ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2019
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 20.08.19
AUG-2019

Mamaia... spaniolilor

Situata pe celebra Costa Blanca, intre Alicante (aflat doar la 30 km) si Valencia (ceva mai departe) orasul Benidorm seamana in multe privinte cu Mamaia noastra :plaja lata cu nisip fin; lungimea considerabila a plajei (echivalenta cu lungimea Mamaia Sud-Navodari); accesul lin in apa; multe restaurante si cluburi de nopte; apetitul familiilor spaniole cu copii de a-l vizita...

Deosebirile sunt insa si mai mari:latitudinea sudica care permite un sezon mult mai lung ca la noi; relieful muntos spectaculos cu golfuri separate de stanci ce coboara in mare; nisipul foarte fin, cernut parca; plaje Blue Flag cu toate dotarile de la rampe cu acces pentru persoanele cu handicap la locuri de joaca pt. copii dar si pentru adulti (adevarate spatii de facut gimnastica in aer liber); pompe pt. spalat picioarele de nisip, toalete si chiar... biblioteca! Peste toate constructiile lipsesc cu desavarsire in zona de plaja-deci nici un chiosc, dugheana, bar sau vreun boutique hotel rasarit pe plaja peste noapte! Nu mai vorbesc de curatenia impecabila, atat pe plaja cat si in apa (deh, mai mult dimineata!)

Spuneam de relieful muntos, care imparte plaja in trei golfulete, de la sud la nord :plaja Mica, cocheta; Playa Poniente la mijloc si Playa Levante, parca cea mai mare dintre ele! Hoteluri situate imediat langa plaja sunt putine; in rest blocuri de 20-25 etaje cu apartamente, multe de inchiriat! Cocotate pe stanci case de vacanta sau adevarate vile, desigur cu piscina... In apropierea orasului se gasesc numeroase parcuri de distractie, cel mai cunoscut fiind Terra Mitica (daca nu ma insel sponsorul echipei de fotbal FC Valencia!). Transportul e asigurat atat de autobuze turistice ca in marile metropole, trenulet precum si autobuze, toate desigur cu aer conditionat. Se organizeaza regulat concerte de diverse genuri, o locatie populara fiind si Julio Iglesias Auditorium.

Viata de noapte ca in orice oras spaniol este ardenta si dureaza pana in zori. Amatorii de promenada au la dispozitie faleza fabuloasa din zona Poniente, care ia forma valurilor marii.

La intersectia dintre Poniente si Levante este o zona fabuloasa-Old Benidorm-cocotata pe o stanca intre cele doua golfuri. O zona foarte asemanatoare cu Centrul Vechi din Bucuresti, foarte animata si ziua dar mai ales noaptea. Gasesti aici zeci de restaurante, baruri-toate arhipline-dar si magazine pe toate gusturile si chiar si un muzeu! La capatul cladirilor vei da peste celebrul "Balcon al Mediteranei" din marmura alba de unde vei avea o priveliste de invidiat...

In concluzie o destinatie de vis, destul de accesibila si pentru noi romanii (3 ore si ceva cu avionul Bucuresti-Alicante) apoi maxim o ora pana in statiune (mai putin chiar cu masina), in care ai realmente ce face in afara de plaja si promenada! Plus sezonul prelungit, desigur!

Trimis de Luci1970 in 25.08.19 12:00:51
Validat / Publicat: 25.08.19 18:25:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Tenerife

VIZUALIZĂRI: 4785 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Luci1970); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.08.19 18:25:29]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 03&ridAnt=96102

cristina47*
[25.08.19 20:51:49]

" Miiami" de España, cum o numesc ei... Exact asa pronunta: Miiami!

Acum aud de Mamaia, spaniolilor. Mamaia, Miami...

[25.08.19 23:38:02]

@Luci1970: Eu nu am fost acolo, am citit din curiozitate, o colega merge an de an in acest loc, de 20 ani nu a mai călcat pe litoralul românesc.

Așadar, eu cred ca nu seamănă absolut deloc cu stațiunea noastră de care ai pomenit. Nici nu vreau sa cred așa ceva, mie nu îmi place Mamaia, locul in care se spala caii in mare, locul in care umbla câinii maidanezi pe plaja, lângă turiști, unde chistoacele sunt aruncate la voia întâmplării, lângă șezlonguri închiriate cu mulți bani, unde o camera costa cât un salariu, unde urla boxele pe plaje siliconate... și mă opresc aici.

Mor când aud: plaja superbă ca in Mamaia

Ce-o fi așa frumos acolo, nu prea înțeleg.

Povestește despre Spania, te rog, nu fă comparații cu manele și silicoane, cu șampanie de 10000 euro sticla. Eu vreau sa ajung in Spania dar dacă aud ca seamănă cu Mamaia, nu voi merge in veci

Vacanțe frumoase îți doresc!

Luci1970AUTOR REVIEW
[26.08.19 01:21:11]

@krisstinna: Dacă ai fi citit cu atentie reviewul ai fi înțeles că singurele puncte comune cu Mamaia sunt lungimea și lățimea plajei... in rest doar deosebiri pe care le-am și evidențiat... inainte de a arunca cu piatra...

cristina47*
[26.08.19 07:08:15]

" Așadar, eu cred ca nu seamănă absolut deloc cu stațiunea noastră de care ai pomenit. Nici nu vreau sa cred așa ceva, mie nu îmi place Mamaia, locul in care se spala caii in mare"

Citindu-ti randurile, brusc mi-am amintit de tabloul unui pictor al locurilor, Joaquim Sorolla. Este valencian.

Iata calul care iese din mare:

google.com/search?q=joaqu ... =5x5kh06i_j0yBM:

Ii placea sa capteze lumina Mediteranei, de aceea este supranumit si pictorul luminii.

[26.08.19 08:40:24]

@Luci1970: Eu nu arunc cu piatra, mă irita cuvântul Mamaia.

Ca drept dovada ca mi-a plăcut rw tău l-am și apreciat încă de aseară

Nu sunt o persoana care ataca, respect dorințele și plăcerile fiecărui om.

Tocmai pentru ca am citit cu atenție și ai descris frumos totul, de-aia ți-am scris și ecoul

[26.08.19 08:44:50]

@cristina47: Superb!

Dar nu are legatura cu acei cai spălați de “unii” in Marea Neagră. Înțelegi? Nu pot spune mai multe

Iubesc caii, dacă ei sunt liberi și vor sa calce prin apa, e ok. Altfel, nu.

Te salut cu drag!

[26.08.19 17:24:39]

@Luci1970: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

cristina47*, Luci1970
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Benidorm și împrejurimi: