ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2013
STATUS: PRETOR
JAN-2013
prieteni

O zi în Padova

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Un oras frumos

Padova este un oraș frumos, liniștit si care m-a incantat in mod deosebit.

Am mers intr-o excursie de revelion, am fost cazati la un hotel din Padova, la vreo 10 km distanta. Pe 31.12 vremea era superba in Padova, autocarul ne-a lăsat intr-o parcare si am mers cu ghidul pentru a vizita Basilica Sfântului Anton.

Spre marea mea surprindere nu se plătește taxa de intrare. De cand am ajuns in fata Basilicii am ramas uimita de maretia ei. O constructie impunatoare, frumoasa.

Inauntrul basilicii este interzis fotografiatul. Daca ne asumam riscul si fotografiam, puteam fi dati cu totii afara din basilica (adica si cei care fotografiau si tot restul grupului), asa ca nu cred ca s-a riscat nimeni sa fotografieze, erau si camere de luat vederi inauntru.

In Basilica erau cateva schele, inca se restaura, dar am putut sa o vizitam fara probleme.

Nu stiu daca as putea exprima in cuvinte ce am vazut inauntrul Basilicii. Trebuie sa mergeti ca sa ma credeti pe cuvant, este o atmosfera incredibila, de liniste sufleteasca. Era pana si un "altar" unde lumea punea poze si dorinte.

Dupa ce am vizistat Basilica Sfantului Anton am avut vreo doua ore la dispozitie pentru a ne plimba in Padova.

Eu sunt "obsedata" sa cumpar magneti pentru frigider, cam singurele suveniruri pe care le achizitionez din fiecare vacanta.

Zis si facut. Ne-am tot plimbat pana cand am vrut sa intram intr-un magazin. Pe drum, lumea ne zambea si chiar cateva persoane au inceput sa ne salute. Nu ma asteptam ca italienii sa fie atat de amabili, fara sa te cunoasca sa te salute pe strada :)) A fost o experienta interesanta.

Am intrat intr-un magazin, plin de clienti. Era un domn cu sotia lui care doreau sa cumpere ceva dar au insistat sa ne lase pe noi in fata ca sa cumpram magnetul. Oau, asa ceva mai rar vezi :)

In centrul orasului era o piata de fructe, dar preturile erau destul de mari.

Am avut noroc de o vreme superba si puteti vedea pozele, un loc superb ce trebuie vazut daca ajungeti in Italia.

Trimis de GabrielaG in 26.01.13 16:15:18
    Validat / Publicat: 26.01.13 16:39:44
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

pagină generată în 0.0695579051971 sec