ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2013
ÎNSCRIS: 08.04.13
SEP-2012

ARTICOL ARHIVAT

Ceva nou

Buna ziua tuturor in primul rand. Vom lasa cateva impresii din aceasta vacanta; cam tarziu ce-i drept... dar la obiect. Am citit si noi inainte de a pleca parerile celor care au fost in Kusadasi la Asena si pro si contra. Am vazut si pozele postate de diferiti membri si ne-am facut o oarecare parere dar realitatea bate orice inchipuire.

Am plecat spre Bucuresti cu o firma de transfer din Bacau care a trimis o masina pt. noi si inca o pereche. Pot spune ca am calatorit in conditii optime si in siguranta. Jos palaria pt. soferi si patronul lor. Am ajuns la locul de imbarcare si dupa nelipsita buluceala tipic romaneasca, am urcat intr-unul din cele 3 autocare ale celui mai mare tour operator de la noi. Am plecat ultimii dar am avut noroc. Celelalte autocare au avut probleme tehnice si au ramas in urma noastra.

Descrierea drumului prin Bulgaria nu are relevanta prea mare. Impresionanta a fost traversarea cu feribotul la Kanakkale pe timp de noapte. Spectacolul de lumini e frumos si incrucisarea cu alte ambarcatiuni luminate. Am mai calatorit cu feribotul in Grecia dar numai ziua. Si punctul vamal turcesc este imens. Este de laudat la turci faptul ca au investit mult in infrastructura. Au si industrie textila si fac export. Am vazut plantatii de bumbac. Soselele sunt bune si orasele in continua dezvoltare...

Am ajuns in Kusadasi pe la amiaza. Orasul este frumos cu arhitectura moderna imbinata cu cea veche, animat si viu colorat. Am fost intampinati de reprezentantul roman al agentiei partenere turcesti Siba Tour, o cucoana foarte insistenta si zgomotoasa pe nume Andy Papunoglu, care i-a imprastiat pe la diferite hoteluri si resorturi din statiune, pe turistii romani. Noi am coborat ultimii, hotelul Asena fiind chiar la malul marii. Acesta a fost si unul din motivele pt. care l-am ales ca sa nu trebuiasca sa stam doar la piscina sau sa facem 10 - 15 minute de la hotel pana la plaja zilnic.

A trebuit sa mergem pe jos cu bagajele cam 200 de metri pt. ca soferul nu a vrut sa intre cu autocarul pana langa hotel motivand ca strada de acces e ingusta si aglomerata la acea ora. Partial avea dreptate.

Am facut formalitatile de inregistrare si ni s-au pus bratarile care prin culoarea lor arata ce tip de masa are in pachet turistul: mic dejun, demipensiune sau all inclusive.

Conceptul de A. I. la Asena cuprinde mic dejun intre 7 si 10 compus din omlete, salamuri, cafea, ceai, lapte, sucuri, dulceturi, serbeturi, budinci, masline, legume, paine alba sau neagra, unt, cascaval, telemea, cereale, prajituri, carnati sau cremvusti prajiti, iaurt. Masa de pranz se lua de la 12:30 la 14:30 si avea diferite feluri de salate, legume la gratar, ghiveci de legume cu carne de vita sau pui, snitele, chiftele din carne, paste cu diverse sosuri condimentate. Mi-a placut ca uleiul de masline si otetul balsamic erau la discretie. Cina era de la 19:30 la 21:30 si pe langa ce se dadea la pranz mai erau in plus gratar din piept de pui sau din file de peste, diferite supe. La toate mesele nu lipseau fructele; pepene rosu, mere, portocale, diferite fructe confiate. Am mancat chiar si dulceata de trandafiri care mi-a adus aminte de copilarie. Intre 23:00 si 24:00 se lua gustarea de la miezul noptii constand din supa zilei. Noi nu am fost decat o data mai mult de curiozitate. La pranz, cina si pana la ora 23:00 se serveau bauturi alcoolice autohtone; raki turcesc cu gust de anason, bere si vinul casei, sucuri, apa minerala, sifon.

In ce priveste mancarea doar cineva foarte mofturos se poate plange. Noi luam fiecare ceva diferit si nu reuseam sa luam din toate. Aerul marin da pofta de mancare dar nu puteai sa mananci tot ce era acolo si nu existau restrictii. Seara era mai aglomerat deoarece veneau sa ia masa si turisti de la hotelurile din apropiere. Noi nu am gasit mancare stricata sau par in farfurii.

Personalul in general amabil. Bineinteles ca au si impertinenti. Totul la ei se rezuma la bacsis. Peste tot erau tip boxuri, pana si in autocare sau toalete. Pt. 5 euro am reusit sa primim o camera cu vedere la mare. Altfel am fi vazut tot sejurul parcarea din spate sau hotelul vecin. Cele mai bune camere se dau tot turcilor. Au regim preferential peste tot. Asta nu mi-a placut.

Daca aveti sotii sau prietene frumoase nu le lasati singure. La capitolul bune maniere mai au de invatat mult.

La cateva minute dupa sosirea in hotel si lasarea bagajelor la o camera de pastrare, am fost trimisi sa luam masa de pranz. Apoi a urmat cazarea la etajul 4 camera.

Hotelul are 6 etaje cu tot cu terasa. Este dotat cu lifturi si destul de curat. Camera decenta cu tot ce trebuie. Daca nu esti cu fite e O. K. pt. 3 stele.

Nu am scapat usor de tipa zgomotoasa filoturca. A organizat o adunare in holul hotelului si a impartit pliante vorbind cu 100 de cuvinte pe minut, laudand agentia turca si spunand ca excursiile optionale sunt mai ieftine la ei decat la agentiile din statiune. Apoi le-a zapacit pe femei cu un tur la nu stiu ce fabrici de piele si blanuri unde este magazin cu preturi de producator si a promis mare chilipir si reduceri, etc. Eu personal nu am mai ascultat si am plecat cu sotia pe plaja. Cei care au fost cu ea in optionale si in "marele tur de shoping" au fost dezamagiti si revoltati spunand ca nimic din ce a zis nu era adevarat.

Iata care sunt excursiile ce le puteti face: PAMUKKALE (Castelul de bumbac) cu travertinele albe calcaroase iar pe ruinele orasului grec Hierapolis puteti vizita piscina Cleopatrei, un muzeu antic si necropola. Pana la PAMUKKALE se face un popas la un hotel de 5 stele cu centru SPA si balnear. Aici veneau bolnavi la apele termale si namolul din orasul vindecarii (Hiera Polis). Am fost si noi si ne-am relaxat si am luat masa inainte de urcusul pe travertine. Este superb si trebuie vazut. Mentionez ca cei care au fost cu doamna in cauza sau cu alte agentii nici macar nu au vazut PAM RESORT si au mancat pe marginea drumului iar terasele de calcar le-au vazut din goana autocarului pierzand tot farmecul calatoriei. Noi am aflat de un turc din statiune OZZY care e casatorit cu o romanca din Bucuresti si are o agentie numita SUNDIAL cu doua puncte de lucru. Luati de la el excursiile toate pe care vreti sa le faceti. Va face o reducere de cativa euro la fiecare dar marele avantaj este ca respecta excursiile originale si are cel mai bun ghid din Kusadasi numit Riza, educat in Anglia cu o engleza de Oxford si care stie si ultima pietricica de acolo. E platit cu 2000 de lire dar merita.

Apoi puteti merge la EFES si casa Fecioarei Maria unde se spune ca a trait ultimii ani de viata. Mai puteti savura noaptea turceasca, excursii cu vaporasul cu masa inclusa, safari cu cai si sedinta foto si video cu cai pe plaja marii, jeep safari, baia turceasca Hamam (e recomandata la inceput fiindca pregateste pielea pt. soare si apa sarata).

Mai este o excursie in insula Samos cu vizita casei lui Pitagora si a unui muzeu si nu in ultimul rand o zi petrecuta in parcul acvatic ADALAND. Aici e pacat sa nu mergeti. Aveti garantata doza de adrenalina pe un an; topogane cu apa de la 70 metri pana la 406 metri lungime, delfinariu, cinema 8D, spectacole la fiecare ora, piscine superbe, conditii de siguranta maxima, profesionalism si curatenie. Nu luati alimente cu voi doar apa sau sucuri. Se face control la intrare si ce se gaseste se pune la camera de pastrare si se restituie la plecare. Puteti lejer cu 10 euro sa mancati o familie intreaga pe saturate. Sistemul de control e gandit bine: am vazut multi iranieni acolo si creaza profit turistii trebuind sa consume din magazinele aquaparcului. La intrare se depune o suma de bani la un casier care va da un card valoric cu care puteti plati oriunde in interior. E bine sa aveti lire turcesti. In pretul excursiei intra transportul si biletul de intrare. E foarte frumos acolo.

Revenind la hotelul Asena; prin spate trec din 5 in 5 minute microbuze care duc in oras. Acolo coborati la moscheea mare si intrati in bazar. Puteti gasi mici suveniruri dar si mirodenii si dulciuri de toate felurile, smochine, curmale, restaurante, cafenele, etc. Gasiti si turci amabili care stiu arta comertului si lasa la pret dar si lacomi si dusmanosi. Primii stiu engleza si germana si au lucrat in occident iar cu banii castigati si-au deschis mici afaceri de familie. Cei din urma sunt ca bisnitarii nostri. Noi am fost cu o familie din Craiova care era a 7 a oara acolo si stiau bazarul cu ochii inchisi. Te poti rataci acolo.

Portul este frumos seara cand vin vasele de croaziera.

Orasul Kusadasi are un relief stancos si soselele serpuiesc in pante abrupte. Nu-ti vine sa crezi cum sunt construite blocurile acolo. Peste tot vezi steaguri turcesti si efigia lui Ataturk.

Plaja din fata hotelului este impartita in doua: publica si privata (cu plata). Are nisip fin dar nu este curatata de gunoaie atat cat ar trebui. Piscina hotelului e micuta dar curata. Si marea este curata. Doar o zi nu au fost valuri si nu a batut vantul. Apusul si rasaritul vazute de pe hotel sunt superbe.

CONCLUZII: Toate locurile vizitate sunt incarcate de istoria omniprezenta a civilizatiei grecesti: Hierapolis, Efes, Troia. Daca faci abstractie de micile neajunsuri poti avea o vacanta reusita. Si noi si ei mai avem multe de invatat in materie de bun simt.

Daca nu ati fost niciodata pe aceste meleaguri, mergeti. Unde ati mai vazut tufe de piper crescand in statia de microbuz? Per total e ceva INEDIT.

Trimis de Botez Gabriel in 08.04.13 23:50:13
Validat / Publicat: 09.04.13 09:18:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Botez Gabriel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 EFES
Cf unei seizări primite, pare să fie vorba despre o fotografie a CETĂŢII DIN SELCUK [notă webm]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

[09.04.13 09:18:07]

@Botez Gabriel: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[09.04.13 09:38:33]

Felicitari! Felicitari atat pt review cat si pt obiectivitatea cu care ai privit lucrurile.

Cu Riza am plecat si noi la Pamukkale si in sept 2010 si in sept 2012, o persoana cu adevarat deosebita, iar agentia Sun Dial o recomand tuturor, atat pt seriozitatea lor cat si pt calitatea serviciilor si nu in ultimul rand pt preturile practicate!

Este f usor de ajuns la Ladie's Beach chiar si pt turistii cazati in centrul Kusadasi-ului, cu un "dolmus" contra a 2/e/dus-intors! Merita acest efort dat fiind faptul ca preturile practicate de ei sunt sub cele ale agentiilor din centru!

[09.04.13 12:07:15]

@maria55: @Botez Gabriel: Kusadasi ramane probabil, cel mai vizitat oras-statiune de vacanta din Turcia, preferat de turistii romani, dupa Batrana Elada, desigur.

Apreciez comentariul dv. pe care il consider necesar, si caruia ii acord nota 8. Am fost acolo in 2008,2011 si 2012. Si probabil si in aceasta vara... sau in Marmaris, unde am fost in 2009 prin agentie-cu destule probleme insa, respectiv cu fiul meu care a condus in total cca. 3000km. Pentruca dupa o escala de o noapte in Ckanakale +8 nopti Marmaris, a urmat drumul de o zi- cca 14 ore cu 2 popasuri, spre Istanbul, pentru 4 nopti, apoi drumul spre Bucuresti.

Cecherel
    [09.04.13 12:50:07]

Buna ziua! Eu, impreuna cu prietena mea ne-am luat un sejur in Kusadasi pentru 30 mai. As dori sa-mi spuneti cam care sunt preturile in supermarketuri, mai ales la bauturi si cam care ar fi pretul pentru o cina/pranz in oras. Am luat sejur cu demipensiune, insa hotelul fiind de 3 stele (cu impresii nu prea bune pe aici) suntem cam sceptici in privinta lui...

Apropo, pozele sunt foarte frumoase si review-ul foarte folositor.

RossoNerro
    [09.04.13 13:59:34]

@Cecherel:

Salutare,

Preţul băuturilor alcoolice (tări) este destul de prohibit,dacă eşti consumator mai bine îţi aduci de acasă (20-100lire), berea Efes costa ~ 5 lire sticla/halba. Meniurile sunt cuprinse între 10-12 lire.

În supermarketuri (KIPA, Mig Gros) gasesti cam tot ce iţi doreşti (carne, sucuri, paine, legume) dar aş alege oricand din piaţă: legume/fructe/carne, toate proaspete. Să nu te surprindă când o sa citeşti pe bonul de marcat TVA 0 la pâine sau alte produse. Produsele ne/alimentare sunt taxate diferit, băuturile alcoolice sunt taxate "la maxim".

Shopping/ Piete:

Există trei pieţe principale în Kusadasi. Piaţa de Marţi plină cu fructe şi legume. Piaţa de Miercuri, cu textile - foarte aglomerată însă cu oferte bune din belşug, şi Piaţa de Vineri cu verdeturi. Cea mai populară este cea de Miercuri fiind cea mai diversă.

Pentru "Shopping adevarat" alege urmatoarele locatii: Bazarul din Kusadasi (Marele Bazar si Orient Bazar), Söke si Selçuk.

Kusadasi este faimos pentru viaţa de noapte iar Bar Street este cea mai aglomerată şi zgomotoasă stradă din oraş. Sunt atât de multe cluburi încât găseşti muzică din aproape orice colţ al lumii aşa că sigur vei găsi ceva pe gustul tău. De fapt, nu este o singură stradă cu baruri ci două: “Barlar Sokagi” – cu o mulţime de baruri irlandeze şi “Asagi Barlar Sokagi” – unde sunt cluburi şi baruri turceşti. Însă pe ambele artere sunt case tradiţionale din piatră transformate în cluburi şi baruri.

Shopping, parcuri acvatice, situri arheologice şi insule pentru promenadă; toate astea fac din Kusadasi o excelentă destinaţie de vacanţă.

În final vă doresc să aveţi vacanţe cât mai frumoase şi mult mult soare. Toate cele bune.

danamandache
    [09.04.13 14:50:02]

Foarte detaliat si util acest review, felicitari!

[09.04.13 18:16:41]

@Cecherel: Preturile in general, la alimente, sunt cu pana la 20%mai mici! Un pui la rotisor 7-8TL, o paine mare 2-4 Tl. Bauturile cam la fel, Apa mai ieftina. Sifonul-la sticle verzi, este mai scump. Tigarile sunt mai ieftine decat la noi. Mai ales la Dutty Free, la Vama, la Kapikule. Im Super market-uri, bauturile, legumele-cam ca la noi. Berea si vinurile, parca un pic mai scumpe. Miercuri si vineri, dupa plaja, vizitati, neaparate SEBZE-Piete mobile de fructe, legume, samburi, mirodenii, rahaturi s. a. -Vineri. Miercuri- pentru articole imbracaminte, incaltaminte etc.

Va recomand, apa minerala, bere si vin, kalumea, de acasa. De se poate, pri Booking.com-camera cu chicineta, fiind mai ieftine decat la agentiile noastre. Noi asa procedam de cativa ani, fiind f. multumiti. Vizitati neaparat- daca va permiteti, EFES..., Pamukale... Mai ieftine cu agentiile locale, dar negociati totul la sange... Altfel...

Sa aveti sejur placut!

[09.04.13 18:27:21]

@adrianstasek: Apropo de Sebze: Se intampla pe strazile de vis-avis de Primarie, adica pe strazile de pe partea stg., cum urcati de la mare, pe strada principala, la cca 300 metri. Daca folositi Dolmus-urile/Maxi-Taxi, intrebati soferii de Sebze! Doar miercuri si vineri! Pretul unui bilet de calatorie: 2-2,5TL.

Va mai recomand, sa aveti macar un card cu lei, iar de la primul bancomat sa schimbati 59-100 lire, pentru necesitati. Nu uitati, totul este in lire. Exceptie Dutty Free! Am zis!

[12.04.13 09:28:34]

@Cecherel: poti sa ne spui la care hotel ai ales sejurul?

Cecherel
    [12.04.13 10:22:21]

Va multumesc pentru informatii, acum sunt pregatit sufleteste.

@maria55: Hotel Minay 3*

[12.04.13 14:11:49]

@Cecherel: va doresc vacanta placuta in Kusadasi, hotel Minay are o pozitie buna fata de centrul statiunii (promenada, port) iar bazarul saptamanal de legume-fructe si in general cu produse alimentare de vinerea, precum si cel de imbracaminte de miercurea este undeva pe stradutele apropiate hotelului, in stanga lui privind spre mare!

Zona aceea practica preturi mult mai bune fata de centrul statiunii, de ex. un pui la rotisor in zona Grand Bazar sau Maine Bazar costa 12-14TL, iar in zona ta 8-10TL.

O plimbare pana la acele nave din zona Insulei Privighetorii, ambarcatiuni pe care le recomand pt o croaziera de o zi pe Egee, cost 10/e/ cu pranz inclus, ca timp de mers ar fi undeva intre 15-20min, iar ca distanta max 1,5km.

Faptul ca ati ales demi-pensiune va v-a avantaja in cazul in care achizitionati excursii la obiectivele turistice, excursii pt o zi, care in marea lor majoritate au si un pranz inclus. (croaziera, Pamukkale)

Pt. orice gen de cumparaturi, sugerez sa-ti schimbi valuta in moneda lor, negociezi mult mai bine asa!

Poti sa apelezi pt alte informatii, iar pt preturi vezi pozele atasate la review-ul meu

[14.04.13 23:22:55]

@webmaster: Multumesc pt. urarile de bun venit. Cu mare drag o sa mai scriu despre vacantele in Grecia. Eu cred ca important este sa fim obiectivi aici si sa postam nu doar impresiile noastre dar si emotiile pe care le-am trait in locurile pe unde am fost.

[14.04.13 23:35:28]

@maria55: Va multumesc distinsa doamna! Asta inseamna ca intr-adevar ati fost acolo si stiti adevarul asa cum este la fata locului.

Nu doar preturile lor sunt bune dar ei chiar fac excursiile optionale asa cum trebuie fara sa falsifice sau sa omita nimic.

In afara de asta sotia lui Ozzy ne-a dat foarte multe indicii si lamuriri sau amanunte folositoare despre locuri, obiceiuri, ce merita sa cumperi si de unde, despre toate hotelurile si multe altele fara sa ceara ceva. A facut-o din amabilitate si cu mare naturalete.

[15.04.13 08:54:48]

@Botez Gabriel: cu multa placere! Se pare ca faceti parte din categoria "oamenilor de bine", categorie care-si aduce aportul pe acest site prin sfaturi utile din experienta dobandita! Acolo incerc sa ma pozitiionez si eu, dorindu-mi ca multumire doar review-uri pozitive pe AFA.

Iar atunci cand vine vorba de excursii optionale in Kusadasi, recomand 100% agentia Sun Dial de la Ladie's Beach, incercata de mine in ultimii 7 ani!

Astept impresii despre Grecia! Acolo imi fac si eu "pionieratul" in luna mai, urmand sfatul veteranilor de pe acest site @ionescunic si @c-Kosty.

[20.04.13 22:22:12]

Buna tuturor!!!

Am citit si bune... si reele pe aici... !!!

Ideea este ca noi vom merge la Asena cu incredere ca va fi bine!!!

Informatiile primite de la ceilalti sunt ffff bine venite, prinurmare, le multumesc!!!

Ma intereseaza acel Targ de textile de miercua..., profit si eu de faptul ca nu merg cu sotul si... hihihi pot sa merg mai mult la... cumparaturi!!! El nu are rabdare!!!

Daca mai aveti informatii referitoare la firmele care fac excursii, ma intereseaza..., mai ales ca merg cu fii mei de 9 si 12 ani...

Multumesc

[21.04.13 09:47:32]

@AsiiRomani:

1. Ai ales bine, hotel Asena fiind o locatie buna la 6-7 km de centrul Kusadasi-ului. Ajungi f usor cu un dolmus, care fara exagerare circula din 5 in 5 min. si costa in sept. 2012 2,25/TL/pers/sens, aprox. 1 euro.

Plaja Ladie's Beach este una dintre cele "bune" si zilnic este vizitata si de cei cazati in Kusadasi, asa ca este un dute-vino in ambele sensuri.

2. Firma si nu firmele, pt ca este doar una cea pe care o recomand... se afla la 4-500m de hotelul tau, se numeste Sun Dial, sunt cei mai buni atat ca preturi practicate cat si ca seriozitate si profesinalism.

Exemple de costuri pt excursii optionale luate de la aceasta firma, verificata de mine prin comparatie cu altele inca din 2009, deci preturi din sept. 2012:

Pamukkale=27/e/pers/pranz inclus la Pam resort Spa5*

Hamam= 9/e/pers/cu transport

Casa Fecioarei Maria=9-10/e/pers/cu transport

Croaziera pe Egee =10/e/pers cu pranz inclus

Adaland aquapark=14/E/pers cu transport.

Poti sa-ti planifici toate aceste excursii inca din prima zi, astfel ca platesti tot odata si mai negociezi /pachet mai ales pt cel mic de 9 ani. Totul se negociaza la ei si mai ales achizitiile "la pachet".

3. Pt bazarul de miercurea din Kusadasi, trebuie sa pleci cu un dolmus pana in zona primariei din Kusadasi, fiind suficient sa rogi soferul sa opreasca cat mai aproape de bazar. Beledyie, inseamna primarie, iar bazar, se pronunta "pasar" Sunt atat de binevoitori incat nu trebuie sa-ti faci probleme! E bine sa ajungi la cest bazar (am scris si un review despre el) din doua motive:

a) la Ladie's Beach ai doar 2 magazine, mari, trebuie sa recunosc, insa nu au preturi f mici.

b) este o placere sa vezi cat de surprinzatori sunt turcii in ale comertului, v-a fi o experienta de neuitat pt tine, pe langa faptul ca poti achizitiona imbracaminte la niste preturi f bune.

Succes!

[21.04.13 10:42:02]

Buna Maria...

Multumesc mult ptr informatii...

Eu merg la sfarsitul lunii Mai, sper sa am vreme buna!!!

De semena, mi. ai anticipat si intrebarea daca pt fiul meu de 9 ani pot obtine reduceri...

Mai am o intrebare..., cum ajung la Sun Dial?

O zi minunata!

[21.04.13 11:14:31]

@AsiiRomani: daca vei fi cazata la hotel Asena (asa am inteles) este in stanga hotelului la aprox. 400m.

Au reclama in strada cu numele agentiei, nu ai cum sa nu o reperezi!

[21.04.13 14:28:14]

Multumesc mult!!! Am inteles!!!

O zi minunata!

[21.04.13 20:11:28]

@maria55: sper sa prindem vreme frumoasa si sa ne bucuram de soare... Ma bucur sa aud ca alegerea pe care am facut. o la hotelul Asena este una buna!!!

Multumesc ptr informatii Maria...

[...]

[21.04.13 20:25:09]

@maria55: ... inca o intrebare... Ghizii la punctele turistice in ce limbi iti ofera detalii???

Nasshu
    [21.04.13 21:12:32]

@AsiiRomani: dacă ai euro-i sau lire turcești... poți să ai parte de orice limbi si orice detalii dorești... scuze dar nu am putut să nu comentez...

[22.04.13 08:56:46]

@AsiiRomani: sper si eu sa aveti parte de vreme frumoasa... in ce perioada aveti sejurul?!

Ghidul Riza, o persoana deosebita licentiat la Oxford, bineinteles ca in engleza! Asta daca mergi cu Sun Dial la Pamukkale.

Pt celelalte excursii enumerate de mine, crede-ma nu ai nevoie de nici o limba, este suficient sa -ti placa aventura, sa fii pozitiva, sa stii sa te distrezi (facand referire strict la Adaland, croaziera si hamam). Cat despre Casa Fecioarei Maria, loc unde sunt mii de turisti zilnic, de toate nationalitatile, ai sa intelegi singura, mai ales ca exista un panou cu un scurt istoric in (si) lb.romana!

@Nasshu, umorul tau este intotdeauna bine-venit!

[23.04.13 21:24:03]

@AsiiRomani: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

din acest motiv ecoul tau a fost sters.

[24.04.13 21:33:41]

@AsiiRomani: Buna Ionela. Am scris aici ceea ce am vazut acolo fara sa accentuez partile rele care se mai ivesc in timpul unei calatorii. Turcii sunt foarte ***** si afemeiati. Am vazut o gramada de "gigolo" care cautau sa iasa in evidenta cu orice pret exact ca si *****de la noi, mai ales pe langa englezoaicele tinere (sau batrane) si cu bani. Ei te trateaza asa cum te percep; daca impui respect nu intrec limitele... daca esti mai moale, lucrurile se complica. Privitor la hotel e ok si e de 3 stele!!! Nu va fi ca in Dubai dar e decent. Daca stii engleza e bine. La receptie afli tot ce te intereseaza. Agentii care vand excursii optionale sunt multe acolo dar nu toate asigura ceea ce vand chiar daca ti se pare ca iesi mai ieftin la pret. Nu fac reclama la Sundial dar am putut compara ce am vazut si cum am calatorit sau am fost tratati noi, cu ce au primit alti turisti romani din hotel cu alte agentii. Reduceri se fac pt. copii si daca nu au fost pana acum intr-un parc acvatic trebuie neaparat sa-i duci la Adaland. Daca vei citi ce am scris in impresiile mele despre vacanta in Turcia ai sa afli mai multe. Despre targul de textile... o sa vezi la fata locului. Noi am pus accent pe relaxare si vizite in locuri unice si interesante. Vacanta placuta!!!

[25.04.13 09:30:16]

@Botez Gabriel: Draga Gabriel,

iti multumesc mult ptr. indicatiile scrise... Am auzit si eu de la o amica (care a fost in Turcia) ca turcii sunt cam afemeiati )

Ideea este (asa cum spui si tu) daca stii sa ii tii departe..., e perfect!

In randurile tale ai spus ceva foarte important. Ca ptr copii se fac reduceri la excursii. Cam pana la ce suma se poate negocia?

Pe mine, noi, ne-ar interesa, in mod deosebit sa vedem Pamukalle, Efes si Adaland...

Restul, asa cum zici si tu..., vine de la sine!!

Multumesc mult!

Ionela

adrianstasek, AsiiRomani, Botez Gabriel, Cecherel, danamandache, maria55, RossoNerro
    Alte impresii din această RUBRICĂAsena Hotel: