ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2013
ÎNSCRIS: 05.01.13
JUL-2012

Giethoorn - Venetia nordului, colt de rai [partea I]

Ernesto Cortazar - Morelia's Waltz

In ultimii 10 ani, aproape in fiecare vara in vizita la sora mea, merg in fiecare duminica singura la Giethoorn, un sat idilic in provincia Overijssel, la 5 km de Steenwick, un orasel linistit de provincie., departe de cosmopolitul Amsterdam, care pe mine ma oboseste, din cauza precautiei pe care o am ca solo traveller.

De ce aceasta destinatie de vis? Este un loc unic pentru mine, parca desprins dint-o carte de povesti. Cand l-am vazut prima oara acum 15 ani, am crezut ca nu poate fi adevarat. Olandezii il considera Venetia Nordului si hoardele de turisti care il aglomereaza vara o demonstreaza cu prisosinta. Este un sat fara sosele, strazi, poluare, zgomot

Casele vechi sunt din lemn in mare parte si sunt ascunse pe mici insule, la care ajungi pe poduri suspendate deasupra canalelor ce strabat ca intrun labirint localitatea cu peste 2000 de locuitori. Multe case au fost construite in sec 18-19

Mijlocul principal de transport este bicicleta si barca.

Turistii se pot relaxa la o cafea sau o gustare intr-un restaurant sau pot vizita muzeul local de ceramica, sau faimosul muzeu-magazin DE OUDE ARDE cu pietre minerale; aici se vand bijuterii superbe din pietre pretioase aduse din Brazilia, India etc, nu pot rezista tentatiei si imi cumpar anual ceva nou -pe situl magazinului puteti vizualiza si pretul bijuteriilor -de la 3 euro pina la cateva sute de euro -rabdare si coada in micutul magazin-alt muzeu este Gloris Maris cu exponate marine.

Revin cu placere in acest loc dumnezeiesc si reusesc sa-mi incarc bateriile pentru 2 ani de zile- nu ma satur niciodata si observ din pacate ca unele case sunt de vanzare sau For RENT-semn ca dna Criza economica a ajuns si aici

Florile, gradinile tipic olandeze, ploaia arborele maimuta, bicicleta, cainii de rasa, de pe aleile de un metru, clompenii olandezi, pentru mine inseamna adevarata Olanda, nu Amsterdamul sau Haga

Trimis de mireille in 23.04.13 19:14:13
Validat / Publicat: 23.04.13 20:29:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 4241 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P23 ceramica locala

webmaster13 [23.04.13 20:28:54] »

mireille [23.04.13 20:48:13] »

@webmaster13: multumesc melodia este superba-frumos cadou pt primul meu rewiew, desi calatoresc de 30 de ani in general ca single traveller-prof Mireille

iulianic [24.04.13 12:01:27] »

@mireille: M-ai fermecat cu pozele tale! Aerul curat se simte doar privindu-le. Foarte frumos!

Poate ne mai povesteşti ceva despre acele locuri.

neimportant [24.04.13 13:40:13] »

Adevarate tablouri, desprinse parcă dintr-un muzeu... pozele astea... Parcă și culorile sunt mai vii în Olanda, ori noi ne-am obișnuit cu paleta ternă a cenușiului autohton.

La cât mai multe review-uri, potențial există!

mireille [24.04.13 20:12:06] »

@iulianic: Ok -scriu pt prima data si nu stiu cum sa termin povestea: partea a doua -vreau sa afisez si niste poze mai deosebite cu locuri mai putin cunoscute de romani din aceeasi zona

Multumesc pt incurajare

Diaura* [24.04.13 20:35:28] »

@mireille:

In primul rand felicitari. Fotografiile sunt de basm.

Privindu-le am aflat ceva ce demul doream; si anume cum se numeste copacul din foto P03. L-am intalnit in multe gradini si parcuri in ultima vreme si informatia ta mi-a fost de ajutor. Apoi am cautat mai multe informatii.

Pentru cei curiosi iata despre ce e vorba; se numeste Pin Chilian sau Arborele coda de maimuta. Creste in zonele cu clima temperata, cu ploi abundente, unde iarna temperatura nu coboara sub -20 ° C. Sunt copaci femele si copaci masculi si cand sunt cultivati pentru semintele din conuri, procentul este de 6 femele / 1 mascul, asta pentru polenizare.

Semintele din conuri sunt comestibile si seamana la gust si efect cu cele ale pinilor obisnuiti, doar ca sunt produse abia dupa ce copacul are 30 de ani. Copacii din aceasta specie traiesc peste 150 de ani.

mireille [25.04.13 18:17:02] »

@Diaura: VA multumesc -stiu doar ca e un copac scump de cumparat pt gradina si poate ajunge la 40 m inaltime-este parca simbolul tarii, Chile

Pozele cele mai frumoase le am intr-un album, promit co sa fac unele mai artistice in calatoria viitoare

Alesana29 [02.05.14 13:34:50] »

Superb! un alt "must see". Multumim pentru articole!

mireille [02.05.14 14:34:47] »

@Alesana29: Ma bucur ca ai dat de primul meu articol, de debut pe AfA... acum l-as scrie altfel, textul nu e la inaltimea pozelor... am observat ca locuiesti in Olanda, Giethoorn este azi in top 10 atractii turistice, voi reveni in aceasta vara, in acest sat pitoresc... se vor implini 16 ani de cand nu ma satur sa ma plimb pe acolo... iti doresc sa te bucuri de o plimbare cu barca sub un soare darnic...

Alesana29 [02.05.14 14:42:37] »

@mireille: multumesc mult! tocmai am aterizat in Olanda acum 6 luni, dupa 4 ani de trait in Franta... cu siguranta o sa ma bucur de tot ce e mai frumos si mai putin cunoscut . Sunt cam satula de vechile "cliche" Roma, Milano, Madrid, Barcelona, Paris, smd.

webmasterX [24.11.15 11:20:18] »

Mutat în rubrica "Descoperă Giethoorn, HEERENVEEN / GIETHOORN" (nou-creată între timp pe sait)

Alesana29, Diaura*, iulianic, mireille, neimportant
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Giethoorn și împrejurimile: