ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2019
DIN: Dublin
ÎNSCRIS: 13.06.17
FEB-2019

Amsterdam: Senzatii prin mintea calatorului dezinvolt!!!

Imi incep acest jurnal de bord cu o "legatura de ceapa", nu de alta, dar sa intru in spirit, si prin fumul dens imi aduc aminte cum intr-o dimineata de ianuarie ma trezesc mai apatic ca de obicei, beau o cafea tare si ma gandesc ce sa fac sa ies din starea asta. Si uite asa incepe sa imi incolteasca in cap o idee: Amsterdam, Amsterdam...

Na, belea, hai repejor sa caut niste bilete de avion, dupa cateva cautari, gasesc bilete pentru inceput de luna februarie, Dublin - Amsterdam, cu AirLingus 101 euro dus-intors. Rup cardul in POS-ul virtual, si hai sa ma apuc sa caut si o cazare decenta, nu de alta, dar daca as pleca singur ar fi mult mai usor, dar ce sa ii faci cand trebuie sa mai iei pe cineva cu tine si acel cineva e de gen feminin :).

Dupa cateva cautari si citit de review-uri aleg intr-un final, West Side Inn. Pret pentru 4 nopti... 326 euro. M-am indepartat putin de centru cu cautarile de cazare, pentru ca Amsterdam este un oras scump, si cazarile nu se dezic de la acest aspect. Parte buna, cu tramvaiul 2, ajungi in centru in circa 20 min. Rezolvat aceste aspecte care iti dau dureri de cap la inceputul oricarui plan de vacanta, sejur sau cum vreti sa ii mai spuneti, m-am inarmat cu rabdare sa astept ziua plecarii.

Spre rusinea mea, a fost primul city break in Amsterdam, dar pe cuvant, l-am petrecut la maxim, cred ca in ciuda faptului ca nu am ajuns mai devreme in acest oras extraordinar.

Vine ziua plecari, intr-o vineri, iau partenera de o aripa si ii zic soptind in barba: Ce o sa se intample in Amsterdam... ramane acolo!!! Se uita la mine cu niste ochi senini si intrebatori de parca i-am zis ca o sa castig la loto si fara sa ne dam seama in 3 ore eram in aeroport in Amsterdam. Zbor placut, linistit, cu niste rafale de vant destul de puternice cu ploaie, dansa avionul pe deasupra aeroportului de parca Van Gogh se hotarase sa ia panelul si sa arunce la misto niste culori pe panza, cand in stanga cand in dreapta... iaca de parca pentru mine erau aceste aspecte vreun incovenient sa nu imi fac planuri pentru cele 5 zile. Ce putea sa se intample? mai nimic, avand in vedere ca aveam doar doua optiuni: daca am facut fapte bune, in viata asta, ma duc in sus, daca nu... ma duc in jos :)

Descalecam de pe calul troian, in aeroport, ajungem la verificarea de pasapoarte si nu ne punem la coada cu scanare automata a pasaportului, aleg calea mai umana. Cea mai buna gluma a fost cand agentul vamal ma intreaba scopul vizitei, la care eu ma uit gales la el cu privirea dornica de dupa geam si ii raspund intrebator: recreativ??? Mi-a aruncat un zambet in coltul gurii si iaca ajungem in mijloc la Schipol, ies repede afara, nu de alta dar am promis plamanilor ca imi voi bate un pic joc de ei, aceste 5 zile, trag cu nesat din tigara.

Am decis sa luam trenul pana spre centru, cel mai bun mijloc, nu este nici scump si te duce fix in Amsterdam Central Station. Am luat bilete, 11 euro, doua persoane, apoi catinel cu tramvaiul 2, catre West Side Inn. Ne cazam, arunc o privire in camera, perfecta... dar hai mai repede ca piciorusele mele erau dornice de explorare. Am coborat la receptie si ne-am achizitionat o cartela, valabila pentru 4 zile, pentru metrou, tramvai, autobuz... 25 euro, ca mai apoi sa ma trezesc dupa vreo 20 de minute, inapoi in centru. Doamne... ce mirosuri, parca narile se deschideau automat sa absoarba parfumul Amsterdam-ului. Nu e problema daca nu fumezi, o sa "fumezi" automat :) Aerul este asa de "rarefiat" incat la un moment dat te intrebi daca ai nimerit intr-un coffee shop in aer liber.

Toate drumurile duc la Roma, in Amsterdam, toate drumurile duc in Red District. Ei, mai nenica, o asa fauna si flora diversificata nu prea am vazut in multe locuri!!! Efectiv gasesti cam tot ce iti doreste inimioara, sau gandurile necurate. Am inceput plimarea in acest "muzeu" admirand frumoasele picturi interactive, de Von Prostituhen. Asa da, asa trebuie vizitat un muzeu, exponatele trebuie sa interactioneze cu tine, sa te imbine sa le privesti si daca platesti biletul de intrare, ce sa crezi, poti sa le si atingi :).

Lasandu-mi gandurile sa admire culoarele muzeului, am decis ca trebuie sa ne desfatam cu niste preparate culinare locale, si uite asa intram intr-un coffee shop, ne punem frumos la coada, ca pe vremea lu' Ceausescu si astepti sa iti vine randul. Meniul este destul de vast, de la cele mai slabe gusturi pana la cele mai puternice, depinde acum cam ce iti doreste inimioara. Partea intresant la aceste cafenele, poti sa savurezi la masa, in interior, aceste preparate, dar este interzis fumatul... de tigara normala :). Normal ca am intrat si am cerut o legatura de ceapa cu Maria & Ioana, doar nu am ajuns in Amsterdam sa nu fac piata. Ne-am oprit la o cafenea, am comandat ceva de baut si am scos legaturile de ceapa sa ne desfatam. 1 legatura de ceapa cu 4 fire = 14 euro. Uite asa fara ne de dam seama se face ceasul aproape de 12 noaptea si am zis sa o luam catre hotel si sa incheiem prima zi.

A 2-a zi prima oprire a fost la Piata de Flori, hmm, ma asteptam la ceva mult mai mult, dar na... sa zicem niste corturi asezate pe malul canalului, in care se vand diferite suverniruri si flori... nu e bai... asta e... doar nu am venit in Amsterdam pentru flori, si ne continuam aventura la pas. Doamna se trezeste ca ar vrea sa viziteze Muzeul Gentilor si al Posetelor, ei na belea pe mine... acu trebuie sa intru si in asa ceva. Ajugem la muzeu, prima camera sunt cu exponate pentru vanzare, ma uit asa lung si observ ca sunt singurul barbat de acolo. Asa ca ii soptesc doamnei la ureche, ca as dori sa parasesc incinta acestui templu si sa ma retrag la o cafea, nu de alta dar parca nu ma simteam in siguranta printre atatea femei. Asa ca o las pe doamna sa isi rasfate poftele si eu ies afara caut o cafenea pe malul unuia dintre canale, imi aprind tacticos o legatura de ceapa si incep sa contemplez lumea prin aburi.

Dupa care ne-am pierdut aleatoriu printre stradute si am ajuns la Dam Square, iar printre stradute, iar in Red District, inapoi, inainte... si am ajuns la Pancake Bakery. Vroiam sa ajung in acest loc. Efectiv gasesti clatite cu orice, clatite cu oua ochiuri, clatite cu spanac, etc. Am comandat o portie mare de clatite cu ciocolata, frisca, banane, biscuti, inghetata... mamica, se bateau papilele mele gustative mai rau ca la Verdun. Recomand The Pancake Bakery pentru pasionati de clatite... eu nu mai aveam degete sa ma ling dupa ce am terminat de mancat.

Daca o sa ma intrebati ce am facut in ziua asta, nici nu prea stiu sa va raspund. Plimbari interminabile pe canale, o gramada de poze, savurat o portie enorma de clatite delicioase, cafenele si seara am fost intr-un food court, FoodHallen, unde puteai sa te delectezi cu preparate culinare foarte diversificate. Partea mai grea aici este sa gasesti un loc sa stai sa mananci, efectiv, este plin, si mai ales seara unde exista si spatiu pentru servit bauturi, cu Dj... deci un meniu complet.

A 3-a zi am inceputo cu vizita la Heineken Brewery. Nu am achizitonat bilete online ca nu stiam exact in ce zi vrem sa mergem, am ajuns acolo si am stat la coada maxim 15 min, am achizitionat biletele, 21 euro / pers. Se merita vazut, dar nu as putea spune ca este un "the must", dar fiecare acum cu placerile lui. Foarte aproape de Heineken se afla Albert Cuyp Market, o piata in aer liber, plina de tarabe si magazine, unde gasesti haine, suverniruri, flori, mancare si multe altele. Daca sunteti genul sa luati pulsul orasului printre locuitori, se merita sa va duceti, chiar daca va duceti sa mancati, sau doar sa pierdeti vremea printre tarabe.

Cea de a 4-a zi a inceput cu ploaie. Nu stiu care a fost ideea, ca eu nu comandasem asa ceva cand am plecat de acasa, dar na... ce sa ii faci!!! Acu ce facem? Hai sa vizitam si noi un muzeu, daca tot suntem aci. Nu sunt un mare fan al muzeelor (nu aruncati cu pietre), dar daca tot ploua afara hai sa gasim ceva de facut in interior. Am decis sa vizitam Rijksmuseum. Dar nu puteam sa vizitam, asa pe burta goala, asa ca am luat o legatura de ceapa, am savurato pe indelete ca mai apoi sa fim gata de actiune sa vizitam muzeul duhniind a ceapa. Dupa parerea mea e cea mai buna metoda sa vizitezi astfel de muzee in Amsterdam :) O sa privesti arta din alta persepectiva, fapt dovedit concret. La inceputul vizitei, totul era pe intelesul meu, intelegeam arta la cel mai inalt nivel, chiar ma uimeam si eu de abilitatile mele... ca spre final, cand efectul ajutator sa incepa sa isi piarda efectul, sa ma uit la exponatele respective si sa nu imi dau seama cam ce fac eu aici. M-am uitat pe geam si am vazut ca ploaia se oprise si soarele incepe sa isi faca prezenta, ne-am grabit spre iesire.

Concluzie: Da, merita vizitat.

Dupa acest periplu, am plecat catre centru, pentru ca aveam de gand sa vizitam Amsterdam-ul printre canale. Am ajuns aproape de Amsterdam Centrall de unde am luat bilete pentru o plimbare de o ora. Pret bilete 11 euro/pers. Am avut noroc si de o zi superba cu soare, asa ca plimbarea a facut toti bani.

Daca vrei sa petreci fara nici o inhibitie, daca vrei sa te pierzi printre stradute si sa iei pulsul la vanzatoarele de la tarabele cu perdea rosie, daca vrei sa fumezi o legatura de ceapa, daca vrei sa admiri o arhitectura deosebita a cladirilor, daca vrei sa te plimbi pe canale, daca vrei sa mananci bine la unul din food marketuri, daca vrei sa iti faci petrecerea burlacilor sau burlacitelor, daca vrei sa vizitezi muzee... recomand cu caldura si inspiratie Amsterdam. Nu ai cum sa te plictisesti in acest oras, la tot pasul gasesti cate ceva de facut sau de vazut. In rest ce pot sa zic, vant in pupa la calatorii si sa fumam o ceapa :)

Trimis de Miseropia in 15.02.19 12:51:58
Validat / Publicat: 15.02.19 14:25:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 3025 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Miseropia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

webmasterX [15.02.19 14:25:49] »

aleg intr-un final, West Side Inn

Poate găsești timp/inspirație pentru review (asemănător) și pentru cazare?

Aurici [15.02.19 15:25:18] »

@Miseropia: Ți-am sorbit fiecare cuvințel. În două săptămâni o să fumez și eu o ceapă , merci de ponturi.

Miseropia [15.02.19 15:29:41] »

@Aurici: Multumesc Iti recomand taraba "The Bulldog", este cea mai recunoscuta pentru ceapa

Si sa ai parte de cele mai tari senzatii

krisstinna [16.02.19 08:12:30] »

@Miseropia: Eu nu am liste și vise, las totul în voia Domnului, când o fi să fie Amsterdam va fi o reală încântare pentru mine.

Doar sper să nu îmbătrânesc prea tare până la vizita în ineditul oraș.

Scrii foarte bine, e pe gustul meu. M-am amuzat un pic.

O cutie cu canabis am găsit in dulapul din apartamentul inchiriat in Budapesta, arăta exact la fel ca în poza ta. Am studiat-o un pic și-am pus-o la loc , soțul meu a zis că nu trebuia să ating cutia, că sunt amprentele mele pe ea și mă va aresta poliția. Ce amprente? Că eu n-am cazier

Acum vin și te întreb: ce efect are acest canabis? Ce simți? Cât durează? Nu provoacă dependență?

Cred că e principalul motiv pentru care soțul meu nu vrea Amsterdam și tot refuză o vizită acolo, i-am spus că vreau să încerc, măcar să gust o prăjiturică pitică, doar nu oi crăpa de inimă, zic și eu

Felicitări pentru sejur, descriere și poze!

Miseropia [16.02.19 11:03:07] »

@krisstinna: Multumesc pentru aprecieri. Ce se vinde in coffee shop sunt usoare, de recreere, nu te gandi ca o sa cumperi cele mai puternice, mai ales ca nu ai incercat niciodata. Nu creaza dependenta, doar nu fumezi in fiecare zi.

Efectul este egal cu ceva foarte linistitor, pe mine ma face sa rad

Nu inteleg de ce sa nu vizitezi acest oras frumos? Nu vrei sa fumezi, nu fumezi... poti face o gramada de lucruri. Corect ca Amsterdam este corelat cu Red District si "ceapa"... dar e un oras superb care merita vizitat, sunt alte zone de interes

Aurici, Miseropia
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amsterdam şi împrejurimile: