ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 11 , 12

Turisti prin Kusadasi

Tarkan - Simarik

ALEGEREA HOTELULUI -una dintre prioritatile unei vacante reusite

Kusadasi (sau in traducere ,,Insula Pasarilor’’) - acest oras-port la Marea Egee, situat pe coasta vestica a Turciei, era unul dintre obiectivele pe care doream sa il atingem, macar pentru o zi. Citisem atatea impresii de aici, vazusem atatea si atatea poze frumoase incat eram nerabdatori sa ajungem si noi acolo. Si fiindca eram acum in Turcia si cazati undeva la 7 km de oras, ne-am hotarat intr-o dupa-amiaza calduroasa sa mergem sa vizitam orasul.

Era o zi calda de 18 iunie 2011. Dimineata fusesem in oraselul Selcuk si am facut cumparaturi la bazarul de acolo. Ne-am intors apoi obositi dar multumiti la hotel unde urma sa luam masa de pranz. Apoi am luat legatura cu cumnatii mei, care erau cazati in Kusadasi, sa vedem daca putem merge la ei, caci stiam ca urmeaza sa plece in excursie la Pamukkale cu autocarul si nu stiam exact in ce zi.

Erau acasa la hotel si ne asteptau. Nu am mai stat mult pe ganduri si in jurul orei 14 am pornit spre Kusadasi. Era pentru prima data cand vedeam orasul. Ne-am luat dupa GPS, caci dadusem coordonatele hotelului Grand Onder 4*, unde erau ei cazati, si fiindca stiam ca sunt nistre stradute intortocheate, nu am vrut sa ne ratacim pe acolo.

Aflasem ulterior ca acest frumos oras Kusadasi era impartit in mai multe zone. Am sa va spun multe lucruri in continuare in speranta ca randurile mele va vor ajuta pe viitor sa va alegeti hotelul astfel incat sa puteti zice apoi ca ati avut o vacanta reusita si sa fiti multumiti. Asta e dorinta fiecaruia dintre noi, sa avem odihna, distractie si multa relaxare. Prima zona a orasului Kusadasi, este:

1) ZONA PAMUCAK

Aceasta se afla la 7 km de Kusadasi, aproape de intrare, cum se vine de la Selcuk, si se merge spre localitatea Pamucak. Aici pe tarmul marii se afla hotelurile RICHMOND EFESUS 5*, SURMELI EFES 5*, AQUA FANTASY @ AQUAPARC 5* (unde eram noi cazati, situat langa ADALAND) si EFESUS PRINCESS 5*. Primele 3 hoteluri enumerate au plaja proprie destul de buna, intinsa, lata, se poate face baie in mare f. bine dar si plaja. De exemplu plaja de la hotelul Surmeli se afla in prelungirea plajei de la Aqua Fantasy. Ultimul, Efesus Princess, are o plaja f. mica si destul de ingusta, iar acces la mare se face eventual de pe acel ponton sau imediat pe langa ponton. Intre cele doua hoteluri, deci mergand de la Aqua Fantasy spre Efesus Princess, plaja este f. f. murdara, la mal sunt f. multi bolovani, practic aici nu ai cum sa intri in mare. Dar si marea era murdara, arata ca si cum ar fi fost amestecata cu argila. Am vazut acolo multi crabi pe pietre dar si multa, multa mizerie. Ca argument va arat si poze facute aici. Nu am fost lasati sa mergem mai departe, era un paznic care pazea probabil paturile pliante care erau pe ponton, paznic care ne privea oricum nu foarte simpatic. Deci nu am ajuns decat pana la pontonul de acolo, dar poze tot am reusit sa facem la pontonul de la hotelul Efesus Princess 5*.

Asadar am pornit spre Kusadasi. La iesire de la hotelul nostru Aqua Fantasy am facut imediat dreapta si am inceput sa urcam dealul acela inalt. Sus imediat am trecut pe langa intrarea (in dreapta) la hotelul Efesus Princess 5*, (vecinul nostru din partea stanga), am tinut stanga, apoi am ajuns la o sosea principala unde era indicator dreapta spre Kusadasi. Am inceput apoi mult sa coboram tot acel deal. Am zarit imediat in dreapta sus pe deal cocotat Adaland-ul, era scris cu litere mari pe deal, se zareau putin si toboganele. Pentru cei care nu stiu, Adaland-ul e aproape de Aqua Fantasy si este un alt aquaparc f. mare si f. f. frumos, in care copiii pot face cunostinta cu delfinii, se pot da pe tobogane mari, pot face scuba diving in bazine uriase, si multe altele. Noi nu am ajuns in acest an la Adaland, chiar daca ne propusesem, din cauza lipsei de timp, era mult prea frumos la aquaparcul nostru, unde aveam distractia gratuita, imi pare rau ca nici macar preturi nu am reusit eu personal sa vad acolo. Intrarea la Adaland este sus in varful dealului, trecusem pe langa ea inainte de a ajunge in soseaua principala.

Am continuat sa coboram. Undeva in partea dreapta, mergand spre Kusadasi, se afla un sit arheologic PYGELA si plaja de nisip numita KUSTUR TUSAN BEACH. Aceasta plaja se situeaza in imediata vecinatate a golfului unde se afla cele 4 hoteluri amintite mai sus, deci se afla tot in prima zona, Pamucak. Langa aceasta plaja se afla hotelurile KUSTUR 5*, PIGALE 3*, ADAKULE 5*, PINE BAY 5*, TUSAN BEACH 4*.

Aceste hoteluri au acces la plaja, aceasta este destul de ingusta dar se poate face plaja si mai ales baie in mare, in cel mai rau caz direct de pe ponton, unde exista niste scari care coboara in mare. Am inteles ca este destul de bine si aici, chiar daca mai sunt zone cu pietricele si arici la intrarea in mare. La aceasta plaja Kustur Tusan Beach se ajunge din centrul orasului cu maxi-taxi. Aceste hoteluri sunt legate de soseaua de coasta, care este paralela cu soseaua principala Turgut Ozal Bulvari.

Am mers mai departe, si fiindca intre hotelul Aqua Fantasy si Kusadasi sunt doar 7 km, am zarit departe cladirile frumoase din Kusadasi si mai ales Marea Egee pe care in zare am vazut o superba nava de croaziera. Era uriasa, alba si era tare frumoasa, nu mai vazusem niciodata o asa uriasa nava de croaziera. M-am gandit brusc la @georgiana si la frumoasa croaziera care o facuse (@georgiana, te-am salutat in gandul meu atunci, sa stii!) si ma gandeam, oare aceasta nava era mai mare fata de cea cu care calatorise ea? Atat pot sa va spun eu acum-era cea mai mare nava de croaziera pe care o vazusem eu vreodata!!!

Deoarece trebuia sa alimentam masina cu motorina, am oprit la un Shell aflat aproape de intrarea in Kusadasi, unde am gasit 1 litru motorina cu 3,56 Lire.

2) ZONA ORASULUI KUSADASI. -este a doua zona in care este impartit Kusadasi.

Aici doresc pentru inceput sa va spun cate ceva despre hotelul unde a fost cazata cumnata mea: La intrare in Kusadasi imediat GPS-ul ne-a purtat pe niste stradute intortocheate sus de tot in partea stanga, dar ce ne-a uimit cel mai tare, mai ales pe mine, era faptul ca coboram niste stradute f. f. inclinate, eu nu eram obisnuita chiar sa cobor asa pante inclinate mai ales cu masina, aveam senzatia ca o sa cadem in cap, asa ca recunosc ca am avut oarecare emotii si ma gandeam la frana de la masina, daca cedeaza, oare? ! Am ajuns exact in parcarea hotelului Grand Onder 4*, unde cumnata ne astepta, apoi am intrat bucurosi putin in hotel sa le vedem camera, am admirat apoi si curtea interioara, piscina. Alaturi era un alt hotel dragut- Pine Marina 4*. Am pozat si la acest hotel, cat am putut, piscina si mai ales paturile acelea superbe care erau langa piscina lor. Cu drag va arat si voua poze facute aici. Deoarece nu am fost cazata eu acolo, si am fost doar in vizita, am hotarat doar sa scriu cateva randuri. Hotelul Grand Onder 4* este situat la intrarea in Kusadasi, din sosea se urca in stanga o panta abrupta. Si pe jos este f. grea acea panta de urcat, mie imi venea sa urc de-a busilea, in genunchi acea panta, va spun asa ca sa va faceti o imagine cam cum este acolo, asa inclinata panta era acolo. Ma gandesc cu mirare cum urca pe acolo acele maxi-taxi? trebuie sa fie f. greu. Hotelul este destul de curat si ofera doar demipensiune. Marele dezavantaj al acestui hotel dar si a altora de care voi aminti in continuare este LIPSA PLAJEI, practic ei ca sa ajunga la o plaja trebuiau sa ia un maxi-taxi (dolmus), destui km pana la o plaja, Ladies Beach, aflata destul de departe. Au ales totusi acest hotel in primul rand pentru cumparaturi, si mai putin pentru plaja, caci ei nu prea sunt amatori de plaja. Si pe caldura aceasta plimbare cu maxi-taxi nu este un lucru prea bun... Dar ca sa va faceti o idee va spun ca pe ei doi i-a costat sederea aici cu demipensiune, 8 zile cu 7 nopti, fix 336 E, cu early booking, fara transport, tot in aceeasi perioada ca si noi adica 14.06-22.06.2011.

Din balconul camerei lor, foarte mic dealtfel, panorama orasului era absolut superba, practic vedeam totul de sus, de la inaltime, am considerat acest lucru un avantaj al amplasarii hotelului, se zarea marea in partea dreapta si acea frumoasa nava de croaziera, care era mai mare acum, ancorata in port, departe de noi.

Tot la intrarea in oras, in zona unui golf stancos, pe soseaua de coasta Eksi Selcuk Yolu se afla hotelurile KORUMAR 5*, CHARISMA DE LUXE 5*, KISMET 4*. La aceste hoteluri plaja este mica, dar este loc suficient pt. plaja. Baie in mare se poate face coborand de pe ponton. Am inteles ca si aici este destul de bine.

Mergand in continuare si incet apropiindu-ne de orasul Kusadasi, la intersectia soselei Eski Selcuk cu Ataturc Bulvari, si vis-a vis de portul Marina, port de yachturi, se afla hotelurile PINE MARINA 4*, vecinul sau GRAND ONDER 4* (unde au fost cumnatii si de care v-am povestit cate ceva mai sus) si GRAND KURDOGLU 4* Mergand spre centrul orasului Kusadasi, pe soseaua principala Ataturk Bulvari, se afla, pe partea stanga aparthotelul PAM 3 * (langa spitalul municipal), hotelurile OZCELIK 4*, SOZER 3*, DERICI 4*, ATINC 4*, SURTEL 3*, DABAKLAR 4*. (in zona primariei).

Toate aceste hoteluri, incepand cu Pine Marina 4* si terminand cu Dabaklar 4*, folosesc PLAJA PUBLICA a orasului, f. murdara dealtfel si plina de bolovani, sau daca nu, se merge cu un maxi- taxi cativa km. buni pana la o plaja. Pe langa aceasta plaja publica am trecut si noi si am sa va arat si poze de acolo.

Fiindca doream sa vedem orasul, am pornit toti de la hotelul Grand Onder al cumnatilor nostri spre centru pe jos, am coborat acea panta inclinata de la hotelul Grand Onder si imediat am facut stanga in soseaua principala, luind-o pe malul marii. Era f. f. cald afara, dar aveam palarii toti si o sticla cu apa rece, asa ca am incercat sa facem fata caldurii dogoritoare. Am mers mult pe jos, dar incet incet, nu ne-am dat seama. Pentru cine a fost acolo si stie, am luat-o pe jos de la intrarea in oras pana la acea statuie care se zareste pe deal, a Marelui Mustafa Kemal Ataturk, unde este si portul si unde era acea nava de croaziera ancorata, absolut superba, care era din ce in ce mai mare acum, cu cat ne apropiam de ea.

Orasul Kusadasi este absolut superb, este un oras plin de viata, cu oameni curati, civilizati, multa liniste si curatenie am intalnit pe strazi. Era curatenie, dar f. greu gaseam totusi un cos de gunoi, ca sa aruncam o mizerie, si stateam mult cu gunoiul in mana pana sa il putem arunca. In partea stanga a orasului sunt multe, multe hoteluri si alte cladiri, unele chiar langa sosea, altele mai departate, multe restaurante frumoase, magazine, terase, iar in partea dreapta este marea, frumoasa Mare Egee. Pe langa multe din hotelurile enumerate mai sus am trecut si noi, si am facut multe, multe poze, pe care vi le arat cu drag si voua. Va veti intalni astfel in acest review multi dintre voi cu locuri dragi pe unde ati fost si de ce nu, unii dintre voi veti vedea si hotelurile unde ati fost cazati candva, odata.

Am ajuns la un parc f. frumos cu palmieri si leandrii, aici copiii se puteau distra pe leagane, tobogane, etc, chiar pe malul marii. Apoi am dat de o plaja, la care era destul de multa lume, dar nu mi-a placut deloc cum arata, eu personal nu as fi facut baie acolo. Am inteles ca ajunsesem la Plaja Publica a orasului. Va arat poze de aici. Erau multe pietre acolo si multa mizerie. Langa aceasta plaja publica v-am spus mai sus care sunt hotelurile apropiate ca si amplasament.

Imediat langa acest parc frumos, mergand putin mai departe, am dat de o statuie f. frumoasa -era o mana uriasa pe care erau asezati porumbei. Am aflat ca statuia se numeste ,,Mana Pacii” si este un simbol al orasului Kusadasi. Era chiar pe malul marii, intr-un loc f. frumos. Nu am mai tinut cont ca eram deja obositi de la atata mers pe jos, sandalele m-au ros si facusem basici la picioare, dar ce mai conta? aveam ce admira acolo si totul era f. f. frumos. Am facut si la aceasta statuie multe poze.

Am ramas uimiti cand vasul acela urias de croaziera la un moment dat a scos niste sunete asurzitoare si dupa putin timp am vazut ca incepe sa se miste. In spatele lui, in paralel cu acesta, mai era unul, la fel de mare. De-abia acum il zarisem si pe celalalt. Am vazut ca dadea cu spatele ca sa iasa din port. Undeva in spatele lui departe dintr-o barca, cineva il dirija pe acest urias sa poata iesi cu grija din port. Dupa minute bune, cand l-am urmarit pe mare, se departa incet si se facea mic, tot mai mic, pana ce nu l-am mai zarit.

Din acest loc eram f. aproape de frumoasa statuie de pe deal a Marelui Mustafa Kemal Ataturk, pe care o admiram undeva sus in fata noastra.. Multi dintre voi o cunosc f. bine. Ne uitam in spatele nostru, ce mult venisem pe jos ! dar si cu groaza la ce mult aveam de mers acum inapoi, si mai obositi fiind, caci soarele ardea fara mila, nici nu mai vreau sa imi amintesc, dar erau in jur de 36 grade afara….

Dupa acea statuie tarmul facea un colt, ca sa ma exprim asa, si am inteles ca dupa acel colt incolo se merge la plajele mai bune, dar binenteles cu acele maxi-taxi sau dolmusuri cum le numesc ei. Am vazut de multe ori in plimbarea noastra ca soferii acestor maxi-taxi ne claxonau si chiar ne faceau semn sa urcam, in speranta ca ne pot fi de folos, caci vedeau ce greu ne era pe caldura aia sa ne plimbam. Aveau mai multe numere, multe ajung si prin oras, pe anumite stradute, culeg turisti din toate zonele spre a-i duce apoi catre plaje. Deci sunt maxi-taxi care cuprind anumite zone, este bine sa stiti dinainte care numar va este voua mai convenabil.

In acest punct, aproape de capat, langa nava aceea uriasa, ne-am oprit si noi, poate era si cazul, si am luat-o in partea stanga, unde incepea Marele Bazar din Kusadasi. Am patruns in acea lume, absolut magnifica, plina de culoare, erau magazine frumoase unul langa altul, la intrari la magazine vanzatorii doreau sa intre in vorba cu tine, chiar eram intrebati: ,,how do you do? ’’ ,,where are you from? ’’, sau altii f. insistenti mai aveau putin si te luau de maneca sa intri si sa cumperi. Mi-au placut f. f. mult magazinele cu portelan turcesc, la cele lucrate manual ma refer acum, sunt de o frumusete rara. Am admirat in nestire vase pictate in culori vii, atat de migalos pictate, atat de marunt, nu era practic niciun vas identic cu altul, fiecare era unic, erau si farfurii si platouri pt aperitive, si boluri mai mari, altele mai mici, nu am rezistat si mi-am luat si eu un bol de portelan. Binenteles si preturile sunt pe masura, caci pictura manuala este f. apreciata la ei. Sunt magazine intregi pline cu portelan turcesc absolut superbe aici. Nu mai zic de incaltaminte, imbracaminte, posete, articole de plaja, multe multe souveniruri si mai ales multa lume. Eram atenta mereu la poseta mea si la copile, sa nu ne ratacim unii de altii si mai ales sa nu ma trezesc cu alte surprize. Nu ratati inghetata la cornet pe care o gasiti pe strada mai peste tot, este absolut delicioasa.

Nu stiu cat ne-am plimbat noi pe acolo, dar la un moment dat nu am mai rezistat in acel vacarm, fusesem si dimineata la bazarul din Selcuk, asa ca am iesit iar in soseaua principala pe care am venit si am mers incet, mult spre dreapta acum, cautand mereu o mica umbra, pana la hotelul Grand Onder in capatul celalalt al orasului, unde lasasem masina. Pe drum am trecut pe langa niste terase unde era lume destula la mese, mancau, altii discutau aprins, multi tineri aflati in grup fumau din narghilea. Si trageau, nu gluma. S-au oprit si copilele si se uitau, caci ele nu mai vazusera niciodata o asa ,,tigara uriasa’’.

Ajunsesem sa va vorbesc de zonele in care este impartit orasul Kusadasi. Am sa continui cu informatii care sper sa bucure pe cat mai multi dintre voi.

La 5 km de centrul orasului, mergand in continuare fata de locul unde ne-am oprit noi, deci vorbesc de drumul care continua dupa statuia Marelui Mustafa Kemal Ataturk, situata sus pe dealul din stanga, se afla plaja LADIES BEACH (KADINLAR DENIZI), unde sunt mai multe hoteluri, cele mai cunoscute fiind: IMBAT 4*, FESTIVAL CANDE 4*, MELIKE 2*, ASENA 3*, GRAND BLUE SKY 5*, SEALIGHT 5*. La aceasta plaja destul de lata si de intinsa se ajunge cu maxi-taxi din centru, pe soseaua care trece pe langa Insula Pasarii (Porumbelului) si apoi acel maxi-taxi urca, mergand printr-un cartier de vile si cateva hoteluri mai putin cunoscute situate pe tarmul marii pana la intersectia cu strada KADINLAR DENIZI, la capatul careia se afla plaja Ladies Beach. Si aici am auzit ca este destul de bine, deci sa aveti in vedere si aceasta zona.

A treia zona a orasului Kusadasi este:

3) ZONA DAVUTLAR -este considerata una dintre cele mai bune zone si este recomandata!!!

Se afla la iesirea din Kusadasi pe soseaua care merge spre localitatile Davutlar-Soke. Pe tarmul marii in aceasta zona se afla mai multe hoteluri:

GRAND OZCELIK 4*, BATIHAN 4*, ARORA 4*, FANTASIA DELUXE 5*, EPHESIA 4*, GRAND BELISH 5*. Tot aici este cunoscuta plaja LONG BEACH care este situata la 10 km de orasul Kusadasi si la care se ajunge tot cu maxi-taxi din centrul orasului. Aceasta zona este destul de frumoasa, exista plaja si se poate face baie in mare, iar cei care au fost aici, in general am inteles ca s-au simtit f. f. bine.

Din pacate mai multe detalii nu am reusit sa culeg, este f. bine ca INAINTE de a alege un hotel anume din Kusadasi, sa va informati bine de la cei care au fost acolo cazati, sa cititi impresii de acolo, sa vedeti cum este cazarea, cum se prezinta mancarea, si tot absolut ce va intereseaza, si astfel singuri veti hotara daca merita sau nu sa mergeti acolo.

Din ceea ce am observat eu, unde este mai ieftin, ori nu este plaja si trebuie sa iei un maxi-taxi pana la ea, ori mancarea nu este prea buna, ori alte aspecte care e bine sa le stiti dinainte.

In speranta ca v-am putut fi de folos in reusita unei vacante frumoase in Kusadasi va urez din suflet multe concedii frumoase si mai ales-mergeti in Turcia, este o tara f. f. frumoasa, neasteptat de frumoasa.

Ne-am intors seara la hotelul nostru Aqua Fantasy, obositi dar incantati de tot ce am vazut in Kusadasi.

Am lasat masina in parcarea mare a complexului si copilele, deoarece doreau f. mult sa calareasca, le-am dus la caluti, caci erau undeva aproape de parcare si mai erau copii acolo, si oricum stiam ca nu va dura asa de mult. Au avut o supraveghetoare f. draguta si totul a fost f. frumos. Calareau pentru prima data in viata lor, se citea bucuria pe chipul lor, erau atat de incantate... Si nu a costat mult: pentru 20 minute am dat 20 E pentru ambii copii. A fost bine. Ce frumoase amintiri avem si cu calutii!

Stiu ca dupa ce am luat masa de seara, ajunsi in camera noastra frumoasa de hotel ne-am uitat mult la pozele facute in acea zi de 18 iunie 2011. A fost o zi superba pt. noi, pot spune ca a fost o zi plina, vazusem dimineata bazarul din Selcuk, apoi mai tarziu orasul Kusadasi si bazarul de aici. Aceasta zi nu o vom uita niciodata!

Peste 2 zile urma sa mergem la Pamukkale si Piscina Cleopatrei, despre care va voi vorbi in continuare.

va urma

ovy2k5
[10.07.11 21:17:57]

Plaja este un dezastru.

[11.07.11 09:02:18]

Foarte bun review, a fost selectat ca MiniGhid AmfostAcolo pentru aceasta destinatie

Nyc
[18.07.11 13:07:36]

Buna ziua,

Felicitari pentru informatiile oferite si rabdarea pe care ai avut-o sa le asterni, pentru noi toti, cei interesati!

Am si eu o intrebare pentru tine si pentru cei care au mai calatorit in Kusadasi: urmeaza sa merg in august in Kusadasi si as vrea sa stiu daca este suficient sa merg cu euro sau trebuie sa am si lire? Unii spun ca poti plati peste tot cu euro, dar este rentabil cursul practicat de ei, sau este mai bine sa schimb aici lire?

Toata stima!

adryanaAUTOR REVIEW
[18.07.11 15:24:09]

@Nyc, asa cum am mai spus, noi am avut doar Euro la noi, nu ne-am stresat aici acasa cu cautatul lirelor, oricum nu prea se gasesc, deci in Canakkale chiar in port, dupa ce am coborat de pe vapor, in partea dreapta este o toneta galbena, langa niste telefoane publice, unde am gasit Lire la un pret f. f. bun: am schimbat 91 Euro pe 200 Lire, vezi ca invers nu vor ei. Este bine sa aveti si Lire pentru excursiile care eventual le faceti.

Nyc
[18.07.11 17:53:17]

Multumesc frumos pentru INFO, si sper sa nu fiu obositor, daca am sa te mai intreb ceva. Noi o sa mergem cu autocarul, In Kusadasi, la Hotel Asena. Sper ca plaja Ladies Beach, sa nu ne dezamageasca!

O zi placuta!

adryanaAUTOR REVIEW
[19.07.11 11:29:48]

web, te rog sa pui melodia cantata de Tarkan-Simarik, multumesc anticipat

[19.07.11 11:46:04]

Tarkan sa fie

Rodel
[12.05.12 19:36:33]

Bodrum sau Kusadasi? Nu stiu ce sa aleg si as dori parerile celor care au fost acolo.

Denyssa
[13.05.12 00:58:22]

La Fantasia de Luxe nu prea se putea intra in mare. Era o scara in genul celor de la piscine... apa cam murdara si rece... plus multi arici de mare. Acum regret ca nu ne-am interesat de o plaja mai buna dar cum eram copii mici si sacaiti parintii nu au scos-o la capat cu noi! Oricum felicitari pentru articol.

adryana, Denyssa, Nyc, ovy2k5, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kusadasi și împrejurimile: