ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2012

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Oribil, groaznic, de evitat

Am fost cazati la acest hotel in perioada 5-12 august. Noi am ajuns aici prin intermediul serviciului sotului care a urmat niste cursuri organizate. Pretul a fost 2100 lei (regim single dar se putea lua un insotitor adult si un copil) 7 nopti fiind incluse cazarea, micul dejun si o cartela de masa in valoare de 700 ron. La receptie tariful afisat era de 450/noapte/camera dubla.

Hotelul se afla pe malul lacului Siutghiol, in spatele hotelului Laguna, intrarea se face pe langa acest hotel. Pentru a merge la plaja trebuie traversata strada, trecerea de pietoni nu este departe dar locul in sine e destul de periculos. Tot langa trecere se afla si statia de autobuz.

Incep cu locul de parcare care este cam micut, noi cand am ajuns am gasit doar unul singur pe care l-am si ocupat, nu stiu ce se intampla daca ajungeam mai tarziu. In parcare se afla un nene care cica pazeste pe acolo. Probabil ca daca esti dragut cu el iti face rost de loc de parcare si iti pastreaza locul cand pleci cu masina. Noi insa nu am miscat masina cat am stat aici.

Cazarea – se face la ora 18. Noi am ajuns pe la 14.30 (cu copil de 2 ani) iar receptionera ne-a zis cu amabilitate sa mergem sa ne plimbam ca nu are camere curate. Ne-a luat un numar de telefon cu intentia de a ne suna cand camera e gata, are rost sa mai zic ca nu ne-a sunat nimeni? ... Am mers la plimbare si la un restaurant, se facuse 16 – 16.30. Ne-am intors la hotel. Aici aglomeratie mare, stres, tipete... in fine, pe la 17 si ceva ne-a dat cheia de la camera (noi am avut 323), asta dupa ce am facut scandal pentru ca chiar nu se mai putea. Copilul nu mai avea stare deloc. Iar receptionera foarte amabila ne-a spus ca daca nu ne place sa mergem la alt hotel... si ne-am fi dus cu cel mai mare drag dar eram legati de curs. Sincer n-am mai intalnit hotel unde cazarea sa se faca la ora 18.

Camera... curatica, cu balcon, nici prea prea, nici foarte foarte, insa ne-a izbit un miros de mucegai si ne-a deranjat faptul ca nu era suficient luminata. In baie lumina era romantica ca sa spun frumos, adica nu vedeai nimic. In camera erau doar 2 veioze care nu luminau suficient. Tot timpul am simtit nevoia ca trebuie sa mai aprind o lumina. Poate pentru unii nu e deranjant dar pentru noi a fost mai mult decat atat mai ales ca trebuia sa fac laptic la cel mic, ceai, cereale si altele.

Asternutul s-a schimbat o data iar prosoapele la cerere (le lasam pe jos pe cele pe care vroiam sa ni le schimbe). Hartie igienica a fost suficienta, mereu aveam 2 suluri (eu am o problema cu asta ca mereu am impresia ca raman fara), sapunul si samponul s-au suplimentat doar o data. Curatenia in camera nu s-a facut deloc (nici maturat, nici mop, nimic) doar se goleau cosurile de gunoi.

Micul dejun – mediocru. Noi am mai fost pe la hotelui de 3 stele dar parca nicaieri nu a fost asa slab ca aici. Aveau salam, cascaval, branza, carnati, ochiuri, omlete, unt, gem, rosii si castraveti, cereale, iaurt varsat si lapte. Cafeaua era slaba, se termina repede si nu se completa dar se putea lua de la bar iar asta era mai buna. Aveau sucuri Prigat – 2 feluri (alternau: portocala, grapefruit, visine, limoanda cu menta). Am uitat sa mentionez ca in unele zile aveau pepene rosu pe care era bataie, daca veneai mai tarziu nu mai gaseai dar daca le ziceai aduceau, dupa vreo 15 minute, altul. Cand nu era pepene, erau mere si prune. Masa se putea lua si pe terasa si aici era placut (trebuie sa mai gasim si ceva parti pozitive la hotel pentru ca de negative e plin).

Masa – noi avand cartela a trebuit sa mancam si aici, ca totusi erau ceva bani. Ce sa zic... preturi mari, varietate mica, nu aveai ce sa alegi si mancarea era proasta, reciclata, veche astfel incat am dat si in toxiinfectie alimentara si eu si sotul. Piureul era acru, cartofii natur erau reciclati din alte farfurii pentru ca unii aveau gust de lamaie (si noi nu cerusem nimic cu lamaie, probabil ca proveneau din farfurii cu peste). Intr-o seara am luat bruschete cu ton care constau in 2 felii de paine taiate in triunghi cu peste la conserva, nici macar prajita painea – si eu cred ca de aici mi s-a tras toxiinfectia. Ciorbele erau scumpe iar castronul il primeai jumatate gol (ciorba radauteana era 14 lei si mancai 10 linguri). Ciorba de burta si-a luat sotul in prima zi si a fost foarte nemultumit de ea, mi-a spus ca e cea mai fara gust din toate ciorbele de burta pe care le-a mancat vreodata. Si ne-am axat amandoi pe radauteana care, sa recunoastem, era chiar delicioasa.

Ca mancaruri gatite, cu sos nu gaseai nimic. Aveau doar fasole cu ciolan, varza cu carnati si un escalop de pui care consta in bucati de piept de pui praite cu ceapa. La copil greu gaseam ceva pentru ca aveau numai prajeli (snitele, cartofi prajtiti, mici care mai mult nu erau, frigarui cu putina carne si mult ardei gras si ceapa, ficatei, cascaval pane). Nu exista in meniu nimic gen pulpa de porc sau vita la tava sau chiftelute marinate sau orice alta mancare gatita. Scriu toate detaliile astea pentru cei care vor merge cu copii, sa stie ce vor gasi acolo. Din fericire pe faleza sunt tot felul de terase sau autoserviri destul de convenabile si unde gasesti de toate. Aici mancarea e proaspata si variata, dar si aici portiile sunt mici, mai ales ciorbele – de aici cred ca si denumirea de “ciorbita”.

La restaurant, seara portiile erau mai mari, nu inteleg de ce din moment ce pretul era acelasi. Servirea era destul de rapida, in 15 minunte maxim mancarea ajungea pe masa.

In ultima zi la restaurant am luat inghetata care a fost acra.

Ce mai aveau bun – cocktailurile (Blue Hawaii a fost delicios).

Personalul (femeile de serviciu, chelnerii) era foarte amabil, fapt ce mai salva cat de cat imaginea hotelului.

La masa nu erau alte persoane decat cele de la cursuri (s-au tinut 2 cursuri in acea perioada) toti obligati fiind de cartela sa manance aici. Si inca o smecherie a lor – nu ti se spunea cati bani ai consumat din cartela si cati mai ai, doar la receptie puteai intreba iar procedura dura ceva sau aflai la sfarsit ca ai depasit bugetul si mai ai de achitat x lei. Deci daca banii ti se terminau nu iti spunea nimeni nimic... probabil ca sa ai “surprize” placute la final.

Aaaa si inca ceva neplacut pentru unii, pentru noi groaznic: formatia care urla noaptea pana la ora 12 – 1 si care canta numai manele, muzica orientala dar tot spre manea, de prost gust si muzica de jale d-aia de iti zmulgi parul din cap. Zgomotul e de nedescris. Noi, cu copil mic, incercam sa ne culcam pe la 22.30 – 23.00 dar nu puteam adormi de zgomot, noroc doar ca pe cel mic nu il deranja si dormea bine. Daca tineam usa deschisa se auzea foarte foarte tare, daca o tineam inchisa era mai bine dar era foarte cald iar cu aerul conditionat nu puteam sta toata noaptea mai ales ca celui mic ii cam curgea nasucul. Noptile au fost un chin pentru noi.

Parerea aceasta nu este doar a mea este parerea tuturor celor care au fost la curs (30 de persoane) si cu care am discutat; in ultima zi s-a completat un chestionar in care se acordau note locatiei iar acestea nu depaseau 2-3 (pe o scara pana la 10)... deci toti erau nemultumiti, nu doar noi. Dar macar stim ca nu am scos bani din buzunar pentru asa ceva. De fapt cred ca acest hotel mai mult asa traieste, din cursuri si evenimente organizate.

Insa toate au trecut, am incercat sa ne facem sejurul cat mai placut, cu plaja, balaceli, plimbari cu telegondola (10 lei/ persoana), plimbari cu trenuletul (5lei/persoana), plimbari pe dig (un dig nou foarte lung, inaugurat anul asta in aprilie), Satul de Vacanta care este destul de aproape.

Pentru cei care au timp si nu au copii mici, se mai pot face plimbari in Delta Dunarii sau in Bulgaria – noi am vazut pliantele la un chiosc care era inchis la ora aia, nu va pot spune preturile. Ne-ar fi placut si noua o plimbare in Delta, dar data viitoare cand vom merge singuri si, cu siguranta, la alt hotel.

Concedii reusite tuturor!

Trimis de cryss27 in 14.08.12 12:31:45
Validat / Publicat: 14.08.12 13:36:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 5000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cryss27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in hotel

[14.08.12 13:50:39]

Am uitat sa spun ca pozele le pun diseara.

dinţosul
[14.08.12 14:14:05]

@cryss27: Conform legislatiei in vigoare cazarea in unitatile turistie de pe litoral se face incepând cu orele 18.00.

Având în vedere copilul destul de mic cu care a-ti venit personalul de la receptie putea sa fie mai maleabil cu privire la o cazare mai rapidă. Apoi se asteapta sa le m-ai treaca turistul pragul...

[14.08.12 14:38:15]

Mai bine dansii ar fi respectat legislatia in vigoare referitoare la condiile de igiena si depozitare a alimentelor sau mai stiu eu ce nereguli au prin bucatarie.

La alte hoteluri cazarea se face la ora 14, indiferent de legislatie. Noi cand am ajuns ne-au spus ca nu au camere pentru ca turistii au plecat tarziu, dupa ora 12 dar noua la plecare ne-au solicitat sa eliberam la 12 fix, desi masa incepea la 12.30 si am mai stat degeaba prin holul hotelului jumatate de ora. Deci am luat teapa de doua ori. Lucrurile astea nu se fac mai ales cand este un copil asa mic la mijloc. Chiar ma intreb unde ar fi trebuit schimbat de pampers daca ar fi fost cazul? Poate la receptie pe masa lor.

florinsta
[14.08.12 16:54:48]

@cryss27: Eu astept si pozele pentru ca am fost acolo si am plecat cu o impresie total diferita (vezi impresii). Poate ca s-a schimbat situatia intre timp.

Preturile imi par negociate fata de cele oficiale - asa este?

Este drept ca eu nu am mincat la restaurantul hotelului la prinz si seara dar dimineata nu era nimic din ce exista care sa dea impresia ca ar fi fost din ziua precedenta.

Pe tot litoralul, daca nu inchizi usile si geamurile, dansezi in somn. Asta e viata pe acolo. Exista solutii: pornesti aerul conditionat la maxim, iesi 30 minute iar cind te intorci gasesti ok pt somn fara sa deschizi usi sau geamuri. Eu asa fac si acasa.

Parerea mea este ca ai scris cam la nervi. Poate ca ai dreptate dar ar trebui sa ne convingi.

Voi merge pentru o saptamina din nou la Florida si poate ca iti voi da dreptate sau poate ca nu - sper ca nu pentru binele meu.

[14.08.12 22:04:48]

@florinsta: Eu sper sa aveti o vacanta frumoasa si daca nu mancati la hotel asa va si fi. Daca nu va deranjeaza faptul ca pe jos in camere nu se da cu mopul sau nu se matura, chiar va fi ok. Insa de mancat aici nu va recomand. Nu stiu daca sunt doar nervii mei de vina, doar ca, asa cum am spus, toti din grup erau nemultumiti. La micul dejun mancarea era proaspata doar ca felurile erau cam putine, cafeaua nasoala si cam atat. Cred ca mancarea a fost cel mai deranjant lucru si pe locul doi muzica gen manea, iar volumul era foarte tare. In plus am avut si "norocul" unei onomastici cu muzica pana dimineata. Si da, am avut pret de grup si facilitati, chiar si o cina festiva dar nu am detaliat-o pentru ca nu cred ca interesa pe nimeni. De felul meu nu sunt carcotasa si nici genul de persoana care sa caute nod in papura, este primul review al meu de acest gen dar si nemultumirea mea a fost pe masura mai ales dupa ce 2 zile am stat numai pe toaleta si cu febra de la mancarea lor pentru ca nu mancasem nimic in alta parte deci sigur este de la ei.

Eu iti urez vacanta placuta si sunt convinsa ca va fi bine.

cryss27, dinţosul, florinsta
Alte impresii din această RUBRICĂFlorida Hotel: