie de o referinta, parere, va raspund cu drag. Sunt constient ca am apucat sa acopar maxim 20% - 30% din tot ce as fi putut scrie. Sper sa va placa si pozele. Salutari tuturor.

Trimis de Razvan Florea in 31.07.12 18:41:42
Validat / Publicat: 31.07.12 19:42:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insulele Ionice - Corfu - Aparthotel Arianna

VIZUALIZĂRI: 7020 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Razvan Florea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Navagio - apa un pic rece, dar coloritul ei este epic.

webmaster28 [31.07.12 18:48:22] »

@Razvan Florea, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

MCM [31.07.12 22:03:40] »

cum te-ai deplasat pe insula? ai inchiriat masina?

Felicitari pt vacanta

Razvan Florea [01.08.12 12:42:08] »

@MCM: am inchiriat o masina, am fost 4 persoane in ea si am reusit sa vizitam cat s-a putut de mult. Am mers si cu autobusul ce tranzita insula, care s-a prezentat cu punctualitate de fiecare data in statie. Plus ca a avut aer conditionat si scaune confortabile. cel mai bine este sa inchiriezi o masina, sunt pe alese la greu si toate sunt cu consum redus.

Razvan Florea [01.08.12 12:44:19] »

@webmaster28: asa am sa fac. Daca exista posibilitatea revizuiri review-ului, spuneti-mi cum si am sa-l restructurez. Valabil si pentru poze, as putea sa le descriu pe fiecare in parte, lucru ce nu l-am facut atunci cand le-am incarcat, iar acum nu stiu unde sa intru pentru a le atasa cateva cuvinte. Voi mai incarca si altele cand timpul imi va permite.

webmaster [01.08.12 13:06:55] »

@Razvan Florea: despre recomandarile de calatorie: daca doresti, initiaza un articol in sectiunea Descopera Zakynthos, in care sa te axezi doar pe recomandarile de calatorie (non-cazare) din zona

In ce priveste textul la poze: ai putea folosi functia 'Sesizeaza' (e un link afisat cu rosu sub fiecare fotografie) -- ne scrii acolo textul explicativ al fiecarei poze si il adaugam noi.

sniga [18.08.12 09:22:01] »

Buna, te rog sa-mi spui daca mai retii, unde a oprit prima data autocarul? Dorim primul sejur in Kalamaki la Margarita, apoi Castelli. Doream Cavo D'oro ca al doilea sejur, dar ma vazut cateva pareri negative pe tripadvisor, asa ca vom opta ca al doilea sejur sa-l petrecem la Castelli. Cand am sunat la agentie sa intreb, domnisoara de acolo nu a stiut sa-mi spuna. As dori sa stiu acest lucru. Daca va merge direct in Laganas prima oara, abia apoi la Kalamaki, va trebui sa luam un taxi si sa ajungem singurei la Castelli. Dupa cum vorbea domnisoara de la agentie, nu cred ca se va tine cont de faptul ca sant in autocar doi turisti cu sejururi in locati diferite, ci cred ca va trebui sa ne descurcam pe cont propriu, desi nu este normal. Normal ar trebui sa opreasca autocarul prima oara in Kalamaki, avand turisti cu sejur dublu, al doilea find in Agios Sostis.

As dori sa stiu unde opreste prima data, mai mult ca sa stim la ce sa ne asteptam, sa nu avem surprize neplacute, sa fim pregatiti sa platim un taxi pana-n Agios Sostis, (sper sa existe taxi in zona), mai mult de 10 euro nu cred sa ne ia, fiind doar cativa km distanta.

Multumesc frumos.

Razvan Florea [18.08.12 14:06:37] »

@sniga: Ultima data va ajunge in Laganas la Castelli, dar din momentul in care coboara de pe vas in oras si pana cand parcurce toate statiunile cu opririle aferente nu dureaza nici macar o ora.

Asa ca daca luati ferryboatul de ora 10.00, la maxim 12:30 sunteti in camere. O ora si jumatate insumand doar mersul pe mare.

Dar da, undeva la 10 euro este pretul la taxi.

sniga [18.08.12 15:50:42] »

@Razvan Florea: Multumesc mult.

sniga [19.08.12 20:15:13] »

Mi-am adus aminte ca am citit pe tripadvisor la un moment dat, ca cineva se plangea de faptul ca se plateste pentru frigider un fel de chirie la zi. Imi poti spune ceva despre asta, te rog? Multumesc.

Razvan Florea [02.11.12 14:02:44] »

@sniga: Nu exista asa ceva, n-am auzit nici cum o astfel de chestie!

sniga [02.11.12 14:28:54] »

Multumesc, oricum in acest an nu a mai aparut in oferta acest hotel, asa ca am luat in alta parte.

webmaster22 [19.01.13 21:58:41] »

elena 03 [22.01.13 13:30:43] »

Buna Razvan Florea, am si eu o intrebare in legatura cu hotelul... este distanta mare pana la plaja de la hotel? o sa merg anul acesta la acest hotel si nu scrie nimik clar despre asta pe nicaieri.

Iti multumesc

Razvan Florea [12.02.13 16:56:50] »

@elena 03: Buna Elena. In primul rand, felicitari pentru alegere, ai ales exact cel mai bun hotel de 3 stele plus din statiune.

Maxim 10 minute pana la plaja vei face si tot atatea pana in centrul statiunii Laganas care este extrem de activa indiferent de ora din zi sau noapte. La vreo 20 minute pe jos ai si insula Cameo, care este superba.

Mergi in turul insulei, este extrem de captivant. Binenteles si la Navagio!

Mare grija cum programezi totusi aceasta iesire pe mare pt ca daca alegi sa fie spre sfarsitul sejurului, sa nu ai neplacuta surpriza de a fi marea agitata, sa nu puteti ancora si totodata nici timp pentru a o programa in alta zi. Eu am fost noroc anul trecut, doar ca cei dinaintea mea cu o zi sau doua, nu!

Cu placere iti mai pot raspunde si la alte intrebari.

Apropo, la Castelii te vei bucura de niste persoane cum nu credeai ca exista, sunt fantastici proprietarii hotelului, de-o amabilitate si un bun simt de poveste.

elena 03 [12.02.13 18:33:14] »

@Razvan Florea: Buna, iti multumesc pentru informatii... navagio va fi prima vizita pe care o vom face... in 12 zile vom putea descoperi toata insula, ,,pentru navagio am ales insula...

Ma bucur k am facut o alegere buna si cu hotelul.

Inca o data iti multumesc pentru raspuns...

alma [27.02.13 18:12:52] »

Razvan, foarte frumoasa descrierea si eu optez pt acest hotel, daca ai putea sa mi oferi te rog inca cateva amanunte...

localitatea in care este situat acest hotel, este izolata? hotelul in sine este amplasat in statiune sau mult in afara ei? n as dori sa fie foarte izolat, apoi, cat costa aprox. inchirierea unei masine? Care este distanta pna in localitatea Laganas?

si un ultim lucru: nu as dori sa iau excursiile optionale de la agentia din Ro, am inteles ca cele achizitionate de la agentiile locale sunt mai ieftine, unde sunt aceste agentii?

Razvan Florea [05.03.13 18:41:25] »

@alma: Buna din nou Alma si scuza-ma de intarziere.

Localitatea este defapt statiunea Laganas, care practic este o strada principala de aproximativ 1km, pe fiecare parte a sa, fiind intesata de cluburi, baruri, taverne, agentii, etc, etc. Hotelul nu este deloc izolat, stai linistita, mergi pe increderea mea. Este foarte aproape stationat si totul este frumos imprejur.

Masina nu stiu cat costa, pt ca nu am inchiriat una, dar din auzite, costa la fel ca oriunde un Grecia.

Distanta de la hotel pana la statiune e de maxim 7,8 minute pe jos, mers lejer. E foarte aproape. Excursii ai de unde sa iei acolo gramada, dar sa-ti explic! Nu vei gasi un ghid in limba romana, iar sa urci pe vas si sa auzi trei lulele in limba engleza, rusa, poloneza, etc, nu e mare lucru.

Mergi cu incredere cu doamna ghida pe care o vei cunoaste probabil in ziua sosirii sau a doua zi cel tarziu. Este o doamna extraordinara, de nota 11, extrem de serioasa. Ti-o recomand cu maxima placere, va avea grija sa stiti totul, este o foarte buna cunoscatoare a insulei. Preturile sunt la fel, nu e diferenta intre pretul ce-l platesti prin agentia romana cum s-ar zice si cel platit unei agentii locale acolo.

Agentiile sunt in Laganas, pe deoparte si cealalta a strazii principala, dar sunt ambulante, nu te astepta sa fie ca la o receptie, unde intri, te asezi pe un scaun si primesti ofertele. Intra la mine pe facebook, Florea Costin Razvan, si da-mi un mesaj ca sa-ti dau accept si o sa iti arat multe poze ce le gasesti intr-un album special.

alma [06.03.13 08:53:54] »

@Razvan FloreaBuna Razvan, iti multumesc pt tot, vreau sa ti spun ca m am decis in privinta hotelului Casteli si asta datorita descrierii tale, foarte frumos m ai cucerit cu tot. daca m ai cunoaste ai sti ce greu ma decid si ce pretentioasa sunt, am calatorit f mult peste tot mai cu seama in Orientul Mijlociu, acum stiu ce vreau, alesesem insula dar era greu cu hotelul... am citit descrierile tuturor am gasit sie alte site-uri, dar tu ai pus pc pe i cum se spune.

In privinta excursiilor optionale, te am intrebat pt ca toata lumea da sfaturi sa nu cumva sa luam cu agentiile noastre ca e f scump si ca acolo gasesti lajumatte de pret de aceea am intrebat, dar tu stii mai bine, asa ca voi proceda ca atare... Merci, intru pe FB si mai vb, daca mai e ceva, te voi intreba, sper ca mi vei raspunde, zi faina sa ai... thanks

alma, elena 03, MCM, Razvan Florea
    Alte impresii din această RUBRICĂCastelli Hotel: