ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2019
ÎNSCRIS: 20.02.18
JUL-2019
4 AD. + 2 COPII -- v: 8 și 11 ani

Distracție în familie

De la începutul anului până în iulie nu am reușit să facem nicio escapadă la nicio mare, așa că, pofta de soare și valuri era la cote maxime. M-am gândit că 15 zile la mare ne va potoli pofta. N-am vrut să stăm, totuși, jumătate de lună în același loc, să nu ne plictisim. Așadar, am împărțit vacanța în trei locații… apropiate (ca să nu ne deplasăm prea mult), dar diferite: Albena și Kavarna (pe litoralul bulgăresc) și Olimp (de la noi).

Am fost de multe ori în Albena, la diferite hoteluri. Anul acesta, am ales pentru 7 zile Primasol Ralitsa Superior (corpul K).

Am ajuns în Albena în jurul orei 16 și am căutat mult un loc de parcare cât mai aproape de hotel. N-am găsit decât undeva în spatele hotelului Ralitsa Aqua Club spre pădure, adică destul de departe.

Corpul K se află lângă clădirea principală a hotelului, iar noi am fost cazați la ultimul etaj. De pe holul de la etajul 5, priveliștea e foarte frumoasă: se vede o zonă de pădure și în spate marea.

Camerele aveau două paturi cu noptiere, dulap, birou, scaun, televizor, telefon, aer condiționat, prize suficiente. Pe birou ne aștepta câte o sticlă de apă plată. În mapa de informare pentru turiști de pe masă n-am găsit informații utile (de exemplu, programul all inclusive, între ce ore se servesc mesele la restaurant sau când se poate servi mâncare/băutură la restaurantul de pe plajă și altele).

Baia, foarte mică, avea duș la care nu curgea un jet de apă suficient pentru a putea face duș. Presiunea apei era, de multe ori, foarte scăzută. Cei de la etajele inferioare nu au avut această problemă. Curățenie se făcea zilnic, în camere și pe holuri. Când am sesizat la recepție că într-una din camere nu funcționa aerul condiționat, mi s-a spus că anunță personalul responsabil și, până am revenit de la plajă, era reparat.

Wi-fi era slab în zona recepției și aproape inexistent în cameră.

Restaurantul e suficient de mare, cu terasă cu vedere la una dintre piscine. Mâncarea era diversificată, pe toate gusturile. În unele seri, cinele erau tematice, de genul: seară bulgărească (cu mâncăruri specifice) sau seară pescărească (cu pește gătit în diverse feluri, scoici și fructe de mare). La o cină, bucătarul a apărut cu un ciolan mare de porc pe care îl servea chiar el feliat, după pofta turistului.

La plajă se ajunge în15 de minute pe jos sau în 5 minute cu autobuzul electric ce pleacă din fața hotelului Ralitsa Aqua Club.

Plaja cu nisip fin e curată, deloc aglomerată având suficiente sezlonguri pentru hotelurile Ralitsa.

Unul dintre motivele pentru care am ales acest hotel a fost intrarea gratuită la aquapark. De când s-a deschis Aquamania, am venit aproape în fiecare an și nu ne mai săturăm de alunecări pe apă.

Piscinele de la hotel erau curate, iar la cea principală animatorii făceau tot felul de programe: gimnastică în apă, concursuri de darts, dansuri.

Într-o singură seară, pentru că ploua afară și nu ne puteam plimba, am asistat la spectacolul făcut de animatorii hotelului în sala de la parterul clădirii principale. A fost un spectacol de comedie simpatic, gustat chiar și de copii.

În altă seară, în parcul din centrul Albenei a fost un show cu muzică, dans și lumini pregătit de animatorii de la diverse hoteluri din stațiune, urmat de o discotecă și un foc de artificii.

Recomand hotelul și stațiunea pentru amatorii de distracție în familie.

Trimis de istvana in 13.08.19 01:00:36
Validat / Publicat: 13.08.19 06:14:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1615 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (istvana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Cină cu pește la grătar

• Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Garden Hotel (ex corpul K):