ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2009
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 07.08.09
JUL-2009
[?] AD. + 1 COPII

Vila Alessandra - un sejur de neuitat!

In primul rand, vreau sa va spun ca am descoperit Muntenegru dupa o reclama de pe CNN. Am cautat apoi pe net mai multe informatii despre aceasta tara, dupa care le-am aratat-o parintilor si am ramas toti indragostiti.

Cum am procedat: cu o luna si ceva inainte de a veni aici, am trimis un mail identic mai multor vile/ hoteluri etc si am asteptat raspunsul lor. Am analizat toate ofertele, iar care ne-a placut, a fost alegerea noastra. Iar aceasta alegere a fost Vila Alessandra, situata in Przno. Este impecabila, curata. gazda e italianca, casatorita cu un muntenegrean, amandoi foarte de treaba. Ea se ocupa de vila, face curat, etc. Am platit 55 de euro pe noapte pentru o camera mare cu 3 paturi, mini-bucatarie, aer conditionat, televizor, frigider, hota, plita electrica cu 2 ochiuri, internet wireless vedere la mare, parcare, magazin la 80 de metri in jos. Plaja la 300 de metri de mers pe jos. Nu ne-a lipsit nimic, poate doar timpul. Mai vroiam sa stam acolo. In total, pentru 7 zile, am platit 55x7=385 + 1 euro taxa pe statiune pe zi/ persoana, deci 21 de euro pt 7 zile. asadar, pentru 7 zile de vis, 406/ 3 persoane adulte.

Plecasem acolo cu gandul ca aerul conditionat va fi inutil, caci eu nu il suport, si nici parintii. Insa am descoperit ca fara el nu se poate. Daca mergeti oriunde, incercati sa evitati cazarile care nu ofera aer conditionat. este obligatoriu, mai ales la mare! Am avut si internet wireless, m-am chinuit, tot ieseam pe afara sa prind semnal; abia in ultima zi mi-am dat seama ca antena de wireless era in spatele televizorului:)).

Ce mai pot zice? Superb. Tot jos, langa magazin si statia de bus, exista si un restaurant, Kusta ii zice, cu mancare foarte buna. Un snitel vienez costa 5 euro, dar din pacate este cam mare. Nu am reusit sa il mananc tot, doar cartofii i-am halit:)). Berea este 1 euro jumatate halba mare, dar este foarte buna. Am preferat totusi sa luam berea de la magazin, 60 de centi sticla de 500 ml. Recomand Niksicko Pivo, o bere minunata!

Plaja Kamenovo e micuta, cocheta, cateva terase, dar cam scumpe, ca nu prea e concurenta acolo. Aproape de plaja sunt pietricele, dar din acelea slefuite, rotunde. nu sunt sanse sa te tai, mai degraba faci masaj la picioare. Cum vii in sus, nisipul se face mai fin. se pot inchiria sezlonguri, 3 euro unul sau 5 euro doua. Am inchiriat in fiecare zi cate 2, caci nu am putut sta pe nisip din cauza ca la un moment dar, se facea prea fierbinte. Veneam la 8 pe plaja, era gol, alegeam un sezlong chiar langa apa, pe la 10 venea cineva cu taxa, plateam. pe la 11 plecam, lasand un prosop pe sezonguri. Ne intorceam la 4 jumatate, cand soarele nu mai ardea. Ne luam prosopul si ne asezam pe aceleasi sezlonguri dupa care ne uitam cum incet incet, soarele apune pe dupa munti. Apa a fost tot timpul foarte calda, limpede, se vad pestii prin ea.

In ultima zi am prins o vreme mai racoroasa, batea vantul destul de tare, apa era mai rece, dar prinsese o culoare uluitoare! era de un albastru impecabil de frumos. Am profitat de ocazie si am facut multe poze, dar m-am si balacit de cateva ori.

la final, pot sa zic ca am varsat o lacrima cand am parasit locul, caci frumusetea acestuia m-a marcat pe viata.

Recomand Vila Alessandra, dar si Muntenegru pentru o experienta de neuitat.

Daca vreti mai multe detalii, contactati-ma pe [...]

Trimis de Robert Lazar in 07.08.09 09:33:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 4788 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Robert Lazar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila Alessandra, vazuta seara

[07.08.09 13:28:41]

Mai am ceva de adaugat: eu am pornit duminica dimineata din Brasov si mi-am pus in gand sa circul ca in Serbia (stiam de faimoasa limitare de 80 in afara localitatilor). Am ajuns la granita la Stamora Moravita pe la 4 si ceva dupa amiaza, am trecut-o si ne-am cazat in Vrsac, primul oras de dupa granita. motelul pe care l-am ales a fost unul recomandat de niste localnici si se afla chiar la iesirea din oras inspre Belgrad, pe partea dreapta, chiar inainte de o benzinarie OMV. nu prea recomand acel loc, conditii nu tocmai bune, dar ok, avand in vedere ca am stat doar o noapte. am pornit luni dimineata, am traversat Belgradul destul de usor, am mers legal, am platit rovigneta 10 euro la intrarea in Muntenegru, am admirat canionul raului Tara (cel mai mare canion din lume, dupa Marele Canion din SUA), ne-am minunat de peisaje, am trecut usor si prin Podgorica, am respectat in continuare viteza legala, am trecut printr-un tunel de 4 km jumatate (taxa 2, 5 euro/ masina) iar cand am iesit din el, am vazut marea. privelistea era superba! cand am ajuns la Przno, langa Budva, unde trebuia sa ne cazam, se facuse ora 5 dupa amiaza. deci facusem aproape 700 de km in 9 ore. eu zic ca e destul de bine. eh, recunosc, am mai calcat pedala de acceleratie, dar am avut un noroc chior chiar in locurile unde erau radare.

Pe timpul cazarii NU am scos masina din parcarea vilei, nu a fost nevoie; mica excursie la Budva am facut-o cu autobusul (aprox 3 euro/ persoada dus-intors). NU mi-a placut deloc Budva. am gasit acolo aglomeratie, harababura, restaurante si fast-food-uri dubioase. erau cateva si mai rasarite, dar scumpute. imi pare rau ca nu am apucat sa vizitez si partea veche a orasului, caci am auzit ca e frumoasa. daca va ganditi sa vizitati mai multe statiuni cu masina, luati-va ceva bani la voi, caci parcarile bune se platesc. in Budva, sunt cateva parcari cu 50 de centi ora. in rest, preturi mai mari.

ATENTIE la benzina! cand am fost eu, pretul era de 98 de centi pentru benzina de 95 si 96 de centi pentru cea de 98. am fost tentat sa alimentez cu cea de 98, crezand ca e mai buna, si fiind si mai ieftina, as fi facut o afacere. luati-o pe cea de 95, adica cea mai scumpa. este FARA PLUMB! cea de 98 este CU PLUMB!

Oricum, am preferat intotdeauna sa fac plinul atunci cand rezervorul ajungea la jumatate.

La intoarcerea in Romania, am plecat la 7 jumatate dimineata din Przno fara absolut nicio intentie de a respecta regulile de circulatie. am mers tare, cu reprize si de 120km/h. imi parea rau ca parasesc locatia, dar imi era si foarte dor nu atat de Romania, cat de faptul de a vedea niste indicatoare zdravene intr-o limba pe care sa o cunosc.

In Belgrad am trait experienta vietii mele, GPS-ul ne-a dus prin centrul orasului. Soferii de acolo au fost insa foarte ingaduitori, ne-au ajutat. De altfel, in tot periplul Serbia+Muntenegru+Serbia la intoarcere, nu cred ca am auzit mai mult de 5 claxoane. Cu chiu cu vai am iesit din Belgrad si ne-am indreptat bineinteles, cu viteza, inspre Vrsac, unde aveam de gand iarasi sa dormim. am mancat seara acolo, nu am dormit aproape deloc noaptea, dimineata la 4 m-am trezit cu o diaree groaznica, probabil de la pastele lor bologneze in care probabil imi turnasera laxativ. am rezolvat cu niste imodium. la 7 am plecat de acolo cu scartait de roti, am gonit inspre granita, am trecut granita sarba cu bine, am dat de niste vamesi mult pe scarbosi pe partea romana, dar mi-a parut al naibii de bine. am gonit iarasi inspre Timisoara, unde ne-am invartit cred... o ora pana sa gasim iesirea inspre Lugoj. dupa aceea, tot ce pot spune e ca am ajuns la ora 14 ore Brasov, deci va dati seara cum am putut merge.

darjanstefan
[22.03.10 09:52:38]

multumesc ptr toate informatiile obtinute din impresiile voastre ma gandesc sa merg si eu in muntenegru

pop dumitru
[21.04.10 23:03:11]

doresc informatii despre vila Alessandra Becici (Przno) Muntenegru vreau sa petrec concediul acolo in luna iulie. Doresc impresii de calatorie modalitate de rezervare si altele. multumesc.

pop dumitru

[22.04.10 08:23:08]

catre domnul pop dumitru: contactati-ma la nr 07........

[22.04.10 08:27:46]

@Robert Lazar, in general nu este bine sa-ti afisezi telefonul pe site, il poti trimite pe privat in siguranta. Daca doresti putem sa-l stergem.

darjanstefan
[22.04.10 09:56:18]

multam pentru informatii si poze arata bine vila dar am o intrebare. are camere cu vedere la mare? costa in plus, se poate face rezervare?

[22.04.10 10:49:03]

@darjastefan: toate camerele au vedere spre mare! eu am vorbit cu proprietarul prin mail la inceput, stabilisem sa livrez un avans prin cont, insa m-am lovit de birocratia de aici (aveam de platit niste taxe stupide ca sa deschid un cont anume), asa ca l-am sunat, am vorbit cu el la telefon si am stabilit de comun acord sa ne pastreze camera si sa platim cand ajungem acolo. Pana la urma, plata am facut-o cand am plecat

[22.04.10 10:49:30]

@webmaster18, da, va rog, stergeti numarul de telefon. il voi trimite prin mesaj privat.

[22.04.10 10:50:41]

ok

anamaria1999*
[29.04.10 11:01:36]

Cum pot sa rezerv o camera la Vila Alessandra? Nu gasesc nicaieri pagina de web.

[29.04.10 11:31:51]

@anamaria1999 pagina web este aceasta click aici

elyada
[04.05.10 00:47:16]

As dori sa iau legatura cu dl. Robert Lazar, pentru a cere mai multe informatii despre vila Alessandra, daca se poate sa-mi lasi un nr de tel pe mail (gabrielpavel80-@-gmail-. com). Multumesc!

[04.05.10 07:01:05]

@elyada, am modificat putin adresa ta de mail pentru a nu cadea prada unor programe specializate in recoltarea de astfel de adrese, se poate intampla sa cazi prada multor "spam-uri" si nimeni nu si-ar dori acest lucru.

Incearca sa tii seama pe viitor de acest aspect. Multumesc.

lottee7
[18.05.10 19:23:47]

vila estein becici? Unde este Przno?

Cum pot contacta pentru rezervare?

[18.05.10 20:30:47]

@lottee7, trimiteti-mi un mail la robertciclism at yahoo punct com

lia_popescu
[10.06.10 15:27:47]

Robert, am si eu o intrebare despre aceasta vila. frigiderul este cu congelator, sau este din acela de mic?

[10.06.10 16:21:37]

mi se pare ca are un congelator... da. are ceva! dar nu promit. eu tin minte ca avea

poli2808_tim
[07.01.11 17:25:38]

Ai facut rezervarea pe mail? Eu le-am scris si nu am primit nici un raspuns inca. Cit de departe este plaja? mersi

[08.01.11 11:21:51]

Am facut rezervarea prin telefon.

Initial am vrut sa ne intelegem prin mail, ca sa evit costul unui eventual apel telefonic.

Vazand ca nu ma descurc cu Western Union & etc, trebuia sa deschid cont pe nu stiu unde si m-ar fi costat vreo 40 euro, am zis sa-l sun. L-am sunat si a zis ca ne pastreaza camera goala pana ajungem. Cand am ajuns acolo, am parcat masina si ne-am urcat in camera. Plata am facut-o la plecare.

Tipul e foarte de treaba, puteti sa va intelegeti cu el la telefon.

poli2808_tim
[08.01.11 18:36:35]

O sa sun, multumesc.

[01.08.12 00:39:38]

Către admin: te rog frumos să modifici site-ul oficial în apartmentsalessandra.com/ ... ntpage&Itemid=1

Mulțumesc!

s-a rezolvat - nota webmaster

carmen_22_09
[10.11.12 14:38:20]

Felicitari pentru cum ai detaliat toate aspectele. Ti-am acordat votul cu cele mai multe puncte. Ai spirit de observatie, memorie si har la scris. Sa ne mai scrii pe unde ai mai fost.

anamaria1999*, carmen_22_09, darjanstefan, elyada, lia_popescu, lottee7, pop dumitru, Robert Lazar
Alte impresii din această RUBRICĂVila Alessandra: