ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2012
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 [ani]

Foarte nemulțumit

Hotel de 3 stele... doar ca preturi

Un hotel de 2 stele, cu indulgenta. Din pacate, am cuparat biletul de la agentie inainte de a citi impresiile celorlalti de pe acest site, impresii care s-au dovedit in mare parte adevarate.

Trebuie sa spun din start ca nu suntem niste fitosi, insa am vazut multe hoteluri in concediile si delegatiile noastre, astfel incat putem face o evaluare cat de cat obiectiva a acestui hotel.

Ajunsi la hotel, ni s-au pus la dispozitie 2 camere intre care puteam alege, una la etajul 3, fara balcon, cu vedere spre mare si pat matrimonial, si una din corpul alaturat, cu balcon "invadat" de iedera, o planta care pur si simplu invaluia intregul corp secundar, inclusiv tavanul fiecarui balcon. Am ales camera fara balcon si un pic de vedere la mare, intrucat dincolo te simteai sufocat de iedera atotstapanitoare.

Dupa ce am mai platit jumatate din valoarea MD pentru copilul nostru, pentru ca la agentia de turism au omis sa treaca pe voucher 2 adulti+1 copil, precum si taxa de statiune, am urcat cu unicul lift, cu aspect "retro", sa ne luam in primire camera. O camera care nu mai merita descrisa, intrucat au facut-o deja cei care au postat anterior: parchet, mobila veche, covor persian, minibar (gol) si televizor CRT, insa... CU AER CONDITIONAT! De anul acesta, toate camerele beneficiaza de aer conditionat.

Baia, mica, cu o vanita de dus de 5 cm adancime, cu perdeluta, iti facea imposibila si inutila orice incercare de a nu da apa pe jos. WC-ul, nu avea banda care sa specifice ca a fost curatat / dezinfectat, chiuveta era infundata si picura in spate, la scurgere. Daca va asteptati la un hotel de 3 stele sa va ofere in baie pliculete cu sampon, uscator de par, priza pentru aparatul de ras, halate de baie... ei bine, ati gresit hotelul! Doar 2 sapunuri ieftine, unul rotund si celalalt dreptunghiular, cu o grosime de jumatate de centimetru.

Cosul de gunoi din baie era suficient doar cat sa adaposteasca 2 sticle de 1/2 l.

Cand am preluat camera, aceasta nu era aspirata (sau nu cum ne asteptam noi), covorul avea nisip pe el, si a trebuit sa rugam femeia de servici, o doamna foarte amabila si probabil cam suprasolicitata, sa dea cu aspiratorul. Ulterior, ni s-a mai facut o data curatenie, iar a 5-a zi ni s-a schimbat lenjeria de pat. Prosoapele se schimbau ori de cate ori le lasai pe jos in baie, deci din acest punct de vedere au fost ok.

Aveti grija la cartela de acces in camera: se magnetizeaza foarte usor daca o apropiati de orice: telefon mobil, televizor, laptop... Noua ni s-a intamplat de 2 ori, a doua oara receptionera spunandu-mi pe un ton usor ironic: "Se pare ca va trebui sa v-o reparam in fiecare zi cat mai stati pe la noi". No comment pentru aceasta "amabilitate"... inca o bulina neagra!

Parcarea - e fara plata, insa e impropiu zis parcare. E subdimensionata, intre hotel si terenul de tenis, fara paza, pur si simplu unde gasesti un loc: langa bordura, pe zona verde, etc.

Activitati oferite de hotelul de 3 stele: absolut zero. Nu tu locuri de joaca pentru copii, terenul de tenis e contra cost, accesul la plaja amenajata e gratuit, dar desi pe pagina de prezentare scrie de sezlonguri gratuite, de anul acesta toate se platesc: 20 lei / sezlong. Parcul cu care se falesc atat de mult, e de fapt neingrijit, cu o iarba uscata si nici urma de vreo floare, lasat in paragina ca de altfel mare parte din statiune. Cu o mana de gospodar si putina investitie ar putea aduce un plus de imagine hotelului, dar...

Accesul la internet era posibil doar in receptie, unde functiona un router Wi-Fi, si partial la terasa.

Mancarea: micul dejun exact cum il descria cineva inainte, mereu in aceeasi componenta, fara nici o modificare: 2 sortimente de sunca, salam uscat, cremwursti, oua ochiuri si omleta, sunculita prajita, carnaciori, castraveti (nespalati), rosii chery, telemea si cascaval, masline, cereale cu iaurt sau lapte, gem, unt, ceai, cafea, chec sau cozonac, gris cu lapte, fructe (pepene galben, pepene rosu, mere, nectarine, portocale). Pranzul si cina se serveau in regim "a la carte", insa ajungeai usor la 100 lei pentru 2 adulti si un copil. Nu prea insistau cu spalatul legumelor sau salatei, lucru confirmat atat la micul dejun cat si la pranz, cand sotia a primit o salata cu nisip.

Impresiile pozitive:

- exteriorul hotelului este frumos, in stil colonial, iar locatia ar putea sa-i ofere un avantaj pe care nu multe hoteluri din statiune il au. Din pacate insa, nu exista o mana de gospodar si vointa de a face ceva in acest sens, in scopul sporirii confortului clientilor.

- terasa hotelului, la care se poate audia muzica de calitate in fiecare seara pana la ora 24

- aer conditionat in camere, apa calda non stop

Din pacate, acest hotel nu isi merita cele 3 stele si nu il voi recomanda cunoscutilor mei, decat ca solutie de rezerva. Un alt exemplu de servicii turistice romanesti, la preturi nesimtite.

Trimis de Stormlord in 15.08.12 15:49:33
Validat / Publicat: 15.08.12 17:03:09

VIZUALIZĂRI: 1961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Stormlord); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.08.12 16:45:21]

@Stormlord: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Stormlord
Alte impresii din această RUBRICĂAstoria Hotel: