ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2012
ÎNSCRIS: 11.08.12
JUL-2012

Hotel cu plusuri si minusuri, insa OK per ansamblu

A fost o mini-vacanta reusita. Hotelul este frumos, primitor, decorat cu gust. Probabil ca vom reveni.

Ne-a placut faptul ca este amplasat aproape de plaja (la cateva minute de mers pe jos). Iar faptul ca e mai departe de centrul statiunii Neptun nu a fost un impediment, noua placandu-ne sa mergem pe jos, sa ne plimbam, mai ales seara.

Sezlongurile la plaja erau gratuite, in limita locurilor disponibile, insa daca vii la ora 8-9 gasesti fara probleme. Dar daca vii la 11, logic ca nu prea mai ai de unde alege, plaja fiind una destul de ingusta. Umbrelutele erau contra cost, 10 ron/zi, indiferent daca erai sau nu cazat la Cocor Spa. Pentru turistii de la alte hoteluri, se puteau inchiria sezlongurile cu 20 ron/zi.

Am avut camera la etajul 1 in corpul A, cu vedere spre piscina. Cu toate acestea a fost liniste si ne-am putut odihni, indiferent de ora. Camera era intr-adevar micuta, este totusi vorba de un hotel construit in vremea ceausestilor cand nu se punea mare pret pe spatiu si confort, dar renovata, decorata cu gust, cu mobilier nou. Baia, in schimb, era destul de mare. La fel cabina de dus. Si era si un difuzor in baie, conectat la Tv-ul din camera - ne-a amuzat acest aspect si ne-a placut. Nu l-am mai intalnit altundeva. Balconul era dotat cu o masuta si 2 scaune.

Un minus pentru televizorul din camera - unul cu diagonala mica si destul de prost amplasat, undeva sus, in partea stanga a paturilor noastre. Un plus pentru accesul gratuit la internet in camera.

In ceea ce priveste curatenia, desi s-au schimbat prosoapele aproape zilnic (fara ca noi sa solicitam acest lucru), nu s-a facut curat prin camera sau baie in nicio zi.

Am avut doar mic dejun care se servea intre 7 si 10. Noi coboram in jur de 7:30. Destul de bogat la prima vedere, dar acelasi in fiecare dimineata. Si din acest motiv, in ultimile dimineti nu prea mai stiam ce sa mancam, noi nefiind mari fani ai mezelurilor si branzeturilor, mai ales ca cele incercate erau f sarate. Ouale fierte erau extrem de tari, cafeaua nu stralucita, croissant-ele fade si fara gust. Am mancat omleta, cremwursti, unt cu gem, fructe, iaurturi Activia cand prindeam. Mai aveau cereale cu lapte, lapte batut. Intr-o singura dimineata am vazut ca se adusesera oua ochiuri, insa pana ne-am luat noi farfurii s-au terminat. Bineinteles ca romanu’ isi lua cate 4, si atunci de unde sa mai ramana??!!... Si nu s-au mai adus altele.

Noi recomandam acest hotel celor care se asteapta la un raport corect pret-calitate la cazare pe litoralul romanesc.

Trimis de Corina03 in 11.08.12 20:54:06
Validat / Publicat: 11.08.12 21:57:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP. A mai fost în/la: Bran, Moeciu, Vatra Dornei, Cheia, Predeal, Poiana Brasov, Costinesti, Mangalia

VIZUALIZĂRI: 2271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corina03); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.12 21:11:00]

@Corina03: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

dinţosul
    [11.08.12 23:08:04]

Nu înteleg cum se transforma aceste foste hoteluri comuniste, peste noapte la o categorie de 4 sau chiar 5 stele cand legislatia prevede din start norme minime de suprafata a camerelor (nu sunt suficiente doar dotarile). Pentru restul meselor unde mergeati?

Corina03AUTOR REVIEW
    [12.08.12 12:29:19]

@dinţosul: Nu cunosc prevederile legale care reglementeaza acordarea de stele unitatilor turistice. Posibil, e doar o parere personala, ca pentru spatiul unei camere sa fie luate in calcul si dimensiunile baii si balconului. In cazul de fata, acestea erau destul de spatioase, mai ales baia. Am mai fost cazati la hoteluri de 4 stele, iar baia era f mica, la fel cabina de dus. Era, intra-adevar, camera mai mare.

Cat despre celelalte mese... In prima seara am mancat la Spring Time pentru ca doar ajunsesem, eram destul de infometati si nu prea stiam ce si cum prin statiune. Am zis sa mancam repede o pizza. Mare greseala! Ma mir ca n-am facut vreo intoxicatie alimentara.

Am mai mancat la Mama Leone (am gasit recomandari pe net). Mancare foarte scumpa, preturile in meniu erau la suta de grame. Chiar si asa, estimarile noastre au fost cu mult depasite. Am consumat niste specialitati pe baza de peste, iar eu am avut ulterior probleme cu stomacul.

Am mai mancat la terasa-restaurant a hotelului Capitol din Jupiter. Super OK. Preturi rezonabile, mancare buna, atmosfera placuta. Am nimerit intr-o seara cu karaoke, cu o trupa de dansatori si a fost foarte frumos.

Cam atat. Daca te mai pot ajuta si cu alte info...

dinţosul
    [12.08.12 13:05:02]

@Corina03: Mă interesa în special locatiile din olimp (am înteles ca sunt foarte putine). Oricum multumesc pt. raspuns.

Corina03, dinţosul
    Alte impresii din această RUBRICĂCocor Hotel & Spa [Neptun]: