ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2013
ÎNSCRIS: 24.02.13
AUG-2012

Foarte nemulțumit

Pensiunea Casa Iurca 4* nemeritate

Am ajuns obosiți în Sighet și cum nu plănuisem unde să ne cazăm, am folosit un program de pe telefon și ne-a arătat că cel mai aproape ne era Casa Iurca.

Ne-a fost foarte ușor să ajungem și i-am mulțumit lui Dumnezeu că am găsit loc de parcare că tocmai ieșea cineva. Altfel ne-am mai fi învârtit, căci hotelul oferă locuri de parcare... în stradă.

Am intrat la recepție și acolo era un domn care părea ca avea chef de caterincă și nu prea era atent la ce îi spuneam noi. Am luat până la urmă o cameră dublă, în prețul căreia aveam inclus si micul-dejun (la care nu am ajuns a doua zi, căci nu am auzit alarma de la ceas).

Ne-am dus singuri 3 etaje bagajele, căci nu s-a oferit nimeni să ne ajute și nici lift nu era. Am deschis ușa camerei și am fost plăcut surprinși de cum arăta, deși era la mansardă. Mai-mai să uităm de atitudinea domnului de la recepție, când am deschis ușa la baie și ne-a izbit un miros de... mortaciune de acolo. Deja ne gândeam oare ce cadavru or fi ascuns sub jacuzzi...

Am deschis geamul și am ieșit din cameră, am coborât la restaurantul hotelului (care este după casa lui Elie Wiesel, despre care am scris într-un review anterior) cu speranța că atunci când ne vom întoarce, mirosul se va fi epuizat).

Greșit! Mirosea și mai tare dupa 2 ore de aerisit. Îmi plăcea cum arăta camera, patul era comod, dar nu se putea sta în mirosul ăla! Am coborât la recepție și de data aceasta era o domnișoară. I-am explicat care este problema și a venit și dumneaei să... adulmece, dar doar după un milion de insistențe, că la început încerca să ne spună că nu are cum să ne schimbe camera, că nu are voie. A zis că nu i se pare un miros neplăcut, dar că uneori mai vin diverse mirosuri de la jacuzzi. Imaginea cu cadavrul sub cadă, mi-a năpădit mintea din nou. Am spus că noi dorim altă cameră, dar unde să nu miroasă. Nici frumos, nici urât! Aer proaspăt și atât!

Domnișoara ne-a arătat o cameră de la etajul 1; arăta ca o cameră de hotel de 2-3 stele, dar măcar nu mirosea. Nici baia nu arăta grozav, dar deja eram obosiți și voiam să dormim în aer fară vreun miros de sub cadă. Am întrebat de ce e totuși așa o diferență de aspect la camere și ne-a spus că prima (cea odorizată), este pentru cupluri care vin în luna de miere...

Ne-am mutat deci bagajele în camera cea nouă și ne-am pus fiecare in patul lui (de data asta nu mai era pat matrimonial ca în prima cameră). De-odată, soțul se ridică din pat pentru că i s-a părut foarte ciudat că avem o ușă ca de balcon, dar fară balcon. I-am zis să aibă grijă să nu pășească în gol când o deschide ușa dar... nu a pășit în gol, ci pe o... platformă betonată, mare cam de 10x7m. El s-a enervat pentru că am observat că nu ar fi fost dificil ca alte persoane să ne pătrundă în cameră, pentru că nu era greu deloc cuiva să se urce pe acea platformă. Am dormit cu geamurile închise, baricadați.

A doua zi, am plecat de-acolo mâncând pământul și ne-am promis că nu o să ne mai cazăm niciodată în camere cu miros de mort sau cu ieșire la platforme betonate.

Nu mi-a mai ars să fac și poze...

Cu siguranță, nu recomand nimănui acest hotel, nici pentru personal, nici pentru camere (în schimb, restaurantul este excelent!).

Trimis de alexa91 in 05.03.13 22:17:02
Validat / Publicat: 05.03.13 23:17:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHET.

VIZUALIZĂRI: 3447 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexa91); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂCasa Iurca de Călinești: