ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2017
ÎNSCRIS: 29.11.09
APR-2017

încărcat de pe telefon!

Obiective turistice LA - partea intai

Voi incerca sa prezint pe scurt obiectivele vizitate in LA. Ordinea va fi data de situarea lor geografica, ideea de baza a fost sa nu conduc multe mile de la un obiectiv la altul:

1.1 California Science Museum, adresa Los Angeles, 700 Exposition Park Dr, CA 90037.

Deschis zilnic intre orele 10.00 - 17.00, este situat langa urmatorul obiectiv prezentat Natural History Museum (se ajunge extrem de rapid pe jos de la unul la celalalt). Site-ul oficial al muzeului este californiasciencecenter.org, intrarea este gratuita dar se achita suplimentar pentru trei atractii (Endeavour, Imax si Body Worlds - disponibil de luna aceasta) iar pretul parcarii este de 12 usd. Exista posibilitatea sa luati masa acolo dar nu recomand, oferta se rezuma la fast-food, preturile fiind peste medie. Muzeul este interesant, recomand plata suplimentara pentru racheta spatiala Endeavour.

Noi am ramas impresionati de expozitia dedicata ecosistemelor si de cea dedicata zborului spatial.

1.2 Natural History Museum, adresa Los Angeles, 900 Exposition Blvd, CA 90007. Este deschis zilnic intre 9.30 si 17.00 iar site-ul oficial este nhm.org.

Daca mergeti cu masina nu vor exista probleme cu parcarea, pretul pentru intreaga zi este tot 12 usd.

Este cel mai mare muzeu de istorie naturala din vestul SUA iar dintre expozitiile permanente ne-au placut habitatele de animale, dinozauri, mineralogie.

Expozitiile de mamifere impresioneaza prin faptul ca exponatele par atat de reale, incat ai putea sa juri ca esti intr-o gradina zoologica iar in expozitia de schelete dinozauri te simti ca in Jurassic Park. Foarte interesante sunt si expozitiile de pasari datorita diversitatii exponatelor.

Pretul de baza pentru un adult este 12 usd iar pentru un elev/student este 9 usd. La acest pret se puteau adauga doua optiuni suplimentare, pavilionul de fluturi si The Blue VR underwater experience. La sfarsit nu am mai gasit bilete la Blue VR si am ales sa vizitam pavilionul de fluturi pentru care am platit in plus 5 usd de persoana.

1.3 Staples Center, adresa Los Angeles, 1111 S Figueroa St, CA 90015.

Este o arena multifunctionala acoperita in cadrul careia joaca echipele reprezentative de baschet si hochei din LA. Pe langa evenimentele sportive am vazut afise cu diverse spectacole, concerte. Este situata in partea de vest din Downtown, intre LA Convention Center si Microsoft Theater.

Arena are mai multe parcari acoperite in zona, in timpul evenimentelor culturale sau sportive, tichetele de parcare se achizitioneaza din timp, de regula online.

La arena am ajuns de trei ori, a doua si a treia oara am fost la doua meciuri de baschet din nba iar prima oara "in recunoastere". Prima data am parcat pe o strada adiacenta si am mers pe jos la arena, am facut poze cu diverse statui ale unor jucatori celebri care au fost legitimati la echipele din LA, am intrat in arena si am facut unele cumparaturi in magazinul oficial al echipelor de baschet. Desi era intr-o duminica putin dupa pranz, strazile din zona erau pustii, eram singurii iesiti la plimbare acompaniati de privirile multor homeless. Desi mergeam pe jos prin centru, nu ne-am simtit foarte confortabil.

Pentru cei care vor ajunge in state si sunt interesati sa cumpere bilete online din tara in avans pentru a urmari un astfel de eveniment sportiv, astept mesaj privat pentru a le explica cum se procedeaza in cazul in care nu sunteti rezident american sau canadian.

Atmosfera la cele doua meciuri de baschet a fost incendiara, am avut parte de un spectacol total. Pe fiecare scaun din sala era pus un tricou si o bratara din silicon. In arena preturile la mancare si bautura sunt mari! La ambele meciuri am fost si ne-am intors cu Uber. Curat, elegant, plata automata de pe card, soferii sociabili, iti dadeau sfaturi despre zonele nesigure.

De ambele dati la plecare am avut probleme cu locul de intalnire deoarece noaptea ies peste 18.000 de spectatori de la un eveniment sportiv si este dificil pentru un sofer sa se apropie foarte mult de arena. Avantajul este ca soferul te suna pe numarul cu care esti logat in aplicatie si iti explica exact unde este parcat. Pretul unei calatorii uber nu este mai mic decat al unei calatorii cu taxiurile traditionale. Te scuteste de plata numerar, de bacsis iar dupa cursa poti evalua in aplicatie soferul si conditiile in care ai fost transportat.

2.1 Petersen Automative Museum adresa Los Angeles, 6060 Wilshire Blvd, CA 90036. Site-ul oficial petersen.org.

Exista parcare privata a muzeului, costa 12 usd pentru toata ziua. Fiind situat relativ aproape de La Brea Tar, am lasat masina in parcare si ne-am deplasat pe jos pana la acest muzeu. Petersen este deschis zilnic intre 10.00 si 18.00. Impresioneaza pe masura ce te apropii de el datorita arhitecturii si a culorilor din exterior. Pretul biletului de intrare pentru un adult este 15 usd.

Din denumirea muzeului v-ati dat seama ca este vorba despre o expozitie de masini. Nu multe! Foarte multe! Sunt atat de multe marci si modele incat la un moment dat nu am mai avut rabdarea de a le fotografia. Recomand muzeul in principal baietilor si iubitorilor de automobile. Nu cred ca este nevoie sa precizez cat de bine arata toate masinile, indiferent de anul de fabricatie. Aici ne-am amintit de muzeul Rahmi M Koc din Istanbul, care are o colectie mult mai mica de masini si de muzeul BMW. Inainte sa iesim am intrat in magazinul muzeului si am achizitionat ca amintire un Bugatti Chiron la scara 1/24 fabricat in China cu 18 usd.

2.2 La Brea Tar Pits adresa Los Angeles, 5801 Wilshire Blvd, CA 90036, site oficial tarpits.org.

Si aici exista parcare privata, costa 12 usd pentru intreaga zi.

Trebuie sa precizez ce La Brea Tar Pits apartine de Natural History Museum. Muzeul este deschis zilnic intre 9.30 si 17.00. Intrarea este libera in prima zi de marti a fiecarei luni si in fiecare zi de marti a lunii septembrie. Pretul de baza de intrare pentru un adult este 12 usd iar pentru un elev/student este 9 usd. La acest pret se pot adauga doua optiuni suplimentare, un 3D "titans of the ice age" pe care l-am ales si pentru care am achitat 4 usd de persoana si "ice age encounters", un show multi-media de 15 minute.

Cred ca copiii si paleontologii se vor simti in largul lor aici. Oase ale animalelor din epoca de gheata au fost dezgropate si adunate intr-o colectie de flora si fauna diversificata. Foarte tare este faptul ca poti urmari live cercetatorii care isi desfasoara activitatea paleontologica in cadrul muzeului.

Trimis de narcisa in 09.05.17 22:02:22
Validat / Publicat: 10.05.17 08:26:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 2658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (narcisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 La Brea

[09.05.17 22:11:24]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 59&ridAnt=77531

[29.12.17 23:18:00]

@narcisa: Buna. Cat de curand am venit din Thailanda. Am achizitionat la o agentie bilete de avion, cazare si transfer. Am avut si zbor intern de la Bangkok la Phuket. Nu stiu sa folosesc site pentru a gasi bilete mai ieftine. Te rog spune-mi ce site ai folosit pentru bilete de avion si cum se procedeaza. Am intrat pe lufthansa dar nu m-am descurcat pentru ca imi cere unde sa fac schimbul de avion si nu stiu. M-ar interesa exact cum ai procedat. Pe ce site ai rezervat hotelurile si ce site ai folosit pentru inchiriat masina. La hotel nu va luat garantie pe perioada cat ati stat. In thailanda au luat garantie. Si eu am un gps acasa deci pot sa il folosesc. Multumesc. Scuze ca am apelat la tine pentru informatii. Pentru Thailanda tot de pe acest forum m-am informat. M-au ajutat mult informatiile primite. Pot sa iti las e-mail [...]

[30.12.17 00:21:10]

@Dory29: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[30.12.17 00:31:30]

Cat de curand am venit din Thailanda. Am achizitionat la o agentie bilete de avion, cazare si transfer. Am avut si zbor intern de la Bangkok la Phuket. Nu stiu sa folosesc site pentru a gasi bilete mai ieftine. Te rog spune-mi ce site ai folosit pentru bilete de avion si cum se procedeaza. Am intrat pe lufthansa dar nu m-am descurcat pentru ca imi cere unde sa fac schimbul de avion si nu stiu. M-ar interesa exact cum ai procedat. Pe ce site ai rezervat hotelurile si ce site ai folosit pentru inchiriat masina. La hotel nu va luat garantie pe perioada cat ati stat. In thailanda au luat garantie. Si eu am un gps acasa deci pot sa il folosesc. Multumesc. Scuze ca am apelat la tine pentru informatii. Pentru Thailanda tot de pe acest forum m-am informat. M-au ajutat mult informatiile primite. Nu pot sa iti trimit mesaj personal nu ai setat pentru mesaj personal. Multumesc

[30.12.17 00:35:43]

@webmaster: Nu stiu cum sa mai trimit mesajul la narcisa.

[30.12.17 01:10:39]

@Dory29: link pentru a trimite PM către @narcisa: amfostacolo.ro/user-send- ... aj.php?uid=6027

(un asemenea link e „găsibil” în fiecare usercard, al fiecărui utilizator; vezi usercardul narcisa)

[01.02.19 14:00:06]

Buna Narcisa. Am citit articolul tau si as vrea sa stiu mai mult de parcari. Eu vreau sa ajung in august pe coasta de vest a Americii. Am un traseu stufos. Te rog trimite-mi pe mesaj personal e-mail ca sa pot sa comunic cu tine. Multumesc mult.

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Los Angeles: