ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2012
ÎNSCRIS: 27.03.11
DEC-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

Viena, orasul meu de suflet

M-am gandit ca este timpul sa scriu si despre acest oras, care il iubesc atat de mult si m-a fascinat inca de prima data cand am ajuns aici. Este un oras superb, plin de cultura, cu multa civilizatie, cladiri noi moderne dar si cladiri vechi foarte bine intretinute, este orasul unde primaria arata exact ca un castel din povesti iar palatul Schonbrunn cu gradinile lui superbe te farmeca de fiecare data.

Am vizitat Viena, primavara cand copacii erau infloriti, l-am vizitat vara, cand am stat aproape o zi intreaga prin minunatele gradini ale Schonbrunnului sau cu vaporasul pe Dunare, dar si iarna, cand orasul este impodobit, exact ca in basme, iar atmosfera este una specifica de sarbatoare.

Acum in acest review, as vrea sa va povestesc despre ultima calatorie, (decembrie 2011), in acest oras minunat, dar si despre hotelul la care stam, aproape de fiecare data. Am ales poate alt hotel, doar atunci cand nu am gasit locuri aici.

Hotelul- este elegant, tipic austriac, foarte curat, accesibil din punct de vedere al mijloacelor de transport: statia de metrou U1- Vorgartenstrasse la 2 min de hotel.

De aici te poti deplasa foarte repede in orice directie: centru, primarie, alte puncte de atractie.

Cazarea- s-a facut destul de repede, dupa ce am aratat si voucherul printat. Este bine sa-l aveti cu voi si sa-l aratati la receptie. Rezervarea am facut-o pe internet, ca de fiecare data pe site-ul Accor Hotels.

Personalul foarte amabil, profesionist, te poate ajuta si cu alte informatii, referitoare la transport, oras. De asemeni, de ajutor in acest sens sunt si pliantele care nu lipsesc din holul hotelului.

Camera- este frumoasa, mare, curata, deosebita din ce am mai vazut la alte hoteluri, are multe facilitati: mini chicineta cu fierbator, cuptor cu microunde, o mica chiuveta. Camera este practic separata in doua parti printr-un despartitor: locul de luat masa si locul de dormit, unde este un pat dublu foarte confortabil.

Baia- este si ea impartita in doua parti: baia de serviciu (WC + o chiuveta micuta) si baia mare, cu cada, cabina de dus, oglinda mare. Am sa atasez si niste poze, pentru a exemplifica mai bine.

Balcon- nu exista, poate asta ar putea fi un minus, dar pe noi nu ne-a deranjat niciodata, pentru ca in Viena nu vii sa stai in camera, pe terasa, ca la mare, aici vii sa vizitezi orasul si credeti-ma ca sunt atatea locuri de vazut, ca nu va ajunge timpul. Noi ajungeam seara in camera, franti de obositi, ne trebuia doar un dus si patul. Apoi a doua zi o luam de la capat. De obicei cand mergem si cu baietelul, facem pauza la pranz, pentru o ora de nani.

Micul dejun- care alta data il serveam cu atata placere, in holul hotelului (nu are restaurant), de aceasta data ni s-a parut scump-12 euro/pers. Asa ca am dat fuga la Spar (supermarket) care este la 1 min de hotel si pentru doar 13 euro, ne-am aprovizionat cu de toate pentru un mic dejun copios. Stiti cum se zice: "masa de dimineata este cea mai importanta" si ne astepta o zi lunga... La Spar gasiti cam de toate: produse alimentare si nealimentare, inclusiv mancaruri semipreparate la casoleta pentru microunde (cam la 2-3 euro), salate, sandwich-uri, sucuri, bere, vin, etc.

In holul hotelului gasiti de asemeni cam aceleasi mancaruri semipreparate pentru microunde, dar ceva mai scumpe ca la Spar.

In decembrie, anul acesta nu am gasit zapada, asa cum am gasit in alt an, dar orasul era frumos impodobit, primaria care o vizitam de fiecare data, arata tot asa cum o stiam... un palat din povesti.

Am stat doar 2 zile, foarte putin pentru noi pentru a vizita toate locurile dragi noua. Am fost bineinteles si la Schonbrunn. Aici era un brad imens, vestitele casute (chioscuri), cu vin fiert, carnati albi, suveniruri si ornamente de craciun de toate felurile. Atmosfera inainte de Craciun, aici in Viena este magica, oamenii se intalnesc in fiecare dupa amiaza in targurile special amenajate in mai multe locuri: la primarie, la castel Schonbrunn, Stephansplats, Karlsplats.

Oricare loc, l-ai alege atmosfera este frumoasa si te simti bine. Mai aglomerat, mi s-a parut la primarie.

Desi au fost doar 2 zile, timpul prea scurt... noi ne-am simtit minunat si vom reveni aici de fiecare data cu mare placere.

Recomand acest hotel, care are multe facilitati, si cred ca si raportul calitate/pret este unul foarte corect, cu toata increderea!

Viena este un oras superb cu foarte multe locuri minunate de vizitat, in care cu siguranta veti dorii sa reveniti.

Mie, deja mi-e dor de el si sper din tot sufletul sa-l vizitez din nou cat mai curand.

Vacante placute tuturor!

Trimis de Katy 20 in 24.04.12 18:50:07
Validat / Publicat: 24.04.12 19:54:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Viena

VIZUALIZĂRI: 2343 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Katy 20); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul-o parte
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 72.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂSuite Novotel Wien Messe Hotel: