ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2012
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII

Foarte nemulțumit

Dezamagitor!

Am fost cazata cu familia (sotul si fetita mea de 4 ani) intr-o camera de 3 stele superior, in acest Complex Dunarea.

Nu mi-a placut deloc si nu voi mai reveni.

O sa va spun aici parerea mea si o sa incerc sa vin cu cate detalii voi putea.

Am sosit aici in jur de ora 14, iar cazarea s-a facut cam intr-o ora.

Complexul arata frumos in interior, este exact ca in pozele de pe site. Insa asta e tot ce arata bine aici.

Locurile de joaca sunt, din pacate, deteriorate si asezate in plin soare.

Piscina arata foarte bine, insa nu mi s-a parut sub nici o forma atat de curata asa cum am mai vazut-o descrisa prin alte review-uri. Chitul de la rosturile faiantei din piscina aveau mucegai, iar in partea cu jacuzzi-ul apa era tulbure si avea un miros ciudat. Toaletele pentru piscina nu stiu unde erau (insa in nici un caz nu erau localizate in apropiere). Dusuri pentru piscina nu existau...

Gresia din jurul piscinei era lunecoasa, drept pentru care am folosit incaltaminte speciala pentru a evita accidentele. Curatenia se facea intr-adevar cu mop-ul (dimineata), insa desi le-am urmarit pe fete, nu am putut “prinde” momentul cand schimbau apa din galeata (si suprafata curatata era foarte mare)... Nu stiu daca acea apa continea clor, nu am simtit nici un miros...

Camera, desi la “superior” mi s-a parut sub orice critica! Era doar un pic mai mare decat cea de la 3 *, insa nu suficient. Era amenajata nefunctional (un dulap, o masuta foarte mica, una doar un pic mare care ascundea frigiderul si doi tabureti foarte mici pe care nu i-am folosit – as fi preferat macar un scaun cu spatar pentru a-mi putea intinde hainele, avand in vedere faptul ca dulapul avea doar o etajera mica unde am putut pune doar hainutele copilului si in rest, 4 umerase). Tot sejurul hainele mele au stat in geamantan si m-am imbracat cu ele doar sifonate. Din punctul meu de vedere, erau prea multe piese de mobilier intr-un spatiu mic si prost alese din punct de vedere al utilitatii.

Camera noastra a duhnit ingozitor timp de trei zile, a fum de tigara (eu avand o rinita alergica, am suferit ingrozitor). Mirosul era impregnat in perdele si desi am solicitat schimbarea acestora, nu m-a luat nimeni in seama. Nu au luat nici un fel de masura in vederea dezodorizarii camerei, nici macar la cerere. Probabil li s-a parut neimportant...

Curatenia camerei se face doar la nivelul ochilor (gresia, lenjeria, masutele, chiuveta doar deasupra, wc-ul doar deasupra – nimic curatat pe dedesubt). Cabina de dus – avea bateria iesita din perete, si era foarte murdara (cu mucegai si jeg in toate crapaturile). Am facut dus numai cu papuci. Prosoapele erau curate, insa vechi, si unele patate.

Insectele erau la ele acasa – tantari, gandaci, furnici, paianjeni...

Scaunele de pe terasa erau vechi si neintretinute (unul era rupt).

Fiind la “superior” nu beneficiezi de balcon, ci de un fel de terasa, deci daca vroiai sa-ti intinzi ceva la uscat, erai liber s-o faci in dreptul geamului. Daca ploua (si am prins ploaie destula) trebuia sa strangi hainele, fiinca terasa nu era acoperita.

Camera noastra a fost foarte aproape de piscina (desi nu am dorit acest lucru, intentionand ca dupa amiaza sau noaptea sa ne odihnim). Am solicitat in mod expres sa nu ni se dea o camera in acea zona, insa cererea nu ne-a fost luata in considerare, preferand sa ne asigure ca va fi liniste... care bineinteles ca nu a fost... La pranz era harmalaia specifica si deci nu puteai dormi decat cu usa inchisa si aerul conditionat pornit – acesta fiind pozitionat cumva... deasupra patului, ne-a cauzat tot felul de probleme (mai ales copilului, care s-a ales cu nasul infundat si gatul rosu).

Piscina era deschisa pana tarziu - ora 21.30 era ora oficiala de inchidere, insa nu era respectata – doar traim in Romania! Si chiar daca turistii binevoiau sa iasa din apa, ramaneau in zona piscinei, pe sezlonguri si faceau galagie toata noaptea. Deci a fost un concediu “foarte odihnitor”.

Desi le-am comunicat celor de la receptie reamintindu-le ca ne-au cazat intr-un loc pe care nu l-am dorit si ca desi am fost asigurati ca va fi liniste, nu a fost, acestia nu au avut nici un fel de rezolvare in acest sens. Oricum, in afara de niste domnisoare receptionere nu am vazut pe altcineva, desi am vrut sa discutam si cu cineva din conducere... Una dintre receptioniste a fost chiar socant de lipsita de bun simt. In momentul in care i-am pus o intre bare, ne-a privit cu o privire goala in timp ce asculta – probabil muzica – in casti si dupa ce “a auzit” intrebarea noastra (rostita politicos, desigur) s-a intors cu spatele pur si simplu si a plecat... Am ramas cu ochii in soare... A fost de toata jena!

La masa... un haos total!!! La primul mic dejun am facut criza de nervi! Restaurantul era full – o aglomeratie de nedescris! O mizerie, asemenea – mesele erau complet nedebarasate, oamenii mancau peste dezastrul lasat de alte randuri de turisti care mancasera inainte (imi pare rau ca n-am fost inspirata sa fac poze! Am fost atat de socata insa, incat nici nu mi-a trecut prin cap lucrul asta! Erau acolo farfurii, cu suporturile de bambus de pe mese – amestecate, felii de paine, servetele murdare si mototolite, mancare varsata pe mese, pahare, cani peste resturi de mancare – nici nu aveai unde sa te asezi – scaunele erau pline de firmituri!) Incerc sa nu ii acuz prea tare pe cei cativa angajati – fiindca erau putini, multi neexperimentati, prost organizati si unii foarte tineri – parea ca se straduiau... insa nu aveau spor... Romanii nostri veniti in concediu erau fara pic de bun simt, dar si organizarea intregii activitati in acea cantina (ca intreaga atmosfera era de cantina) era foarte proasta! Pana la urma nici nu ma intereseaza cine era de vina... Am platit un bilet de concediu, pentru 3 stele superior (!!!) si conditiile erau incalificabile!

Mancarea era ok – dimineata mereu aceeasi, insa buna, fara prea multe variante. La pranz si seara masa se servea in regim de plimba tava (cu niste cozi nesfarsite!!! Iti venea de multe ori sa fugi in loc sa mananci, insa in zona nu aveai nici o alta varianta). Mancarea era buna si destul de ieftina (fructe nu existau). Seara aveam “onoarea” sa beneficiem de diverse spectacole (in general cu muzica populara) – realizate ok, pentru cine ii place, insa nepotrivite pentru un loc in care se mananca! Iti venea sa vii sa mananci repede ceva si s-o stergi! Era o muzica foarte zgomotoasa si... cum mai spunea cineva aici... ca la nunta!

Distanta pana la plaja (tin sa precizez – mie imi place foarte mult sa merg pe jos, dar ce a fost in concediul asta, a fost prea mult...) – era foarte mare – faceam 30 min pana la Belona (mers in pas destul de alert). Drumul era cumplit (imposibil de folosit un carut pentru un copil, spre exemplu... eu nu am avut, copilul e mare deja, insa aviz pentru cine vrea sa vina) – plin de masini parcate pe trotuare, mormane de gunoaie, borduri sparte, trotuare denivelate, caini... si strazi in lucru! Ceva de neimaginat! Statiunea – odinioara linistita – aglomerata (parca stateai la coada incercand sa traversezi un trotuar dintr-un capat in celalalt). Plaja plina de sezlonguri – puteai sa stai cu rogojina doar in capatul plajei, la cel putin 100 de metri de mare! Sezlongurile gratuite de la hotel nu le-am vazut – am folosit din cele contra cost. La piscina nu am prins sezlonguri niciodata (romanii nostri se trezeau dimineata si chiar daca nu stateau la plaja de la prima ora, ocupau cate trei-patru odata!)

Per total, pentru noi a fost un concediu aproape ratat! Nu a fost in intregime, fiindca am incercat sa nu ne enervam si sa ne bucuram de soare si mare atat cat s-a putut! Nu voi mai reveni, cu siguranata! Si nici pe litoralul romanesc...

Voi pune si poze cat de curand. M-am grabit sa scriu ca sa nu se estompeze amintirile... :)

Trimis de Theea in 31.08.12 13:19:24
Validat / Publicat: 31.08.12 13:48:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 1457 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Theea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.08.12 13:30:55]

Un excelent articol de debut!

@Theea: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Asteptam si pozele promise.

cris1982
[31.08.12 19:38:54]

Singurul plus al acestui hotel, comparativ cu alte hoteluri de 3 stele din Eforie Nord, il reprezinta piscina. Pentru mine piscina nu este insa un element pentru care sa merite sa fac compromisuri in ceea ce priveste curatenia, mancarea buna sau distanta pana la plaja.

Inainte sa citesc review-ul dvs., eram tentata sa incerc acest complex, la o camera superioara, insa acum am realizat ca nu merita.

cris1982, Theea
Alte impresii din această RUBRICĂClub / Complex Dunărea: