ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2012
ÎNSCRIS: 18.07.11
OCT-2012
2 AD. + 1 COPII

Pensiunea AntikHaus din Hemeius si Parcul dendrologic Hemeius

Pensiunea AntikHaus este clasata cu 4 margarete find situata la 10 km de orasul Bacau, in satul Hemeius intr o zona foarte frumoasa, cu dealuri si paduri in apropiere. Se ajunge foarte usor pe drumul bacau-piatra neamt si imediat la stanga, varianta margineni.

Aici gasim 7 camere duble, fiecare avand o specificatie aparte, un design diferit de celelalte. toate au aer conditionat, tv, minibar, uscator de par in baia proprie.

Astfel gasim: Camera English Breakfast, unde se respira un aer rafinat, specific englezesc; Camera Provence (Summer in Provence), specifica hotelurilor din paris; Camera rustică Bucovina, aici intalnim specificul autohton, mobilier din lemn care prin al sau miros te duce cu gandul la zonele din moldova, bucovina in general; Camera Voyager1, care te duce cu gandul la noutate, te degajeaza de stresul zilnic; Camera Roma Antik, care te va duce cu gandul la timpurile imparatilor romei antice; Camera Tokio Cherry Dream, unde intalnim specific al culturii japoneje, simplitate si culori deschise; Camera Flintstones, ideala pentru a gazdui copiii, peretii sunt plini de imegini din desenul animat the flinstones. Aici, in ultima camera am stat si noi si am fost incantati de originalitatea ei.

Servirea mesei se poate face in restaurantul propriu al pensiunii impreuna cu terasa. Deasemenea la parterul cladirii gasim si o alimentara pt cine doreste sa faca cumparaturi specifice. Mancarea si bautura la restaurant au preturi rezonabile, iar pt doritori va spun ca puteti comanda o pizza cu incredere, este foarte gustoasa.

In acest an,proprietarul pensiunii antikhaus, nea puiu , a inaugurat si o sala foarte eleganta si spatioasa pentru organizat nunti, situata chiar in incinta pensiunii.Si din cate am vazut deja se bucura de succes!

In apropierea pensiunii antikhaus gasim, la aproximativ 2 km, Parcul dendrologic Hemeius ce cuprinde 49 de hectare de teren in care gasim cam 1300 de specii de arbusti, arbori, flori. Este deasemenea ca mai diversificata zona impadurita din intreaga regiune a moldovei, a aparut ca parc in anul 1880 iar pana la 1856 a apartinut lui Grigore Cantacuzino pt ca mai apoi pana in 1880 sa faca parte din proprietatea familiei Costache Pascanu, fost vistier al Moldovei. Ca puncte de atractie in acest parc intalnim colectia de rasinoase ce cuprinde 178 de specii din america de nord, asia si europa; apoi colectia de trandafiri, care este pe cale de disparitie si se lucreaza la mentinerea ei. Dupa anul 1955, parcul dendrologic hemeius trece in proprietatea Institutului de Cercetari si Amenajari Silvice, fiind luate totodata masuri de intretinere si refacere, unitatea devenind o baza de cercetare mai ales pentru climatizarea speciilor exotice de interes forestier.

L-am vizitat o singura data si promit sa fac poze ori acum in aceasta perioada ori mai in primavara cand este inflorit in splendoarea lui. Mentionez ca pot ajunge foarte des in aceasta zona intrucat am drumuri periodice in aceste locuri.

Un alt punc de atractie al zonei hemeius este centrul de echitatie, situat in apropiere de primaria hemeius, undeva spre padurile si dealurile din apropiere. Deasemenea in aceste paduri se afla si cresatorii de mistreti, caprioare iar periodic se organizeaza si etape din cadrul raliului romaniei, localnicii fiind mereu incantati sa vada si sa auda motoarele puternice ale bolizilor cum urca spre padurea din spatele caselor lor, binenteles aflata la o distanta rezonabila pt a nu pune in pericol pe nimeni in caz de unele incidente.

Prin urmare, venind in aceste locuri aveti parte de o cazare si o masa cu tot confortul necesar si va puteti delecta o dupa amiaza in mireasma florilor din parcul dendrologic, puteti calari sau puteti respira aerul racoros al padurii din imediata apropiere. O sa revin cu poze din parcul dendrologic spre primavara.

Trimis de alex_iasi in 02.12.12 13:05:08
Validat / Publicat: 02.12.12 14:10:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HEMEIUS [BC].

VIZUALIZĂRI: 3926 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 imagine din livingul pensiunii

[02.12.12 13:09:22]

@alex_iasi, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[02.12.12 14:02:56]

Mutat în rubrica "Pensiunea AntikHaus [Hemeius]" (nou-creată pe sait)

Dai te rog o notă şi pentru cazare? Dacă review-ul este deja validat, scrie nota aici, într-un ecou şi o completăm noi în caseta tehnică.

Mulţumesc!

[02.12.12 14:23:53]

10 voi acorda binenteles. voi avea grija pe viitor sa adaug in 2 impresii diferite. am scris totul intr un singur review deoarece ar fi iesit 2 prea scurte si am mers pe ideea ca cine va veni in zona respectiva va dori sa coreleze cazarea de un obiectiv turistic, in felul acesta sa i pot oferi o informatie completa a zonei. In fond m am referit in prima parte strict la pensiune, iar apoi cine mai are rabdare 2 minute sa citeasca va gasi si informatii despre imprejurimi. Oricum o sa tin cont de sfatul tau!

[02.12.12 15:04:19]

de ce apar membru gold daca am fost premium, aveam peste 100000 puncte acumulate all time. ceva nu e in ordine si as vrea sa reparati eroarea

76.055 pe anul 2011 + 33900 total pe 2012 fac peste 110.000.de ce am 91000 acum?

[02.12.12 16:01:45]

@alex_iasi:

Utilizatorii intra in randul unei elite a membrilor consultanti AmFostAcolo odata cu atingerea pragului de 200000 PMA, cand statutul lor trece in membru PREMIUM.

Deci mai ai puţin de tras...

În altă ordine de idei, mulţumim pentru notă - am adăugat-o la celelalte.

[02.12.12 16:36:16]

@webmaster: am inteles treaba cu 200000pct pt premium, am vazut ca ati schimbat regulamentul peste noapte, nu mi ai rapuns la intrebarea de ce am mult mai putine puncte? aveam peste 100000. unde au disparut cele 20000pma? totusi sunt muncite de mine. e ceva necurat la mijloc

[02.12.12 16:43:42]

@alex_iasi: nu este absolut nimic necurat; astă noapte, serverele care asigurau funcţionarea acestui sait au fost schimbate. E posibil ca unele detalii să fi fost alterate în acest proces. Oricum, o sesizare în acest sens a fost deja trimisă către Admin şi acesta, în măsura timpului liber disponibil, va analiza problema. Răbdare.

[02.12.12 16:43:47]

@alex_iasi: pot să te asigur că nu ți-a furat nimeni punctele

Pare însă să fie o problemă cu procedura de calcul sau de afișare a totalului.

Verific și revin cu un răspuns.

Va dura însă un pic, sunt multe consecințe ale adaptării programului la softul noului server (ne-am mutat noaptea trecută) și nu va fi cred ușor de depistat cauza...

[02.12.12 17:15:13]

@alex_iasi: din fericire a fost ceva simplu (un "include_once" repus ca "include" simplu).

Problema a fost rezolvată.

Mulțam de sesizare.

cât despre schimbarea pragului necesar pentru statutul PREMIUM - nu a fost făcută deloc peste noapte.

Această schimbare a fost anunțată încă din noiembrie 2011 - citez

Odata cu cresterea constanta a comunitatii, familiarizarea tot mai multor membri cu sistemul de votare, precum si preconizata introducere a unor noi faciitati de votare (ultimele doua au ca efect acumularea unui numar din ce in ce mai mare de PMA), in 01.01.2012, reorganizarea va continua prin cresterea pragurilor la care se acorda anumite ranguri:
    - 200.000 PMA ptr statutul de membru PREMIUM (va fi probabil redenumit "PLATINUM")
    - 500.000 ptr membru PLATINUM (va fi redenumt "SENIOR")
    - 1.000.000 PMA ptr statutl "PARTENER"

Vezi secțiunea în cauză: amfostacolo.ro/cafenea/in ... dpost__p__10730

[02.12.12 21:05:53]

ma bucur ca s a rezolvat problema. Nu mi pare rau pt rang ci mi ar fi parut pt puncte. Nu conteaza ce statut am ci activitatea mea sa continuie pe site imi doresc, iar daca ea creste inseamna ca si standardul meu de viata creste, implicit cu cat postez mai multe descrieri inseamna ca am vazut cat mai multe locuri pe care mi le am dorit sa le vad. Din acest punct de vedere apreciez acest site, practic pt mine e ca o oglinda a obiectivelor turistice vazute si cuprinse de mine. E o idee nemaipomenita sa comunici cu cei care au fost prin atatea locuri si sa le impartasesti din experientele tale. Sper sa nu fiu dezamagit niciodata de acest site si eu la randul meu sper sa nu dezamagesc pe nimeni.

ak-ar de rumÂn, alex_iasi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea AntikHaus: