ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2012
    ÎNSCRIS: 22.03.12
    JUN-2012
    2 ad ADULȚI

O vacanta reusita!

Dupa ce anul trecut am incercat serviciile allinclusive din egipt, am hotarat ca anul acesta sa incercam si ospitalitatea tucilor asa de cunoscuta pe la noi...

Hotelul Galeri l-am ales fara sa fi avut vreo recomandare, doar din ce am citit de pe net pe site-uri de profil, fiind dupa parerea noastra cel mai ok in limita bugetului ales de noi si perechea de prieteni cu care am plecat. Ne-au convins multitudinea de servicii si activitati pe care ni le punea la dispozitie in regim UAL.

Ajunsi in incinta hotelului am ramas cu o prima impresie buna si am rasuflat usurati k nu am intrat in cel mai trist dintre cele pe care langa am trecut... am introdus in pasapoarte uzualul bacsis pentru o camera mai buna si ne-am grabit sa vedem ce am primit lasandu-ne bagajele pe seama hamalului.

Am urcat prima data in camera prietenilor nostrii. Mare, curata, mobila destull de noua cu un pat dubu mare, lcd si aer conditionat individual. baia la fel, arata foarte bine, am fost incantati!

Problema noastra a aparut cand am iesit pe balcon si am vazut ce insemna la ei sea-wiew... Hotelul este asezat "perpendicular" pe mare si majoritatea camerelor sunt pe lateralul lui, deci ai foarte mica vederea la mare.

Cu un an inainte am fost in egipt si acolo majoritatea resorturilor au o foarte buna vedere la mare, asa ca nu mica ne-a fost dezamagirea acum... am plecat hotarati la receptie sa schimbam camera, dar ni s-a spun ca la ora aceea este imposibil si am fost rugati de un receptioner amabil sa asteptam pana a doua zi, ceea ce am si facut...

grabiti cum am fost sa rezolvam problema, am uitat sa mergem si la noi in camera asa ca dupa vreo 20 de min cand ne-am adus aminte ne-am gasit bagajele in fata usii nesupravegheate... neplacut...

a doua zi ne-am intors la receptie, dar nu am mai gasit acelasi baiat, cel nou spunandu-ne ca nu se poate sub nici o forma sa ne schimbe camerele. In prima parte am fost foarte iritati de acest lucru, dar ne-am hotarat sa nu ne stricam ziua pentru ca oricum nu aveam de gand sa petrecem prea mult timp in camera... am lasat acest incident mai neplacut in urma renuntand la schimbarea camerelor care ar mai fi cerut ceva energie si nervi si asta nu era in planul nostru de vacanta.

In comparatie cu experienta egipteana, mancarea in turcia a fost mult mai gustoasa si mai variata. Daca anul trecut mi-s-au repetat cateva farfurii de-a lungul unei saptamani, aici am reusit sa-mi gasec in fiecare zi altceva de mancare, deci am fost mult mai multumita! Nu spun ca nu se repetau si aici cateva feluri, dar erau prea multe ca le poti incerca pe toate intr-una sau doua zile si de-a lungul intregii zile pregateau in fiecare colt cate ceva: kebab, hamburgeri, sandvisuri, prajituri, inghetata, fructe, pizza, clatite. Pranzul si cina erau cele mai bogate mancarea fiind delicioasa si pe toate gusturile! Deci nu pot sa cred nu te poate multumi varietatea de pui, vita sau peste care in general sunt pregatite afara la gratar. pe langa asta in fiecare zi pregateau si crochete, nuggets sau fingers special pentru a-i atrage pe cei mici, iar in incinta restaurantului principat se gaseau pe langa o gama larga de tocanite, salate, sosuri, legume, fructe si doua, trei feluri de supa crema, zilnic si o multime de prajituri foarte bune, asemanatoare cu ale noastre, iar intr-o parte era amenajat un baby bufet cu mancare pentru bebelusi, scaunele si masute pentru ei... in trei seri am avut muzica live, iar in ultima seara ne-au organizat seara turceasca. din punctul nostru de vedere, totul a fost bine la capitolul bucatarie, iar in mateire de bauturi: - bere efes, fresh-uri de la dozator, apa imbuteliata, cocktailuri si cateva bauturi de import, nu din cele mai fine, dar ok raportat la pretul platit. Restaurantele a la carte nu erau cu adevarat asa ceva, mai mult o improvizatie dar se staduiau si mancarea era la fel de buna.

Un dezavantaj al hotelului il constituie spatiul de care dispune, personalul fiind nevoit in fiecare seara in jur de ora 6 sa stranga sezlongurile de la piscina pentru a pregati mesele pentru cina. Pe noi nu ne-a deranjat acest lucru pentru ca si noi ne pregateam pentru cina si la fel restul turistilor, deci nu te fortau ei sa pleci de la piscina pentru a intinde mesele.

In majoritatea impresiilor citite, una dintre probleme erau sezlongurile la piscina care se ocupau prea devreme... noi nu am intampinat aceasta problema. in fiecare zi am coborat la masa la ora 9 si ne-am ocupat un abia dupa ce am mancat. Luam masa pe terasa si cand ajungeam noi tot timpul erau locuri libere. Pana terminam de mancat cele de la umbra erau ocupate dar era totusi in jur de ora 10... piscina curata, dau nu prea mare, probabil tot datorita spatiului iar cea cu tobogane era lumea copiilor, pentru adulti acestea fiind destul de mici si simple... dar niciodata nu am vazut sa se creeze disconfort din lipsa de spatiu. noi am ales sa stam la mare si aici la orice ora gaseai loc!

Marea ma asteptam sa fie mai curata... cateva ore pe zi aducea gunoaie la mal, dar din fericire era in perioada cand era prea cald sa stam in in soare si ne ascundeam la umbra pe terasa la o bere si un darts... Plaja, cu pietris iar in zona sezlongurilor au adus ei nisip. cu papuci de apa totul era ok.

Ca si servicii de entertaiment totul a fost destul de ok... echipa de animatie nu a stralucit, dar a reusit sa ne amuze in fiecare zi cu tot felul de activitati. Aveau si un club pentru copii, dar nu stiu exact in ce consta pentru ca nu am fost direct interesata, oricum ii vedeam tot timpul pe cei mici jucandu-se acolo. Am avut incluse in pret si biliard, tenis, jocurile de pe plaja, sala fitnes, sauna... ce ni s-a promis si nu am primit a fost baia turceasca pe care a trebuit sa o platim cu explicatia ca din ea face parte si masajul care era contra cost... A fost singura chestie trecuta in pliante si care nu ni s-a oferit...

Daca e sa compar cu egiptul, la capitolul servicii, cazare, mancare m-as intoarce tot la galeri! E mai nou, mai modern, mai placut. Mancarea e mai buna, servicii incluse mai multe! Modalitati de petrecere a timpului liber mai multe atat pentru cuplurile fara copii cat si pentru cele cu copii de toate varstele in privinta apei si si a suprafetei resortului, m-as intoarce in egipt pentru ca imi place ideea de a ma pierde pe holurile hotelului... galeri e mai mic si hotelurile din jur sunt foarte aproape, iar seara se mai fac auzite din cand in cand pe cand in egipt asa ceva nu s-a intamplat, dar asta nu e o problema doar a acestui hotel... din cate am vazut asa e la turci, sau cel putin in zona asta... Oricum, la noi nu a fost o problema, doar ca seara hotelul de langa termina programul cu 30 min mai tarziu...

Daca e sa compar pretul platit cu alte oferte gasite in aceiasi perioada la hoteluri cu tot atatea stele, consider ca am facut alegerea cea mai buna singurele cirese amare ramanand "vederea"la mare a camerei, baia turceasca si suprafata mica a hotelului, cea din urma fiind chiar o chestie strict personala, sotul meu si cei doi prieteni nefiind de aceeasi parere cu mine ei nesimtind lipsa spatiului de plimbare...

In concluzie m-as intoarce la galeri daca nu ar fi atatea alte locuri de vazut!

Trimis de sc_ale* in 01.09.12 00:42:01
    Validat / Publicat: 01.09.12 01:21:45
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sc_ale*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.12 01:20:36]

Excelent review 'de prezentare/introducere', in postura de autor-nou pe site, foarte promitor pentru evolutia viitoare.

@sc_ale: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

sc_ale*AUTOR REVIEW
    [03.09.12 20:57:21]

@webmaster: multumesc si imi cer scuze pentru greselile pe care le-am observat ulterior...

sc_ale*
    Alte impresii din această RUBRICĂGaleri Resort Hotel [Okurkalar]: