ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2013
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 20.09.09
MAY-2012

La pas prin Benidorm și împrejurimi

Benidorm este orasul meu de suflet, un adevarat BeniYork

Ilustrație video-muzicală
♥Amor - Amor♥

Caraibe, Riviera Maya, Hawaii, republica Dominicană, Punta Canna... de ce să mergi departe când poți avea totul aici aproape --BENIDORM-SPANIA

Benidorm este o statiune Valenciana si una dintre cele mai renumite statiuni de plaja din Spania si Europa.

Desi inainte de anii 1960 era doar un mic catun, astazi Benidorm este adesea numit "Manhattan-ul Spaniei" sau "BeniYork", datorita liniei orizontului compusa din numerosi "zgarie-nori". Aici traiesc de aproximativ doi ani de zile cu familia mea. Suntem o familie calatoare si ne place enorm sa calatorim, si sa lucram in locurile vizitate. Astfel suntem parte din comunitate si ne simtim ca acasa.

Cei aproximativ 6 milioane de vizitatori ai acestei statiuni sunt marturie ai calitatii facilitatilor si frumusetii plajelor din Benidorm. Este un oras statiune si este o destinatie de neuitat. Atunci cand am hotarat sa ajung in BENIDORM sa inchiriez o locuinta pentru famiia mea, am avut un sentiment foarte placut la intalnirea cu aceste edificii exact pe malul marii.

Statiunea este vizitata in special de belgieni, britanici si olandezi dar si spanioli, romani si italeni astfel incat in unele parti ale orasului nu prea ai ocazia sa auzi vorbindu-se in spaniola.

Benidorm are trei plaje principale - Llevante, Poniente si Mal Pas - fiecare premiate cu "steagul albastru" (cea mai inalte calitate europeana).

In statiune puteti vizita si cinci parcuri tematice pentru intreaga familie si nu numai - Terra Mitica, TerraNatura, Aqualandia, AquaNatura si Mundomar. detalii in limba romana aici. Parcul natural Sierra Helada si plajele virgine din imprejurimi se completeaza cu Valea Guadalest, un sat istoric, unde deasupra orasului, pe un deal, se afla castelul Santa Barbara.

In fiecare an, in statiune are loc Festivalul International al Cantecului Benidorm, o competitie care i-a facut faimosi pe cantareti precum Julio Iglesias, Raphael sau Duo Dinamico dar nenumarate competitii sportive pentru toate grupurile de varsta.

Trimis de avanglion20004 in 01.04.13 18:02:38
Validat / Publicat: 01.04.13 19:06:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: ibiza, madrid
  • Alte destinații turistice prin care a fost: italia, israel, grecia, bulgaria, austria,

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (avanglion20004); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P01 Acestea sunt doar o mica parte din clasamentul edificiilor existente in orasul statiune BENIDORM

webmaster15 [01.04.13 18:45:44] »

@avanglion20004: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Fotografiile, aşa cum arată ele, sunt sigur luate de "pe net". Le păstrăm pe sait, pentru ilustrarea review-ului ( fără PMA, totuşi ), dar aş prefera, dacă se poate să le înlocuim (atunci când timpul îţi va permite), cu fotografii făcute de tine, chiar dacă nu-s aşa "artistice"

danamandache [01.04.13 20:37:57] »

Superb!!! am sa caut mai multe informatii pe net despre acest loc

webmaster13 [02.04.13 09:02:27] »

Articolul a "primit" o ilustraţie muzicală sau video-muzicală - vezi mai sus, imediat sub titlu.

Daca autorul preferă o altă melodie sau un alt videoclip, este rugat să ne scrie (aici, ca ecou, ori pe PM)

danamandache