ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2012
SEP-2012

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Nu recomand nimanui pensiunea Vraja Muntelui [1] - Moeciu [de Jos]

Pe data de 28/09/2012 am ajuns la pensiunea Vraja Muntelui din Moeciu - vila situata pana in Cheile Gradistei.

La intrare in hol era o galagie infernala - cativa indivizi impreuna cu o persoana care era un fel de "sef" acolo la pensiune beau vin. Am mers acolo, a chemat pe cineva la receptie, am primit camera si am mers sus in camera.

Am constatat ca nu merge un bec. Am coborat si am cautat persoana respectiva sa semnalez defectul. La care unul din indivizii beti se adreseaza "Ce-i ba, spune ce-ti trebuie... " In acel moment a venit "seful" - nu stiu numele sau deoarece nu mi-a spus... Am spus problema cu becul si a rezolvat-o. Intradevar, si-a cerut scuze in privinta oamenilor din hol, ca au baut putin cam mult.

Dar asta nu a fost nimic... Nu mai intru in alte amanunte... trec direct la masa de sambata seara, 29/09/2012.

Am mers pe terasa la restaurant sa mancam. Am stat ceva pana a venit ospatarita, am comandat si am spus sa-mi aduca prima data o bere si sotiei un suc. Am asteptat 20 minute pana a venit chiar daca mai era o singura masa ocupata. Ca si o seara inainte, cartofii prajiti erau uscati, crocanti... Poate sunt eu mai pretentios, dar nu mi-a placut mancarea de aici. Am vrut sa mai comand ceva, dar degeaba... nu eram bagat in seama. Ospatarul aparea foarte rar pe aici. Am mers la receptie in fata si acolo am platit, am luat si o bere in camera. Am ramas cu un gust amar, dar asta este.

Dimineata, pe la ora 9 am coborat pentru micul dejun. Ne-am asezat la masa si am mers la ospatar sa-i dau stica de bere din seara precedenta. A fost ok, am revenit la masa. Si am stat vreo 20 de minute in asteptare fara ca cineva sa vina la masa, sa-mi aduca cel putin o cafea.

Drept urmare, am plecat cu sotia la Craiasa Muntilor, in Moeciu de Sus. Aici am mai fost cu 3 ani in urma. Afara era ocupat complet la mese, asa ca am intrat in restaurant. Cum am luat loc la masa a venit ospatarul. Am cerut 2 cafele pana comandam mancare. Vreau sa spun ca au sosit in cateva minute cafelele la masa. Am comandat apoi si de mancare, aceeasi servire ireprosabila aici. Nu am ce sa reprosez la Craiasa Muntilor.

La pensiunea Vraja Muntelui am stat 20 de minute si nu am fost bagati in seama, dar sa mai aduca si cafeaua. Aici in cateva minute sa adus cafeaua. Chiar daca este putin mai scump, e diferenta mare in privinta serviciilor oferite. In concluzie, la pranz am plecat de la Vraja Muntelui, nu am vrut sa mai iau masa de pranz acolo.

Si niciodata nu mai revin la aceasta pensiune. Nu o recomand nimanui. Nu e cazul sa fie omul stresat si la munte, ajunge stresul de zi cu zi de la job.

Si ce am uitat sa spun. Cand am ajuns vineri seara erau surprinsi. In general aici vin de sambata pana duminica - sambata sa umplut pensiunea, vineri era doar o familie.

Trimis de florin_manta in 01.10.12 13:33:49
Validat / Publicat: 01.10.12 14:54:12

VIZUALIZĂRI: 11662 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florin_manta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.10.12 14:52:15]

@florin_manta: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

adryana
[01.10.12 15:39:42]

deci, daca se afla inainte de Cheile Gradistei inseamna ca este vorba de pensiunea Vraja Muntelui 2 din Moieciu de Jos. Moieciu de Sus incepe dupa ce treci de Cheile Gradistei. Aici in Moieciu de Sus intr-adevar se afla pensiunea Vraja Muntelui 3, la care anul asta am stat si eu.

[01.10.12 15:45:24]

@florin_manta: aș aprecia un răspuns la cele spuse de către colega noastră, adryana, spre a putea (eventual) muta articolul la locul cuvenit, spre corecta informare a turiștilor.

Mulțumim,

florin_mantaAUTOR REVIEW
[01.10.12 16:21:24]

@adryana: Da, asa este. Eu am stat acum in Moeciu de Jos, la pensiunea Vraja Muntelui 2. Se afla inainte de Cheile Gradistei, pe partea dreapta.

Am fost de multe ori si in Moeciu de Sus, stiu unde se afla si pensiunea Vraja Muntelui 3. Peste drum de aceasta, la Pensiunea Orzan am stat de multe ori - si pot spune ca am fost foarte multumit, dar acum nu mai erau locuri libere... Langa pensiunea Vraja Muntelui 3 se afla un gater de lemne.

In privinta serviciilor de la pensiunea Vraja Muntelui 3 nu ma pot pronunta, nu am stat niciodata acolo.

Eu am postat mai sus opiniile referitoare la Vraja Muntelui 2 din Moeciu de Jos.

[01.10.12 16:46:16]

@florin_manta: Multumim pentru precizare.

Mutat la rubrica "Pensiunea Vraja Muntelui 2 [Moeciu de Jos]" (nou-creata pe site)

[24.08.17 17:15:40]

@florin_manta:

De fapt, impresiile sunt despre Vraja Muntelui 1 - e singura din grupul de pensiuni care se află în Moieciu de Jos.

Celelalte 2 (Vraja Muntelui 2 și Vraja Muntelui 3) sunt ambele în Moieciu de Sus.

Rubrica de față a fost redenumită în consecință - ”Pensiunea Vraja Muntelui 1, Moieciu de Jos”

adryana, florin_manta
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Vraja Muntelui 1 [Moieciu de Jos]: