ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2021
PREȚ 100
Raport PREȚ/CALITATE: BUN
2 AD. + 1 COPII -- v: 13

Descoperă zona Ramsau am Dachstein

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Nu ratați ghetarul Dachstein!

TIPĂREȘTE URM de aici

Azi am. fost la ghetarul Dachstein si las câteva impresii care să completeze la ce au scris altii inainte.

Pana la stația de plecare, care se afla la 2700 m, se poate ajunge cu masina. Doar că ne-a oprit si ne-a îndrumat către un bus cu care am. avut gratuitate cu summer card, pentru ca nu mai erau locuri de parcare la stația de plecare. Parcarea a fost gratuită.

Pentru a urca cu telecabina la 3000 m, la ghetar, trebuie rezervare in avans. Noi am. facut, dar nu ne-a cerut-o nimeni. Telegondola dus intors costa 50 euro/ adult si 25 euro (parca??) pentru copil de 13 ani, dar am. avut gratuitate cu summer card. Ajunși sus cu telegondola, aveti acces la platforma. Pentru a avea acces la podul suspendat si Palatul de gheață trebuie bilet separat. L-am. luat de jos. Nu stiu daca se poate cumpara si de sus... Costa 10 euro/ adult si 5,5 euro/ copil de 13 ani.

Sus totul este spectaculos. Vederea, podul suspendat care poate să îți dea fiori daca esti mai slab de inima (eu sunt 😆), dar merita! Se sta la coadă sa faceti poze pe niste trepte mai suspendate decât podul (eu nu am. mai facut 🙈), apoi se intra in Palatul de gheață și se iese pe alta parte, pe niste benzi rulante care te duc la/restaurant. Nu am. mai prins mese afara, asa ca am. mancat înăuntru.

Recomand sa rezervați întoarcerea la 2 ore după ora de plecare. Este nevoie de asta pentru a savura totul din plin! Ne-am. intors cu bus-ul in parcarea unde am. lasat masina. Sunt 6,5 km... puteti merge si pe jos daca sunteti mai sportivi!

Va urez vacanta plăcută si nu ratați acest spectaculos ghetar daca sunteti prin zona...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Superb! Energie pentru suflet!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Spectaculos totul: gondola, traseul, podul suspendat si toata accesorizarea austriacă de la 3000 m!

Trimis de enacosmetics in 07.08.21 19:00:01
Validat / Publicat: 08.08.21 07:29:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Kaprun-Zell am see
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Croatia, Bulgaria, Romania, Grecia, Germania, Italia, Slovenia

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (enacosmetics); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P04 Zăpada din august....

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmaster [08.08.21 08:13:07] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.