ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2012
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 27.06.11
SEP-2012

OK

Am mai fost la Decebal acum 4 ani, mergand pentru prima data in Clisura Dunarii. Atunci, Decebal era in constructie (nu exista restaurant, piscina etc.) si putem spune ca am fost primii clienti cazati vreodata la Decebal.

Anul acesta am hotarat sa mergem iar in Cisura Dunarii cu ocazia sarbatorii Sfanta Maria. Drumul spre pensiune a fost bun, dar au fost cateva portiuni de drum in reparatie. Dupa ce am cautat camere la pensiunile Melba (la care am mai fost cazati si a fost super), Ancora si Septembrie, pentru ca nu am gasit, am ales Decebal, cazandu-ne intr-un apartament, fiind singura camera disponibila. Noi am ajuns la ora 14:30, ni s-a spus de catre administrator (care mai era si receptioner) pe un ton 'nepotrivit' ca va fi camera gata imediat. Camera a fost gata la ora 17:30. In acest timp am stat la restaurant unde am servit masa si am cerut 2 limonade care au venit dupa o lunga asteptare, i-am spus patronului, care se pare ca ajuta si el la restaurant, ca asteptam limonadele si a hotarat sa ni le dea din partea casei, spunandu-i apoi ca am fost primii lui clienti, a parut incantat de revedere. La restaurant, insa, au mai fost probleme, pentru ca nu a existat apa plata, care dupa parerea mea e vitala, dar am inteles problema pentru ca a venit un grup numeros de oameni (60), care se pare ca luat toata apa.

Am 'luat' apartamentul la ora 17:30, si am fost incantati de felul cum arata camera. Totusi, a fost o problema: nu exista feon in baie, acest lucru mi s-a parut ciudat intr-un hotel de 4 stele. Am apreciat ca am avut wirelles in camera.

La restaurant am mai avut probleme cu admnistratorul, care se pare ca este si chelner, pentru ca nu stie sa vorbeasa cu oamenii, purtandu-se urat cu noi si poate si cu altii. Pana si o chelnerita de la restaurant, o tipa foarte de treaba de la care am aflat ca e angajata de o saptamana, ne-a spus ca nu trebuie sa ne suparam pentru ca asa se poarta el ca un 'cioban' (chiar ea s-a exprimat asa). Ea si-a cerut scuze in numele lui, desi nu era deloc necesar pentru ca nu este ea de vina. In rest-chelnerii, patronul sunt niste persoane de treaba. Mancarea a fost foarte buna, dar servita cam tarziu. Meniul nu a fost foarte variat, fiind 'axat' mai mult pe preparate din peste (doar este restaurant pescaresc)

Am apreciat faptul ca exista verdeata in zona piscinei, dar piscina a fost murdara, mica, iar apa nu se filtra decat dimineata si seara (probabila pentru a economisi). Intr-o zi a sarit o broasca in piscina in toiul zilei. Pe ponton au fost sezlonguri, scaune, bancute, mese. Se poate pescui.

Hotelul este amplasat intr-o zona foarte buna. Toate camerele au vedere la Dunare. Ne-am plimbat cu barca (60lei/2h). Am vizitat chipul lui Decebal, Tabula Traiana, Pestera Veterani si o pestera (careia i-am uitat numele, ma scuzati: D) in care se poate intra cu barca. La toate cele vizitate ne-au dat informatii ghizii.

Recomand destinatia, recomand pensiunea (recomand si mai mult Melba la care nu am apucat sa fac un review) si spun ca a fost un sejur OK!!

Voi reveni cu poze!

Trimis de Leono in 10.09.12 19:04:49
Validat / Publicat: 10.09.12 19:41:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DUBOVA. A mai fost în/la: Straja-Alpin; Litoral; Clisura Dunarii-Melba si altele

VIZUALIZĂRI: 1465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Leono); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Priveliştea de la balconul apartamentului(am surprins soarele reflectându-se în apă)

iulianic
    [10.09.12 20:39:10]

@Leono: Pestera al carei nume nu l-ai retinut se numeste Ponicova. Aflata tot pe malul romanesc la fel ca si Pestera Veterani, Pestera Ponicova este cea mai mare pestera din Defileul Dunarii. Este inundata, iar intrarea in galeriile sale este foarte spectaculoasa.

Am facut si noi o croaziera pe Dunare (fiind cazati la pensiunea Steaua Dunarii din Eselnita). Barca era mica, doar de 6 persoane, asa incat am intrat incet, incet, pana dincolo de gura pesterii. Baiatul care conducea ne-a spus ca mai exista o intrare in pestera, prin paraul Ponicova care strabate muntele formand mai multe galerii.

iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Decebal: