ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2012
ÎNSCRIS: 12.10.12
JUN-2012

Amsterdam - depaseste orice asteptare

De Pieten Toppers - Feest In Nederland

Amsterdam mi-a doborat topul destinatiilor din Europa. Dupa ce am vizitat Londra, Paris, Madrid, Roma, Venetia si altele, Amsterdamul mi-a demonstrat ca poate ingloba tot ceea ce am apreciat in particular la orasele pe care le vizitasem anterior. Voi descrie sistematic week break-ul in Amsterdam.

Pentru alte informatii pe care nu le gasiti in postul meu modest, atasez un ghid de calatori online:

hostelworld.com/pdfguides ... terdam&free=yes

Impresii generale:

Amsterdam-ul este un oras animat, sigur si civilizat. Nu trebuie sa va fie frica sa mergeti seara pe strada, oamenii sunt draguti, zambitori si buni vorbitori de limba engleza. Preturile nu depasesc media celor din alte capitale europene. Un pranz pentru o persoana aproximativ 13 euro, 2 euro/calatorie pentru transportul in comun. Unii ar numi kitchos acest oras. Eu il percep ca pe un loc colorat si vesel. Este un rai pentru cei carorara le place sa foloseasca bicicleta ca mijloc de transport. Atentie insa pietoni: biciclistii au un ritm alert si ar fi bine sa nu mergeti pe pistele de bicicleta.

Nu este un oras mare, cel putin centrul cu toate atactiile pot fi vizitate mergand pe jos. Nu recomand acele hop-on hop off (17 euro/zi). Este relaxant sa mergi pe jos, iar in 3 zile puteti sa vizitati tot Amsterdamul "la picior".

E un paradis al desfraurilor, branzeturilor, florilor. Gasiti in supermarketuri prajiturele delicioase si viu colorate, la 3 euro un pachet cu 6 bucati.

1) Transport:

Din cauza bugetului redus pe care il aveam la acel moment, nu am optat pt un zbor direct Bucuresti - Amsterdam cu KLM (ar fi ajuns in jur de 300 de euro). Cea mai fiabila varianta a fost zbor low cost cu Blue Air Bucuresti - Bruxelles (70 euro dus-intors). Din Bruxelles am cumparat biletele online pt un autocar Eurolines (30 euro dus-intors). Plecarile erau din 2 in 2 ore, deci am putut sa legam lejer zborul cu acest traseu, iar in doar 3 ore am ajuns din Bruxelles in Amsterdam. Am facut deci o economie de 200 de euro, bani pe care i-am cheltuit cu mare placere in frumosul Amsterdam. Cu aceasta varianta de transport am avut si ocazia sa vizitam Bruxelles-ul, unde am poposit o noapte la intoarcer. De asemenea, am putut sa vedem din autocar si Anverse, Rotterdam, Haga. Drumul cu autocarul o minunatie! Olanda e superba si in partea rurala!

2. Cazare:

Holliday Inn Express Sloterdijk. Un hotel din grupul IHG, cu standarde internationale. Nu am nimic de reprosat, camera curata, spatioasa, primitoare, mic dejun copios. Hotelul este situat la doar 2 min de mers de jos de statia Sloterdijk, iar de acolo pana in Amsterdam Central erau doar 2 statii de tren, ajungand in gara centrala in 15-20 min. Am platit 80 euro/noapte camera dubla. Raportul pret/calitate a fost unul bun.

3. Atractii culturale:

Recomand cu mare caldura Rijksmuseum (14 euro intrarea). Cand am fost noi, o parte din el era in renovare, insa am putut sa ne luam portia necesara de arta :) De asemenea, Van Gogh Musem (15 euro intrarea), Rembrandt House (10 euro intrarea). Va recomand de asemena sa urcati in turnul West Church. Este cel mai intalt pct din centrul Amsterdam. Intrarea este 4 euro, insa este necesar sa va programati (in aceeasi zi), deoarece este un grup limitat de max 8 persoane/30 min.

Nemo: este un muzeu al tehnologiei, are 5 nivele, iar cei pasionati vor devora tot ceea ce acest muzeu ofera. Trebuie sa va alocati minim 2-3 ore pentru a-l vizita si gasiti acolo fel si fel de gadgeturi. Intrarea este 15 euro.

4. Alte atractii:

Gassan Diamonds: este o fabrica de diamente, care au o forma brevetata de sculptare a pietrelor. Intrarea este free si puteti sa vedeti cum muncitorii sculpteaza manual diamantele, aveti posibilitatea de a cumpara si de a servi un ceai cald.

Heineken Experience: e o atractie comerciala, care atrage multi vizitatori. La sfarsitul turului, puteti sa savurati o bere rece, inclusa in fee-ul de intrare (15 euro).

Atractiile de genul acesta sunt multe in Amsterdam: Ice Bar, Madam Tussads (il recomand pe cel din Londra), Tullips Museum etc. Eu le-am enumerat pe cele care mi-au parut mai interesante.

Cartierul Rosu: mie mi s-a parut interesant. Pentru prima data, nu am privit prostitutia cu repulsie. Fetele din vitrina sunt pentru toate gusturile si am inteles ca tariful ar fi in jur de 50 euro. Nu este permis fotografiatul in Cartierul Rosu! Fetele se enerveaza cand observa ca sunt fotografiate.

Canalele: o sa va fure mult timp, pt ca nu puteti sa nu le fotografiat, sa nu le admirati. Podurile peste canale difera unele de altele si majoritatea este decorata cu flori.

Beraria Brouwerij (brouwerijhetij.nl): este in proximitatea Nemo Science - o fabrica de bere, bautura se produce acolo, in spatele tejghelelor. Gradul de alcolemie este peste cel mediu si ajunge la 8-9%. Nu sunt o bautoare de bere, insa am savurat un sample de 5 beri, in pahare de 20 cl. Mi-au fost suficiente sa ma simt bine toata seara :)

Coffe shop-urile: cand suntem in Amsterdam, trebuie sa facem ca-n Amsterdam, nu? [...].

Vondelpark: este in proximitatea Rijksmuseum si I Love Amsterdam. Acolo o sa intalniti olandezii, cum isi desfasoara activitatile sportive zilnice: alearga, fac gimnastica, merg cu bicicleta etc. Este un parc salbatic, cu rate, copaci prabusiti peste lac, iarba verde, verde.

Va recomand inca o data sa vizitati acest oras. Este foarte ofertant chiar daca sunteti in cautare de informatii culturale, istorice, relaxare, distractie sau desfrau.

Trimis de Ancaaa in 12.10.12 23:02:39
Validat / Publicat: 12.10.12 23:38:57

VIZUALIZĂRI: 7118 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ancaaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Turnul West Church

[12.10.12 23:32:49]

Review de debut direct selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie - nu se intampla in fiecare zi, trebuie sa recunoastem.

@Ancaaa: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

[13.10.12 09:55:04]

claudiu 71
[13.10.12 17:19:10]

Buna. Pitoresc si multicolor Amsterdamul intradevar in 2003 am vizitat si eu in aceasta Venetia a nordului mi-a placut totul m-a impresionat numarul enorm de biciclisti si bineinteles florile am fost la expo "Floriada" si bineinteles am trecut si pe la caffe shopuri, acum am inteles ca noua lege interzice turistilor "anumite produse".

Tartele erau minunate erau chiar inofensive pe timpuri era un adevarat el dorado turisti din toata Europa veneau in acest oras multi chiar din curiozitate.

Hotelurile sunt si acum mult mai scumpe decat in restul metropolelor europene dar cu siguranta este un loc ce merita vizitat.

Un vot cu superbonus de la mine pentru review!

amero
[13.10.12 18:30:40]

felicitari ptr. rew. util si frumos.

ca noutate absoluta ptr. mine, nu m-am gandit la o ruta par avion pana la Bruxelles si apoi autocar. te-a sfatuit cineva? o idee buna atat financiar dar si ca traseu, un mini tur pe cont propriu cu eventuale escale, mai ales Anvers, ce bijuterie...

marius gaudi*
[13.10.12 18:46:11]

F. bun review, la obiect, asteptam mai multe informatii despre hotel.

Cum ai ajuns sa stai in acest hotel?

AncaaaAUTOR REVIEW
[15.10.12 11:05:07]

@amero:

Buna,

Nu m-a sfatuit nimeni. Nevoia m-a impins sa gasesc aceasta varianta. Am inceput cautarile de pe site-ul Blue Air, incercand sa gasesc cele mai apropiate destinatii de Amsterdam si ulterior conexiunile spre Olanda. Am gasit destul de usor varianta asta. Recomand ****: au conexiuni si preturi bune.

Anca

[15.10.12 11:16:16]

@Ancaaa: Asa cum scrie in mai multe locuri pe aici, mentionarea agentiilor este interzisa explicit (si) pe acest site (indiferent daca e referire pozitiva sau negativa). Vezi, de exemplu, textul scris cu rosu mai jos.

Aceste informatii se pot trimite insa prin mesaje private.

abancor
[15.10.12 11:27:14]

Brouwerij inseamna berarie. Numele berariei este IJ (de fapt Het IJ, care e numele lacului de la nord de Amsterdam (cel pe malul caruia e gara principala).

AncaaaAUTOR REVIEW
[15.10.12 11:27:35]

@marius gaudi:

Buna Marius,

In principal caut ca hotelul sa fie in centru, sau sa aiba legaturi bune cu centrul si inclusiv cu obiectivele turistice. De asemenea, prefer hotelurile din grupurile mari, internationale. Toate arata la fel si nu am surprize atunci cand ma cazez.

La Holiday Inn Sloterdijk erau cazate mai multe persoane care au venit in Amsterdam in interes de serviciu (ii recunosteam dupa costum, la micul dejun) sau grupuri mari de turisti chinezi.

Este in zona cladirilor de birouri, insa asa cum am mentionat, este pozitionat langa gara Sloterdijk, asa ca poti ajunge foarte usor in centru.

Personalul amabil, in camera se facea curatenie in fiecare zi, se schimbau lenjeria si prosoapele in fiecare zi. Wi-fi gratuit in hotel, iar la receptie erau si 4 calculatoare de unde puteai sa ai acces gratuit la internet.

Anca

amero
[15.10.12 11:48:53]

@Ancaaa: multumesc ptr. informare, eventual trimite-mi pe PM detaliile, daca ai timp

Alb
[15.11.12 10:18:45]