ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2013
ÎNSCRIS: 13.04.09
AUG-2012

Extrem de nemulțumit

Este frumos dar....!

O sa va spun si de ce. In principiu a fost foarte bine dar ceea ce strica este chiar proprietara pensiunii. Imi pare rau sa spun asta dar chiar asa este

Este extrem de bagacioasa. Ea era prezenta tot timpul langa tine... la gratar... la bucatarie... cand pregateai un mic dejun sau o cina si avea tot timpul de zis ceva. Sa speli farfuria sa speli oala sa speli furculita, cana etc. Daca nu o spalai atunci si te mai duceai pana in camera sa iti iei ceva... gata... incepea sa comenteze... ca aia nu a facut, nu a dres s. a. m. d. Nu mi s-a parut prea corect din partea ei.

Cand inchiriezi ti se pune la dispozitie si bucataria. Deci fac ce vreau cand vreau. Ca poate pana la urma nu am chef sa spal acum o farfurie si o lingura si vreau sa o spal mai incolo. Nu trebuie sa stea in ceafa mea sa imi spuna ce sa fac cand sa fac. Ca doar vin sa ma simt bine cu prietenii, sa ma relaxez dupa o saptamana agitata... nu am nevoie sa ma toace cineva la cap.

Vreau sa mentionez ca dumnealor au bucataria (la demisol) si camerele (parca una la demisol si una la etaj) separat de restul vilei. Deci in bucataria inchiriata fac ce vreau si cand vreau... bineinteles in limita bunului simt... ca doar trebuie sa ai respect fata de ceilalti clienti ai pensiunii. Asa ar fi cumsecade daca ceri ceva un ulei, un zahar, o paine daca ai uitat sa iei ceva din oras, daca copilul pofteste ceva de la dumneai un gris un orez o eugenie o prajitura i-a dat nu a fost problema... dar o strica carcoteala si multa barfa despre clientii care au mai trecut pe acolo. Si asta ma face sa nu mai trec niciodata pe acolo.

Dar... pensiunea este foarte frumoasa, curata, camere frumoase curate, bai de asemenea curate, Ingrijit in general. Au loc de joaca pentru copii in sensul ca au o trambulina, un topogan micut, o casuta din plastic, o bicicleta de copii mici, au verdeata, gratar micut acoperit, deci nu te bate soarele in cap cand il faci... o sa vedeti pozele. Vara este foarte cald si nu preai ai pe unde sa te ascunzi la umbra pe afara... si daca ai copiii care vor tot timpul la joaca nu prea ai pe unde sa ii bagi. Aer curat, priveliste frumoasa de la camere. Are si tv in camera. Pensiunea este dotata cu de toate. Este cam departe de civilizatie. Urci pe un drum cam nasol foarte ingust pana sa ajungi. Iarna daca nu ai masina buna nu stiu cum ai urca. Au o teresa afara acoperita unde poti manca linistit. Au loc de luat masa si in interiorul pensiunii.

Baietii proprietarilor de nota 2000. Fac atmosfera de joaca pentru copii mici.

Este ok ca si unitate de cazare dar ce ne facem cu proprietara.....!

Trimis de ciobi2309 in 12.01.13 10:29:07
Validat / Publicat: 12.01.13 12:11:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 2461 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciobi2309); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 fata in fata cu wc este cabina de dus

iulian68
[12.01.13 15:08:25]

@ciobi2309: Trebuia sa te astepti ca daca e o capra cu trei iezi, lupul nu e departe! Sau, in cazul vostru lupa !

capracutreiiezi
[14.01.13 18:14:09]

@ciobi2309: Sunt proprietara pensiunii Capra cu trei iezi si sunt surprinsa sa aflu asemenea impresii despre mine pentru ca de obicei nu sunt bagacioasa ci doar politicoasa.

Desi doamna nu a putut fi la mine in august 2013... nici macar nu-mi amintesc de vreun incident. O singura familie a fost in anul 2012 la pensiune (cu un copilas care venea mereu la bucataria noastra si spunea ca este magazin si vroia cate ceva - o eugenie... pe care le dadeam si pentru care nu am pretins sa mi se plateasaca... etc). Sper sa nu gresesc referitor la familie.

Referitor la Gratar

Pe toti clientii ii ajuta sotul sau unul din baieti sa faca gratarul (pe cei care solicita si pe cei care ii vedem ca nu se descurca), dar trebuie sa fi acolo si sa te oferi... iar eu am iesit pentru ca asa este civilizat - atunci cand intri peste mine in bucataria mea cu copilul... eu sa vin in intampinare...

Referitor la vase

Pentru cultura dumneavoastra - eu nu am facut decat sa mentin pacea si confortul in pensiune. Dumneavoastra nu erati singura in pensiune... si am avut reclamatie de la ceilalti turisti ca vin la bucatarie si nu au loc de vasele murdare lasate de dumneavoastra si de aceea am fost un pic mai precauta: v-am spus povesti care sa va dea de inteles ca deranjati pe altii, v-am spalat eu vasele si chiar v-am spus ca deranjeaza. Era un lucru de bun simt, dar pe care se pare ca il interpretati atat cat puteti.

Intr-o bucatarie a unei pensiuni FACETI CE VRETI SI CAND VRETI DOAR DACA ATI INCHIRIATINTREAGA PENSIUNE si nu deranjati.

Imi cer eu scuze pentru neplacerile avute, dar eu am incercat doar sa aplanez niste conflicte ce urmau sa se iveasca intre turisti.

Iulia Onosa

NB capracutreiiezi este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][3 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
[14.01.13 18:36:29]

@capracutreiiezi: salutăm dreptul la replică postat. AmFostAcolo încurajează constant și hotărât intervențiile proprietarilor (atât la recomandările "de bine" cât și la cele critice), considerându-le absolut necesare pentru a ne putea face o opinie în cât mai completă cunoștință a "realității", așa cum e văzută ea de către fiecare parte implicată.

@ciobi2309: rog precizează anul sejurului (eventual și luna dacă e greșită) - e evident că nu este 2013 (ne-a scăpat și nouă această eroare la setarea perioadei sejur)

ciobi2309AUTOR REVIEW
[15.01.13 09:21:51]

@webmaster: Fiecare interpreteaza cum "poate" - zic asta ca vad ca asa s- a exprimat doamna. Am mai spus si in alte revew-uri. Trebuie sa acceptam si parerile pro si contra.

Sejurul a fost in 2012 august.

Am spus ca a fost draguta si cumsecade cand i-am cerut ceva daca am ramas fara... Si tin sa mentionez ca niciodata dar absolut niciodata cat am stat la acea pensiune nu am lasat nici macar o furculita nespalata dupa ce am mancat sau dupa ce am facut gratar. Absolut niciodata nu mi-au fost spalate vasele de catre proprietari aici si nici in alte parti pe unde am mai fost cazati. In aceasta privinta va inselati amarnic. Da... ati spalat vasele... dar nu noua... altei cliente din cate imi aduc eu aminte. Am si spus ca totul e curat frumos acolo, ca sunt de toate dar chestia cu atrasul atentia si vorbitul despre fosti clienti ai pensiunii nu prea mi-a placut.

Iar cei care au copii mici de 2 ani stiu cum este... ca sunt bagaciosi si ii convingi mai greu sa faca cate ceva... au totusi doar 2 ani.

Nu am reprosat ca de ce mi-a iesit in intampinare ca "am dat buzna" in bucataria dumnealor care e cumva langa locul de facut gratarul... pentru ca mi se parea normal sa imi iasa in intampinare. La altceva m-am referit. As fi vrut mai multa intimitate din partea dumnealor si sa nu se vorbeasca urat de fosti clienti in fata noastra.

Si inca o data niciodata, dar absolut niciodata nu mi-au fost spalate vasele - nici macar o canuta - de catre proprietara. Cred ca face o confuzie... au fost numai familii cu copii cat am stat acolo.

[15.01.13 09:28:37]

@ciobi2309:

Sejurul a fost in 2012 august

mulţumesc. perioada sejurului a fost ajustată în consecinţă în caseta tehnică.

capracutreiiezi
[15.01.13 20:03:09]

[@ciobi2309, probabil]:

Dupa cum observati eu mi-am afisat numele, dumneavoastra nu. Eu imi asum raspunderea in ceea ce spun. Eu nu am vorbit clientii de rau pentru ca nu toti sunt rai. Cel mult am povestit din intamplarile nefericite cu care am avut ocazia sa ma intalnesc in activitatea mea (ca au plecat cu oale, cu polonic, cu pilota, au distrus diverse pe care nu le-au platit, au plecat fara sa achite... etc). Asta inseamna ca-i vorbesti de rau? Eu nu cred. Exista un Dumnezeucare le vede pe toate.

In ceea ce privesc vasele -eu nu am spus ca nu le spalati, dar nu in timp util pentru ca ceilalti sa gaseasaca curat. Probabil, nu stiu, si dintre ceilalti clienti, nu-mi aduc aminte exact. Imi aduc aminte doar ca au existat discutii pe aceasta tema si atunci nu am avut altceva de facut decat sa stau sa urmaresc si sa intervin... Ce puteam face? Nu poti multumi pe toata lumea! Dar daca doreati ceva (vreo nelamurire)... trebuia sa -mi spuneti. Poate reuseam sa gasesc o rezolvare.

Cat despre intimitate... ?!? Cu copii nici? Eu am trei (acum mari) dar stiu ce spun. Toate familiile care au fost cu copii la noi -au fost foarte multumite. Au reusit sa gaseasca putina liniste atunci cand copii lor se jucau cu copii mei sau cu ceilalti copii turisti.

De la gratar pana la bucataria mea sunt 25 m. Pensiunea a fost gandita cand s-a proiectat. O astfel de afacere trebuie condusa si supraveghiata. Cand o sa conduceti o astfel de afacere... o sa vedeti cu ce probleme va confruntati. Lucrul cu oamenii... e foarte greu... o clipa de neatentie si totul se poate transforma intr-o mica sau mare pagupa.

NB capracutreiiezi este (sau a fost) reprezentant al unității
ciobi2309AUTOR REVIEW
[16.01.13 09:11:23]

@capracutreiiezi: Si eu imi asum raspunderea pt ce scriu.

Inca o data spun... cred ca faceti o confuzie. Am spalat vasele de fiecare data in timp util. Absolut niciodata nu am lasat vasele nespalate si niciodata cat am stat acolo nu mi le-ati spalat dvs. Este clar vorba despre atcineva.

Si in legatura cu copilul... am spus ca mi s-a parut normal sa veniti in intampinare cand a intrat copilul in bucatarie, nu ca nu e normal. Nu stiu ce ati inteles dar asta e...

Am spus ce mi-a convenit si ce nu. Este parerea mea si nu mi-o schimba nimeni.

Si cred ca ar trebui sa incheiam discutiile ca deja incepem sa ne impungem si nu cred ca e cazul...

Lumea care va citi impresiile va intelege ce vrea, va lua ce e bun si ce nu din cele relatate de noi. Pur si simplu asta a fost impresia mea. Mi se pare normal sa spun ce imi place si ce nu pe unde ma duc.

O zi placuta va doresc!

capracutreiiezi, ciobi2309, iulian68