ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2012
ÎNSCRIS: 24.01.10
SEP-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 13 & 14

Turisti prin Kusadasi (2) - despre hoteluri, shopping si plimbare pe Insula Porumbelului

Anul trecut va povesteam despre cat de important este sa stii sa iti alegi hotelul unde iti vei petrece vacanta sau concediul mult asteptat, concediu pregatit din vreme de multi dintre noi si, de ce sa nu recunoastem si cu oarecare eforturi financiare.

Si fiindca in rw. anterior va povesteam despre amplasarea hotelurilor pe zone ale orasului Kusadasi (si atunci in plimbarea mea m-am oprit langa port si vapoare deoarece pana acolo am ajuns), anul acesta am avut ocazia sa stau in zona Davutlar (Long Beach) si in plimbarile mele am reusit sa mai vad cate un hotel, sa vad cam unde este amplasat acesta si m-am gandit ca poate va intereseaza sa aflati si ce ,,vecini’’ veti avea daca va cazati aici la unul dintre hoteluri. Si nu numai atat. Vreau sa va povestesc despre un loc frumos si deosebit de romantic spre care va puteti indrepta pasii mai ales seara cand porniti la plimbare pe faleza din Kusadasi, iar pentru cei interesati de shopping am sa va arat cam unde sunt amplasate cateva magazine mai interesante dupa parerea mea si la care merita sa va opriti, macar pentru o privire.

Asadar, inainte de a intra in Kusadasi se afla hotelul Tusan Beach 4*. El este amplasat chiar langa mare intre 2 dealuri inalte, in dreapta soselei, intr-un golf frumos si practic este localizat intre hotelurile Pine Bay 5* (hotel cu aquaparc), complexul Adaland (acestea in dreapta) si Kustur Club (sat de vacanta clasa1 aflat in partea stanga fata de Tusan). In spatele hotelului Tusan este si un lac destul de mare care se vede din sosea.

Fiindca drumul spre Kusadasi trece aproape de hotelul Tusan Beach, pana la intrarea in oras sunt hoteluri si sus la sosea si jos pe malul marii. Mentionez ca soseaua spre Kusadasi, aceasta D515 numita Turgut Ozal Blv. este undeva pe sus si marea se zareste frumos in partea dreapta, dar mult mai jos.

Mergand in continuare pe drumul principal D515 spre intrarea in oras am trecut chiar la sosea pe langa hotelurile Vera Santa Maria 4* urmat de clubul de vacanta Pigale Club 3*. Langa el se afla si hotelul Pigale Beach Resort 3*. Pe langa hotelul Pigale din soseaua principala se face la dreapta o sosea care ajunge jos pe malul marii spre plaja, spre mare si spre Kustur Club Holiday Village (sat de vacanta clasa 1). Pe aceasta strada cei cazati la hotelurile Vera Santa Maria si Pigale puteti ajunge cu masina sau pe jos spre mare. Cele 2 hoteluri deci nu sunt situate pe malul marii ci la o distanta semnificativa. Cel mai departe de mare am vazut ca este Vera Santa Maria. Se poate vedea si pe o harta amplasarea acestor hoteluri.

Tot cumva in paralel cu acestea doua si jos in dreapta pe malul marii asa cum spuneam adineaori se afla hotelurile Kustur Club Holiday Village (sat de vacanta clasa 1), urmat de hotelul Alkoclar Adakule 5*. De aici incolo practic se intra in orasul Kusadasi.

Toate aceste hoteluri de mai sus, (inclusiv hotelurile Richmond Ephesus 5*, Surmeli Efes 5*, Aqua Fantasy 5* (hotel cu aquaparc), Ephesus Princess 5* (intrare in mare de pe ponton) -care sunt situate la aprox. 7 km de Selcuk si 4 km de orasul Efes), deci toate fac parte din zona Pamucaka statiunii Kusadasi (este prima zona, practic este zona dintre Selcuk si Kusadasi).

In zona a doua, cea a orasului , v-am vorbit in rw. anterior despre hotelurile aflate in oras, f. multe dealtfel: Grand Onder 4* (care are masa tip demipensiune), vecinul sau Pine Marina 4* (tot cu demipensiune), Grand Kurdoglu 4*. Pe langa tarm aproape de port si vapoare se afla hotelurile Ozcelik 4*, Sozer 3*, Derici 4*, Atinc 4*, Surtel 3*, Dabaklar 4* (langa primarie) si hotelul Pam 3* (langa spitalul municipal).

Binenteles ca sunt doar cateva dintre multele hoteluri din zona orasului. Toate aceste hoteluri nu au plaja proprie, ele folosesc Plaja Publica a orasului, destul de neingrijita dealtfel din cate am vazut, sau se poate merge cu dolmusul spre plajele din apropiere (dolmusul cu nr. 6 am vazut ca merge in zona Davutlar). Pentru cine nu stie, dolmusul este un maxi-taxi ieftin care ajunge in toate punctele mai importante ale orasului si la plajele din jur.

Tot facand parte din zona orasului, langa mare, se afla si hotelurile Adakule 5*, apoi Korumar Deluxe 5*. La aceste doua hoteluri din cate am vazut se intra in mare doar de pe ponton. Langa hotelul Korumar dar la vreo 600 m distanta de plaja se afla hotelul Marina 4*.

Pe plaja in continuare urmeaza hotelul Charisma Deluxe 5* (are regim de masa demipensiune si este situat chiar inainte de portul orasului si vapoarele acelea mari si frumoase cu care multi visam la o croaziera). Tot pe malul marii in continuare se afla hotelul Kayhanbey 4* (este chiar in centrul orasului, langa Insula Porumbelului si are regim de masa demipensiune). Urmeaza Insula Porumbelului si dupa aceasta imediat se afla hotelul La Vista Boutique Hotel@Spa 4*. Pozitionat mai la distanta de plaja dar tot dupa Insula Porumbelului se afla hotelul Altinsaray 3*, care este langa sosea si am trecut pe langa el in drum spre hotelul nostru. Dupa hotelul La Vista Boutique urmeaza o peninsula frumoasa numita Yilanci Burnu

Dupa aceasta frumoasa peninsula primul hotel este Imbat 4* urmat apoi de hotelul Ekin 2*. Practic dupa hotelul Ekin incepe zona plajei Ladies Beach iar primul hotel din aceasta zona este Marti Beach 5*. Acesta este urmat de hotelul Festival 4*, Grand Blue Sky 5* si Sealight Resort 5*.

Dupa hotelul Sealight Resort incepe practic zona Davutlar cu plaja Long Beach. Din aceasta zona (mergand de-a lungul tarmului spre Guzelcamli si Milli Park), primul hotel este Omer 4* (acesta este un club de vacanta clasa1).

Clubul Omer este urmat apoi de Melis Apt. 3*, hotelul Coast Light 4* (cu masa tip demipensiune), Grand Ozcelik 4* (masa tip demipensiune), hotel Arora 3*, Vista Hill 5* (fostul Cande Onura), Fantasia Deluxe 5* (intrare in mare de pe ponton), Ephesia Holiday Beach Club (sat de vacanta clasa 1 unde am fost eu cazata).

Langa acest club de vacanta -Ephesia, cumva in paralel cu acesta dar mai departe de plaja, la 300 m de mare se afla Yonca Apartments 3* si hotelul Fantasia. Dupa clubul Ephesia mergand pe malul marii urmeaza hotelul Batihan 4*, apoi Ephesia Hotel 4*, hotel Prelude 1@2 4* (are demipensiune), hotelul Long Beach Aqua Center 3* (un hotel care are un aquaparc deosebit de frumos Click aici), Atlantique Holiday Club 3*+, satul de vacanta Mersin Club 4* (din fotografii am vazut ca are f. multa verdeata si o gradina superba youtu.be/po3eJRqajA4) iar ultimul hotel aflat practic langa rezervatia Naturala Milli Park este hotelul Grand Belish 5*, un hotel elegant, inalt iar fata dinspre mare este din sticla.

youtu.be/RXqN9dR6Myg

Langa el se afla si hotelul Akbulut@Spa 4*. In fata lor plaja este deosebita, f. lata, cu nisip fin.

Asa cum va mai spuneam, zona Davutlar este cea mai buna zona a statiunii Kusadasi, este renumita in primul rand datorita plajei care aici este cea mai buna, este foarte lata, lunga si cu nisip fin, in comparatie cu celelalte zone. Priviti doar imagini de aici

Binenteles ca sunt doar cateva dintre multele hoteluri pe care nu le-am amintit, mai ales nu am amintit hotelurile aflate la distanta mai mare de plaja (hotelul Egeria Park (800 m), Panion Parc Residence, vilele particulare si pensiunile care ofera si ele cazare si care la randul lor sunt f. multe si imprastiate prin toata statiunea.

Daca ma intrebati pe mine, in orice moment am sa va spun ca statiunea Kusadasi este superba, o iubesc si ma intorc mereu cu mare drag aici si ma voi intoarce cu acelasi dor de fiecare data. Numai cei care au ajuns macar o data aici pot sa simta ceea ce simt eu acum. Si pentru ca sa aveti parte de o vacanta minunata trebuie sa va cautati din timp hotelul. In cazul meu pot sa zic ca a fost foarte bine si am reusit sa gasesc locatiile in care ne-am bucurat cat am putut de fiecare clipa de vacanta, am plecat greu de fiecare data si am fost f. multumiti.

Dar pentru acele clipe frumoase de vacanta numai eu stiu cate zile si nopti am stat cu ochii pe internet cautand cu ardoare, citind impresii pe AFA sau sunand la agentii. Rasplata nu s-a lasat apoi asteptata si a venit cu varf si indesat. Nu as putea niciodata sa merg la ,,plesneala’’ undeva, exclus asta. Si inca nu mi s-a intamplat sa merg intr-o calatorie pe ultima suta de metri, cum s-ar spune, astfel incat sa am un motiv intemeiat sa nu reusesc sa aflu nimic despre locatia respectiva. Totdeauna inainte de a plati cazarea m-am interesat despre locatie: unde e amplasata, cum e camera, mancarea, daca are plaja, tot ce se poate. Practic deja stiam inca de acasa cam cum este acolo si stiam la ce sa ma astept.

Anul acesta ne-am intors la Kusadasi si am incercat in cele 9 zile sa vedem atat cat se poate.

Binenteles ca acum uitandu-ma in urma, tragand linie si punand punct, la anul incerc sa caut o locatie doar cu demipensiune. Am ajuns la concluzia ca daca vrei sa mai si vizitezi cate ceva, pierzi pranzul chiar daca vrei, chiar daca nu vrei. Si noi am pierdut vreo 6 pranzuri din 9 zile, bani platiti, pranz platit dealtfel. E pacat, chiar nu se merita. Nu mai zic ca la mic dejun erau atatea sortimente de mancare incat mie pana seara, sincer, nu imi mai trebuia absolut nimic.

Nici mie si nici celorlalti ai mei. Astfel ca dupa primele zile petrecute la Ephesia Holiday Beach Club chiar nu simteam nevoia sa mai mancam la pranz.

Fiind cazati la 8 km de centrul orasului am facut plimbari frumoase in imprejurimi si imi amintesc ca revenind de la Sirince in acea seara superba de 3 sept. 2012 am hotarat sa facem o plimbare romantica pe faleza din Kusadasi si sa ne plimbam pe Insula Porumbelului.

La plimbare pe Insula Porumbelului (Guvercin Ada)

Venind dinspre Selcuk la intersectia de drumuri cu Soke si Davutlar am luat-o in dreapta spre mare pe bd. Sehir Merkezi si am revazut cu drag locurile prin care anul trecut ne-am plimbat pe jos (anul trecut am mers pe jos de la intrarea in oras pana la vapoare langa port, la vreo 37 grade afara).

Aproape de intrarea in oras, in partea stanga se face un drum care urca destul de abrupt spre hotelurile Grand Onder, Pine Marina, Grand Kurdoglu.

Mergand in continuare pe soseaua principala in partea dreapta este un supermarket Migros, aflat relativ aproape de intrarea in oras, de cele 3 hoteluri dar si de un mic port cu iahturi si barcute. (Daca nu stiati, in urma cumparaturilor facute de noi, pe bon am constatat ca TVA la turci este de 18% pt. alcool, pungi si alte ambalaje si este de 8% la haine).

Mergand in continuare spre marele port, aproape de tarm urmeaza hotelurile din oras pe care vi le-am enumerat, un parc frumos plin cu leandrii multicolori pe langa care anul trecut ne-am plimbat si un alt parc pentru copii. Aproape de acel loc se afla si statuia numita ,,Mana Pacii’’ (este o mana cu niste porumbei).

Apoi am ajuns cu masina langa port. Acum cand am ajuns noi nu era nicio nava de croaziera din aceea alba, doar o corabie am vazut, mare si frumoasa. Fata de anul trecut cand am intrat la Marele Bazar, cel din partea stanga, acum am vazut ca si pe partea cu marea mai este un bazar numit Orient Bazar. Tot acolo am trecut si pe langa un mall numit Scala Nuova Shopping Center, unde erau tot felul de magazine frumoase cu vitrine de sticla, vitrine care se intindeau de-a lungul soselei. Aici gasiti absolut tot ce va doriti. Dupa acest mall sunt niste arteziene interesante, la care apa curge intre niste pereti verticali de sticla. Priviti-le in fotografii.

Tot aproape de port se afla si castelul otoman Kervansaray (Caravanserai) , cel mai vechi castel din Kusadasi, care azi foloseste drept hotel si restaurant si care noaptea este luminat feeric. Seara la vestitul restaurant de aici nu te plictisesti si poti lua parte la spectacole de dansuri traditionale deosebite, cu muzica buna, cadane frumoase, sau poti petrece nopti intr-un cadru de vis. Peste zi tot aici au loc expozitii de covoare, sunt magazine cu articole din piele dar gasiti aici tot ce va doriti.

Click aici

Si fiindca zona era destul de aglomerata am cautat intai un loc de parcare. Asa am mai mers putin pana ce am ajuns in fata unei terase numita Liman Ada unde am lasat masina chiar la strada. Langa terasa mai era un restaurant deosebit, Victoria se cheama. Eram aici langa hotelul Efe Boutique 4* si langa Turnul cu ceas. Acest hotel avea la fiecare balcon cate un mic glob verde ornamental si era amplasat chiar la baza dealului din colt, dealul in varful caruia statuia marelui Mustafa Ataturk se putea zari de departe.

Tot langa Efe Boutique Hotel dar cocotat putin pe panta dealului se afla un alt hotel numit Stella 2*.

De aici ne-am plimbat pe jos pe tarmul marii si ne-am oprit pe faleza de unde am privit marea, corabia aceea din port, valurile si tot orasul care se vedea din acest loc. Pe tarmul marii erau si cativa pescari iar pe strazi la ora aceea turistii isi faceau plimbarea de seara. Mergand incet tot pe malul marii am ajuns la digul pe care se merge spre Insula Porumbelului.

Acum este impropriu numita ,,insula’’ deoarece pana la Insula Porumbelului (Guvercin Ada) nu se merge cu barca ci se merge pe un dig frumos, un dig lung de 350 m care leaga orasul de (pen) insula. De pe acest dig daca privesti in partea stanga sau dreapta poti vedea marea.

In partea stanga cum mergeam spre insula se vedea frumos peninsula Yilanci Burnu sau mai departe se zareau muntii Samsun din rezervatia naturala Milli Park. In spatele nostru soseaua care merge spre Soke si Davutlar pe o portiune trece chiar pe langa mare. Pe aici mai tarziu urma sa plecam noi. In partea dreapta erau ancorate corabii pregatite sa faca excursii cu turistii pe mare, iar in plan mai indepartat se vedeau cladirile orasului ,,aruncate’’ pe acele dealuri inalte si verzi.

De-a lungul digului o corabie era mai frumoasa decat alta, fiecare te imbia cu ceva si iti oferea ceva diferit fata de cealalta si nu am putut trece pe langa ele fara sa nu oprim macar putin.

Pe Insula Porumbelului se poate vedea un castel bizantin numit Castelul Piratului. Acesta a fost construit cu scop de aparare a orasului de atacurile piratilor, iar de langa zidurile castelului, ziduri care inconjoara insula, se vede frumos orasul Kusadasi, cladirile, vapoarele si marea. Iar daca veti face si voi seara o plimbare romantica aici veti avea parte de cel mai frumos apus pe care l-ati vazut vreodata.

youtu.be/yYWUHGR_SnM

Traversand acel dig pana la insula, odata ajunsi in capat am privit marea ale carei valuri se loveau cu putere de stanci

youtu.be/pE3b4V_X_9I

Din cate am aflat si eu, insula a capatat acest nume datorita stolurilor de pasari care poposeau aici inca de pe vremea otomanilor. Insula Porumbelului (Pigeon Island) reprezinta simbolul orasului si te atrage prin frumusetea peisajelor, mai ales prin acele apusuri de soare pe care nu le poti uita. Fiindca acest loc reprezinta simbolul statiunii, o tablita la intrare atentioneaza turistii sa nu duca pe insula bauturi alcoolice.

youtu.be/k9VxCYPC55E

Odata intrati in cetate am pornit incet la plimbare pe aleea care inconjoara insula. Peste tot erau stanci si multe plante-aloe, leandrii care in iunie cred ca sunt infloriti si sunt o frumusete.

In partea cealalta de la intrare, pe alee am intalnit multi ,,copaci ai dorintelor’’, erau albiti de cate biletele aveau legate intre crengi si cred ca si aici ti se pot ,,indeplini dorintele’’daca legi si tu de crenguta un biletel. Tot in zona aceea este un mormant al lui Ibrahim Efendi, dar despre povestea acestuia nu am gasit deloc informatii.

Acolo pe insula am stat minute in sir privind in zare frumusetea din jurul nostru. Este un loc deosebit de romantic si pot sa va spun ca am petrecut atunci unele dintre cele mai frumoase momente din viata mea. Eram noi, corabiile, marea, orasul, toate cladirile se ,,asterneau’’ superb in zare in fata noastra. Si nu se auzeau decat valurile marii care loveau cu putere insula.

Intr-un tarziu am luat-o inapoi incet pe acel dig, ne-am mai oprit la corabii si apoi ne-am continuat calatoria spre locul de cazare pe acel drum pe care l-am zarit de pe insula. Am pornit cu masina si am trecut inca o data prin fata digului care merge spre insula, apoi am revazut peninsula Yilanci Burnu precum si un apus de soare pe care vreau sa vi-l daruiesc tuturor

youtu.be/Qnb-dnhYzV4

Plecand mai departe soseaua se departeaza de mare si trece pe langa cartiere intregi de blocuri si vile elegante, unele mai frumoase decat altele.

youtu.be/BctiowaonMc

Cateva centre de shopping:

Acum as vrea sa va vorbesc putin despre cateva locuri in care noi am oprit in drum spre Selcuk, pornind de la locul de cazare (zona Davutlar). Sunt doar cateva dintre multe alte locuri unde puteti si voi opri sa faceti cumparaturi sau macar sa aruncati o privire.

Spre iesirea din oras, plecand spre Selcuk, chiar in fata acelui Shell de la iesirea din Kusadasi (benzinarie care este in partea dreapta) se afla un magazin cu haine de piele, magazin numit Agora Leather in care am vazut haine frumoase din piele de o calitate superioara, diverse modele si culori, dar nu am vazut nimic sub 300 E, chiar daca turcul insista ca ne face o ,,favoare’’. Este curios de ce sunt asa mari preturi, tinand cont ca in Kusadasi exista si o fabrica de piele.

Click aici

Langa magazin la strada se afla si un hotel, iar in spatele magazinului se merge spre hotelul Grand Ozcelik. Am inteles totusi ca la bazarul de langa castelul Kervansaray (langa port) se gasesc haine de piele la preturi mult mai mici, este bine sa stiti.

Apoi iesind din statiune va spun ca pe partea dreapta sau pe stanga prin acele paduri sunt din loc in loc diverse magazine cu covoare sau articole din piele. Nu am oprit la toate dar veti vedea reclame la sosea si scrie si in limba romana.

Vreau sa mai amintesc si de acel mall frumos numit Fusion Outlet Center pt. care va dau coordonatele GPS: N: 37,9221139 E: 27,3007632. Aici aveti o parcare generoasa in fata si inauntru gasiti articole de firma, multe la promotie, dar este si un magazin dragut cu articole din bumbac: halate de baie, lenjerii de pat, prosoape brodate, fete de masa, etc, sunt deosebite si merita macar sa le vedeti.

Binenteles ca pentru toate acestea iti trebuie in primul rand timp, bani si multa rabdare. O vacanta la Kusadasi merita facuta macar pentru 7 nopti, asta deoarece sunt f. multe lucruri de vazut, obiective turistice, magazine, etc. Chiar daca anul acesta ne-am propus sa vedem mai multe, nu am reusit sa vedem tot ce ne-am propus. Ne mai raman pentru anul urmator alte destinatii si locuri frumoase.

Pana atunci insa imi raman doar amintirile, multe si frumoase, amintirile mele dintr-o vacanta de neuitat la Kusadasi.

Cu speranta ca randurile mele va vor fi de ajutor, v-am scris cu drag pentru voi toate acestea si acum in incheiere va doresc tuturor vacante minunate la Kusadasi!

Webmaster, te rog ataseaza acest filmulet sub titlu, multumesc anticipat.

youtu.be/6tfHgdACE-0

Trimis de adryana in 17.10.12 15:25:16
Validat / Publicat: 17.10.12 19:21:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 8495 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 printre dealuri spre Kusadasi.

DB-01-VIN
[18.10.12 09:38:48]

Un review f. bun, documentat si la obiect. Cred ca la anul voi alege Kusadasy in detrimentul Antalyei, mai ales ca acolo am fost... O zi faina

Cristian_h*
[18.10.12 13:38:24]

@DB-01-VIN se poate sa fi surprins neplacut daca esti adeptul turismului de relaxare, este ca si cum ai merge intai in Santorini si apoi in Paralia Katerini... in schimb daca esti adeptul unui concediu activ atunci chiar ai ce face in zona Kusadasi

DB-01-VIN
[18.10.12 13:44:08]

@Cristian_h: Nu, dimpotriva. Sunt o fire f. activa, sejurul din Antalya a fost dedicat vizitarii cat mai multor obiective mai mult (sau mai putin atragatoare-multe nu sunt chiar demne de "renumele" dat de publicitatea facuta), iar la intoarcere am facut pe ghidul pt. restul grupului timp de 3 zile in Istambul (pe care il stiu cat de cat) -m-au injurat la inceput, dar apoi mi-au fost recunoscatori ca nu i-am lasat sa piarda 9 zile in fata piscinei hotelului, cat despre Istambul toti au fost placut surprinsi... O zi faina.

[18.10.12 14:23:12]

@DB-O1-VIN, mersi pt. aprecieri, imi place sa ajut daca pot, binenteles. Kusadasi dupa parerea mea este o statiune pentru toate categoriile de oameni-cei care fug de stres pot sa se refugieze pe o plaja izolata din Milli Park sau sa aleaga un hotel mai retras, mai linistit-sau ceilalti, turistii activi intr-adevar au cu ce sa isi ocupe timpul, dar nu 3-4 zile, chiar e pacat.

Va multumesc tuturor pentru aprecieri, sper sa va prinda bine randurile mele.

[21.10.12 11:41:17]

@adryana:

Un review la care se vede că ai muncit foarte mult pentru documentare.

Probabil din dorința de a oferi cât mai multe informații utile potențialilor vizitatori ai zonei Kusadasi ai înșirat de-a valma toate hotelurile despre care ai auzit/citit că s-ar afla prin zona prezentată, efectul fiind, în opinia mea, opus celui scontat, din cauza inexactităților strecurate în enumerarea ta.

Langa acest club de vacanta -Ephesia, cumva in paralel cu acesta dar mai departe de plaja, la 300 m de mare se afla Yonca Apartments 3* si hotelul Fantasia. Dupa clubul Ephesia mergand pe malul marii urmeaza hotelul Batihan 4*, apoi Ephesia Hotel 4*, hotel Prelude 1@2 4* (are demipensiune), hotelul Long Beach Aqua Center 3* (un hotel care are un aquaparc deosebit de frumos Click aici), Atlantique Holiday Club 3*+, satul de vacanta Mersin Club 4* (din fotografii am vazut ca are f. multa verdeata si o gradina superba youtu. be/po3eJRqajA4) iar ultimul hotel aflat practic langa rezervatia Naturala Milli Park este hotelul Grand Belish 5*, un hotel elegant, inalt iar fata dinspre mare este din sticla.
youtu. be/RXqN9dR6Myg

Singurele trei hoteluri care beneficiază de superba plajă din Davutlar sunt: Grand Belish 5*, Egeria Beach Club 4* (care se pare că din acest an și-a schimbat proprietarul și va ieși pe piață anul viitor cu o nouă față-renovat- și sub un alt nume) și Mersin Club 4* (care, în opinia mea, nu prea este un sat de vacanță-HV, frumușel, dar cu condiții/serviciidestul de slabe, preferat de turiștii francezi majoritari aici) în această ordine mergând de la nord (Kusadasi) la sud.

A spune că Grand Belish 5* se află practic lângă Milli Park este impropriu, distanța între acestea fiind de vreo 7-8 km.

Hotelul Akbulut 4* nu se află în Davutlar, ci în Guzalcamli (localitatea următoare, mergând către sud), este situat în apropierea plajei (nu pe plajă, între hotel și plajă aflându-se alte clădiri), iar plaja acestuia este o catastrofă: îngustă și plină de pietre, preferabilă fiind intrarea în mare de pe ponton. Un avantaj ar fi faptul că de la acest hotel se poate ajunge cu ușurință la Milli Park (10-15 minute de mers pe jos).

[21.10.12 12:26:23]

@nicole33, inainte de a scrie m-am documentat si am vazut harta litoralului cu cele mai importante hoteluri si amplasarea acestora. Daca pe harta sunt gresite, atunci nu e vina mea. Este clar ca nu mi-am imaginat eu amplasarea lor pe plaja. Sa le luam pe rand: hotelul Grand Belish este spre Milli Park, acum ca e la x km de acesta nu am precizat, doar cam unde este situat. Despre Club Mersin, nu am fost cazata sa vad care sunt conditiile de cazare dar, asa cum am si precizat, are o gradina f. frumoasa care dealtfel am si aratat-o in acel filmulet. Iar hotelul Akbulut@Spa pe booking.com apare la 90 m de plaja, sa fie oare gresita amplasarea lui si sa aiba de fapt cladiri in fata pana spre plaja asa cum spui tu? Daca am gresit cu ceva imi cer scuze.

[21.10.12 13:12:59]

@adryana:

Toate afirmațiile pe care le-am făcut în ecoul anterior au fost în perfectă cunoștință de cauză. Am fost de câteva ori cazată chiar în Davutlar, am și scris pe AFA despre vacanțele respective. Nu am uitat plimbările de seară pe frumoasa faleză din Davutlar, prilej cu care am intrat și la Mersin, aflat foarte aproape de Egeria, chiar dacă aveam brățări de altă culoare la mâini. Spectacolele oferite seară de seară de acest hotel, exclusiv în limba franceză, puteau fi urmărite de pe faleză.

Referitor la Akbulut și eu am aflat de existența acestuia tot de pe booking, mi-a atras atenția prin prețul extrem de accesibil pentru un hotel de 4* cu all inclusive nou (asta se întâmpla prin 2010) și, dacă tot mă aflam prin zonă (eram cazată la Ephesus Princess 5* în Pamucak), am dat o fugă cu mașina să văd exact despre ce este vorba. Dezamăgirea a fost maximă, mai ales în ceea ce privește plaja acestuia total diferită de ceea ce speram să fie. Există și alte clădiri care nu aparțin de hotel. Nu am măsurat exact distanța până la plajă, drumul de acces este scurt, dar neplăcut traversând o zonă neîngrijită plină de gunoaie urât mirositoare. Este o mare diferență față de Egeria, de exemplu, unde, chiar dacă ai fi cazat în cel mai îndepărtat corp al hotelului, drumul spre plajă este o plăcere prin grădina superbă plină de flori a hotelului.

[21.10.12 20:15:03]

@adryana:

În general, hărțile sunt corecte. Acum eu nu am de unde să știu ce hărți ai studiat tu, dar, inclusiv pe acest site, poziționarea hotelurilor este cea corectă. Pe mine m-au ajutat de fiecare dată. Însă mai contează și cine le citește...

... iar ultimul hotel aflat practic langa rezervatia Naturala Milli Park este hotelul Grand Belish 5*, un hotel elegant, inalt iar fata dinspre mare este din sticla.

Din cele citate mai sus orice vorbitor de limbă română înțelege altceva.

Deși am fost avertizată, totuși nu mă pot abține să nu amintesc și:

Probabil ”perla” cu ” bd. Sehir Merkezi ” este din seria cu ”aeroportul Flughafen” din ”La plimbare prin centrul Vienei”. Dacă tot n-ai înțeles, încearcă cu Google translate, ajută mult.

oliviaci
[23.04.13 17:11:30]

@adryana: Buna, eu nu am mai fost in Turcia de 8 ani si as vrea, din nou, sa merg anul acesta. Imi poti spune, te rog, referitor la preturi practicate in restaurante, baruri, inclusiv magazine, sunt mari? Erau preturi acceptabile atunci, mai mici cu mult decat in Grecia, acum nu mai stiu. Daca imi poti raspunde, poate imi dai si ceva exemple.

Multumesc mult.

Olivia

[24.04.13 12:48:16]

draga @oliviaci, incerc sa iti raspund cat mai concret la intrebarile tale. Noi de fiecare data la Kusadasi cand am stat la un hotel am avut inclusa cazarea si masa all inclusive. Era atata mancare incat crede-ma ca mancam bine dimineata si la pranz chiar nu ne mai era foame. Daca eram la hotel stateam la umbra langa mare sau la piscina sau daca nu, eram undeva in imprejurimi, asta deoarece tot a doua zi am facut pkimbari, doar de asta am mers la Kusadasi, sa vedem toate frumusetile din jur.

Acum daca astepti raspuns eu iti spun sincer ca nu am mers sa mancam in oras la vreun restaurant, nici nu avea sens asa ca despre preturi la restaurante nu pot sa iti raspund.

Iar despre cumparaturi, da, am facut, chiar multe in fiecare an si pentru asta am mers iar si iar la bazarul din Selcuk, deschis doar sambata chiar in centrul orasului de unde ne-am luat fiecare tot ce am avut nevoie (blugi- 10 E perechea, de f. buna calitate, toate modelele si culorile, pe alese, la fel copilele si-au luat conversi cu 25 Lire perechea, erau toate culorile, tricouri cu 5 E 2 perechi, lenjerie, pijamale, treninguri, seturi de ceai cu 7,5 Lire, etc.). Pentru cumparaturi intotdeauna am avut Lire, nu altceva si am platit cu Lire.

Am mai facut mici cumparaturi si la alte bazaruri aflate langa Ephesia Holiday Beach Club, unde am stat anul trecut. Nu am mers niciodata la alte magazine din Kusadasi pentru cumparaturi, unde sunt convinsa ca preturile erau mult prea mari pentru buzunarul nostru. Despre aur si alte bijuterii nu ne-am gandit niciodata sa luam.

Cu banii de concediu pe care i-am avut deci am mers la bazarurile amintite dar in primul rand banii s-au dus pe vizitarea obiectivelor turistice pe care dinainte ne-am propus sa le (re) vizitam si pe care le-am pregatit cu mult timp dinainte dar binenteles banii s-au dus si pe motorina, taxe, etc.

Kusadasi nu inseamna sa stai intr-un restaurant si sa te ghiftuiesti, Kusadasi inseamna frumusete, traditie, istorie, inseamna sa privesti un apus de soare pe malul marii la Canakkale sau Assos, sa vizitezi Pergamul, Efesul, Pamukkale, Sirince, Casa Fecioarei Maria, Insula Porumbelului, rezervatia naturala Milli Park si multe, multe alte frumuseti. Aceasta minunata statiune merita vazuta pentru tot ce are ea de aratat. Iti doresc o vacanta minunata la Kusadasi si alege cu sufletul destinatia ta.

oliviaci
[24.04.13 13:01:59]

@adryana: Da, multumesc, stiu si eu ca nicio destinatie nu inseamna sa stai in restaurante la ghiftuiala dar noi suntem dintre cei care nu ne luam all-inclusive si trebuie sa si mancam

Stiu de atractiile din imprejurimi, mergem sigur sa vizitam tot, ideea era sa primesc ceva detalii privind preturile zonei, ceea ce ai si facut, inca o data iti multumesc.

mony_ka
[27.04.13 23:42:14]

@adryana:

Cât de urât sună acuzația ta ca unii s-ar duce la Kusadasi doar pentru a se ghiftui intr-un restaurant. Oamenii aceștia nu au all inclusive ca tine, dar nici nu trebuie să facă foamea. Normal era să răspunzi dacă știai ceva preturi la mâncare. Dar nu aveai de unde sa dai asemenea informații.

Culmea ironiei este că fac morală tocmai cei care singuri afirmă că mâncau atât de bine (a se citi mult) dimineața încât le ajungea până seara. Oare cine se ghiftuieste? Eu mâncam rezonabil dimineața, înota m toată ziua și n-as fi rezistat să mănânc tocmai seara.

bigu_2006_rapid
[29.05.14 12:41:11]

@adryana: Pe plaja in continuare urmeaza hotelul Charisma Deluxe 5* (are regim de masa demipensiune si este situat chiar inainte de portul orasului si vapoarele acelea mari si frumoase cu care multi visam la o croaziera).

Dupa hotelul La Vista Boutique urmeaza o peninsula frumoasa numita Yilanci BurnuEste vorba de peninsula care, cei cazati la hotelurile Fantasia Deluxe, Arora, Vista Hill, Batihan, Ephesia Holiday Beach Club si celelalte locatii din zona Davutlar, o puteti zari in partea dreapta.

da, destul de reusita descrierea, dar vreau sa adaug unele observatii: dupa cum se vede am copiat o mica parte a comentariului dvs. !

acolo scrieti de hotelul charisma de luxe deci incepeti cu intrarea in kusadasi spre centru dinspre vera santa maria (sole acum), pigale etc! toate bune si frumoase pana acum! cand incepeti cu plaja ladies beach enumerati hotelurile invers dinspre long beach si nu in ordinea in care sunt amplasate, de aici si confuzia care m-a cuprins, eu cunoscand foarte bine locurile acelea! ati pus marti hotel ca fiind primul din zona ca asezare, este un pic de adevar in asta dar ati trecut si blue sky, imbat nu l-ati trecut deloc nu mai inteleg nimic!

cand enumerati hoteluri dinspre charisma de luxe spre centru, dinspre centru spre plaja ladies beach apoi dinspre long beach spre ladies beach de aici si confuzia!!! daca tineati sa le enumerati in ordinea amplasarii trebuia sa mergeti cum ati inceput, adica dinspre oras spre long beach!

deci hotelurile de pe plaja ladies beach sunt: sunday beach, sergent, asena, LADIES BEACH, imbat, marti etc. (le-am enumerat pe cele mai cunoscute).

imi cer scuze, dar nicole33 cred ca are dreptate cand v-a atras atentia ca sunt unele neclaritati in comentariul dvs., dar acesta nu e un capat de tara, se intampla nu e nici o problema grava asta!

cat despre faptul ca ramai legat de locurile acelea odata ce le-ai vazut, subscriu cu placere la acest lucru, asa mi se intampla si mie, ma gandesc mai mereu la acele locuri, am ramas legat pe viata de acea zona, mi-a intrat in suflet! am fost si in antalya, alanya, locuri mai bine cotate ca, kusadasi dar nu m-am simtit acolo ca in... kusadasi! acolo ma simt ca acasa, ma simt in largul meu asa cum ma simteam mai demult in mamaia noastra!

asta am avut de adaugat, imi cer scuze, sper sa nu va suparati pe mine!

adryana, bigu_2006_rapid, DB-01-VIN, Nasshu, nicole33, oliviaci
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kusadasi și împrejurimile: