ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2012
ÎNSCRIS: 12.11.11
APR-2010
single

Beverly Hills - domiciliul marilor staruri

Beverly Hills-situat in partea vestica a orasul LA, se intinde pe o suprafata de 14,7 kmp, iar in 2010 avea 34290 locuitori. Locuitorii, acestui tinut e destinat, celor mai faimoase staruri de cinema, cantec sau oamenilor de afaceri. In apropierea acestei zone, e studioul Tifanny, unde s-a filmat, Beverly Hills Cop, Pretty Woman.

Acum o sa va prezint o mica istorie a acestui tinut.

In 1828 Maria –Rita de Valdes, si-a luat o propietate de 18 km in aceasta zona, pe care a numit-o Rancho Rodeo de las Aguas. Dupa 1880, ranchul a fost divizat in parcele de 0,30kmp, care au atras rapid pe locuitorii englezi din LA si de pe coasta de est. In 1888, Charles Denker si Henry Hammel, au cumparat, cea mai mare parte si au facut un plan de constructii, pt a fonda un orasel, pe care ei l-au numit Morocco on their holdings. In 1900, nemai avand fonduri, au facut un contract cu compania Amalgamated Oil, care era interesata sa faca prospectiuni, aici, in vederea gasirii de noi surse de petrol. Dar rezultatele au fost. ca cantitate estimata, nu atingea standardul de exploatare si necesitatea investitiei. Asa ca zona in 1906 a fost reorganizata de 2 companii, Rodeo Land si Water Company, devenind proprietarii intregi zone, denumita Beverly Hills-Beverly dupa ,,Beverly Farms din Beverly Massachusetts si Hills, pt. ca era asezata pe o zona de dealuri.

Prima casa a fost construita in 1907, apoi imediat vanduta, continuand cu noi constructii, dar toate vile rezidentiale, f. scumpe si cu restrictii la vanzare si la constructie, vila trebuia sa aibe si o constructie anexa pt angajatii vilei, iar vanzarile sa se faca, numai propietarilor albi, devenind o zona prohibita...

In 1911, incepe constructia primului hotel, care a fost terminat in 1912, de catre Burton Green, iar numele a fost ,,Beverly Hills Hotel”., a caror vizitatori, au inceput sa fie interesati de a-si realiza, locuinte in aceasta zona, incat in 1914, zona detinea suficienta populatie pt a indeplini conditiile unui oras. Asa ca in 1914, septembrie, cele 2 companii, cumpara toate utilitatile si face demersurile separarii orasului. Dar nu a durat aceasta separare, decat pana in 1923, cand a fost din nou anexat la LA, deoarece necesarul de apa, era insuficient pt populatie... In 1928, se deschide Hotelul Beverly Wilshire Apartament (azi are numele de Beverly Wilshire), asezat pe Wilshire Bulevard intre El Camino si Rodeo Drive. Si tot in acelasi an, Eduard L. Doheny, mare magnat al petrolului, finalizeaza constructia Greystone Mansionmcu 55 de camare, pe care a pregatit-o pt. nunta fiului sau Edward L. Doheny, Jr. In prezent, aceasta cladire este propietate a orasului Beverly Hills.

In 1930, Santa Monica Park, este extins cu 3 km si transformat in Beverly Garden, legandu-se de b-dul Santa Monica. In 1931, se da in folosinta cladirea Primariei, constructie in stil Renascentist. In 1940, se muta aici, primii actori si oameni de afaceri, negrii, pt. in acest an zona fiind ocupata numai de albi. Acest loc azi are renumele de cea mai luxoasa zona rezidentiala, cu magazinele cele mai scumpe din lume.

Dar acum sa cunoastem si casele acestor propietari.

La inceput am sa va spun, ca dupa ce ai intrat, pe aceste strazi, care de fapt seamana cu niste alei mult mai late si marginite de spatii verzi si palmieri, coborarea din masina sau plecarea de langa ea, in numai anumite locuri, e total interzisa, securitatea e maxima. Eu am incercat un tertipiu, macar am zis sa vad cum arata o toaleta publica in aceste locuri, gandindu-ma ca trebuie sa fie, si am zis cam dupa 1h1/2, ca vreau la toaleta, mi s-a raspuns ca daca e urgenta maxima, atunci vom merge pe un drum mai scurt, pana la iesire, iar daca timpul ne va permite, vom relua de unde am ramas, dar aici nu se poate opri. Binenteles, cand am vazut efortul de care era nevoie, am spus ca nu e urgenta si 1h, mai rezist.

Cand, am iesit din Beverly Hills, a oprit intr-o statie de benzina, fiind primul loc, unde putea sa ma lase la toaleta, aducandu-mi aminte, ca pot cobora, de fapt si uitasem si chiar nu prea era necesar sa merg, dar am mers. Deci multe din poze nu sunt prea reprezentative, dar atat am putut, la conditiile date.

Prima cladire e celebrul studio Tifany, unde, in interior, toti actorii, au tot ce le trebuie, pt. a se putea concentra pe filmari, sunt buticuri, cafenele, mase cu aperitive pt. a putea lua si masa, apoi urmeaza casa producatorului de filme Leri King. Toate pozele prind partial din cladire, unele, asezate pe teren mai ridicat, pot fi vazute si cu terenul care le inconjoara, cum e casa lui Elvis Presley, altele in care se vede si curtea la intrare in cladire (a lui Victoria si David Beckham), sau acolo unde actorul era acolo, in locuinta, portile sunt deschise putand lua imaginea din interior (la David Beacon).

Pt unele din ele imi cer scuse pt. calitatea proasta, pt. ca am fost nevoita sa fac poza prin geamul masinii si mi s-a reflectat lumina blizului, in geam.

Sub fiecare poza am sa scriu, a cui e vila, acum am sa fac numai o insiruire, cu numele actorilor sau personajelor pe care le voi prezenta in pozele atasate: Diaz Cameron, Elvis Prisley, Steven Segal, David Beacon (la noi a fost in filmul 24 de ore, sau asa ceva, la tv), Tom Cruise, Frank Sinatra, Nicolas Cage, Jennifer Lopez, George Marsiana, Cristina Aghilera, a fostului presedinte a USA, Regan, el a fost si actor, si duce o viata apropiata de aceasta lume, Michel Jackson, Edi Murffi, Michael Douglas, Madonna, detectivul Colombo, George Cloney, Angelina Jolie si Brett Pit, Ringo+Paul +George Beatles, Cooky Girle (cantarete) Lucille Ball, Key Robinson, Ozzy Borne.

Trimis de grecudoina in 09.09.12 15:39:59
Validat / Publicat: 09.09.12 16:40:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 4212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 BEVERLY HILLS / a lui Tom Cruise

[09.09.12 16:43:37]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[09.09.12 19:52:35]

deoarece am oprit incarcarea pozelor la acest rw, pt. ca am avut probleme cu calculatorul, am terminat acum si asteapta, un set de 25 poze la validare, cu scuzele de rigoare, va rog sa le revedeti si pe acestea, fiind tot setul promis, al vedetelor. multumesc

[09.09.12 22:10:45]

am uitat sa precizez in rw, pretul casei cu care a fost cumparata de Dr. Phill, 50 mil. $, casa se vede in P08

[09.09.12 22:20:12]

am mai incarcat o poza cu casa lui Dr. Phill, in care se vede mult mai bine, are P-40

Alb
[20.02.13 20:31:43]

Am un prieten care a fost in Beverly Hills si a zis ca avut cu ce sa isi clateasca ochii.

Multe case de vedete...

Oricum, imi doresc ca in viitor sa vizitez SUA, sunt foarte multe locuri interesante. De ex imi doresc sa ajung in San Francisco, am niste amici care au numai cuvinte de lauda despre orasul asta.

[20.02.13 23:34:49]

@Alb: fiul meu locuieste in NY, si merg anual, anul 2012 nu am fost, dar anul acesta plec in oct. pana in ian. 2014, de obicei mai scapa de mine si ma trimite pe undeva in excursii, la ei sunt si mult mai ieftine.

Am vazut, Las Vegas, Los Angeles, Grand Canyon, Washigton CD, Philadelphia, Cascada Niagara - mergand cu autocarul prin Pensilvania, dar la San Francisco, Boston, Chicago nu am ajuns. Dar si mie cei care il stiu mi-au spus ca e f. frumos, poate ajung cand sunt acolo, desi eu deja l-am rugat sa-mi ia o croaziera in Caraibe, din NY. Pt. ca sa gasesti cabine ieftine, de acum trebuie sa te inscrii, mai ales ca eu circul single.

Ref. la Beverly Hills, am avut 3 tururi achitate, dar toate se sfarseau cu B. H - incat deja ma plictisisem, cand am revenit in NY am zis ca am invatat casele vedetelor, pe dinafara.

Alb, grecudoina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Los Angeles: