ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2013
DIN: Rm. Valcea
ÎNSCRIS: 15.08.12
APR-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Un exemplu de hotel clasic Accor

Postez comentariul la acest hotel, deoarece este acelasi... cu rugamintea de a modifica dvs. informatiile de baza. Numele complet al hotelului este Suite Novotel Wien Messe si are 4 stele, nu 3.

Pentru petrecerea vacantei de primavara de anul acesta am optat pentru Viena, cu gandul ca baietelul nostru se va simti bine in Prater, Gradina Zoologica si alte locuri asemanatoare. De tinut cont de faptul ca totusi inceputul lunii aprilie nu este o perioada extraordinara de mers in Viena... este prea frig si bate vantul.

Avand aceste lucruri in vedere, ne-am decis pentru hotelul Suite Novotel Wien Messe, deoarece este aproape de Prater, iar camerele sunt suficient de mari. De la aeroport cel mai bine va deplasati cu linia de tren S7, care este cea mai ieftina si va duce pana la statia Praterstern. Biletele le achizitionati de la automatele aflate langa peron. Pentru a alege un bilet cu reducere (de ex. daca aveti un copil de varsta mica) va cam prindeti urechile. Trebuie sa apasati pe butonul care are desenat un caine si o bicicleta (!!!) si va apare textul “reduced fee” (dupa ce selectati limba engleza). Biletul de adult este 4 euro, cel de copil 2 euro. Varianta CAT este mult mai scumpa (12 euro/adult) si nu circula decat pana la statia Wien Messe (aflata inaintea statiei Praterstern). Acum, validarea biletului se face la un automat aflat in capul scarilor, pe care e desenata o sageata verde si nu scrie nimic (decat eventual in germana), desi pe site-ul aeroportului/transport scrie ca se valideaza la urcarea in tren. La dus am circulat cu ele nevalidate pana am descoperit unde se validau. La intors ne-am descurcat... norocul nostru, pt. ca am avut parte si de control.

De la statia Praterstern aveti 2 variante: mergeti pe jos, pe bulevardul Lassertrasse, cam 500 m, treceti de hotelul Ibis si a doua strada la stanga, chiar pe langa intrarea de metrou este Radingerstrasse, unde se afla Novotelul. Totusi, daca este frig afara, bate vantul de va ia pe sus, sunt 5 grade (cum am patit noi)... nu va caliciti. Luati metroul U1 in directia Leopoldau pt. o statie pt. a ajunge la hotel “ neinfrigurati”.

Pregatiti-va pt. plata in avans a intregii sume din momentul cazarii. Daca ati efectuat o rezervare on-line, este f. bine sa aveti confirmarea rezervarii, pt. a nu avea surprize!!! Noroc ca am observat la timp ca nu corespundea suma afisata pe POS si i-am cerut receptionerului sa anuleze tranzactia. Si am scos rezervarea... si-au spart capul ambii receptioneri vreo 5 minute pana s-au lamurit. Eu alesesem o varianta de cazare cu un singur mic dejun, desi eram 2 adulti. Calculatorul afisase automat 2 mic-dejunuri. Bineinteles ca a trebuit sa confirm de 2 ori ca nu merge decat o persoana la micul-dejun (adult)... mai aveam putin si ii ziceam vreo 2 vorbe de duh receptionerului. Ideea este urmatoarea: mic-dejun pe zi: 13 euro/adult. Mult prea mult pt. “oferta”. Copiii pana in 12 ani se cazeaza si mananca gratuit daca sunt insotiti de adulti. In cazul unei familii cu 2 copii este obligatoriu mic-dejunul pt. ambii adulti. Dar e convenabil: 26 euro/4 = 6,5 euro/persoana. In cazul unui singur copil, e suficient sa fie insotit de un adult. Ca sa nu mai zic ca daca e ca al meu: mananca o felie de paine cu te miri ce, bea un suc si un ceai, iar noi, ca adulti, nu ne umplem burtile... chiar nu merita sa dam 26 euro (de banii astia sau mai ieftin am mancat linistiti masa de pranz). Micul dejun e destul de sarac pt. pretul cerut: are doar 2 variante de mancare “ calda”: un fel de omleta si cremvursti. In rest: unt, 3 tipuri de gem, 2 de cascaval, 2 sortimente de branza (cu mucegai si inca unul), vreo 3 de mezeluri, masline, castraveti, rosii, pateu la cutiuta, un bol cu ceva format din branza la origine, somon afumat (pe asta nu-l mai gaseai mai tarziu si nici nu prea isi avea locul), 2-3 sortimente de fructe, iaurturi, actimel de baut, miere, nutella, vreo 3 croissant-uri. Cafea doar la tonomat: am luat in prima zi un fel de cacao, dar fiului meu nu i-a placut si am continuat cu ceai (bun, cam 6 sortimente). Suc tot de la tonomat: portocale si multivitamine. Doar in 2 dimineti am gasit de ambele feluri, in rest... se terminase, desi am mers in jur de ora 8,30 la masa (iar mic-dejunul dureaza pana la ora 11).

In holul hotelului exista o vitrina cu sandwich-uri, biscuiti, bomboane si mancaruri pretabile la incalzirea la cuptorul cu microunde: supe la 3,5 euro, felul 2: la 8,5 euro (destul de scump, tinand cont ca erau semipreparate).

In camera ne-a intampinat o sticla de 0,5 l de apa plata si o napolitana mica in semn de bun-venit. In plus, zilnic stoc de 2 ceaiuri, 2 pliculete ness, un plic capuccino, zahar, sare si piper. In camera exista un blat cu un fierbator, chiuveta si cuptor cu microunde, aflat deasupra frigiderului gol (te poti aproviziona linistit, fara sa trebuiasca sa scoti din frigider produse de minibar). Observati ca peste tot folosesc cuvantul “camera”, deoarece titlul de apartament este folosit aiurea. Probabil ca noi am avut si cea mai mica camera (varianta pat matrimonial si un pat destul de mic pt. copil). Exista si camere mai mari, in care se pot caza mai multe persoane. Dar de fapt vorbim de un fel de living care le cuprinde pe toate: paturi, o masa cu 2 scaune, blatul de bucatarie, 2 bai separate si niste rafturi, cam insuficiente pentru depozitarea hainelor (se presupune ca te duci imbrcat mai “light” si pentru putine zile). Livingul se poate imparti in 2 astfel: au pus o sina pe tavan pe la mijloc pe care se pot trage 3 bucati de rafie care sa formeze un perete despartitor... pentru initimiate probabil: total inutil din moment ce baia cu wc-ul este in zona unde e patul copilului!!! Deci, de fapt, am dormit la comun.

Baile sunt gandite total aiurea. Intr-o parte a camerei wc-ul (cu intrare separata), in partea opusa intrarea in baia care avea si cada si cabina de dus!!! Nici nu-mi pot imagina ce arhitect inteligent a putut gandi asa ceva!!! Este o adevarata placere sa “defilezi” inainte de dus intre cele doua bai... si imbracat decent, sa nu te vada copilul. Dotarile din baie: sarace pt. un hotel de 4 stele. Peste tot un lichid 3 in 1 (adica si sapun, si gel de dus, si sampon). Pe mine in general nu ma incanta acest gen de produs. Separat: casca de dus, un set cu betisoare de urechi si demachiante, o pila de unghii, o lotiune de de corp din aceea cumparata la litru si 2 produse total inutile din punctul meu de vedere: un scrub si o pastila efervescenta pentru baie (care avea forma unui sapun... si prin urmare, confundata). A fost neplacut, deoarece la un moment dat a trebuit sa spal niste haine si nu m-am uitat ce scrie pe folie... ma miram ca mi se topeste in mana pastila. Noroc ca am avut sapun adus de acasa.

In camera este televizor cu ecran LCD, reglabil: se poate intoarce spre ambele paturi. Aer conditionat cu aer cald/ aer rece... si silentios.

Cameristele discrete, curatenie f. bine facuta, prosoape schimbate.

Camera se poate prelungi intre orele 12-14 (in ultima zi) daca mai doriti sa stati, contra sumei de 19 euro. Daca nu, exista o camera de depozitat bagaje, unde le puteti lasa pana plecati spre aeroport. Exista o parcare subterana pe 2 nivele, nu pot da detalii in plus, deoarece nu am fost cu masina.

Hotelul este foarte aproape de zona recent construita UNO City, unde se afla Donau Tower. Puteti ajunge pe jos, traversand podul peste Dunare; sau cu metroul 2 statii in directia Leopoldau. Statia de metrou este f. aproape de hotel. Varianta ideala este achizitionarea unui card turistic (Vienna Card), valabil 72 de ore pe toate mijloacele de transport in comun si 4 zile de discounturi diverse la peste 200 de muzee, atractii si restaurante/ magazine. Pret: 19,90 euro. Transportul este inclus si pentru un copil de pana in 15 ani care calatoreste insotit de un adult (trebuie sa aveti in permanenta actul de identitate al copilului la dvs.) Vestea buna este ca-l puteti achizitiona de la hotel. Vestea proasta, in cazul nostru, a fost ca nu aveau si brosurile aferente cu reducerile. Probabil ca am prins noi o perioada dificila, deoarece acum s-au tiparit cu valabilitate aprilie 2013- martie 2014. Initial ne-a trimis sa le ridicam de la hotel Ibis, practic le-am primit de-abia dupa 2 zile. A fost neplacut, pt. ca la anumite obiective iti trebuiau cupoanele din brosuri pt. reducere. De ex., am fost la un muzeu al vietii marine (gen acvarium) deschis mai recent, amenajat pe 9 nivele, dar care nu a fost deosebit comparativ cu gradina zoologica. Daca am fi avut brosura, am fi vazut ca de fapt nu ai reducere la preturile de intrare, ci un cadou. Asa ca am platit ca eroii 37 euro si am primit un dvd (in germana, of course). La fel, pentru Prater, primesti un voucher cu reduceri la vreo 25 de tiribombe si cafenele, dar nu-l poti ridica decat de la punctul de informatii turistice din Piata Albertina, aflata in centrul istoric. Asa ca... primele 2 zile ne-am dus in Prater cu bani intregi.

Daca ati mai vizitat Viena si nu mai doriti intrari prin diverse locuri, varianta cea mai buna de deplasare cu metroul este un bilet valabil o zi. Pret: 5,40 euro.

Langa hotel exista un market SPAR f. bine aprovizionat, de unde va puteti cumpara bauturi si mancare (si altele daca aveti nevoie) la preturi bune. Am vazut si un semn cu BILLA, dar nu am cautat magazinul. In zona nu sunt restaurante, iar in hotel se poate servi doar micul-dejun.

Acestea fiind-spuse, este un hotel bun, cu mici scapari, mai ales daca doriti locatie aproape de Prater. Insa, pt. a va bucura de acesta pe deplin, trebuie sa alegeti o luna de vara, eventual incepand cu iunie (si in mai puteti avea surprize). Noi am prins un tarif destul de bun pe internet: 97,50 euro/noapte camera. La receptie pretul era de 129 euro/noapte. Mic-dejunul se plateste separat in orice varianta.

Trimis de lorelei34 in 18.04.13 12:47:41
Validat / Publicat: 18.04.13 13:55:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Viena

VIZUALIZĂRI: 2513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lorelei34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Patul matrimonial din camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 72.00 EUR pe cameră

[18.04.13 13:58:32]

@lorelei34: am actualizat informațiile cu privire la hotel - mulțumim pentru atenționare!

[18.04.13 14:16:22]

@webmaster: Si eu va multumesc.

iulian68
    [18.04.13 14:37:19]

@lorelei34: Foarte util si bine elaborat. Felicitari! Si ca o paranteza, chiar si in august daca ajungi pe acolo, e bine sa ai si ceva mai grosut la indemana... Eu unul am simtit-o pe pielea mea...

[18.04.13 14:41:18]

@iulian68: Mutumesc pt. aprecieri.

claudiu 71 CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
    [18.04.13 19:58:20]

@lorelei34: Buna. Gasesc utila si amanuntita recomandarea ta atat in legatura cu hotelul cat si cu info despre transportul local: Ai intradevar dreptate hotelurile consortiului frantuzesc au un stil mai aparte de clasificare, chiar ei le declara a fii intre 3-4*!

Despre Vienna Card. chiar vroiam sa dau un clasament al celor mai bune citycard europene care a fost dat publicitatii: si in care, Viena a iesit pe primul loc dupa mine destul de surprinzator. Pe ultimul loc precum cel mai nerentabil card a iesit Berlin unde pretul de 69€ nu justifica oferta inclusa in acesta. fiabrussels.com/en/fia_re ... _to_deliver.htm

Astept si review-ul despre Viena. Din pacate inceputul lui aprilie a fost mohorat si rece dar de vreo saptamana a venit primavara astazi (18 aprilie) sunt chiar 25grade si senin.

[18.04.13 20:25:56]

@claudiu 71: Multumesc. Urmeaza si review-ul... care va fi un pic "mai altfel". Deja am scris despre Viena (impresii de data trecuta cand am fost - vezi impresii si vezi impresii).

claudiu 71, iulian68, lorelei34
    Alte impresii din această RUBRICĂSuite Novotel Wien Messe Hotel: