ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2013
STATUS: PREMIUM
APR-2013

Drumeții prin Parcul Național Retezat

Cascada Lolaia

Într-o duminică însorită şi caldă am ales să facem o plimbare scurtă, iar alegerea destinaţiei nu a fost foarte grea: cunoșteam destul de bine zona dar nu văzusem până atunci cascada Lolaia.

Accesul în aceasta zonă se face pe drumul european 79 până în localitatea Ohaba de sub Piatră (aprox 40km din Petroşani, cca. 10 km din Haţeg) apoi se continuă pe drumul judeţean ce trece prin localităţile Sălaşu de Jos, Sălaşu de Sus, Mălăieşti şi Nucşoara. După ieşirea din Nucşoara la vreo 3km se tremină asfaltul. Noi am mai mers puţin cu maşina apoi am preferat să o lăsăm pe marginea drumului nemodernizat care in ultimele luni s-a deteriorat considerabil (am văzut pe drum atât autoturisme, cât şi un autocar deci se poate continua cu maşina însă depinde cât de mult ţineţi la ea;)). Scurta noastră plimbare s-a dovedit astfel mai lungă de cât am plănuit noi (iniţial doream să ajungem cu maşina până în Cârnic) şi am ajuns înapoi la maşină după 5 ore .

Ajunşi la un moment dat în satul (e mult spus sat, sunt doar câteva cabane) Cârnic am întâlnit primele indicatoare spre cascada Lolaia.

Cascada Lolaia se afla în Parcul Naţional Retezat la o altitudine de 1050m pe pârâul Nucşoara care colectează apele a patru văi glacciare: Stânişoara, Pietrele, Valea Rea şi Galeşu. De aici în condiţii de vară se poate ajunge la Cabana pietrele în 2 ore, Cabana Genţiana în 2,5 ore, Lacul Galeşu în 3,5 ore, Lacul Bucura în 4,5 ore, Vârful Retezat în 5,5 ore.

Taxa de vizitare a Parcului Naţional Retezat este de 5 lei pentru 7 zile (păstraţi bonul). Unul din locurile unde această taxă poate fi achitată este centrul de vizitare al parcului aflat la intrare în localitatea Nucşoara.

Trimis de baby eyes in 23.05.13 12:00:39
Validat / Publicat: 23.05.13 16:09:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL RETEZAT-GODEANU.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (baby eyes); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.