ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 14.07.10
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Locul ideal pentru o vacanta

06 André Rieu-Swallow from Austria

Am trecut prin zona Schaldming-Ramsau in anul 2001, am dormit o noapte la Grobming si am ramas impresionata de peisajele vazute. Mi-am tot promis sa revin, dar abia anul acesta am reusit. Am vazut ca este publicat un review in detaliu despre aceasta zona, de Claudiu, dar vin si eu cu unele impresii, care pot fi apreciate de cei cu copii mai mici care doresc o vacanta in aceasta zona.

Baietelul nostru are 5 ani, deci am cautat activitati nu prea obositoare si totusi am reusit sa vedem multe.

De acasa am studiat catalogul care insoteste sommercardul, ajunsi acolo stiam deja cam ce dorim sa vedem. Neaparat sa cautati o pensiune care are si sommercardul inclus, aveti gratuitati la peste 100 de atractii si multe reduceri. Cele mai importante sunt cele de la telecabinele din zona, dar, atentie, aveti dreptul doar la un drum dus-intors pe zi la alegere dintre toate telecabinele.

In prima zi am ales sa urcam pe masivul Dachstein, ne-am pregatit in rucsac cu echipament de iarna, dupa cum stiam ca sus va fi zapada.

Peisajele de pe drum ne-au lasat fara cuvinte, pensiuni cu flori specifice zonelor de munte din Austria, ne-am oprit de cateva ori sa admiram si sa facem poze. Ne asteptam sa fie putina coada la telecabina, dar nu a durat mai mult de jumatate de ora. Urcarea a durat aproximativ 10 minute, am trecut de la 27 grade la poalele muntilor, la 7 grade, cate erau la aproape 3000m.

Sus exista vestiare unde te poti schimba, inainte sa iesi pe versant, ceea ce am facut si noi. Peisajele de acolo nu le pot descrie in cuvinte, cred ca pozele vor spune totul. Exista si un restaurant unde poti lua masa si in acelasi timp sa admiri privelistea, o platforma de otel si sticla cu o panorama de nota 10, probabil punctul de atractie nr. 1, deoarece toti turistii se opreau acolo sa faca poze, inainte sa exploreze zona. Baietelul nostru s-a jucat prin zapada, el era echipat adecvat, noi mai putin, dar fiind soare nu am inghetat (de tot).

Mentionez ca am fost foarte bine pozitionati cu cazarea, fiind intre Ramsau si Schladming, am ajuns rapid la atractiile din ambele statiuni.

Un alt loc care ne-a incantat a fost Rittisberg Park. Atractia parcului era Rittisberg coaster, pe tevi de otel, lung de 1300m, care este chiar si pentru copii mici, deoarece poate fi si cu doua locuri si are un sistem de franare, astfel incat viteza ti-o alegi in functie de preferinta. Pretul era de 5.70€/adult si7.50€/adult+copil3-8ani.

Tot in aceasta zona este si Forest Park, in zona impadurita a zonei Rittisberg, un traseu pe fringhii prin padure, de la inaltimi de 2m pana la 15m. Din pacate baietelul nostru nu avea inaltimea adecvata pentru a parcurge impreuna acest traseu, dar exista in acelasi loc un traseu pentru copii mici, cu o tiroliana la sfarsitul traseului, care era si gratuit cu sommercard. A fost foarte incantat, fiind legat cu acele fanghii, cu casca de alpinisti, drept urmare a facut traseul de mai multe ori.

Urcarea pe munte in aceasta zona se facea cu telescaunul, palpitant pentru unii, mai neplacut pentru altii (eu am rau de inaltime si daca nu sunt in telecabina inchisa nu sunt ok). Din timpul urcarii am decis ca nu mai cobor pe acest telescaun si am luat-o la pas prin padure. Sus era amenajat un loc de joaca pentru copii, erau si cativa iepurasii care stateau la mangaiat, spre deliciul baietelului nostru. Mai exista un traseu de cateva sute de metri lungime si un metru latime, care trebuie parcurs descult, cu diferite pietre, lemne, bolovani, pentru masarea picioarelor. Existau mai multe trasee pentru coborare, dar noi am ales un traseu special pentru copii, cu povesti in limba germana din loc in loc, cu multe personaje din povestii, astfel ceimici nu se plictisesc pana ajung la poalele muntelui.

Tot gratis cu sommercardul am profitat de o plimbare cu magarusul. Coordonatele GPS din catalogul sommercardului nu erau cele exacte pentru aceasta locatie si nici nu se ajunge cu masina chiar pana in fata cabanei, dar ne-am descurcat dupa indicatoare si am lasat masina intr-o parcare la cateva sute de metrii de acea cabana-restaurant. Proprietarii nu stiu o boaba de engleza, dar le-am aratat somerrcardul si ei la randul lor ne-au aratat magarusii si ne-au spus “go, go”. Am luat un magarus si am plecat prin padure la o plimbare. In catalog scrie ca e gratis o plimbare de 20 minute, dar am stat mai mult, magarusul la sfarsit a fost incapatanat si nu mai voia sa se miste din loc. Sunt de asemenea gratuit plimbari cu poneii, cu tractorul dar nu am avut timp de toate.

Cei care doresc pot calatorii gratis cu toate autobuzele din zona (tot cu somerrcardul), care vin bineinteles la orele afisate din fiecare statie. Noi am preferat sa folosim masina, ne-a fost mai usor asa, distantele dintre punctele de atractie nefiind foarte mari.

Traseul dela Wildwasser ni s-a parut cel mai spectaculos, se ajunge la el, trecand din Schladming prin Rohrmoos si se urca in munte cativa kilometrii buni. Se ajunge la o cabina unde se plateste biletul pentru parcare de 4€, noi am avut gratuitate. De aici se mai merge cu masina cativa km, exista pana la cascada mai multe parcari la distante semnificative intre ele, noi am parcat in P1 care era chiar langa cascada. De acolo am inceput traseul, baietelul nostru a rezistat foarte bine pana la podul suspendat, de altfel nici nu doream sa mergem mai sus, noi neavand o conditie fizica deosebita. Podul suspendat din otel de 50m a fost impresionant, peisasjele de asemenea. De jos scria ca in 30 minute se ajunge la pod, noua bineinteles ca ne-a luat mai mult, cu mute opriri, as vrea sa spun ca pentru baietelul meu, dar de fapt opririle erau mai mult pentru mine, el fiind tot timpul primul.

Am mai urcat cu telecabina Planai, care este chiar din centru statiunii Schladming si cu telecabina Hochwurzen, pe care am lasat-o pentru ultima zi, pentru a parcurge si traseul cu carturile, un traseu de 8 km prin padure. Din pacate a plouat si a trebuit sa ne indreptam spre altceva. Am cautat prin catalog si am intrat gratis la Aquaparkul din Schladming, un aquapark micut, dar acoperit, cu apa calda, tobogane, dar si cam aglomerat datorita faptului ca tipul era urat si majoritatea au profitat de o distractie de acst tip.

Cred ca daca mai stateam o luna tot am fi gasit ceva de facut in aceasta zona minunate a Austriei.

Trimis de cecip in 02.10.12 10:33:09
Validat / Publicat: 02.10.12 12:21:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cecip); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 Traseul WildWasser

clau.nov
[02.10.12 13:15:29]

@cecip: Felicitari pentru vacanta!

Superbe poze... intr-o asemenea mirifica zona... cu siguranta o destinatie vacanta care ofera multe activitati de petrecere a timpului liber si relaxare

cred ca pustiul a fost super incantat

In masura in care ai timp, te-as ruga sa-mi spui:

- ce reprezinta pretul (225 euro) din caseta?

- unde anume ati avut cazare?

- cum ati facut rezervarea pt aceasta vacanta si cand? (intrucat nu este permisa postarea pe acest site a denumirii agentiei/ site-ului, te rog, sa-mi trimiti prin mesaj privat numele acesteia (uia) prin care ati facut rezervarea)

Multumesc.

[02.10.12 13:52:11]

@clau. nov: Salut si mersi. A fost intr-adevar de neuitat.

Si ca sa-ti raspund la intrebari, pretul de 225 euro reprezinta cazarea pe 4nopti-5zile la Haus Harmonika, am scris un review si despre pensiune, unde am dat toate detaliile, dar daca mai ai intrebari, sunt bucuroasa sa iti raspund.

claudiu 71 CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[02.10.12 18:28:42]

Super poze mai ales P23 este de scenariu. Langa Wildewaßer era in mai cand am fost un intreg versant maturat de avalansa se lucra la degajarea resturilor de copacii pe o distanta de cca. 500m. Mai era ceva acolo?

[02.10.12 19:32:58]

[02.10.12 20:08:39]

Si acest articol merita, in opinia mea, selectarea ca MIniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

bog68
[02.10.12 21:29:14]

Superb! Superb! Superb!

[03.10.12 11:42:29]

@claudiu 71: Buna. Baietelul nostru ar fi vrut sa ia magarusul acasa, ca orice animal, de altfel.

Bineinteles ca langa Wildwasser nu mai era nimic, probabil au curatat totul.

[03.10.12 11:45:52]

@webmaster13: Multumesc! Melodia e perfecta.

bog68, cecip, clau.nov, claudiu 71
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Ramsau am Dachstein: