ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2012
ÎNSCRIS: 12.09.12
AUG-2012

Superb

Am sa incep cu o recomandare pentru cei care citesc acest review. Daca sunteti in cautarea unei cazari de tip "Marriott" sau asemanator, daca nu stiti sa faceti diferenta intre meniu traditional si meniu "McDonalds", daca nu stiati ca in regiunea Vadu Izei nu sunt vii si deci nu exista "vin traditional" sau "vinul casei", daca desi afara sunt 40 grade Celsius si in camera aveti cca 22-24 grade Celsius dar Dvs. aveti pretentia sa aveti Aer Conditionat in camera, daca aveti chef sa mustruluiti mereu pe cineva si va place sa fiti inbufnat permanent si daca atunci cand vi se ofera palinca, sunca, branza, ceapa Dvs cereti pizza... si sunteti chiar suparat ca nu au in meniu... atunci CLAR NU AVETI CE CAUTA LA ACEASTA PENSIUNE. Sper sa nu se supere nimeni dar introducerea asta era chiar necesara pentru ca pe perioada cat am stat acolo am vazut exact astfel de cazuri si am ramas blocat de cata prostie poate exista in lume.

Sa trecem la partea a 2-a.

LOCATIA: Pensiunea este chiar la Drumul principal si nu e greu de identificat. Oricum daca sunati la Dna. Ileana veti fi indrumati. Atentie insa nu confundati cu casa Teleptean din Localitatea: Ocna Sugatag si nici cu Casa Teleptean situata tot in Localitatea: Vadu Izei.

Exista 2 corpuri in care se face cazarea. "Corpul din fata" care este amenajat... sa zicem ca ceva mai rustic decat "Corpul din deal". Singurul "apartament" = 2 camere cu baie se afla in "Corpul din fata". "Corpul din deal" este chiar cocotat pe un deal si privelistea este superba, mai ales la camerele de la fata care au si balcon propriu. Exista acces pentru masina pana sus la "Corpul din deal". Camerele au toate baia proprie, cu exceptia a 2 camere din "Corpul din fata" care au o baie in comun. Dotarea camerelor este decenta: pat dublu, televizor, sifonier. ESTE CURAT! Asta daca cumva va faceti griji.

Pentru servitul mesei sunt disponibile 2 foisoare: unul rotund mai micut si un altul in care incap lejer 12-15 persoane. mai exista si o masa rorunda si buturugi drept scaune (noua ne placea la buturuga). Un al 3-lea foisor este in constructie. Sunt flori... multe flori... livada cu pruni... puteti servi direct de pe crengute daca prindeti anotimpul, atat timp cat nu va purtati ca vandalii nimeni nu va spune nimic.

Insist pe chestia cu bunul simt pentru ca... repet... am vazut situatii "incredibile" acolo...

PERSONALUL: Compus din: Dna Ileana - patroana, cele 2 fete ale ei si inca 2 fete angajate. Toate muncesc pe rupte pentru cei cazati acolo... aaa... si am uitat... mai este: Mia... da... Mia... nepoata Dnei. Ileana. Mia are 2 ani si va fi extrem de fericita daca ii veti oferi... un pahar cu apa... e un copil adorabil care cat am stat acolo a zis numai: "Mia, apa, a mea"... si a incercat mereu sa isi ajute mama...

Nu trebuie omis CODRUT... dulaul de paza din spatele "Casei din deal"... o imensitate de ciobanesc romanesc sau carpatin (nu ma prea pricep)... prietenos si dornic de joaca. daca va incumetati sa va dati in glume cu el... atentie! e mare si tare greu... iar ghearele sunt ascutite... eu m-am tavalit nitel cu el si mi-a gaurit un tricou (evident fara intentie). Mai este si puiutul (are 4 ani) tot ciobanesc, care sta "La casa din fata" si care... e adevarat... atunci cand e la perioada anumita din an pentru imperechere... cam urla la luna dar... stiti cum se spune... cand stai la casa... nu stai la bloc...

mai sunt 2 caprioare, gasite in spatele "casei din deal" si o oita tanara. :)

MANCAREA: Sosit seara... rupti de foame si cu o pofta nebuna de o palinca adevarata. Si am avut parte de ceea ce ne doream. O sa postez si pozele ca sa va convingeti.

Am infulecat nebuneste tot ce ni s-a pus in fata ba... daca nu ma insel, desi aveam la dispozitie o sticla de 750ml aproape plina cu palinca, Dna. Ileana a suplimentat... Ardeii umpluti s-au dus repede. Parca a urmat si niste cozonac de casa dar... cine isi mai aminteste...

In zilele urmatoare... o Doamne... mic dejun: lapte, omleta, sunca, branza, rosii, unt, 2 feluri de dulceata/gem de casa si evident cafea. Portiile va asigur ca sunt suficiente si chiar daca mai cereti veti primi fara probleme supliment.

Seara... de la capat: palinca, sunca, branza, ceapa, fripturi la gratar, pastrav la gratar, etc...

Am uitat!!! Paine se face in casa!!! vezi poze cu cuptorul...

ATMOSFERA/SERVIREA: Ce este cel mai important: fiti OAMENI si veti fi tratati cu tot sufletul. Fiti cu bun simt si vi se va raspunde idem!

Veti fi intampinati ca si cum ati fi rude ale lor, cu zambetul pe buze si cu buna-voie. Trebuie sa intelegeti ca mancarea se face pentru toata lumea la fel. Evident ca daca aveti o pofta speciala puteti vorbi cu Dna. Ileana si daca nu e ceva exagerat (curcan umplut cu pastrav sau mai stiu eu ce retete sofisticate) sigur Dna. Ileana va discuta si restul turistilor si daca se "cade la pace" se va gati ceea ce va doriti. Nu va grabiti insa cu astfel de cereri pentru ca veti avea surprize in fiecare seara. Noi am stat 5 nopti si nu am mancat de 2 ori acelasi lucru si nici nu am ramas flamanzi.

DISTRACTIE: Exceptie programul pe care il aveti personal (si slava Domnului aveti ce face in zona) la pensiune se organizeaza "seara cu ceterasi". Nu va costa nimic daca prindeti spectacolul. Daca nu e programat... si cereti asa ceva... probabil ca va costa dar nu stiu cat. Noi am avut noroc si am prins. Nu se poate descrie. Fete si baieti in costume traditionale, muzica, dansuri, bautura, fripturi la gratar chiar acolo in curte langa Dvs. Superb! A fost asa frumos ca sotia mea sa imbracat si ea in costum traditional (imprumutat de la fetele Dnei. Ileana) si a tras niste invartite cu flacaii ceterasi.

INCHEIERE: Am calatorit in Bucovina, in Grecia, in Portugalia, in nenumarate alte locuri. A fost sigurul loc in care la plecare sotia a plans... a plans si ne-am promis si noua si Dnei. Ileana ca vom face tot ce putem ca sa revenim.

Trimis de Florin in 12.09.12 15:26:14
Validat / Publicat: 12.09.12 18:31:29

VIZUALIZĂRI: 1454 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 APERITIVUL DE SEARA

[12.09.12 18:31:19]

@Florin: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

ghidioneanu
    [13.09.12 20:07:53]

Mai omule, m-ai dat gata! Mi-a plouat in gura de pofta, imi este dor de o seara cu ceterasi, de o seara la o palincuta! Superb review!

[14.09.12 09:33:12]

@florin, eu o trec in agenda si sper sa ajung cat mai curand acolo, totusi, fara sa te superi, comentariul d_nei, sotia ta, a fost mai pe sufletul nostru! Felicitari totusi pt esenta articolului!

danvalentin
    [10.01.13 15:10:14]

@Florin: sigur nu ai nicio legatura cu proprietarii pensiunii? cele constatate de mine la fata locului nu prea corespund cu ce ai scris tu aici.

FlorinAUTOR REVIEW
    [10.01.13 17:02:21]

@danvalentin: dragul meu, am invatat de la cineva foarte drag mie ca oamenii pot privi acelasi lucru si pot trai acelasi eveniment in moduri total diferit.

si in plus... stii tu... "The beauty lies in the eyes of the beholder"

Imi pare rau ca cele constatate de tine "nu prea corespund"

Trebuie insa sa marturisesc ca am "o legatura cu proprietarii"... dar nu e cea pe care o insinuezi tu.

[10.01.13 17:21:06]

@Florin: inseamna ca alesesem bine sa merg acolo, nu? Sa stii ca sunt hotarat sa ajung anul asta, deci un sfat serios chiar mi-ar trebui!

FlorinAUTOR REVIEW
    [11.01.13 09:13:19]

@iulian68: Iulian... iti spun sincer, nu am nicio legatura cu familia respectiva iar noi (eu si sotia mea) chiar ne-am simtit OK acolo.

Stii cum e, dezamagirile noastre pleaca de la asteptarile noastre si deci depinde mult de asteptarile tale. Suna-o pe Dna. Ileana initial si spune-i exact ce iti doresti, intreaba tot ceea ce ai de intrebat.

Pozele pe care le-am postat noi sunt reale, ceea ce am simtit stand acolo nu e facatura de tip comercial/marketing.

Mergi cu sufletul deschis fara sa ai asteptari mari, primeste tot ceea ce ti se daruieste, respira aerul curat al diminetilor de acolo, priveste cu ochii larg deschisi cerul instelat al noptilor senine in timp ce savurezi palinca.

Poate ca noi am fost mai norocosi, poate ca felul de a fi al sotiei mele a facilitat legatura de suflet cu familia gazda, poate ca asa au vrut astrele... nu stiu... stiu doar ca am fost zile frumoase.

[11.01.13 12:03:15]

@Florin: Trebuie sa stii ca exact asa plec intotdeauna, cu inima si sufletul deschise, poate si din cauza asta nu am avut niciodata dezamagiri... Desigur voi rezerva inainte, nu se cade sa te duci undeva neanuntat... Va multumesc pentru sfaturi!

danvalentin, Florin, ghidioneanu, iulian68, Nasshu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'În Deal la Ancuța':