ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2013
DIN: Rm Valcea
ÎNSCRIS: 23.12.09
MAY-2013

Cea mai frumoasa vacanta !

Hello dragilor,

Vin cu un review proaspat dupa escapada de Paste, parca as fi inca acolo in vacanta...

Sa incepem,

Am ales pensiunea Steaua dunarii, oferta spunea asa: 480 lei / pers, 3 nopti, demipensiune, masa festiva de paste si o croaziera pe Dunare.

Cautam ceva pt relaxare totala, liniste si confort. Am vorbit de mai multe ori cu proprietarii sa mi garanteze ca nu gasesc la destinatie vreun grup cu chef de panarama sau alte personaje cu astfel de potential, raspunsul a fost prompt, o sa fie liniste.

Vroiam pur si simplu ceva linistit, sa uit de tot, de problemele cotidiene.

1. Traseu

Si am pornit la drum -> Pitesti- Valcea - Tg Jiu -Motru- Severin- Orsova - Eselnita. Drumul foarte bun (surpinzator de bun pe sectorul Tj Jiu Severin).

Pensiunea este la 8 km de Orsova, pe partea stanga a drumului ce duce spre Moldova Noua sau spre Cazane, in Eselnita.

2. Parcare

Are parcare vis a vis, suficiente locuri si mai sunt cateva chiar in fata pensiunii.

Parcarea este free.

3. Conditii de cazare.

Camerele sunt foarte frumoase, am avut o dubla cu balcon, toate au vedere la Dunare. In camera LCD mare, TV de la digi, frigider, cuier, doua paturi, prosopape, noptiere, etc.

Baia curata, cu cabina de dus.

Balconul cu doua scaune, superb cat sa stai la o bere si o tigare.

4. Bucataria

In ciuda comentariilor negative in ceea ce priveste conditiile de servit masa, cantitatea portiilor si personalul, la mine totul a fost pe dos. Adica am avut parte de o servire ireprosabila, mancare din belsug si foarte buna.

Mic dejun in primele zile: cremvusti, oua, rosii, castraveti, branza, cafea.

Cina: ti se prezenta varianta de meniu pe care o doresti la cina astfel seara doar ce te puneai la masa, pana venea o bere venea si mancarea.

Masa festiva: aperitiv (drob, salata de boeuf, rosii, ridichii, branza, ceapa verde, etc), ciorba de miel, sarmale cu mamaliguta, friptura de miel, prajituri si cozonac. De baut: apa, suc, vin, palinca, afinata.

Mancarea a fost... ce sa mai, mai mult ca o nunta, n am reusit decat sa gustam din fiecare in parte.

Pensiunea are o terasa foarte frumoasa pe ponton unde se poate servi masa iar daca e prea cald, inauntru, unde este aer conditionat.

5. Personalul.

Foarte serviabil si popular, o fata si un baiat care au alergat tot timpul si patroana cred. Cel putin la masa de paste, patronul venea sistematic pe la fiecare familie, ne intreba cum ne simtim, daca mai dorim ceva, ce sa mai ne am simtit ca cei ai casei. De fapt si familia servea pranzul festiv alaturi de noi, la o masa alaturata.

6. Agrement

Plimbari cu bicicleta: biciclete noi DHS (5 lei / ora), se mai trece si cu vederea.

Plimbari cu barca: am facut o tura de cateva ore pe dunare in sus la toate obiectivele din zona: tabula traiana, mrea Mraconia, pesterile, cazanele mici, statuia lui decebal.

Plimbari in particular cu barca, cine dorea, te puteai da cu "canapeaua", colacul tras de barca.

Nu stiu cat costa asta pt ca la noi plimbarea cu barca a fost inclusa in pachet.

Pensiunea are o terasa superba cu ponton unde sunt sezlongurile si unde poti lenevi la soare.

7. Obiective

In zona se pot vizita obiectivele de mai sus fie cu barca, cu masina, cu bicicleta etc.

Se mai poate vedea manastirea Sf Ana in Orsova 8 km si Baile Herculane, la fix 33 km de pensiune.

Eu am facut si o vizita la Herculane, nu mai fusesem de 3 ani, aceeasi paragina si ruina, cand iesi de pe drumul european parca te intorci in timp... in fine.

8. Sinteza/ concluzii

Pot sa spun despre aceasta destinatie ca mi a depasit total asteptarile. M am simtit excelent, conditiile de cazare/ masa/ agrement au fost de exceptie.

Chiar am plecat cu un sentiment placut, uite ca se poate face turism de calitate si in Romania. Recomand cu caldura aceasta locatie pt odihna relaxare si agrement.

Vacante placute va doresc si toate cele bune.

Trimis de gigioc in 07.05.13 11:04:47
Validat / Publicat: 07.05.13 12:13:54

VIZUALIZĂRI: 5472 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigioc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pensiunea vazuta de pe dunare

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[07.05.13 13:24:41]

@gigioc: Hei! Aşadar, ai fost la Pensiunea Steaua Dunării! Mă bucur că ţi-a plăcut şi că aţi petrecut acolo, frumos, sărbătoarea Paştelui.

Nu ştiu cine a făcut comentarii negative, dar eu susţin afirmaţiile tale referitoare la servirea ireproşabilă, la calitatea mâncării şi la personalul binevoitor. Şi noi ne-am simţit acolo excelent într-un weekend, vara trecută. Într-adevăr, patronul are o grijă excesivă faţă de fiecare musafir şi este unul dintre cei care ştiu să facă turism în România.

gigiocAUTOR REVIEW
[07.05.13 15:48:41]

@iulianic: salut iulianic. rezervarea am facut o printr un site romanesc, [****]. si acolo la comentarii cele negative erau in privinta personalului, portiilor de mancare etc...

Asta ca idee.

Pt mine orice informatie de baza in materie de turism o iau de pe AFA, restul siteurilor conteaza mai putin. Iar pe AFA are numai referinte bune.

Deci, mergeti cu incredere.

Stima.

[07.05.13 15:53:00]

@gigioc: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

comaro
[11.08.13 16:54:26]

@iulianic: patronul, de fapt patronii sunt un exemplu cras de NESIMTIRE!!!

Am rezervat telefonic 3 camere acum 10 zile si ieri cand am sunat sa anuntam ca sosim pe seara au spus ca nu au nici o rezervare pe numele meu. Cand i-am spus patroanei ca am vorbit cu dansa personal si a confirmat rezervarea a spus ca ea vorbeste cu multa lume si nu mai tine minte tot si sa o las in pace ca are treaba.

Mai bine ca s-a intamplat asa ca cine stie ce cocina gaseam acolo. In opinia mea asemenea oameni de nimic nu pot avea o pensiune de top. Scuze daca am fost prea dur dar tocmai am sosit din Croatia unde am gasit peste tot oameni minunati si deosebiti. Din pacate noi mai avem mii decani sa ajungem la nivelul lor. Si ne mai vaitam ca nu vin turistii straini.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.08.13 19:51:49]

@comaro: Am remarcat că ai postat acelaşi text peste tot pe unde ţi s-a părut a avea legătură cu Pensiunea Steaua Dunării. Era cu mult mai indicat să scrii un review distinct în care să-şi prezinţi toate punctele de vedere, pozitive şi negative, chiar dacă nu ai locuit acolo.

Îmi pare rău că - din cine ştie ce motive - nu ai avut norocul să petreci un sejur plăcut acolo. Eu îmi menţin părerea că Pensiunea Steaua Dunării este un loc agreabil.

comaro
[11.08.13 23:11:04]

@iulianic: motivele au fost detaliate foarte clar in postarea mea. Cat despre norocul de a petrece o noapte acolo poate ca norocul a fost ca NU am petrecut o noapte acolo. Nu am considerat corect sa scriu un comentariu distict pentru ca nu am stat acolo si probabil as fi fost foarte subiectiv. Am considerat oportun doar sa informez pe toata lumea de seriozitatea patronilor. Ca idee te rog sa citesti toate postarile mele anterioare si sa-mi transmiti daca in vreuna din ele consideri ca am jignit pe cineva sau am fost tendentios.

comaro, gigioc, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Steaua Dunării: