ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2009
ÎNSCRIS: 17.08.09
AUG-2009
[?] AD. + 1 COPII

Se poate si mai bine

M-am intors de cateva zile de la Ralitsa superior unde a fost OK, cu unele mici obiectii. Parerile sunt atat de contradictorii deoarece poti sa fii foarte multumit cu ce gasesti acolo sau sa pui pret pe amanunte care te deranjeaza. Noi am incercat sa luam partea buna a lucrurilor, partea deranjanta sa o trecem usor cu vedere.

E al patrulea an la Albena am stat de 2 ori la Orchideya si o data la Kaliakra superior iar anul acesta la Ralitsa.

Aici fiind vorba strict de Ralitsa o sa incerc sa dau mai multe amanunte despre acest hotel dar vrand nevrand imi voi raporta impresiile la celelalte hoteluri.

Puncte bune: hotelul este frumos, parcul mare, piscinele curate si destul de libere, camerele curate, mancarea foarte buna, animatorii foarte talentati, erau niste spectacole extraordinare.

Puncte slabe: menajerele erau pline de ifose, chiar daca le-am dat din prima zi 5 leva, apoi 6 leva, nu au binevoit sa faca nimic pana dupa pranz, nu se schimbau decat la cateva zile prosoapele, praf cat incapea. Intr-o zi ne-am si pus la usa semnul cu NU DERANJATI (dormea copilul) si fara sa bata macar la usa a dat buzna in camera si abia am scos-o spunandu-i sa vina peste o ora. Cand a revenit a inceput sa gesticuleze ca daca nu iesim in 5 minute ea nu mai face nici o curatenie. In fine am rezolvat la receptie, i-am rugat ca curatenia sa se faca pana in pranz si nu am mai avut probleme.

Am primit o camera cu 2 paturi si un fotoliu pat, am cerut cu pat matrimonial dar abia peste cateva zile ne-au intrebat daca mai vrem sa ne mutam. Rezervarea o facusem din martie si banuiam ca vom primi o camera buna, aveau si camere cu pat matrimonial, pat single si fotoliu pat.

Barmanii erau foarte incruntati si nervosi, rareori schitau un zambet.

Si am mai prins un lucru neplacut, care nu tine de hotel ci mai mult de statiune.

Dupa acel cutremur din mare au fost niste valuri foarte mari, steagul rosu era ridicat (adica nu aveai voie in apa) dar deoarece programul salvamarilor era intre 9-17 era plin de lume in apa. Si s-a intamplat o nenorocire, s-a inecat un barbat pe care l-au gasit si scos cu greu niste baieti cu hidro-scuter si cei de la sezlonguri. Salvarea a venit dupa jumate de ora cand deja nu mai era necesar si asta deoarece in Albena nu exist Salvare!

Ca sa inchei intr-un mod mai optimist, la cat a costat concediul a fost mai mult decat satisfacator. Tot ce as fi dorit mai mult erau niste zambete bulgaresti!!!

Trimis de Nikita in 17.08.09 13:40:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Orchideya Prak;Kaliakra superior

VIZUALIZĂRI: 2010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nikita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

sirbuvio
    [23.08.09 17:19:52]

In general de acord.

Cu privire la camerista, ghinion....

In prima zi ne-a aranjat frumos pijamalele, lasate sub perne. Am lasat 2 leva a doua zi. Surpriza!! Ne-a facut lebede din prosoape mai frumoase decit in Punta Cana!

A treia zi un elefantel. A patra zi flori in vaza....

Barmanii-stau si ma gindesc daca am vazut vreodata la noi barmani sa munceasca atit de mult, atit de bine, sa fie platiti atit de putin, si sa aibe totusi puterea sa schiteze un zimbet cind si cind!

NikitaAUTOR REVIEW
    [23.08.09 19:22:05]

Din pacate era vorba de 2 cameriste.

Dupa cum am mai zis e vorba de noroc, cum nimeresti.

Nu pot sa uit acum 4 ani ce mult m-a impresionat litoralul bulgaresc , ce amabila era toata lumea, nu putea fi vorba de mita ca sa se poarte cineva frumos sau sa zambeasca.E adevarat ca erau si foarte putini romani si tind sa cred ca tot noi suntem de vina.....

As vrea sa justific un pic puncatjul(minusurile):

Servicii 90% : menajerele , barmanii

Cazare 70% :camera destul de mica, paturi separate

Bucataria 95%:

Plaja 95%: lipsa sezlonguri dimineata pe plaja,program bar

Distractie si relaxare 95%: animatia si discoteca pt copii dura prea putin

Tot punctajul e facut dupa cele 4 sejururi petrecute la Albena.

Cred ca au fost de ajuns cele 4 vacante aici, voi schimba locatia la anul.

Pentru cei care nu au fost , merita incercate hotelurile cu review-uri bune.Pretul e foarte bun si daca treci de unele amanunte negative poate fi o vacanta extraordinara , incomparabila cu litoralul romanesc.

sirbuvio
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Garden Hotel (ex corpul K):