ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2013
ÎNSCRIS: 14.03.13
SEP-2012

Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător

Recomand Corfu - NU Messonghi Beach Resort !!!

Buna tuturor cititorilor,

Vreau sa multumesc mai intai tuturor celor care au postat impresiile lor despre locurile vizitate, traseele urmate/recomandate, hotelurile/vilele la care au fost cazati si alte informatii folositoare, mai ales fotografiile;)

Nu o data am ales locatia pentru vacanta in urma impresiilor de pe acest forum + alte eventuale cercetari/documentari/discutii.

O sa incerc in randurile de mai jos sa va prezint impresiile mele despre vacanta din Corfu petrecuta in statiunea Moraikita la Messonghi Beach Hotel Resort.

Oferta prezentata de agentia de turism se referea la un hotel de 4*, aspect mentionat si pe factura/contractul primit.

Am ales de aceasta data transportul cu autocarul, plecarea s-a facut la ora 20 din Bucuresti, de la locul binecunoscut Parcul Izvor. Drumul a fost asa cum ne asteptam destul de obositor, cu 3 opriri pe teritoriul Bulgariei si 3 programate pe teritoriul Greciei (s-au facut doar 2 in cele din urma).

Cele 6 opriri (cam la 2 ore jumatate - 3), suficiente dupa pareea mea, s-au facut in locurile binecunoscute pentru cei care au mai mers cu autocarul agentiei de turism “cu vacante la preturi de low cost” asa cum isi face reclama. Locatiile alese aveau atat magazine de unde se putea cumpara mancare si ceva de baut alcoolic sau nonalcoolic;) cat si toalete, din cate am vazut unele cu plata (se putea plati atat in lei cat si in eur/leva) altele fara.

Ne-am imbarcat pe feriboat la ora 11.30, asa cum era programat, iar calatoria a durat 2 ore “pe ceas” – frumos nu imi dadeam seama ce e mai albastru marea sau cerul, daca mai adaug si niste nori albi si pufosi => minunat.

Programul prezentat de insotitorul de drum (Dl Emil – o persoana care mie personal mi s-a parut f aroganta – este parerea mea personala) la inceputul calatoriei a fost respectat intocmai.

Asa cum au mai mentionat si alti turisti care au scris despre acest hotel, cei cazati la Messonghi au ajuns la destinatie printre ultimii in jur de 16.30-17.00 (ultimii debarcati au fost la Nasos & Daisy studios aflat la 5 min), dupa ce am facut un mic tur al insulei cu autocarul pornind din portul orasului capitala Kerkyria (Corfu Town) catre partea de nord a insulei unde au fost lasati in functie de statiunea aleasa o parte din turisti si imbarcati altii pentru care sejurul se incheiase.

Primul minus al excursiei - despre modul in care se va ajunge la destinatie ni s-a spus prima data in autocar la inceputul calatoriei, lucru surprinzator/neplacut pentru cei care au fost nevoiti sa stea in autocar 2-3 ore pana sa ajunga la destinatie si nu citisera parerile altor turisti, care au fost acolo si carora personalul agentiei de turism a omis sa le prezinte si acest aspect.

Dupa drumul lung si obositor singura consolare era ca o sa mai prindem un apus de soare in mare dupa ce ne vom caza.

Asa cum am mentionat mai sus am ajuns la destinatie unde am fost preluati – daca pot spune asa – de catre unul din angajatii unei agentii de turism locale (roman), colaborator cu agentia de la care am achiziitionat pachetul si cu care s-a facut transportul.

Cladirea arata ok de afara, receptia amenajata cu gust demna de un hotel de 3-4 stele cu angajati pe masura.

Bun… completat formularele aferente, primit bratara AI, primit pliant cu programul AI, primit cheie, primit instructiuni despre locul unde se afla camera – corpul principal, etaj 5 (parca putin usurata ca nu stam la bungalouri – dupa ce am citit cateva impresii nu tocmai de bine).

Inca ne gandeam ca avem timp sa ne intalnim cu marea, desi era o ora cam tarzie de plaja pentru luna septembrie, dar vremea era frumoasa.

Ajungem la etajul indicat si de la iesirea din lift am simtit ca ziua nu o sa se termine asa cum speram:

-O gresie patata si murdara, pe hol o mocheta jalnica – patata, tocata de timp si daca puteam trece peste asta… imi pare rau nu pot sa ma fac ca nu vad mizeria de pe ea (nisip, firimituri, praf) – asa cum se poate vedea cat de cat si in foto.

-“oare cum o fi camera” era singurul gand ce ma bantuia…usa…nu, nu… (déjà puteam sa nu mai deschid usa ) asta e mergem inainte si surpriza, ne-a izbit un miros puternic de “imputit” – nu am alt sinonim, imi cer scuze. La intrare baia, doua paturi lipite, 2 noptiere cu veioze una arsa si botita, un fotoliu, o masuta cu oglinda, un scaunel, dulap, AC, o lampa prinsa intr-un colt si o masuta cu televizor – toate vechi si neingrijite pline de praf, zgariate si un frigider (destul de mare) => ingrozitor. Balconul destul de incapator 2 scaune de rachita cu pernutele aferente absolut jegoase si imbibate de apa, de la ploaia din ziua anterioara si o masuta cu o scrumiera. Privelistea facea toti banii si a fost singura care ne-a atenuat nemultumirea.

-Am uitat de “cireasa de pe tort” – doar pentru ca am observat-o la urma, nu cred ca ii facea concurenta mirosului, intre una din camerele vecine si camera noastra langa paturi era o usa de legatura, insa incuiata. Asa ca tot sejurul puteam comunica cu vecinii foarte usor…

-La receptie ni s-a oferit posibilitatea sa schimbam camera cu un bungalow cu conditia sa achitam inca 50 eur taxa suplimentara, lucru pe care nu l-am acceptat dupa vizionarea unuia (cu toate acestea au fost persoane care dupa o noapte de cazare au platit si s-au mutat si au avut norocul sa fie mult mai bine la bungalow)

-Lenjeria de pat murdara (praf si pete galbene de la trecerea timpului), prosoapele erau clar de la deschiderea hotelului.

… s-a dus si plaja => o zi pierduta.

Pe tot sejurul au fost schimbate de 3 ori prosoapele lasate special sa fie inlocuite, lenjeria de pat niciodata, scrumiera si gunoiul curatate zilnic.

Ulterior ni s-a spus ca agentia din Romania are contract/ are rezervare doar pentru 50 de camere din corpul central care sunt catalogate la 2* si nu e vina conducerii hotelului ca agentiile din tara nu precizeaza acest aspect. Uneori cand este overbooking turisti romani se pot caza si in camera de 4* spre norocul lor.

Desi ni s-a promis un odorizant de baie nu am primit nimic (am cumparat eu unul ca sa pot supravietui ), a doua zi insa s-a folosit clor la curatenie– atat. Baia micuta avea o cada si mai micuta si nu m-ar fi deranjat f tare, insa la dus “picura” apa, nu din cauza ca nu era presiune ci doar pt ca nu fusese curatat niciodata de piatra/calcar… am facut si acest lucru.

Masa AI pentru toti mofturosii se putea servii la et 1 care avea si terasa (viespile erau la ele acasa mai ales pe terasa). Nu aveai cum sa nu iti gasesti ceva: branza, sosuri, salate, peste, paste, desert –prajituri, inghetata si fructe (aceleasi despre care s-a mai scris). Bauturile de la dozator cu acid sau fara nu de ce mai buna calitate insa aveai si ceai – un singur sortiment si tot nu ramaneai nehidratat.

La pranz si seara era unul sau doua feluri de supa crema (rosii, peste, ciuperci, etc)

Dimineata cafea la filtru, lapte cu cacao “chocolate” croissante, minipateuri, oua, carnaciori, unt, dulceata, omleta, cereale de mai multe feluri etc – suficient.

Intre mese la barul de la parter si cel de pe plaja se puteau servi la pahare de plastic aceleasi bauturi, cafea, ceai si inghetata. O singura data am vazut prajiturelele oferite – un fel de paine colorata, iar gustarea un fel de mini sandwich – o felie de paine, o funza de salata si o felie de salam – toate asezate pe platouri de unde te putea-i servi.

Complexul curat am vazut doar 3 piscine cu cateva sezlonguri de plastic – fara salteluta, care erau gratuite si ocupate dis e dimineata de cei care se trezeau devreme (la 8 cu greu gaseai unul doua libere).

Doar intr-o zi am vazut apa murdara la piscina mai mare, iar in alta zi in piscina mica un catel facea baie nestingherit.

Plaja cu nisip, pietre si pamant asa cum am citit si cum ne asteptam. Sezlongurile se plateau 3 eur/buc pt care primeai bon fiscal.

La intrarea in apa pietre si apoi nisip, apa curata pe tot sejurul, se putea merge lejer cativa metrii in larg, apa nu era adanca. Pe plaja se puteau inchiria “barcute cu pedale”, la cativa metrii se putea face paraselling (65 eur cred).

Pe plaja zilnic iti erau prezentate oferte pentru diferite excursii la preturi mult mai accesibile fata de cele oferite de colaboratorii agentiei, despre care o sa scriu un articol separat.

Exista o echipa de animatori cam plictisiti, printre care si un roman. Daca te plictiseai aveai posibilitatea sa joci darts, volei, ping pong, French balls, pollo. De asemenea de 2 ori pe zi la piscina centrala se facea aquagym, lectii de dans si alte joculete – nu aveai cum sa te plictisesti daca erai o persoana activa, daca vroiai sa te relaxezi era suficient sa lenevesti toata ziua pe sezlong, mai ales ca razele soarelui nu sunt asa puternice in septembrie ca in iulie - august.

Un ultim aspect pe care vreau sa-l mentionez asa cum am mai citit – aici sunt cazati cu preponderenta turisti francezi, care au parte cu adevarat de 4 stele – cazarea se face in alte corpuri ale resortului (cladirile din partea stanga cum mergeai la plaja) masa se servea in alt restaurant de langa cel in care am servit noi masa (am auzit insa ca si mancarea era mai buna-mai ales prajiturelele), alt bar, bauturi mai diversificate – mai ales cele alcoolice. Chelnerii/ barmanii faceau o diferenta comparabila intre francezi/romani mai ales daca te auzeau vorbind o alta limba (ex in engleza si nu in franceza).

Ca o concluzie: Daca nu ar fi fost conditiile de cazare, in special camera atat de neingrijita putea sa fie un sejur si mai placut, asa raman cu un gust amar fata de personalul hotelului si cu o parere f proasta fata de agentia de la care am avut pachetul.

Daca stiai de la inceput ca plateai un sejur pentru o cazare de 2 stele (oricum mult spus) stiai la ce sa te astepti nu aveai asteptari de 3*+/4 stele asa cum au platiti toti cei cazati acolo.

Recomandari:

Informati-va cat mai bine asupra locatiei / hotelului alese atat de pe site-urile in limba romana cat si pe site-urile folosite de catre cetatenii straini.

Nu mergeti cu autocarul daca aveti rau de masina, daca aveti copilasi mai mici de 5-6 ani, daca aveti o inaltime > 1,85 m si o greutate pe masura, asta ca sa nu stati o zi sa va reveniti dupa (am observat acest lucru la persoanele care au fost in acelasi autocar)

Sa aveti la voi o pernuta de dormit 

Sa aveti multa rabdare.

Recomand papuceii speciali pentru plaja/arici- pe care nu i-am vazut/pietre.

Chiar daca am publicat acum impresiile mele, va asigur ca acestea au fost scrise la 3-4 zile de la intoarcerea din vacanta.

Sper sa va ajute informatiile in alegerea pe care o veti face pt vacanta dvs!

Trimis de just_me in 14.03.13 21:57:40
Validat / Publicat: 14.03.13 23:27:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Golden Beach, Potos, Limenaria, Limenas

VIZUALIZĂRI: 7392 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (just_me); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 gresia
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[14.03.13 23:27:01]

@just_me: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

dianabzs
    [15.03.13 11:12:27]

arata mai rau ca un camin de garnizoana.

nu inteleg de ce nu te-ai informat mai bine inainte de a achizitiona sejurul. data viitoare sigur vei face o alegere corecta.

mai era cineva pe aici pe site care spunea ca va alege acest hotel, poate acum se va razgandi.

just_meAUTOR REVIEW
    [15.03.13 18:53:12]

Buna @dianabzs,

Bineinteles ca m-am informat de locatie/hotel/transport. Daca observi pana la review-urile din septembrie 2012 nu a prea scris nimeni ca nu ar recomanda sau cat de rau stau lucrurile. Din acest motiv am hotarat ca mai bine mai tarziu decat niciodata sa postez totusi impresiile mele.

Cu toate astea daca citesti reviews si pe alte site-uri din strainatate lucrurile nu au fost descrise atat de rau. Repet strainii nu sunt cazati in corpul hotelului in care agentiile din Romania "inchiriaza" camerele de 2 stele - desi e mult spus - pe care le vand apoi la pret de 4 stele.

Ca sa fiu poate mai clara: stiu diferenta dintre o camera de 5*/4* si una de 2* am fost in mai multe locuri atat in tara cat si in strainatate. Nu ma deranjeaza sa stau la 2* daca atat e bugetul alocat vacantei, am stat in Grecia atat la vila cat si la hotel de 2* dar totul a fost decent si conform asteptarilor. Am mers in vacanta atat pe cont propriu cat si prin aceeasi agentie prin care a fost si vacanta din Corfu si nu am intampinat probleme.

Ceea ce am vrut sa arat: cititi cat mai multe impresii inainte de a face alegerea, nu va asteptati sa beneficiati de servicii de 4* daca platiti ca pt 2*, nu toate agentiile ofera informatii corecte/uneori cu buna stiinta/ pentru alegerea facuta.

Ar fi foarte bine daca toti vizitatorii/cititorii site-ului ar impartasi impresiile din vacanta chiar si negative pt a fi cat mai bine informati.

dianabzs, just_me
    Alte impresii din această RUBRICĂMessonghi Beach Resort: