ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2012
ÎNSCRIS: 06.07.10
SEP-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 3,6 ani si 9 luni

Casa Doina - o oaza de liniste in agitatul Bran

Week-end-ul trecut am dorit sa evadam putin din agitatia orasului, asa ca am hotarat sa plecam cateva zile la munte. Dupa lungi cautari pe net (ne-am invatat minte dupa experienta neplacuta de acum doua luni de la Moieciu si am studiat mai cu atentie diferitele locatii), ne-am hotarat sa mergem in Bran. Am selectat mai multe optiuni de cazare, dar singura disponibila pentru doua camere (am fost insotiti de inca un cuplu) a fost pensiunea Casa Doina. Am luat legatura cu proprietara, ne-a confirmat faptul ca pretul este de 120 de lei pe noapte, in care este inclus si micul dejun pentru doua persoane. Ni s-a spus ca nu este nevoie de niciun avans (numai in cazul in care ne razgandim, ar fi bine totusi sa o anuntam, lucru care mi se pare de bun simt), nu a fost nevoie de niciun pat suplimentar pentru copilul de 3 ani si jumatate, doar sa aducem patutul de calatorie pentru cel mic de 9 luni, deoarece ei nu dispun de asa ceva. In plus, proprietara ne-a mai spus ca nu suntem conditionati de nicio ora de check-in.

Drumul a fost destul de ok, cu un mic popas la Campulung pentru a ne face "aprovizionarea" cu pateuri de la Iepurasul, iar in jurul pranzului am ajuns in Bran, unde am contactat-o din nou pe proprietara pentru a ne ghida ca sa ajungem la pensiune. Casa Doina este situata destul de aproape de castel, dupa Hanul Bran, imediat dupa podul peste paraul Pestera, la dreapta. Apoi, se face la stanga, pe strada Alunis. Drumul este de tara, insa, fiind inca vreme frumoasa afara nu a reprezentat un impediment, nu stiu cum este atunci cand ploua sau ninge. Pensiunea este amplasata foarte bine, aproape de centrul statiunii (acolo unde este toata agitatia si animatia), dar in acelasi timp, retrasa de la sosea, departe de zgomote, astfel ca zona este foarte linistita, potrivita pentru odihna si relaxare.

Cand am ajuns la pensiunea, doamna Doina ne astepta si ne-a invitat intr-un tur al pensiunii. Cum am avut norocul sa fim primii turisti din unitate, proprietara ne-a lasat sa ne alegem camerele. Noi ne-am cazat in camera 10, iar cuplul cu care am fost, in camera 7, care oferea o priveliste absolut superba a Castelului si imprejurimilor.

Pensiunea Casa Doina dispune de 10 camere, dintre care doua apartamente. Parcarea este suficienta pentru toate masinile turistilor cazati la pensiune, in spate se afla o curte amenjata foarte frumos (tot in spate se afla si casa proprietarilor), plus o zona formata din gratar, mese si bancute, pentru cine doreste sa se relaxeze. De asemenea, exista si un leagan mare din lemn, o casuta din plastic si un tobogan pentru copii.

Camera noastra a fost destul de spatioasa (asta am si cautat, tinand cont ca trebuia sa ii facem loc si patutului), cu balcon, avea doua paturi twin unite, mobila pictata frumos, am avut si un mic frigider amplasat sub televizor. Baia, mare si ea (motivul pentru care am ales camera 10 si nu 9, care, desi era mai mare, avea baia cam micuta pentru gustul meu), cu cada de dus, un blat mare pe care se afla lavoarul; exista si un uscator de par, gel de dus si sapun lichid, prosoape. Mi-a placut faptul ca in baie erau peste tot amplasati suporturi de pus hainele, prosoapele. Totul sclipea de curatenie, nu numai in camera, dar si in intreaga pensiune. Singura problema este presiunea cam scazuta a apei, in cursul zilei trebuia lasata sa curga cateva minute pentru a se incalzi, dar dimineata si seara (cand toata lumea folosea apa calda) nu era nicio problema.

La parter se afla sala de mese, foarte frumos decorata (imi aminteste de o pensiune austriaca vizitata acum 4 ani). Tot acolo se afla si o bucatarie utilata cu tot ce trebuie pentru cine doreste sa isi prepare ceva. In ceea ce priveste micul dejun (doamna ne-a intrebat pe la ce ora dorim sa il servim), acesta a fost destul de consistent, fiecare si-a ales ce a vrut, omleta, oua ochiuri, crenvursti, carnaciori, kaizer, muschi, cascaval, o branza foarte buna, rosii de gradina, unt, gem, miere, cafea, ceai si lapte la discretie. Doamna ce ne servea a fost extrem de amabila, a raspuns la toate solicitarile tuturor celor din pensiune, cu promptitudine (am vazut ca alti turisti au cerut paine neagra sau paine prajita). La recomandarea gazdei, restul meselor le-am servit la Taverna Branului (foarte aproape de pensiune), dar si la Club Vila Bran. Ca tot am adus vorba de aceasta locatie, la pensiune au fost cazati turisti ce nu au mai gasit cazare aici si le-a fost recomandata Casa Doina, ramanand sa serveasca doar masa la respectivul complex.

Branul l-am regasit asa cum il stiam, aglomerat, agitat, langa castel clasicele tarabe la care gasesti ce vrei si ce nu vrei (multe nimicuri ce nu au absolut nimic in comun cu specificul zonei). Marele minus il reprezinta lipsa infrastructurii, cu greu ne-am descurcat cu caruciorul prin statiune, ne mutam de pe o parte pe alta a strazii, incercand sa gasim un petec de trotuar. In zona castelului exista trotuare, dar in rest fiecare se descurca cum poate, facand slalom printre masini.

Camerele le-am achitat in ultima zi, am vazut ca se poate plati si cu cardul. Check-out-ul se face pana in ora 12.

Ca sa inchei, am avut parte de un week-end placut la pensiunea Casa Doina, conditii foarte bune, iar proprietarii, niste oameni minunati, amabili, foarte ospitalieri si dornici sa raspunda la toate cerintele turistilor. Cu siguranta recomand aceasta locatie tuturor celor care isi doresc sa petreaca cateva zile in Bran.

Trimis de cris_kiri in 11.09.12 12:23:03
Validat / Publicat: 11.09.12 13:46:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN. A mai fost în/la: Moieciu de Sus, Valea Prahovei, litoral, Valea Teleajenului.

VIZUALIZĂRI: 2028 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris_kiri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera 10, in care am fost cazati.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Doina: