ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2012
JUL-2012
PREȚ 4500 EUR ?
2 AD. + 1 COPII -- v: 5

Cu mașina, autocarul sau trenul spre / prin Italia

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Cu masina in Italia

Ilustrație video-muzicală
    Cristina d'Avena - 80 sogni per viaggiare

In vara asta mi-am propus sa imbin intr-o singura vacanta statul cu burta la soare si hranirea spiritului…parea o idee buna, 2 in 1. Pentru asta 2 tari au fost trecute pe lista: Italia si Franta. Cum in anul anterior facusem deja un mini-traseu prin Franta (Paris - Valea Loirei – La Rochelle) am zis sa mai schimb un pic peisajul si de data asta sa aleg Italia. Cu atat mai mult cu cat nu reusisem pana acum sa vad Roma. Zis si facut…am inceput sa fac planurile de calatorie si socotelile aferente caci deh, asa cum bine te invata la ASE (si nu numai presupun), nevoile sunt nelimitate in vreme ce resursele sunt limitate…

In nemarginita mea intelepciune m-am gandit ca mersul cu masina ar fi mai potrivit, ai mai multa libertate de miscare, poti lua mai multe bagaje si finalmente te costa tot cat te-ar costa avionul + inchiriatul masinii la fata locului. Faptul ca in familion exista un singur sofer (si acela nu sunt eu) l-am trecut cu vederea, evident dupa acceptul printului consort. La urma urmei, in caz de extrema necesitate, as putea conduce si eu, doar am carnet de vreo 7 ani, chiar daca orele mele de sofat adunate nu totalizeaza mai mult de 20….

Deci « structura excursiei » a fost gandita astfel: plecat din Bucuresti spre Italia pe traseul Serbia – Croatia – Slovenia – Italia. Mai lung dar mai putin costisitor decat varianta prin Grecia si cu ferry pana in Italia (sau Croatia – Italia cu ferry).

Bucuresti – Belgrad: 614km: oprire 1 noapte

Belgrad – Padova: 800 km: oprire 1 noapte

Padova- Roma: 505 km: sejur Roma 4 nopti

Roma – Paestum: 303 km: sejur Paestum 6 nopti

Paestum – Napoli: 103 km: cazare Napoli 1 noapte

Napoli – Padova: 712 km: cazare Padova 1 noapte

Padova – Belgrad, Belgrad – Bucuresti: cazare Belgrad 1 noapte

Calculatorul initial de distante s-a dovedit a fi destul de exact, una peste alta cu mici devieri/excursii suplimentare am parcurs cam 4,700km.

Drumul in sine nu e greu, in sensul ca in marea sa majoritate il parcurgi pe autostrazi, incepand cu Belgrad (mai exact cu 80 km inainte de Belgrad), doar ca eu personal as prefera drumurile nationale unde mai vezi un satuc, orasel, ceva. Dar atunci cand timpul e limitat nu ai ce face decat sa urmezi calea cea mai rapida si mai simpla si aceea este autostrada.

Daca in Slovenia e o taxa fixa (In Slovenia exagerat de mare, in jur de 17 EUR pentru mai putin de 200km de autostrada care strabate toata tarisoara), in Italia se plateste la km si nu putin! Taxele de autostrada mi s-au parut mari, nu chiar ca in Franta dar destul de aproape. Spre exemplu de la Napoli pana la Padova am platit taxe 55 EUR pentru cei 700km parcursi (in Franta taxele erau de aprox. 10 eur la fiecare 100 km, deci mai rau).

Benzina…. la sarbi cam ca la noi, in Slovenia in jur de 1.38 EUR/L iar in Italia sub 1.82 EUR/l nu am gasit. Daca aveai ghinion puteai pune si cu 2 EUR/l. Numai la turci am platit benzina mai scump…

Vamile ok, nu se sta mult, nici macar la noi la Portile de Fier caci masinile cu alte numere decat cele de MH (care fac micul trafic de frontiera) aveau prioritate.

In Serbia, din motive necunoscute mie, GPS-ul nu a functionat si nici la capitolul semnalizari de drumuri/ indicatoare sarbii nu stau grozav, dar constiincioasa cum am fost imi notasem inainte de plecare (de pe forumuri) diverse puncte intermediare, mici satuce sarbesti sau indicii postate de altii care o patisera. Deci ne-am descurcat perfect fara sa ne abatem de la traseu.

Autostrazile foarte bune in Croatia si Slovenia, vai de mama lor in Italia: vechi, 2 benzi inguste si foarte aglomerate in principal de tiruri care carau de la portocale la pui vii sau cai…In nord mai sunt cum mai sunt, dar in sud lucrurile stau chiar rau, le-as spune mai degraba drumuri nationale decat autostrazi. Si ma intreb de ce iti iau atatia bani pe ele….

De politisti nu ne-am lovit pe nicaieri, cel putin nu in sensul unor intalniri neplacute. Ba dimpotriva, tot incercand sa gasim intrarea pe strada cu sens unic din Napoli unde era hotelul un echipaj de carabinieri s-a indurat de noi si ne-a aratat drumul mergand inaintea noastra.

Diferenta de preturi intre EST si VEST (Romania, tarile ex-iugoslave vs Italia) este evidenta. Si nu ma refera aici doar la benzina, taxe autostrazi, ci la tot: cazare, masa, servicii. Ex: in Belgrad am rezervat o camera dubla la un hotel in buricul targului, langa centrul vechi si o artera plina cu restaurante, baruri, etc. Hotelul se numeste Nevski (4*) si e relativ recent construit, camerele sunt extrem de spatioase (cred ca in jur de 35mp), micul dejun excelent, servicii ireprosabile, iar pretul era de 90 EUR/noapte. Prin comparatie, la urmatoarea oprire in Padova, hotelul desi era in centru avea niste camere ingrozitor de mici, din pat deschideai usa de la balcon (cu indulgenta poti numi balcon spatiul de 1 mp in exterior din care oricum jumatate era ocupat de unitatea externa de la aerul conditionat) iar baia avea si ea probabil nu mai mult de 1.5 mp…Hotelul era cotat la 3* (de 4 nu am gasit) si camera costa cu tot cu mic dejun + loc de parcare 80 EUR/noapte.

Dar despre hotelurile in care am stat mai pe larg in alt review…

La multi ani tuturor!

Trimis de oanaboteanu in 28.12.12 10:52:04
    Validat / Publicat: 28.12.12 12:25:31
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Florenta, Venetia

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanaboteanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster [28.12.12 11:04:41] »

Mutat la rubrica "Cu masina spre / prin Italia" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublura definită de autor

Alex_Macedo [28.12.12 12:43:48] »

Interesant itinerariul, Oana! De retinut. Ceva peripetii... ??

La Multi Ani!!!

TraianS [28.12.12 14:42:57] »

dupa acceptul printului consort.

Ai un "like"!

Astept continuarea.

Costi [28.12.12 16:32:56] »

@oanaboteanu:

In Serbia, din motive necunoscute mie, GPS-ul nu a functionat...

Poate nu aveaţi harta, sau aceasta nu era funcţională.

Când mai plecaţi la drum lung, este bine să încercaţi mai întâi GPS-ul acasă, să vedeţi dacă vă poate găsi traseul.

În altă ordine de idei, înţeleg că la Paestum aţi făcut partea de "stat cu burta la soare" din concediu, nu?

Recunosc că nu am auzit până acum de acest loc.

Sper că ne vei povesti şi de acolo câte ceva şi ne vei spune şi cum ai găsit această destinaţie...

Iar despre hoteluri, este bine să scrii câte un review separat pentru fiecare.

johnnyredlabel [29.12.12 02:30:29] »

Inca un like cu superbonus! Foarte util review-ul tau!

webmaster [29.12.12 09:34:51] »

@Costi este posibil ca @oanaboteanu să fi aflat despre Paestum chiar de aici de pe AFA

vezi impresii

sosso [29.12.12 15:58:36] »

Util acest review, un vot si de la mine!

Astept detalii despre hotelurile in care ai stat.

La multi ani si vacante frumoase!

doina_c24 [29.12.12 21:25:32] »

Felicitări! Ați avut o excursie frumoasă și curaj să plecați cu un copilaș destul de mic.

La mulți ani!

webmaster13 [30.12.12 18:50:28] »

Articolul a "primit" o ilustraţie muzicală sau video-muzicală - vezi mai sus, imediat sub titlu.

Daca autorul preferă o altă melodie sau un alt videoclip, este rugat să ne scrie (aici, ca ecou, ori pe PM)

oanaboteanu [02.01.13 20:02:59] »

@Alex_Macedo: La multi ani tuturor si la cat mai multe calatorii!!!

Surprinzator, de data asta aproape totul a decurs conform planului

oanaboteanu [02.01.13 20:09:09] »

@webmaster: Multumesc pentru muzica webmaster!

Recunosc ca nu de pe AFA am prins ideea cu Paestum...

Tot cautand locuri de stat cu burta la soare l-am intrebat pe un italian care lucreaza de mult in Romania pentru o cunoscuta firma de constructii ce mi-ar recomanda. Cerinte: o statiune micuta, nu prea aglomerata, potrivita pentru familii cu copii. Si raspunsul a vennit imediat. E drept ca eram cred singurii straini de acolo, dar a fost ok. Totusi trebuie spus ca litoralul lor, atat cat l-am vazut eu, mi-a parut un pic intepenit in trecut, mi-a adus aminte de litoralul nostru din anii '80 ca dotari si posibilitati de distractie. Nu ca as fi cautat cluburi sau discoteci... Conditiile de la hotelul de 4 stele la care am stat erau sub ce ti se oferala noi la aceeasi categorie. SI nu doar la Paestum, ci si la alte hoteluri de 4 stele din Italia.

Revin curand cu un review despre hoteluri.

oanaboteanu [02.01.13 20:11:17] »

@doina_c24: La multi ani Doina!

Copilul nostru e obisnuit, de la un an si jumatate il caram peste tot cu noi cu sau fara carucior Deja cand aude ca e rost de plecat e precum cateii care isi iau lesa in dinti si se duc la usa

4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    Alex_Macedo, doina_c24, oanaboteanu, sosso

pagină generată în 0.0664119720459 sec