ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2013
JAN-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Super vacanta de schi

Incep prin a spune (asa mi se pare corect) ca e prima oara cand ma sui pe schiuri, asa ca va rog sa aveti asta in vedere cand cititi reviewul. Adica sa-mi intelegeti exaltarea si sa-mi iertati “inocenta”. Singurele vacante la schiat de pana acum au fost la Predeal, unde au schiat sotia si piticul (acum are 5 jumate).

Sotia mi-a spus: nu scrie, ca o sa umplem hotelul de romani :) Dar eu am linistit-o: la ce o sa scriu o sa se umple doar de cei cu copii si cei care chiar vin la schi.

Am sa intru putin si in delatii legate de "statiunea” Vason, unde e localizat hotelul. Nu as face (inca) rubrica separate pentru ca e prea mica si…poate la anul voi stii mai multe.

Am ajuns la Le Blanc dintr-o intamplare. Intamplarea de a gasi la 4 stele o camera pe 7 nopti cu demipensiune pentru 2 adulti si un copil (5 ani jumate) la doar 560 euro. La ei sezonul incepea pe 26 ianuarie, adica exact ultima noastra seara de stat acolo.

Exceptand incidentul cu masina defecta cu care m-au pacalit cei de la Hertz Verona, intamplarea a fost una fericita. Adica, desi am spus ca NICIODATA - DAR - NICIODATA nu ma voi sui pe schiuri, aici am facut-o. Dar cum si asta e o poveste ne-legata de subiect sa incep cu ceva mai prozaic: costuri.

Peste cazare a fost 360 euro avionul (Wizz-ul) pana la Verona. Apoi masina, categorie C (deci Fiesta, Corsa, Punto) a fost 135 pe toata perioada, cu full casco; dar evident ca la fata locului s-au adaugat 15 euro inaltator pentru copil, 35 euro lanturi de iarna -- in Italia anvelopele de iarna nu sunt obligatorii, dar lanturile da :) -- si inca vreo 15 euro ceva taxe, nu am inteles de ce.

Masa de amiaza era in jur de 23 euro (o ciorba, o apa, un sprite, 2 pizza), ca in rest aveam la hotel. Tot orientativ, o cafea pe partie era 2-3 euro, un vin fiert (cam 70 ml) tot 3 euro.

Ei, si apoi urmeaza costul schiatului, unde schi pass-ul pe 6 zile era 125 euro, inchirierea de echipament cam 45 euro/saptamana, cursurile pentru junior 95 euro / 5 ore (adica 5 zile), in format de doi elevi – cu grupul ieseam ceva mai ieftin.

Asa ca per total cred ca am ajuns pe la 1600-1800 euroi.

Si uite ca am ajuns si la hotel.

E nou, asa ca totul e nou si functioneaza. Incalzirea e cu calorifere, asa ca o sa aveti unde sa va uscati hainele pline de zapada / apa. Si asta e mare lucru. Ei au 4 tipuri de camere, si noi am avut o dubla. Si cum era deja un up-grade facut de ei (pentru ca eram cu cineva care lucra in turism si a stiut sa vorbeasca) nu am putut face nazuri ca ne-a dat “un” parter cu vedere la parcare. Adevarul e ca in momentele in care eram in camera era fie deja intuneric fie eram prea franti ca sa mai vedem ceva. Dar daca puteti lua o camera cu vedere, banii vor merita. Sper sa reusesc sa descarc si ceva poze, pentru ca cele de pe site sunt prea “subtiri”.

Bun, daca camerele sunt ok, cameristele nu. Desi doua erau romance, programul era asa prost facut ca intr-o saptamana au apucat doar sa ne schimbe prosoapele – nici gand de curatenie. Ce-i drept, e si vina noastra ca nu le-am lasat nimic.

Si daca tot suntem la acest capitol, a fost vacanta in care am vorbit cel mai mult romaneste, pentru ca am dat peste urmatorii romani: 2 cameriste, chelner la restaurantul hotelului (Marian, baiat bun, student la Conservator la Timisoara), una din vanzatoarele din singurul market din Vason si chelnerita si partenera patronului unuia din cele doua pizzerii cu cuptor pe vatra. Mai lipsea sa fie roman doar instructorul de schi si cei de la inchiriata echipamentele...

Restaurantul. Nu mi-a placut sistemul de mic dejun subtire (baza erau fructe si iaurt) cu salate plus 3 feluri de mancare seara. Tocmai ma chinuiam sa nu pun la loc cele 10 kg date jos inainte de sarbatori. Si am reusit.

Asa ca dimineata, sa nu asteptati altceva decat: paine prajta, un singur fel de sunca, unul de cascaval, o omleta. Ca nu o sa primiti decat diverse iaurturi, dulceturi, fructe, etc. Suc la dozator, ceai si cafea. Cam subtire. Dar o sa va bine-dispuneti completand “formularul” pentru seara, unde aveti de ales intre 2 varinate de felul 1 (supe si paste) si 2 de felul doi constand in diverse fripturi, pesti, etc. Plus niste deserturi bune tare. A, si am uitat: bucatarul e un roman din Cluj, dar plecat de multa vreme de acolo. Cofetarul e insa un baiat tanar, de vre-o 20 de ani.

Seara o s-o incepeti cu diverse salate, la autoservire, si apoi cu meniul ales de dimineata. Deci per total banii se scot :)

Ei, la capitolul distractie e partea de spa. La care nu ma pricep, asa ca nu va pot spune dacat ca “piscina” e comparabila cu un lighean mai mare, ca dimensiuni. Nu ma injurati, dar nu sunt un tip sofisticat / educat. Plus ca nici fizicul nu mi-e predispus la etalare :)

Mai este o camera cu mese si scaune unde puteti juca ceva de societate, si o camera cu o fata draguta care are grija de copii care s-au plitisit si au fugit de la masa de seara. Pentru ca daca ati venit la munte, ala ar trebui sa fie singuru timp in care trebuie sa scapati de copii.

Totusi, nu ratati barul are un “placut” sortiment de GRAPA, si o priveliste de … de numa, cum ar zice ardelenii :). Sper sa pot descarca pozele. Am facut cam o mie. Ca peisajul e … total.

In jur sunt Dolomitii. Si sunt frumosi. Iar voi sunteti la 1650 m (din cei 2090 cat are Monte Bondone). Asa ca va uitati si in sus si in jos la Dolomiti.

Dar sa ies putin din cadru, ca n-o fii foc. Sper.

Hotelul e la intrarea in Vason. Asta e la 30 minute de Trento. Dar 30 minute de urcat serpentine (si nu vreti sa stiti cum e sa le urici cu anvelope de vara) E cam la jumatatea zonei de schiat de pe Monte Bondone, ca altitudine dar la altitudinea maxima la care urca drumul. Mai sigur e sa va uitati si pe o harta.

Partea buna e ca in centrul statiunii e un “Clabucet plecare”. Adica punctul de pornire al unuia dintre telescaune. Cum statiunea are cam 500-600 m, faptul ca hotelul e la intrare, nu e o problema. Decat ca e la intrarea de “jos”…deci aveti de urcat 5-6 minute. Hotelul are si camera de depozitare a echipametului, dar noi ne-avand, am preferat sa dam 1 euro pe noapte depozitarea la cei de la care inchiriam, si care erau chiar in buza partiei. Plus ca asa aveai echipamentul incalzit. Oricum, pentru cei care merg cu copii mici, locul e ideal.

In afara de schiatul “normal”, in Vason nu prea puteti face altceva. Maxim o saniuta gen lopata pentru copii, undeva langa partie. Dar la 3 km (cu autobuzul gratis daca ai si ski-pass) sunt insa partiile de saniuta si mai ales cele de schi fond, unde s-au desfasurat ultimele mondiale de schi fond. Deci, calitate! Din pacate acolo (Vieso gasiti pe harta) nu exista spatii de cazare, ci doar de inchiriere si mancare.

Seara…. pai seara faceti digestie – sau pur si simplu doar incercati sa va ridicati de la masa dupa ce ati schiat sau mancat ca spartii…. Si cam atat. Sau mergeti la patinoarul cu nocturna?

Da, nu sunt discoteci. Asa ca nu mergeti acolo. O sa va plictisiti. Nu puteti face altceva decat poze si schi. Si ala pentru incepatori sau mediocrii. Seara nu sunt oameni pe strada decat cand merge nocturna. Si doar in echipament de schi. In 7 zile am vazut doar o data doua “pitzi” pe tocuri. In schimb am stat la coada la schi-pass cu doua perechi de sexuagenari. E oribil. Acolo lumea merge doar pentru schi. Nu sunt manele si mertane albe. Nu sunt paltonari si pantofari. Pe nimeni nu intereseaza ce marca de ceas aveti. Nu puteti face shoping. Dar, da: exista wi-fi si inevitabilii adolescenti care stau in grup doar ca se converseze pe net cu unii care nu sunt acolo, ci in alta parte. Si 50% din oameni sunt italieni, 45% cehi sau polonezi. Ma mir cum am scapat cu viata…

Si ca sa concluzionez: nu mergeti acolo decat da vreti schi la “botu calului”, mai ieftin decat Austria (si implicit Germania, Elvetia, Franta) sau daca vreti sa va invatati copii sa schieze, sa respire aer curat, sa vada privelisti de vis (nu uitati sa-I ridicati in brate pe cei sub 1.10m, pentru ca altfel nu vor vedea nimic de mormanul de zapada!!!).

Ce mi-a placut aici e ca soseaua serpuieste in apropiere uneia din partii, si din loc in loc sunt parcari, asa incat partia este accesibila din ne-numarate locuri. Incredibil de destept.

Se pare ca Monte Bondone este destinatia “clasica” pentru italienii care vor sa invete schiatul.

Si pentru ca la momentul scrierii era primul review, va pot spune ca tot in Vason, mai aproape de “centru” – adica 100m, nu 200… - exista si Hotelul Montana. Asta daca vreti sa aveti si o alta oferta (chiar nu stiu daca mai buna sau nu), pentru ca locul merita toti banii.

PS. am descarcat pozele. sunt "naturale". nu stiu sa folosesc editoare de fotografii. prefer sa folosesc timpul invatand sa fac poze bune:)

Trimis de OvidiuB in 04.02.13 00:32:22
    Validat / Publicat: 04.02.13 09:14:07
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Sicilia

VIZUALIZĂRI: 1927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (OvidiuB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 vedere matinala din restaurant: Dolomitii

[04.02.13 01:02:01]

@OvidiuB: super-fain scris review-ul.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Poate reușești, când vei avea un pic de timp, să scrii și un articol separat depre zona Trento / Vason.

OvidiuBAUTOR REVIEW
    [04.02.13 01:30:33]

@webmaster: multumesc. m-am luat cu valul.

promit sa scriu cateva randuri si despre zona/Vason.

sosso
    [05.02.13 12:50:49]