ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
OCT-2011

La munte in Ungaria

Exista si asa ceva in Ungaria nu numai statiuni cu bai termale sau bai de agrement si chiar arata foarte bine zona.

Un astfel de loc se gaseste linga orasul Miskolc un oras destul de mare.

Linga Miskolc foarte aproape sunt doua statiuni una cu bai termale in mina statiunea se numeste Miskolctapolca cu baile Barlangfurdo, iar cealalta tot foarte aproape e cea de la munte numita Lillafured.

Am ajuns la Miskolc venind din Slovacia si doream sa vizitez ambele statiuni din zona, prima a fost cea cu baile in mina la Miskolctapolca unde am ramas citeva zile (vezi impresii) si pe urma am mers la Lillafured.

Ambele statiuni sunt cam la 10 km de Miskolc. La Miskolc am ajuns cu trenul, despre statiunea Miskolctapolca am scris nu demult un review.

Lillafured

Am luat un autobuz din centru orasului Miskolc pina in statiune, cursa de oras care circula din jumate in jumate ora.

Nu am stiut unde sa cobor asa ca am coborit la capatul traseului linga un camping, asa am aflat ca exista si asa ceva in statiune, si am venit 10 minute inapoi spre statiune.

Nu aveam cazare rezervata fiinca nu am stiut data exacta cind voi ajunge aici dar era inceput de octombrie si nefiind sezon am gasit cazare, dar despre cazare altadata.

Cind ajungi la Lillafured imediat la intrare in statiune vei da de acel mare lac si de cel mai frumos hotel dupa parerea mea din toata Ungaria un fost castel cu un foarte mare si frumos parc si zona de relaxare. E o cladire mai speciala ca si constructie hotel clasificat la 4* cu zona de spa si preturi pe masura.

Numele acesei unitati de cazare este Hotel Palota si este singurul hotel din statiune, celelalte cazari sunt la pensiuni linga hotel sau mai jos in sat coborind dupa hotel in jos sau linga pastravarie dar astea nu sunt in statiune.

Dupa hotel urmeaza o zona cu terase si un mare parc, gara cu trenuletul turistic care in sezon merge din ora in ora sunt vagoane turistice vechi un fel de mocanita, mai la inceputuri a fost tren forestier si acum e tren turistic.

Traseul trenului trece pe linga lac si pe linga un restaurant renumit in zona unde era plin de lume venita de la oras la o masa cu peste.

Restaurantul serveste preparate de peste din crescatoria proprie adica pastravarie si alte multe feluri de peste proaspat pescuit de aici.

Am facut acest traseu si pe jos citiva km pe linga lac si pe urma un fel de muzeu in aer liber si pe urma pastravaria unde e locul ideal de repaus.

Dus intors pe jos pe linga lac cam 4 - 5 ore de la statiune.

Tot in zona sunt citeva pesteri si o cascada.

Ce se poate vizita aici?

In primul rind zona cu statiunea, hotelul in interior si exterior care arata ca si un castel si gradina acestui hotel, lacul eventual o plimbare pe lac cu barca, neaparat plimbarea in jurul lacului pe traseul spre pastravarie, vizita la muzeul in aer liber de pe acest traseu unde este si un fel de cetate, tot aici calatoria cu macanita, unele trasee (am fost) spre virful muntelui, vizita la pesteri etc.

Ce am mai vazut aici - simbata si duminica dimineata pe la 10 au aparut grupuri de motociclisti in numar foarte mare, la fel si dincolo la pastravarie plin de motociclisti.

Masa am servito la terasele din statiune, sunt meniuri si cu pret fix ca si in statiunile cu bai din Hu.

Ziua lume multa in statiune si la terase multi veniti cu autobuzul din oras, cu toate ca era deja octombrie, seara dupa ce se facea intuneric zona se golea si nu mai era nimeni decit cei cazati, dimineata rece ca la munte, dupa ora 9 incepeau sa apara si cei din oras si statiunea se anima brusc.

Zona asta este situata in Parcul National Bukk.

Statiunea este foarte mica dar in zona sunt destule locuri de vizitat, merita mai mult de o zi, e o zona unde mergi pentru relaxare si e altceva fata de statiunile cu bai foarte cunoscute de romani.

Unde a fost mai bine in cele doua statiuni din zona Miskolc, la Miskolctapolca sau Lillafured?

Parca a fost mai frumos si mai relaxant la munte la Lillafured.

Incercati si altceva in afara de bai poate o sa va placa.

Pentru cei care vor ajunge aici in zona Miskolc cu masina trebuie vizitate ambele statiuni nu numai cea cu bai in mina, varianta ar fi cazarea la Lillafured si vizita si la baile din mina din cealalta statiune fiinca sunt apropiate.

Am fost - mi-a placut, daca mai merg? sunt prea multe locuri pe lista de vizitat, poate la un moment dat voi relua vizitarea acelor locuri unde m-am simtit bine.

Trimis de Nicu in 16.08.12 14:28:26
Validat / Publicat: 16.08.12 18:54:21

VIZUALIZĂRI: 5389 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Trenul turistic

NicuAUTOR REVIEW
[16.08.12 15:16:17]

As dori acest videoclip, multumesc. http://www.youtube.com/watch?v=8_wdfo3U6_s&feature=related

atasat videoclipul solicitat

[16.08.12 18:54:53]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

• Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Lillafured: