ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2009
ÎNSCRIS: 22.08.09
AUG-2009

ARTICOL ARHIVAT

'Raport calitate/pret' = excelent

Evident ca fiecare turist vede si percepe pe propia piele o vacanta petrecuta undeva si pentru acelasi loc si aceeasi perioada pot exista pareri total diferite; fiecare are dreptul la opinie si este bine sa si-o exprime cat mai exact pentru a se vedea o situatie relevanta.

Ne-am intors de curand din vacanta din Turcia, la Hotel Asena, Kusadasi si pot spune ca a fost o vacanta reusita. Iata care au fost impresiile noastre un grup de 12 persoane care la final ne-am declarat extrem de multumiti pentru banii pe care i-am platit:

In primul rand mentionez ca am achizitionat biletele prin Christian Tour, studiind majoritatea ofertelor pentru Kusadasi mi s-a parut cea mai buna oferta referitor la calitate/ pret. Calatoria cu autocarul s-a dovedit a fi foarte placuta, soferi foarte buni, muzica de calitate in autocar, o domnisoara ghid care ne mai si spunea cate ceva pe unde treceam, ceea ce am apreciat foarte mult ca doar mergeam in vacanta nu la cules de capsuni in Spania sau la cumparaturi in Istambul. Am plecat la ora 14,30 pe 12 august din Bucuresti si la ora 10,30 pe 13 august am ajuns la destinatie.

Pentru a nu fi dezamagit in primul rand cand pleci intr-o tara straina si mai ales in Turcia trebuie sa stii foarte bine ce asteptari ai; pentru Hotelul Asena ales de noi situatia a fost urmatoarea:

amplasament-excelent pozitionat pe mijlocul falezei de la Ladies Beach, cea mai buna plaja din zona, la 3 km de centrul orasului, o faleza extrem de incantatoare lunga de cca 500- 600m hotelul Asena fiind aproape la mijlocul acesteia. Cum iesi din hotel plaja e chiar in fata cu nisip foarte fin cu sezlonguri si umbrelute pentru care platesti 5 lire si poti sta toata ziua. Este bine sa te duci de dimineata pe la 7,30 sa-ti opresti sezlogul favorit, ca mai tarziu se ocupa si locurile de langa apa sunt cele mai bune. Iti poti lasa prosopul pe sezlong ca nimeni nu se leaga de el. Apa foarte limpede si foarte placuta pentru innot, geamandura este foarte departe asa ca pentru cei carora le place sa innoate au unde... Un minus la plaja nu prea exista dusuri si ramai cu sarea pe tine dupa ce te usuci lucru ce se poate remedia daca te duci la cel ce raspunde de sezlonguri si te clatesti la robinetul de acolo; de pe aceasta plaja, de pe faleza din fata hotelului si de la majoritatea balcoanelor poti admira niste apusuri superbe.

Hotelul in sine este vechi, dar destul de bine intretinut dupa parerea noastra, si daca s-ar moderniza cate ceva prin camere ar fi de nota 10, dupa cum spunea si un alt turist mai inainte. Camerele se desfasoara pe 5 etaje iar la et. 6 este restaurantul si piscina. Din punctul meu de vedere alegerea a fost foarte buna intrucat in timp ce iei cina poti admira privelistea.

Camerele sunt cam micute si cu mobilier ceva mai vechi, ce-i drept, dar curate; noi nu am avut probleme, camerista ne-a schimbat prosoapele si lenjeria de fiecare data cand i-am lasat mesajul agatat de clanta usii; de la balconul camerei am putut admira apusuri superbe, lucru foarte important pentru noi; apa la chiuveta si la dus este sarata dar nu exagerat asa cum ne-a speriat la venire Floricica, ghidul de la ag. Siba care raspunde de grupurile de romani. Holurile sunt mochetate izolarea buna asa ca daca vrei sa te odihnesti o poti face fara sa auzi tacanitul tocurilor pe hol sau zgomote din camera vecina; au aer conditionat care functioneaza doar daca usa de la balcon este inchisa ceea ce-i foarte bine; au tv dar cu posturi numai in turca si unu in italiana, nu au frigider in camera dar daca nu esti cu copii mici nu ai nevoie.

Masa, subiectul cel mai controversat de pe aici, pot spune ca pentru noi a fost excelenta: pentru cine este obisnuit sa manance multe feluri cu carne poate parea saracacioasa (doar doua trei feluri pe baza de carne) dar compenseaza foarte mult cu salatele, iarasi un punct important pentru noi; masline foarte bune, branzeturi, si nu am gasit niciun fir de par cum spunea altcineva mai inainte; dulciuri la discretie si foarte variate dar trebuie sa stii cum le combini si ce bei ca s-ar putea sa de deranjezi la stomac cum au patit unii in seria noastra. De baut bere la pahar, la discretie, rachiu local, un fel de uzo, vin alb si rosu, bunicel dupa parerea mea, si poti sa-ti pui cat vrei. Am mai fost si prin alte parti iar pentru 3 stele este mancare din belsug. Dimineata cafeaua este slabuta dar poti bea ceai turcesc foarte bun; la pranz si seara este bine sa te duci la masa ori la inceput 12, 30 si 19, 30 ori mai tarziu, dupa o ora, caci se aglomereaza insa este mancare pentru toata lumea si mai tarziu. Este bine sa lasi cateva lire bacsis ca te vei bucura de atentie mai multa... ce vrei... asa e in Turcia si in oricare tara musulmana;

Personalul pentru noi a fost ok; zambitor mai putin cel su spranceana rasa, cu unii dintre ne-am si imprietenit; un lucru foarte important: intr-o seara mi-am uitat telefonul la barul de la restaurant iar chelnerul mi l-a dus la receptie... in cate locuri din Romania se intampla asta?

La capitolul activitati hotelul ofera mai putin: piscina este la et. 6 este micuta dar langa ea un bar de unde poti admira orasul la o bere rece; un minus pot spune ca nu are o terasa la parter prea mare unde sa poti sta seara la taclale dar poti merge la vecini - cu 3-4 lire stai la o bere cat doresti. Daca vrei sa-ti petreci ziua mai mult in hotel nu-i o alegere prea inspirata, pentru aceasta mai pune niste bani si ia un bilet la 4 sau 5 stele sa ai animatie si tot ce vrei. In schimb ai liniste, priveliste superba, si in 40 de minute de mers pe jos poti fi in centru; daca nu-ti place sa mergi pe jos la 200 m in stanga este statia de microbuz care pentru 2 lire te duce in centru. Apropo de centru nu e bine sa ai hotelul acolo pentru ca plaja e prea mica, sunt destul de multe vapoare si este de la sine inteles ca apa nu-i prea curata, apoi e foarte multa agitatie seara; e placut sa te plimbi dar atat.

Despre excursii optionale... intr-adevar agentia Siba are preturi mult mai mari decat cele din jur dar nu te obliga nimeni sa iei de la ei; Pamukale merita toti banii, terasele acelea de calcar sunt de vis; Adalandul este un loc perfect pentru distractie si merita sa mergi de cel putin 2 ori intr-un sejur; calatoria cu vaporul te duce in niste golfulete superbe, unde pori innota sau face scufundari intr-o apa foarte limpede, iar daca mergi la jeep safari ai parte de disctatie si adrenalina.

Una peste alta noi suntem multumiti de alegerea facuta si daca am reveni in Kusadasi cred ca pentru bani mai putini am alege acelasi hotel; daca vrem mai mult mai scoatem 200-300 de euro si mergem la 4-5 stele; ai de unde alege.

Trimis de lica_geo in 24.08.09 11:39:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istambul

VIZUALIZĂRI: 2528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lica_geo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 apus de august la Asena
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

cameluta
    [26.08.09 21:47:57]

Tie iti facea placere... sincer... sa stai cu farfuria intinsa... sa ti se puna mincare in ea??? Pai eram la cersit acolo??? Sau cand il vedeai pe bucatarul... sau ce era peroana care iti punea in farfurie... cand lua cu paleta mancare... o mai varsa putin... si daca ai spuneai sa iti puna in farfuria iti spunea NEXT TIME?? Poate ca statutul tau... accepta... dar EU pe banii mei nu accept asa ceva.

Spuneai tu ca era o priveliste superba??? Cred ca glumesti... doar daca aveai oarecum vedere catre mare... Am schimbat 2 camere... si mi s-a promis ca in 2 -3 zile mi se va gasi una cu vedere spre mare... si mi s-a promis doar.

Seara aveai loc unde sa stai sa bei o bere linistit??? Gaseai locuri... ???

Intradevar buna alegere ASENA.

lica_geoAUTOR REVIEW
    [27.08.09 16:11:21]

se pare ca intr-adevar nu te-ai interesat suficient ce ofera hotelul inainte de a pleca pt a sti ce asteptari ai; pe mine nu m-a deranjat deloc sa-mi puna bucatarul in farfurie, daca vrei sa stii in multe locuri din Turcia se procedeaza la fel... iar pentru pretentiile tale sau... statutul tau daca vrei, apropo de asta in excursie in afara suntem toti turisti indiferent de statutul in tara, daca ai un statut prea "apretat" care nu poate fi sifonat nu aveai ce cauta acolo; trebuia sa stii de la inceput asta... in rest de fiecare in parte depinde sa-si faca vacanta mai frumoasa sau mai putin frumoasa, dupa cum se pricepe.

webmasterXY*
    [27.08.09 16:18:01]

cameluta si lica geo,

acum ca ati clarificat statutul apretat sau neapretat al fiecaruia [nu ca as fi de acord cu asta... dar fie, am o zi mai buna ], va rog sa ne intoarcem la schimbul de impresii EXCLUSIV despre conditiile hotelului si sa lasam aprecierile/atacurile la persoana...

cameluta
    [28.08.09 18:08:29]

Sti ce cred eu... ca ai un motiv de susti asa cu inversunare ce spui pe aici... parerea mea...

Apropo eu am stiut ca plec la ALL INCLUSIVE... am mai fost si am gasit asa ceva... evident nu ca la SUPER HOTELUL pe care il tot " umfli" tu... ASENA

Iar "STATUTUL" inseamna... sa ai oarece demnitate... nu sa accepti pur si simplu ceea ce ti se "serveste"... ca nu ai alte solutii... asta este cu totul altceva... parerea mea... vorba aia!!!

[28.08.09 18:39:11]

Va invit sa va opriti aici cu... toate aceste nu stiu cum sa le numesc...

Orice alt text care se refera la PERSOANE si nu la sejur va fi sters.

Mo55u
    [07.06.10 15:58:00]

Consider ca titlul comentariului/impresiei de mai sus va induce in eroare multe persoane. Conditiile si prin urmare raportul pret/calitate la hotelul Asena sunt foarte departe de calificativul "excelent"(mai degraba undeva intre prost si binisor)... Am fost si eu aici anul trecut si a doua oara nu am sa mai merg...In curand am sa postez propriile impresii dar mail mult de un calificativ de satisfactie 30%-40%(cu indulgenta) acest hotel nu poate sa aiba.

cameluta, lica_geo, Mo55u
    Alte impresii din această RUBRICĂAsena Hotel: