ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2012
ÎNSCRIS: 20.09.12
MAY-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 3ani

O minivacanta excelenta

In minivacanta de 1 Mai am ales Bulgariaq, mai ales ca trebuia ceva mai "aproape" de casa pentru ca era si cel mic cu noi. Si pentru ca de la Vama Veche pana la Nisipuri mai sunt doar 90 Km alegerea a fost clara. Melia Grand Hermitage ne-a fost recomandat de agentie, iar recomandarea a fost intradevar una... de nota 10.

Atentie unde parcati masina cand mergeti sa va cazati. Cand ajungeti in fata hotelului, chiar daca nu este nimeni care sa va ghideze (cand am ajuns noi erau 2 angajati ai hotelului care ne-au indrumat) parcati masina exact in fata intrarii, chiar daca nu pare foarte normal, si lasati avariile aprinse. Dupa ce rezolvati formele de cazare veti fi indrumati catre parcarea subterana (care e cam piperata, dar vom vorbi despre asta mai tarziu)

Primul lucru care m-a frapat a fost marimea camerei, luminozitatea, si caldura cu care te primea in momentul in care deschideai usa. Mobilierul din lemn masiv iti lasa o impresie de calitate superioara, iar finisajele erau facute cu bun gust.

Baia spatioasa, atat cu cada cat si cu dus, 2 ciuvete si inclusiv bideu (care a fost acaparat de cel mic inca de la inceput). Camerele sunt pozitionate toate cu vedere spre mare, balconul fiind si el in ton cu baia si camera, adica foarte spatios. Cand am ajuns am anuntat la receptie ca avem nevoie de pat pentru junior, iar cand am ajuns in camera, o camerista se chinuia tragand un pat mare (de o persoana adulta) pentru a-l aduce in camera. Dupa ce am dat din maini cam 5 minute pentru a ne intelege (cameristele nu stiu engleza, franceza... cred ca rup putin rusa, iar la mine nu e pe lista), a venit cu un patut mic, mult mai potrivit pentru varsta copilului.

Lenjeria se schimba in fiecare zi, iar la prosoape (care erau vreo 20) daca doreai le schimbau si de 2 ori pe zi, asta daca lasai aprins becul de la usa pentru a 2-a curatenie si prosoapele pe jos. Personalul in general foarte amabil, si exceptand receptionerele, una din cele mai mari probleme ale lor era incapacitatea de a intelege sau vorbi o limba straina.

Masa a fost excelenta atat pentru cel mic, cat si pentru noi. Mancarea diversificata, aranjata elegant, prajiturile diversificate... Am fost incantati ca era un stand cu mancare pentru cei mici (cereale, fructe confiate, gemuri, etc).

Nici aici personalul nu statea foarte bine cu comunicarea in limbi diferite de cea bulgara in schimb erau foarte amabili si incercau sa iti rezolve problemele.

Piscina interioara a parut un pic cam prea rece (pentru cel mic ma refer) ma asteptam sa fie incalzita, iar in piscinele exterioare nu am avut cum sa intram pentru ca nu erau incalzite deloc. Pana la plaja aveam de coborat cateva trepte (nu putine dar nici multe), traversam faleza si gata. Melia nu are plaja proprie, asa ca pentru sezlonguri si umbrele trebuie sa platiti separat.

Programul de animatie in special pentru cei mici a fost ok, pana pe la 22:30 cum e normal pentru a nu deranja. In penultima seara, cand deja o mare parte din turistii romani plecasera, am fost neplacut impresionat de un grup de turisti cu cefe de bulgar ce au unit mai multe mese in fata boxelor DJ-ului, chiar pe spatiul de dans, "imbracati" in clasicul slip si facand o galagie de nedescris, in conditiile in care ar fi fost pusi sa sufle in etilotest cred ca l-ar fi defectat. Ma pregateam sa spun ca "uite, nu doar romanii exagereaza, ci si ai lor, cand i-am auzit vorbind pe respectivii intr-un stil apropiat de cel al capitalei, si plin de injective.

Locul de joaca pentru copii dotat mediu, dar ok.

Mai putin ok a fost pretul parcarii si modalitatea de plata = doar in leva, nu primeau euro la receptie si sigur ca trebuia sa te apuci sa schimbi la casa lor de schimb unde cursul era...

In concluzie, recomand Melia!

Trimis de Lavy in 20.09.12 09:41:38
Validat / Publicat: 20.09.12 11:03:42

VIZUALIZĂRI: 1870 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lavy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 out

• Alte impresii din această RUBRICĂMelia Grand Hermitage Hotel: