ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2012

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Club Dunarea = EXECRABIL

Sa incep cu inceputul...

Am achizitionat bilet de vacanta, 2 adulti si un copil de 2 ani, la Club Dunarea (de nu as mai pomeni de el) cu vreo 2 luni inaintea plecarii, de la o agentie de turism la care se tot face publicitate pe la astia cu carcotelile. Complexul ne-a fost recomandat cu multa caldura si am fost asigurata ca se incadreaza in pretentiile mele de igiena si confort. In timp ce plateam vacanta ascult povesti frumoase despre curatenie si igiena, despre plaja privata cu nisip fin, cernut, despre distanta mica dintre hotel si plaja, despre macarea buna... etc

Zis si... platit.

Ajungem in Eforie. Dai si cauta faimosul complex. Intreaba in stanga si in dreapta. Ne-am invartit pe strazi si stradute si am ajuns intr-un final.

* Distanta hotel-centru este cam de 30 min iar daca te grabesti poti ajunge si in 20.

Am ajuns la ora 12. Cazarile cum nu se fac inainte de 15 am asteptat 3 ore la receptie cu copil cu tot. Nu puteam pleca ptr ca pierdeai randul si te prindea seara fara camera. La 14.50 am primit cheia. Mergem in camera bucurosi ca putem culca copilul in sfarsit dupa atata amar de drum. Deschidem usa si... surprize surprize... se iveste in fata ochilor cea mai imputita camera de hotel care mi-a fost dat sa o vad pana in prezent. Ne intoarcem la receptie. Povestesc cum arata "palatul" si cer sa vina personalul de la curatenie, format din fete cu varste cuprinse intre 17 si 20 ani. Vin 2 fete si se ocupa de 4-5 camere din jurul camerei noastre pe care o ocoleau sarguincios. Dupa mai bine de 1 ora si 20 min fac scandal la receptie explicand ca am copilul obosit si ca nici pana la momentul respectiv nu a fost curatata camera. Mai asteptam inca o ora si... se rezolva.

* Cazarea a fost facuta, deci, la ora 17.

Camera, Baie si Balcon

Camera era atat de mica incat de fiecare data cand un adult se alfa in picioare, facand diverse lucruri celalalt impreuna cu copilul trebuia sa stea in pat. Chiar daca fusese facuta curatenie era tot imputita. Mirosea ingozitor de tare a canalizare.

In baie nu se putea respira din acest motiv. Si apa mirosea. Ne spalam pe dinti cu apa plata sau minerala, depinde ce aveam prin camera.

Intrerupatorul principal din camera nu functiona. Sub veiozele prinse in perete deasupra noptierelor era intrerupator atasat la priza. In timpul noptii trebuia sa fii foarte atent sa nu nimeresti priza in locul intrerupatorului. Veiozele, chiar daca aveau 2 capete, evident ca lumina doar unul si erau si rupte. Manerele noptierelor erau rupte iar mobilierul era in multe locuri decojit si pliiiiin de praf.

Capacul wc-ului era dinainte de a ma naste eu. Baia in general foarte murdara si toate stateau sa cada. La baie erau 2 sapunele care impreuna nu cantareau mai mult decat un pachet de Orbit si 2 pliculete cu sampon si gel de dus cam cat 2 pliculete de ceai. Tot sejurul de 8 zile nu ni s-au adus altele. In prima zi nu am avut deloc prosoape. A doua zi ne-au adus 2 mici spunand ca nu au si mari. Abia a treia zi am primit si prosoape mari.

Lenjeria de pat era apretata atat de tare incat nu puteam sa intindem cearceaful cu care am vrut sa ne invelim. Era exact ca un carton subtire. Si nu exagerez deloc.

In 8 zile lenjeria a fost schimbata o singura data. Intrau zilnic in camera doar ca sa ia gunoiul si sa aduca hartie igienica.

Pe balcon erau 2 scaune si o masuta dar, din pacate, nu mai incapeau si cele 2 persoae care sa stea la masuta decat daca, chiar stand pe scaun, se calcau p picioare. Balconul fusese odata maturat dar toata mizeria stransa a fost "uitata" langa perete.

Restaurant

Restaurantul, sau mai bine zis cantina, care se afla peste drum de complexul hotelier, iti oferea niste mese sterse doar o data pe zi, seara, la inchidere.

Toate mesele erau in regim de autoservire. Daca aveai ghinion sa nimeresti la masa atunci cand se hotarau si alte cateva zeci de persoane odata, puteai sa astepti la coada si 30 min.

Micul dejun

In fiecare dimineata aveam parte de acelasi bufet suedez... din care nu prea avea ce sa alegi.

Castraveti si rosii trecute si borsite pe care daca le mancai puteai avea surpiza ca ziua respectiva sa o petreci, nu pe plaja ci la wc. Oua ochiu care balteau in ulei, omleta, crenvursti sau carnaciori prajiti sau junca prajita care si ele balteau in ulei, margarina, branza topita, cereale ieftine si de proasta calitate, iaurt, miere, cel mai apos gem pe care l-am vazut vreodata, parizer, salam vctoria si salam taranesc astea de cele mai multe ori erau acre, pliculete cu ceai de fructe (nici nu se punea problema de tei, menta sau sunatoare), posirca de cafea, si suc de portocale acidulat de cea mai proasta calitate, parca era din ala concentrat la pliculete de care puneam in sticla de sifon dupa revolutie.

Pranz si Cina

Supele si ciorbele respectau cu strictete reteta: se amesteca apa fierbinte cu delikat din abundenta si la final dupa preferinta se adauga carne fiarta sau taitei sau galuste. In rest multe tochituri, piure din fulgi, multe prajeli.

Pentru cei care au copii mici este un adevarat calvar ptr ca nu stii ce anume sa-i dai sa manance.

Plaja

Plaja, dupa cum am fost informati si din Bucuresti de la agentie dar si de la receptie "nu e chiar asa de departe de hotel". Daca alegi varianta de drum pe langa gara din eforie faci cam 25-30 minute in pas mai alert, iar daca alegi varianta prin centru faci cam 45-50 min. De nisipul fin atat de mult laudat chiar si intr-un afis lipit pe usa de la receptie nici nu poate fi vorba ci mai degraba de scoici pisate. Avand pensiune completa sezlongurile rupte in proportie de 50% si umbrelele rupte toate au fost gratuite.

Piscina

Mica fata de cum pare in pozele de pe site, mizerabila, cu sezlonguri insuficiente in jurul ei.

Una peste alta nu sfatuiesc pe nimeni sa isi petreaca vacanta acolo nici daca primeste gratuit cazarea.

Totusi, daca ati facut deja greseala sa va achizitionati bilete la acest complex hotelier inarmati-va cu foarte multa rabdare, spirt, domestos si numarul de telefon de la OPC.

Trimis de maria.ar in 08.09.12 00:46:40
Validat / Publicat: 08.09.12 07:44:33

VIZUALIZĂRI: 3387 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria.ar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.09.12 07:44:08]

Un review de debut ce merita remarcat prin calitatea si bogatia detaliilor, organizarea excelenta si stilul cursiv, ce-l face placut lecturii

@maria.ar: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

maria.arAUTOR REVIEW
[08.09.12 18:59:46]

@webmaster: Multumesc frumos! Sper ca data viitoare sa pot povesti numai de bine despre vacantele mele.

raluca1983
[10.09.12 13:40:07]

Buna Maria. Din pacate pt. noi, am patit la fel, noi am stat cateva zile macar, de pe 31 august pana pe 03 septembrie. Reviewul tau l-am vazut [abia] acum, dupa ce am postat si eu unul .

Te sustine in totalitate si pot spune ca tot ce ai relatat e adevarat, asta am scris si eu in al meu: "Complex Dunarea-Mai bine NU!" - vezi impresii

Chiar asta imi spunea sotul, avand in vedere ca era plin complexul de familii cu copii: "oare ce pot sa le dea de mancare parintii copiilor? " Nici macar banalul lapte nu era suficient.

Oricum, sper pe viitor, alte persoane sa ia aminte la ce am scris noi, altfel vor pati la fel

Numai bine si vacante mai placute pe viitor!

maria.arAUTOR REVIEW
[10.09.12 17:27:26]

@raluca1983: multumesc ptr confirmarea celor spuse de mine. Din pacate nu este suficient ptr ca acest complex hotelier sa-si imbunatateasca conditiile de cazare dar poate este suficient ptr ca cei ce sunt hotarati sa mearga acolo, dupa ce vor fi citit ce am povestit noi, sa se razgandeasca.

cristina.eu
[15.09.12 16:05:09]

@maria. ar: Maria, am vazut pozele tale si camera a fost, intr-adevar, groaznica. Se pare ca noi am avut, pur si simplu, noroc de o camera buna, de prosoape curate si de cameriste responsabile. Chiar nu inteleg aceasta... departajare. Cum de unele spatii sunt bine intretinute si altele nu???

cristina.eu, maria.ar, raluca1983
Alte impresii din această RUBRICĂClub / Complex Dunărea: