ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.03.08
AUG-2010

Ce pot sa faca ungurii cu un lac si o padure

Liszt - Hungarian Fantasy for Piano and Orchestra

Zona de agrement Lillafured este situata in nordul Ungariei, foarte aproape de Miskolc (aprox 10 km).

Aceasta mini-statiune este amplasata chiar pe malul lacului Hamori, inconjurata de muntii Bukk si dateaza de la sfarsitul Sec. XIX, cand s-a decis inceperea constructiilor in aceasta zona minunata.

Numele statiunii vine la la Lilla Vay, sotia baronului Andras Bethlen, ministru al agriculturii in aceea perioada, el fiind de fapt cel care a hotarat dezvoltarea acestei zone (venea foarte des aici la vanatoare si i-a placut foarte mult).

Cel mai usor se ajunge aici cu masina, sau cu mijloacele de trasport in comun care circula dinspre Miskolc, sau de la Eger (aprox. 45 km).

Cand ajungeti aici, primul lucru care va sare in ochi este lacul Hamori – in partea dreapta si Hotelul Palota – pe partea stanga.

Vara – lacul este plin de hidrobiciclete si barcute care se pot inchiria de pe malul dinspre statiune. Ne-am dat si noi putin cu hidrobicicleta (vizi bicikli – in maghiara), o jumatate de ora = 400 HUF /persoana, total 800 HUF (aprox 13 RON).

La barca cu vasle – pretul este de 350 HUF / persoana pe jumatate de ora.

Luand hidrobicicleta doar jumatate de ora, nu ne-am aventurat prea departe pe lac, pentru ca acesta este destul de lung (are cam 1,5 km). Hamori este un lac artificial, format tot in Sec. XIX, pentru alimentarea cu apa a zonei metalurgice Miskolc-Diosgyor (fostul Combinat Siderurgic Lenin).

Asa cum am zis, se poate admira maretul Hotel Palota de 4 stele, amplasat pe un mic deal ce “strajuieste” practic toata zona, lacul de la poale, sau cascada Szinva din apropiere. Hotelul are in jur gradini suspendate, parcuri, zone de agrement. A fost construit intre 1927-1930, ca un castel renascentist.

Hotelul-castel a fost o lunga perioada administrat de stat, in al doilea razboi mondial a fost folosit ca spital, apoi a revenit iarasi statului, iar din 1993 este in administrarea Companiei Hungest.

Mai multe detalii despre acest hotel si istoria lui, precum si despre zona Lillafured gasiti pe site-ul acestei companii click aici

Nu cunosc preturile la cazare, dar preturile la terasa hotelului erau putin mai mari decat cele de la restaurantul unde am mancat noi in Diosgyor.

La restaurantul de langa hotel era – de exemplu – meniul zilei cu 2190 HUF (aprox 34 RON) – un pret relativ normal pentru astfel de locuri in Ungaria.

Tot in apropiere sunt cele trei pesteri celebre din zona – pestera Anna (langa cascada, este veche de peste 40.000 ani), pestera Sf. Istvan si pestera Szeleta.

Langa Hotelul Palota este un parc mare, cu cateva terase si restaurante, mai este si o pensiune (Tokert Panzio) iar in spate este gara pentru mocanita.

Mocanita turistica (fostul tren forestier) dateaza inca din anii 1920. Linia forestiera leaga Miskolc-ul de zona Garadna si – initial – a fost folosita pentru transportul lemnului din aceasta padure catre fabrica de hartie de la Diogyor, iar de cativa ani a devenit o atractie turistica.

Daca faceti o plimbare cu aceasta mocanita turistica, puteti merge pana in Miskolc, treceti pe langa Diosgyor si vizita castelul despre care am scris aici click aici

Tot pe ruta mocanitei mai este si fabrica de hartie din Diosgyor, care are si un mic muzeu langa, sau o pastravarie, de unde puteti lua pastrav proaspat, trenul forestier opreste acolo, pentru “aprovizionarea” turistilor. La capatul rutei – la Garadna exista un mic muzeu al acestei mocanite, iar in apropiere este turnatoria veche Omassa - astazi muzeu.

Vara mocanita circula aproxim o data la o ora si are vagoane “open” – cu acoperis, dar fara geamuri, iar in rest, cand este mai frig, are vagoane inchise, cu geamuri.

Detalii gasiti pe pagina oficiala a “mocanitei” aici click aici (vine de la Lillafuredi Allami Erdei Vasut – in maghiara, inseamna un fel de “linie ferata de stat din Lillafured”)

Tot in apropiere, in zona Felsohamor, sunt cateva pensiuni si restaurante, sau puteti vizita casa lui Otto Herman – un cunoscut om de stiinta maghiar si Muzeul Metalugiei, despre care am scris aici click aici

Site-ul oficial al zonei Lillafured este acesta click aici

Este o zona foarte frumoasa, cu peisaje super, ideala pentru relaxare si odihna, dar doar pentru cateva zile, nu mai mult ca apoi devine plictistitor.

Trimis de presario in 12.09.10 20:33:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4162 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lillafured - Hotelul Palota.

ionescunic
[12.09.10 20:45:21]

Culmea e ca anul trecut am fost si eu aici prin zona si am vazut trenuletul si Hotelul Palota si chiar am fost si la pestera Anna, tin minte pentru ca am fost cu o pitica de 9 ani care se numeste tot Ana, dar am facut si poze acolo la intrare.

TORA INGRID
[12.09.10 20:56:05]

Ce pot sa faca ungurii si ce nu putem sa facem noi... Un review excelent prilej inca din titlu de reflectii amare.

Dar ce poate sa faca @presario dintr-un subiect mini-statiune, asta da! Remarc a nu stiu cata oara ca e bine sa stai la Oradea , dai o fuga la vecini si vezi locuri minunate. Felicitari!

magdalena
[12.09.10 21:00:52]

Foarte interesant, eu chiar azi trebuia sa merg cu hidrobicicleta pe lacul pe care ieri l-am traversat cu vaporasul, dar uite ca am mers cu hidrobicicleta prin impresiile tale...

Inca o data regret ca nu sunt oradeanca!

[12.09.10 21:07:24]

Frumos!

Sper sa placa melodia atasata!

presarioAUTOR REVIEW
[12.09.10 21:15:23]

Pai stimati colegi de site - asa cum ati vazut cu ochii vostri, sau ati citit pe acest site si pe altele - ungurii stiu si pot sa faca multe, spre deosebire de noi. Din pacate.

presarioAUTOR REVIEW
[12.09.10 21:19:53]

webmaster 13 - foarte buna melodia aleasa, multumesc pt ajutor.

creivean
[12.09.10 21:25:49]

Bună idee de week-end. Pare excelentă zona. Felicitări.

Alina Morar
[12.09.10 21:41:45]

Despre aceasta zona, am aflat, o data dintr-un pliant luat de la un tg de turism. Dar, mi-ar trebui inca o luna, pe langa cele 2 saptamani de concediu, sa pot sa ma opresc in toate locurile.

O sa am in vizor aceasta zona, pe viitor, mai ales ca este si mocanita.

Si eu zic la fel. De ce ei pot si noi nu?

De ce, dupa ce treci granita, la fiecare pas ai ceva de facut, de vizitat si la noi nu?

Uite ca am adus si SB!!!

pepsi70ro
[12.09.10 21:58:06]

Frumos review, aici intra si pildele pentru responsabilii din turismul nostru care ar trebui sa citeasca aceste impresii cu adevarat excelente, felicitari!

any*
[12.09.10 22:00:08]

Frumos review, un vot mare...

turist2
[12.09.10 22:09:33]

Frumos review, frumoasa statiunea. Vot maxim.

Pacat ca pana la granita vestica fac o zi de drum! Multumesc guvernantilor fosti si prezenti!

Mi s-a facut asa un dor de Ungaria... Frumoasa si civilizata tara!

georgiana
[12.09.10 22:15:09]

@presario,

Daca tu ai luat spre ''cotropire'' zona de nord e Ungariei, mie mi-a ramas zona de est, sper sa nu ratez ''Festivalul Cepei'' de la Mako, care se desfasoara zilele acestea!

biancuta
[13.09.10 00:45:16]

Interesant, @presario! Ai vizitat cele trei pesteri?

Alina Morar, any*, biancuta, georgiana, magdalena, presario, TORA INGRID, turist2
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Lillafured: