ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAR-2013

Pe granița Slovacia - Ungaria

Vroiam o ieșire undeva în Ungaria dar să nu fie la băi, să fie ceva nou undeva unde nu am mai fost dar a apărut problema codurilor de diferite culori referitoare la vremea ce va urma chiar in perioada cind vroiam să plec.

Pînă la urmă tot am plecat cu tot cu avertizarea cam prea insistentă legată de coduri de diferite culori.

Am mai fost și în alte locuri unde la fel era periculos de mers din alte motive (nu de vreme rea) și tot am mers ex in Kosovo, așa că hai la drum.

Am plecat cu trenul.

Am ales ca și cap de linie localitatea Sturovo din Slovacia.

Traseul a fost următorul

Plecare din Timișoara dimineața la 7,25 cu schimb la Budapesta (Keleti) și sosire în capăt la ora 14.50.

La graniță la Curtici mai nou ma întrebat polițistul de frontieră unde merg, de ce întreabă nu știu, pe cealaltă parte polițistul din Hu nu ma mai întrebat nimic, mai departe nu mai este nici un fel de control.

Am căutat cazare să fie ceva low cost adică la pensiune nu la hotel ținînd cont că nu e sezon am găsit ce vroiam.

De ce am ales Sturovo din Slovacia dacă vroiam să vizitez ceva din Ungaria?

Chiar destinația de bază pentru vizitat era un oraș din Ungaria denumit Esztergom și chiar era aproape de orășelul Sturovo din SK.

Cele două orașe sunt despărțite de Dunăre care e și granița între cele două țări, dar aici termenul de graniță nu mai e acelaș ca și la noi aici a apărut de cîțiva ani termenul... Șchengen... care a schimbat total viața localnicilor din cele două orașe, unul mai mic din Slovacia denumit Sturovo și unul ceva mai mare dar nu cu mult din Ungaria denumit Esztergom.

Cele două orașe despărțite de Dunăre sunt unite de podul denumit Maria Valeria construit în urmă cu mai mult de o sută de ani in timpul cînd cele două orașe aparțineau aceluiaș imperiu.

Podul a fost distrus in 1944 de trupele germane și nu a mai fost refăcut mult timp din motive politice pînă în 2001 dar și atunci doar la insistențele UE și cu partea principală de finanțare tot de la UE.

Aici nu e cazul să continui cu discutii despre politică așa că las politica să o comenteze alții, totuș dau un exemplu ce înseamnă... Șchengen... în acest caz adica Sturovo SK - Esztergom HU, Zilnic peste 2000 de locuitori din Sturovo trec peste acest pod pentru a merge la muncă la Esztergom unde se fabrică autoturismele Suzuki.

Pe acest pod am trecut și eu din Sturovo Slovacia in Esztergom Ungaria pe jos, întrun capăt al podului plătești cu euro în celălalt capăt cu forinți, nu te întreabă nimeni unde mergi și ce faci sau ce bani ai, la fiecare cap de pod este casă de schimb valutar, dacă vrei schimbi dacă nu nu.

Asta nu înseamnă că plătești că treci podul, nu se plătește nimic.

Am avut cazare in Sturovo dar am fost mai mult în vizită în Esztergom din Hu și am mers pe jos peste pod. Distanța de la locul unde eram cazat pînă la pod era de 10 min de mers pe jos.

Sturovo

Un mic orășel din Slovacia are aprox 11 mii locuitori, stațiune renumită cu băi termale plină de turiști doar în sezon.

Detalii despre aceste băi găsiți aici.

Din orice loc din acest orășel se vede celebra biserică din celălalt oraș adică Esztergom din Hu și ai impresia că biserica e chiar acolo în Sturovo.

Pînă la Tratatul de la Trianon orășelul a aparținut de Ungaria pe urmă de Cehoslovacia și în prezent e în Slovacia.

Populația din oraș cam 68% maghiari și denumirea în limba maghiară este Parkany. E un fel de HarCov de la noi.

Esztergom

Oraș în Ungaria are aprox 30 mii locuitori, a fost la un moment dat capitala Ungariei, aici se află și cea mai mare biserică din Ungaria, Bazilica Esztergom, această biserică e o construcție enormă sunt multe de văzut în zona bisericii și a falezei Dunării, chiar e un oraș turistic bun de vizitat.

Ca și în celelalte orașe din HU și aici este un Aquaparc, nu am fost fiincă am zis mergem în vizită fără băi.

La Esztergom este și fabrica de autoturisme Suzuki.

Distanța pînă la Budapesta cam 50 - 60 km depinde de traseul ales.

Denumirea in latină e Strigoniu.

A urmat drumul de întoarcere pe acelaș traseu dar de data asta și cu o cazare la Budapesta, cu vizita în oraș mai mult in zona Vaci utca adică pe strada Vaci, pe malul Dunării în zona podului cu lanțuri seara tîrziu.

Imaginea aia cu Dunărea, vapoarele, podul cu lanțul (podurile) e fabuloasă mai ales noaptea.

Cam asta a fost această săi spun mini ieșire undeva in Ungaria dar și un pic de Slovacia.

Pentru amatorii de băi puneți pe listă Sturovo, pentru cei ce doresc vizită în un orașel cu multă istorie recomand Esztergom, despre Budapesta las să spună ceva cei ce au fost acolo.

Trimis de Nicu in 30.03.13 22:36:53
Validat / Publicat: 31.03.13 07:40:30

VIZUALIZĂRI: 4539 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Budapesta noaptea

[16.01.18 18:08:05]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cu trenul prin Europa - cirucite diverse, EUROPA - CIRCUITE DIVERSE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Circuite tip... Vişegrad // Ungaria, Slovacia, Polonia]

• Alte impresii din această RUBRICĂCu trenul prin Europa - circuite diverse: