ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2012
ÎNSCRIS: 08.03.12
AUG-2012

Dolvas - aceeasi pensiune de vis

Anul acesta am revenit in zona Padis (deja ne-am indragostit de ea) si, asa cum era de asteptat, ne-am cazat din nou la Dolvas.

Revederea cu Edi si Cristina, gazdele noastre, a fost una placuta, ca intre membrii unei familii.

Ne-am ales camerele pe care le-am dorit (dintre cele libere, evident), am primit in folosinta un frigider pentru ceea ce aveam cu noi de acasa (anul acesta am fost 5 fam: 9 adulti, un adolescent de 18 ani si 4 copii cu varste intre 8 si 13 ani).

Camerele au fost imbunatatite fata de anul trecut prin completarea mobilierului cu comode si dotarea cu televizoare (inutile, dupa parerea mea, mai ales daca ai vreme buna si stai toata ziua pe munte).

Despre gazde ce sa zic!?! Iar ne-au facut toate placerile, au taiat miel numai pentru ca noi am cerut friptura de miel si drob, ne-au gatit mistret, iepure, caprioara, iar am comandat cozonaci si pentru acasa.

Preturile sunt la fel ca cele de anul trecut, adica 1 l lapte de tara e 5 lei, doar iepurele a fost 50 lei in rest celelalte feluri de carne, miel, mistret, caprioara au costat 20 lei portia... iar portia asigura clar potolirea foamei a doua persoane.

Din nou ne-au ajutat cum au putut cand am avut vreo problema: unul dintre copii a facut febra, ne-au facut la orice ora orice fel de mancare pt el, Edi a mers cu copilul si mama acestuia la spital la Beius, a vorbit cu doctorita, i-a asteptat si nu au stat la cozi inutile, ne-a cumparat medicamentele pe care le-am comandat, ne-a cumparat pepene de la Beius cand am dorit... eu una nu am vazut pana acum niste proprietari de pensiune care sa ne rasfete in felul acesta.

Mai mult decat atat, am primit discount la cazare, lenjeria si prosoapele au fost schimbate la 3 zile (nici la hotel nu beneficiezi de asa ceva), am primit sugestii de trasee, iar ceea ce ne-a impresionat maxim a fost faptul ca in ziua in care am ales sa stam intr-o poienita, sa ne odihnim dupa zilele de trasee grele, la pranz am primit masa in poienita. E adevarat ca unul dintre noi a facut aceasta propunere gazdelor, dar a uimit faptul ca ei chiar s-au conformat, la pranz au aparut cu oala cu supa de gaina si oala de cartofi prajiti, cu boluri si tacamuri... in conditiile in care noi oricum ne facusem sandvisuri pentru ziua repsectiva.

In ultima seara, fiindca juniorii nostri au cerut foc de tabara, am primit si asa ceva din partea gazdelor care, culmea! , trebuiau sa se duca la o nunta in Beius, dar au stat cu noi, sa ne faca focul de tabara, sa petrecem impreuna pentru ca era ultima noapte la ei. Apoi au plecat la nunta, la ora 23, s-au intors la ora 3 si Edi s-a trezit la 5 pentru a-i petrece pe cei din grup care au plecat la ora aceea, iar Cristina s-a trezit la 7 pentru a ne pregati noua micul dejun si a-si lua 'la revedere' de la noi. Asta in conditiile in care venise o fata sa ii ajute la bucatarie si o puteau lasa pe ea sa se ocupe de noi...

Recomand oricui cu caldra aceasta pensiune pentru conditiilede cazare pe care le ai, dar si pentru cum se implica familia care o detine.

Despre peisaje si trasee... la impresii de calatorie.

Trimis de Ginnutz in 23.08.12 13:56:30
Validat / Publicat: 23.08.12 15:08:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BOGA / PIETROASA.

VIZUALIZĂRI: 2784 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ginnutz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 apusul de soare vazut de pe terasa

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Dolvas [Boga]: